Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / Považskobystrické novinky | Primátor Karol Janas podáva trestné oznámenie

Považskobystrické novinky | Primátor Karol Janas podáva trestné oznámenie

Autor: Mesto Poslední změna: Čtvrtek 09.05.2013 10:46
[2013-05-09] Článok autorky (mkoll), uverejnený v mestom vydávanom týždenníku dňa 7. 5. 2013. V súvislosti s bilbordom, ktorý sa v uplynulom týždni objavil na plote súkromného športového areálu v Orlovom podáva primátor Karol Janas trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Podľa primátora sú uvedené informácie na bilborde zavádzajúce a túto situáciu považuje na nezmyselný útok na jeho osobu.
Považskobystrické novinky | Primátor Karol Janas podáva trestné oznámenie

FOTO: prevzaté so súhlasom facebookovej stránky Považská Bystrica City Life

 

 

 

Primátor podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa
 
 
V uplynulom týždni sa na plote súkromného športového areálu v Orlovom a neskôr aj na rôznych sociálnych sieťach objavil bilbord, na ktorom sa uvádza, že „verejnosti areál v Orlovom „zatvoril“ primátor K. Janas“. Dôvodom je podľa textu na bilborde to, že K. Janas ako jediný primátor Považskej Bystrice od vzniku Slovenskej republiky vyrubil na voľneprístupné športoviská miestne dane.
 
 
IDE O VEĽKÝ NEZMYSEL
Primátor Karol Janas o danej skutočnosti vie a považuje to za nezmysel.
-    Ide o zlomyseľnosť, a to nielen voči mne, ale aj voči obyvateľom nášho mesta, pretože žiaden primátor nikdy nemal právomoc ani právo určovať výšku miestnych daní, ani to, kto kde aké dane bude platiť. To je výhradnou právomocou poslancov mestského zastupiteľstva, uviedol. Zároveň podotkol, - práve v roku 2011, keď sa na mestskom zastupiteľstve prejednávalo všeobecne záväzné nariadenie o výške miestnych daní a poplatkov, časť poslancov a občanov napadla fakt, že areál v Orlovom je jedným z mála privátnych športovísk, ktoré je nezdanené. Minulý rok sa rozhodli poslanci túto výnimku zrušiť a tento rok bola prvýkrát vyrubená daň za tento pozemok, - skonštatoval.
 
 
PRIMÁTOR ROZHODNUTIE ZASTUPITEĽSTVA REŠPEKTUJE
Toto rozhodnutie mestského zastupiteľstva podľa slov primátora nemožno považovať za nesprávne.
Tento privátny športový areál je totižto využívaný aj na komerčné účely a na webe je možné nájsť cenník, za akých podmienok si je možné areál prenajať, - uviedol. Zároveň pripomenul Považskobystričanom, za akých okolností prešiel obrovský športový areál v Orlovom do súkromných rúk. - V minulosti bol tento veľký športový areál vo vlastníctve mesta. Po roku 2004 bol predaný dovtedy neznámym občianskym združeniam za priemernú cenu približne 10 Sk za meter štvorcový, čo je necelých 40 centov. Bol to nesmierne lukratívny odpredaj a my ho považujeme za jeden z najškandalóznejších odpredajov mestského majetku v dejinách mesta, - zdôraznil uvedené skutočnosti primátor.
 
 
MESTO JE OCHOTNÉ AREÁL ODKÚPIŤ
Na bilborde je tiež uvedená informácia, že z dôvodu vyrubenej dane nie je možné ďalej prevádzkovať areál zdarma ako verejne prístupný. – Je pre nás veľkým prekvapením, že skutočný majiteľ orlovského športového areálu, ktorý stojí za občianskymi združeniami a ktorý o sebe rád vyhlasuje, že má majetky desiatky miliónov eur po celom Slovensku, nechce alebo nemôže zaplatiť mestu dane. Zaplatiť mestské dane za majetok, ktorý získate a navyše od mesta, za takých podmienok, za akých tieto občianske združenia získali areál v Orlovom, je slušnosť a povinnosť. Ak ich však zaplatiť nechce alebo nedokáže, ak sa nevie o tento areál starať, tak ho vyzývame, aby areál vrátil mestu. My mu garantujeme, že tých 40 centov za meter štvorcový týmto občianskym združeniam vyplatíme a všetkým Považskobystričanom môžeme garantovať, že športový areál v Orlovom bude opäť otvorený pre verejnosť, a to 24 hodín denne, - povedal na margo zatvoreného areálu primátor. Taktiež zdôraznil, že obyvatelia tohto mesta sa tam budú môcť chodiť korčuľovať bez obmedzení, - naše deti tam budú môcť športovať bez akýchkoľvek obmedzení a budú tam môcť vyrastať ďalšie generácie považskobystrických futbalistov tak, ako to bolo v minulých rokoch, - doplnil.
 
