Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK| Výbor dal k bytovke zamietavé stanovisko

POVAZSKA.SME.SK| Výbor dal k bytovke zamietavé stanovisko

Autor: Mesto Poslední změna: Středa 13.02.2013 14:24
[2013-02-13] Článok Bernadetty Pitoňákovej o výstavbe bytovky na Dedovci. Firma, ktorá chce bytovku stavať predložila nové riešenie a podklady. Výbor mestskej časti opäť vyjadril zamietavé stanovisko. Vyjadrovať sa bude ešte komisia výstavby.
POVAZSKA.SME.SK| Výbor dal k bytovke zamietavé stanovisko

Zo zasadnutie Výboru mestskej časti Lány. Foto: BERKO

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke povazska.sme.sk/c/6698370/vybor-dal-k-bytovke-zamietave-stanovisko.html

 

Výbor dal k bytovke zamietavé stanovisko

Firma, ktorá prišla so zámerom stavať bytovku na Dedovci, proti čomu sa zdvihla vlna nesúhlasu obyvateľov, predložila nové riešenie a ďalšie podklady. Výbor mestskej časti dal opäť zamietavé stanovisko, ľudia spísali petíciu.
 

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Výbor mestskej časti sa vyjadroval opäť k zámerom, ktoré sa týkajú výstavby bytovky na Dedovci. Stanovisko je zamietavé. Vyjadrovať sa bude ešte komisia výstavby. Stanovisko výboru aj komisií má pre poslancov odporúčací charakter.

Ľudia spísali petíciu, kde vyjadrili nesúhlas s výstavbou a chcú aj zmenu územného plánu. Primátor sa k petícii vyjadril na zastupiteľstve ako k zbytočnému kroku a garantoval, že nepôjde proti stanovisku výboru.

Nové podklady

Firma, ktorá plánuje výstavbu na Dedovci, hovorí o určitých zmenách. „Prílohy, teda najmä architektonicko-stavebné riešenie, boli uvedené ako variantné riešenie typu C, ktoré nekorešpondovalo s územnoplánovacou informáciou pre danú lokalitu. Predložili sme variantné riešenie projektu typu B, ktoré je v súlade s územnoplánovacími požiadavkami pre túto lokalitu. Zámer sme osobne prezentovali na VMČ aj komisii výstavby. Uvedeným došlo k objektivizácii informácií a podkladov tak, aby korešpondovali so skutočným záujmom našej spoločnosti, ale predovšetkým, aby bol zámer v súlade so zastavovacími podmienkami mesta. Vzhľadom k tomu, že výbor zaujal stanovisko k nesprávnym podkladom a informáciám, požiadali sme o znovuzaradenie projektu na rokovanie a vydanie stanoviska na zasadnutí VMČ,“ uvádza sa v požiadavke firmy.

Vyjadrenie výboru

K zámeru sa výbor mestskej časti na Lánoch vyjadroval opätovne v polovici januára. „List z mesta prišiel koncom minulého roka pre výbor neskoro, nebol teda čas na jeho zverejnenie vo výveske mesta, a tak sa bod do rokovania ani nezahrnul. Potom bolo neoficiálne stretnutie, lebo, priznám sa, som nezverejnil pozvánku na zasadnutie vo výveske a dnes sme sa konečne zišli. Výbor opätovne jednomyseľne odsúhlasil nesúhlas s prenájmom pozemku a následne s výstavbou bytovky. Nesedí nám projekt a bytovka sa tiež nehodí do kontextu tejto mestskej časti,“ hovorí Martin Kerepecký, predseda výboru.

Petícia a primátor

Keď sa ľudia dozvedeli o zámere výstavby, zdvihla sa vlna nesúhlasu. Prišli v hojnom počte aj na zasadnutie výboru, kde sa ešte v septembri minulého roku hovorilo o zámere výstavby a výbor sa mal vyjadriť ku krátkodobému prenájmu mestského pozemku. Ľudia spísali petíciu, nesúhlasia s výstavbou. Podpísalo ju 323 ľudí a mesto ju prijalo.

Primátor reagoval na petíciu na decembrovom zasadnutí zastupiteľstva. „My sme jasne povedali od prvého okamihu, že keď výbor mestskej časti nebude súhlasiť, nikdy ju nepovolíme. A napriek tomu sa píše petícia. Proti čomu, ja sa pýtam? Ale nemôžem zabrániť investorom, ktorí sem prídu, hociktorým, aby nedali žiadosť. Ale keď je tu taká žiadosť, musíme ju najprv dať do pošty, zaevidovať ju a potom zadeliť, poslať do komisie, výboru, a tak ďalej. Ak je výbor mestskej časti proti, tak tieto veci neriešime. Okamžite ich sťahujeme. A to sa týka aj bytovky na Dedovci. Pokiaľ bude VMČ proti, nikto ma nedonúti, aby som podpísal papier, že som za. Vôbec potom nechápem tie petície, ktoré sú proti ničomu,“ vyjadril sa primátor.

Odborné stanovisko a zmena plánu

V komisii sa ešte minulý rok odborné útvary mesta vyjadrili, že predmetný pozemok sa nachádza v lokalite, ktorá je po zmenách a doplnkoch vo februári 2009 určená pre obytné územie – bytové domy s výškou zástavby tri nadzemné podlažia plus podkrovie. Tiež odznelo, že na parcele bolo vydané stavebné povolenie na výstavbu bytového domu s ôsmimi bytmi, ktorého výstavbu malo financovať mesto. Nestavalo sa z finančných dôvodov. Povolenie je po predĺžení platné do mája 2013.

Podľa Moniky Bandúrovej z petičného výboru spísali ešte inú požiadavku na predsedu VMČ Kerepeckého. „Aby spísal žiadosť na mesto a žiadal preklasifikovanie tejto parcely na parkovacie plochy v rámci návrhu zmien územného plánu. Žiadosť pôjde aj od občanov,“ vyjadrila sa Bandúrová.

Ľudia bytovku na Dedovci nechcú, pretože nezapadá do prostredia, obávajú sa aj úbytku parkovacích miest, prístupu k bytovke počas výstavby a iných vecí. Rovnako vo výbore odzneli v minulosti výhrady voči tomu, ako sa dáva k dispozícii do krátkodobého prenájmu mestský pozemok. Firma zase deklarovala snahu riešiť zlú situáciu s bytmi pre ľudí či rôzne kádre, ktoré by bolo dobré v meste udržať.

 

 

 

Súvisiace články

Zasadnutie komisie pre dopravu, životné prostredie a odpadové hospodárstvo 19.02.2013

Stanovisko mesta k bytovke na Dedovci

Bytovku pri materskej škole nechcú, prinieslo by to problémy

Príbeh bytovky na Dedovci

« červen 2022 »
červen
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359