Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK | Vodári rekonštruujú hlavné potrubie v centre Považskej Bystrice

POVAZSKA.SME.SK | Vodári rekonštruujú hlavné potrubie v centre Považskej Bystrice

Autor: Mesto Poslední změna: Úterý 16.04.2013 20:31
[2013-04-16] Článok Detty Pitoňákovej o začatí štvrtej etapy rekonštrukcie asi štyridsaťročného zásobného a rozvodného vodovodu, ktorá začala prebiehať v týchto dňoch.
POVAZSKA.SME.SK | Vodári rekonštruujú hlavné potrubie v centre Považskej Bystrice

Práce, ktoré súvisia s rekonštrukciou, už začali. Foto: BERKO

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://povazska.sme.sk/c/6769308/vodari-rekonstruuju-hlavne-potrubie-v-centre-povazskej-bystrice.html

 

Vodári rekonštruujú hlavné potrubie v centre Považskej Bystrice

Vodári začali so štvrtou etapou rekonštrukcie strategicky dôležitého zásobného a rozvodného potrubia v meste Považská Bystrica. Prvú realizovali pred tromi rokmi.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Časovo a finančne je od začiatku rekonštrukcia rozložená do viacerých etáp. Považská vodárenská spoločnosť (PVS) začína momentálne v centre mesta so štvrtou etapou rekonštrukcie asi štyridsaťročného zásobného a rozvodného vodovodu.

Začala štvrtá etapa, používajú modernú metódu

Práce na štvrtej etape začali včera a skončiť by mali v júni. „Rekonštruovať budeme oceľový vodovod od fontány pri výškovej budove obvodného úradu až po cirkevnú školu a odtiaľ až po armatúrnu šachtu pod starým cintorínom. Do oceľového potrubia priemeru 400 a 500 mm budeme vťahovať polyetylénové potrubie o priemere 355 mm v dĺžke 262 metrov a polyetylénové potrubie o priemere 280 mm v dĺžke 203 metrov,“ konkretizoval práce Jaroslav Lagiň, technický riaditeľ Považskej vodárenskej spoločnosti. Dodal ešte, že samotné vťahovanie začnú robiť 22. apríla.

Lagiň tiež vysvetlil, že ide o modernú metódu rekonštrukcie, pri ktorej sa minimalizuje množstvo rozkopávok. „Systém relining spočíva vo vykopaní štartovacích a montážnych jám. Cez ne sa do jestvujúceho potrubia zaťahuje nové potrubie s menším priemerom, pričom nie je potrebné rozkopať zeleň, chodníky a spevnené plochy v trase potrubia,“ hovorí výrobno-technický riaditeľ.

Minimálne odstávky

Práce by nemali výrazne ovplyvniť dodávky vody. Niečo sa však bez nich zrealizovať nedá a obyvatelia budú včas informovaní. „Pri realizácii diela bude zabezpečená organizácia zásobovania obyvateľstva pitnou vodou tak, aby nedošlo k odstávkam a obmedzeniam v zásobovaní, s výnimkou drobných odstávok pri živých prepojeniach potrubí. V týchto prípadoch budú dotknutí odberatelia vopred informovaní, pričom bude zabezpečené náhradné zásobovanie pitnou vodou,“ pokračuje.

Povinnosti zhotoviteľa diela

Vytýčenie podzemných inžinierskych sietí, rozkopávkové povolenie, zabezpečenie miesta staveniska – výkopov z hľadiska bezpečnosti, realizácia diela, uvedenie miesta stavby do pôvodného stavu realizuje podľa Lagiňa zhotoviteľ diela, ktorým je firma Insituform - Hulín Rohrsanierungstechniken s.r.o. Hlohovec.

Predošlé etapy

Prvú etapu realizovali vodári už v roku 2010 po spracovaní projektovej dokumentácie a jej odsúhlasení. „Táto etapa bola realizovaná v súčinnosti s výstavbou diaľnice a ňou vyvolaných investícií. Išlo o rekonštrukciu liatinového vodovodného potrubia o priemere 400, rovnako metódou relining, v úseku od budovy Polície po armatúrnu šachtu na parkovisku pri pošte, vrátane úseku pod hlavnou križovatkou, v celkovej dĺžke 345 metrov,“ spresňuje Lagiň.

Druhá etapa bola realizovaná v roku 2011 v úseku od parkoviska pri pošte, tam kde bola ukončená prvá etapa po firmu Brel. „Bolo to v dĺžke 430 m rovnakou metódou. Taktiež bolo do liatinového potrubia priemeru 400 mm vťahované polyetylénové potrubie priemeru 355 mm. Súčasťou rekonštrukcie bolo aj nové vystrojenie armatúrnych šácht a povrchové úpravy terénu,“ doplnil Lagiň.

V tretej etape sa v roku 2012 realizovala rekonštrukcia oceľového potrubia o priemere 400 mm v úseku od pošty po podchod pri výškovej budove obvodného úradu v dĺžke 266 metrov.

Pri prvých troch etapách išlo o investíciu vyše pol milióna eur, pri štvrtej etape je to investícia 210-tisíc eur.

utorok 16. 4. 2013 12:00 | Deta Pitoňáková
© 2013 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.
Anonym píše:
Čtvrtek 18.04.2013 08:57
Vyborne, spickovy primator !
Anonym píše:
Pátek 19.04.2013 22:08
Čo ma s týmto primator?
Treba sa zobudiť!!
primátor má dosť starostí so svojími asi 7 zamestnaniami, ten asi ani nevie, že sa v meste niečo opravuje!
Keby to ale zaviselo od neho, tak o chvíľu by občania aj v samotnom meste chodili s kýblikami po vodu, ako je to v niektorých prímestských častiach mesta!

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359