 
PODÁVA TRESTNÉ OZNÁMENIE
V súvislosti s umiestnením tohto bilbordu, na ktorom sú uvedené zavádzajúce informácie, primátor podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. - Primátor nemá žiadne právomoci v zvyšovaní daní a celé toto je nezmyselný útok na mňa. Práve preto môj právny zástupca už pripravuje trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a verím, že osoba, ktorá tie plagáty umiestnila, bude vedieť vysvetliť, kde k takýmto záverom prišla, - dodal na záver.
 

(mkoll)

 Považskobystrické novinky, 7. 5. 2013

Sken článku: Primátor Karol Janas podáva trestné oznámenie (sken článku)

Prepis dokumentu do textového tvaru: PB.OTVORENE.SK

 


Súvisiace články:

P. BYSTRICA: Korčuliarska dráha bude tento rok pre verejnosť zatvorená

POVAZSKA.SME.SK | Verejnú korčuliarsku dráhu v Považskej Bystrici zatvorili

Korčuliarska dráha v Orlovom uzatvorená, prevádzkovateľ obviňuje primátora Janasa

Primátor Adame odmieta opäť platiť za sprístupnenie korčuliarskej dráhy pre verejnosť

Kúpna zmluva medzi Mestom Považská Bystrica a občianskym združením Orlové a príroda zo dňa 22.4.2004

Žiadame zverejniť zmluvy s občianskymi združeniami Orlové a šport, Orlové a príroda

Škandalózny predaj pozemkov v Orlovom: primátor Adame využíva právo veta

995 € mesačne na korčuliarsku dráhu

Zmluva medzi Mestom Považská Bystrica a združením Orlové a príroda na zabezpečenie bezplatného využívania dráhy pre kolieskové korčule občanmi Považskej Bystrice

Zoznam športovísk, oslobodených od platenia pozemkovej dane, je daňovým tajomstvom

 

Anonym píše:
Čtvrtek 09.05.2013 11:04
Celé je to úplne nepodstatné, teda pre nás, ktorí nie sme korčuliari z Orlového.
Podstatná informácia pre mňa je, že Stacho začal investovať do Janasovho odstránenia. Rovnako ako v minulosti investoval do odstránenia Adameho a dosadenia Janasa.
Anonym píše:
Čtvrtek 09.05.2013 15:04
Je to len čiastočná pravda. Stacho síce teraz nejaké drobné investuje na odstránenie pošuka Janasa, ako tiež niečo investoval do pošuka Adameho.
Len problém je v tom, že keby ich najskôr nepodplácal za svoje profity, nemusel by teraz investovať za ich odstránenie.
Taktiež treba povedať, že nebol to Stacho, kto poslal Adameho do politickej riti. Len sa trochu spolupodielal na tom.
Anonym píše:
Čtvrtek 09.05.2013 11:14
A čo vyjadrenie druhej strany, pani redaktorka Kollárová? To vás na škole neučili? Alebo ide len o to, podržať primátorovi mikrofón? Tak to ale potom nevolajte "noviny"!

Novinový materiál totiž vyzerá nejako takto: http://povazska-bystrica.ot[…]ovazskej-bystrici-zatvorili
Anonym píše:
Čtvrtek 09.05.2013 13:31
Názory druhej strany by čitateľov Hovniniek len zbytočne mýlili.
Názory druhej strany sa v Hovninkách uvádzajú len do miery, potrebnej na ich vyvrátenie.
Anonym píše:
Čtvrtek 09.05.2013 12:57
Nie som korčuliar a prečo by som mal prispievať na korčuliarov ???
Nech si Stacho platí dane ako každý iný.
Kto prispieva na futbal , volejbal atletiku, cyklistiku judo atď.
Nech si každý prispieva na svoje.
Každý by chcel mať všetko zadarmo, ale časy komunizmu už skončili.
Anonym píše:
Čtvrtek 09.05.2013 13:27
Vieš, keď sa chce niekto korčuľovať, nevyžaduje si to z tvojich daní o nič viac, ako keď niekto kráča po chodníku.
Keby tú dráhu mesto nepredalo, tak je korčuliarska dráha otvorená pre verejnosť doteraz, tak ako každý normálny chodník alebo cesta.
Zdanenie športovísk len dokončilo proces privatizácie. Stacho stratil posledný dôvod, aby tam pustil nejakú verejnosť. Kúpil to za pár centov, lebo že bude prevádzkovať športovisko, potom to nechal otvorené, lebo mu mesto platilo, potom to nechal otvorené, aby mal daňovú úľavu - a teraz to jednoducho zavrie. Lebo prečo by mal na SVOJ pozemok púšťať nejakú lúzu?
Anonym píše:
Neděle 12.05.2013 08:45
Stacho zneužil majitelov pozemkov z Orlového, ktorých presvedčil vtedajší poslanec z Orlového Hošták aby založili spoločne občianske združenie Orlové a príroda a v zmysle platných zákonov cez toto združenie dostali naspäť pozemky, ktoré bývalí majitelia poskytli pre vytvorenie športového areálu v Orlovom. Po získaní týchto pozemkov začal konať Stacho a podvodom získal vplyv na rozhodovanie za občianske združenie a len využil povodných vlastníkov vo svoj prospech. Je to evidentný podvod ale Stacho ovládnutím občianskeho združenia dosiahol svoj ciel a nastal paradox, že ani členovia občianskeho združenia nemjú povolený vstup na tieto pozemky.
Podla info od primátora všetky pozemky v Orlovom boli prevedené na súkromnú Stachovu s.r.o. pod rovnakým názvom Orlové a príroda s.r.o. v ktorom ale pôvodný členovia OZ nemajú nič - IČO: 44 502 729

http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=141538&SID=6&P=1

Čo na to polícia

Zaujímavý dokument:
OZ Orlové a príroda dostalo v roku 2011 príspevok od UPSVaR v sume 28870,56 € - zaplatenie 8 správcov arealu v Orlovom na 9 mesiacov!!!!!!!!!!!!!

http://www.upsvarpb.sk/zmluvy3/2011_1195.pdf


Anonym píše:
Neděle 12.05.2013 13:50
To sú samé silné slová - podvod, podvod, podvod. Tí bývalí majitelia, členovia združenia, čo proti tomu urobili? Dali to na súd, alebo len anonymne píšu po diskusiách?
Prevedenie pozemkov z občianskeho združenia na eseróčku - to isté. Samo osebe to určite nelegálne nie je. A keď už boli starí členovia vykopnutí, Stacho si mohol previesť čo chcel kam chcel.
Keď chceli dostať naspäť pozemky, mali ísť cez reštitúcie, a nie cez kšefty s Lackovičovými poslancami pomocou Stacha.
Anonym píše:
Čtvrtek 09.05.2013 13:46
Celé to bol od začiatku svinský podvod. Nízku cenu 0,40 EUR zdôvodnili tupci z mest. zastupiteľstva verejným používaním pozemkov. V tej dobe vládol mestu SMER a Janás bol okresný predseda a poslanec. Pýtam sa , prečo v kúpnej zmluve nie je ani zmienka o povinnosti kupujúceho ponechať pozemky vo verejnom užívaní. To bol Janás vtedy nasprostastý keď to so smerákmi odhlasoval? Cena bola za takéto pozemky doslova smiešna. Nie je náhodou príčina v hlasovaní smerákov v zastupiteľstve pod Janásovou taktovkou v tom , že mu Stacho prisľúbil podporu pri voľbách primátora?
Anonym píše:
Čtvrtek 09.05.2013 16:17
Pletieš si to s predajom zvyšku futbalového ihriska, kde Smeráci predali a Adame odmietol podpísať.
Korčuliarsku dráhu predali Stachovi ešte za Lackoviča, uznesením č. 8/2004-B/8 zo dňa 29.januára 2004. Pozrieť si ho môžeš tu:
http://www.povazska-bystric[…]ion__7026__id_type=2#m_7026
Anonym píše:
Neděle 12.05.2013 16:39
inak v tomto pripade je uplne videt demenciu na oboch stranach, super :D
Anonym píše:
Středa 15.05.2013 21:28
Anonym píše:
Čtvrtek 16.05.2013 09:07
čo sa dialo na mestskej rade v roku 2010 - predaj pozemkov pri futbalovom ihrisku:

Ing. Kubovič navrhol doplnenie programu v bode č. 6 Požiadavky občanov a organizácií o predaj, kúpu a ostatné, a to o požiadavku občianskeho združenia Orlové a šport o odkúpenie pozemku KNC parc. č. 693/7. Návrh na doplnenie programu bol hlasovaním schválený.
/.../
1. Návrh poslanca Kuboviča:
MR odporúča schváliť ako prípad hodný osobitného zreteľa v zmysle § 9a ods. 8 zákona č. 258/2009 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon SNR č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov predaj pozemku KNC parc. č. 693/7, ostatná plocha o výmere 3491 m², v katastrálnom území Orlové, za cenu 3,92 €/m² v zmysle znaleckého posudku, občianskemu združeniu ORLOVÉ a ŠPORT s nasledovnými podmienkami:
a/ nájomný vzťah v zmysle zmluvy č. 17/2005 o nájme pozemku zo dňa 8. 3. 2005 bude skončený, dohodou zmluvných strán,
b/ na pozemku KNC parc. č. 693/7 bude zriadené vecné bremeno v rozsahu podľa geometrického plánu v prospech tretích osôb (uloženie a údržba inžinierskych sietí, právo prechodu cez tento pozemok na bezprostredne susediace pozemky).

Ing. Adam informoval, že k uvedenému pozemku boli vypracované dva znalecké posudky. Jeden v hodnote 2,09 €/m2 a druhý v hodnote 3,92 €/m2. MUDr. Kavecká sa informovala o počte nájomcov uvedeného pozemku. Ing. Kubovič uviedol, že sú tu spolu traja nájomcovia. Ing. Haviar chcel vedieť, aké bolo stanovisko VMČ k tejto požiadavke. Ing. Adam uviedol, že VMČ Orlové súhlasil s uvedenou požiadavkou. MUDr. Adame dal následne hlasovať o tom, za cenu ktorého znaleckého posudku sa daný pozemok má odpredať. Poslanci následne schválili odpredaj uvedeného pozemku za vyššiu cenu.

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359