Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK| Vo výbore na Lánoch rokovali o odpredaji pozemkov pri pošte

POVAZSKA.SME.SK| Vo výbore na Lánoch rokovali o odpredaji pozemkov pri pošte

Autor: Mesto Poslední změna: Čtvrtek 13.06.2013 11:43
[2013-06-13] Článok Detty Pitoňákovej o odpredaji pozemkov a budovy pošty o ktoré žiada súkromný investor. Odkúpiť chce pozemky zboku a pred objektom pošty. Pred objektom žiadal pôvodne časť pozemku. Prehodnotil však požiadavku a chce odkúpiť celý. Požiadavkou sa zaoberal výbor mestskej časti Lány.
POVAZSKA.SME.SK| Vo výbore na Lánoch rokovali o odpredaji pozemkov pri pošte

Foto: DP

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke

http://povazska.sme.sk/c/6832307/vo-vybore-na-lanoch-rokovali-o-odpredaji-pozemkov-pri-poste.html

 

Vo výbore na Lánoch rokovali o odpredaji pozemkov pri pošte

Po odkúpení budovy pošty žiada súkromný investor o odkúpenie mestských pozemkov okolo objektu.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pozemky okolo pošty na Lánoch chce odkúpiť súkromný investor. Odkúpil budovu pošty a nemá prístup k objektu, chýbajú mu parkovacie miesta.

Požiadavkou sa zaoberal výbor mestskej časti Lány. Pôvodná žiadosť bola na odkúpenie časti pozemku, na stretnutí v teréne predostrela podnikateľka požiadavku na odkúpenie celej parcely.

Žiadosť o predaj pozemkov a dôvody

JUDr. Lucia Bušfy požiadala mesto o odkúpenie pozemkov na Lánoch v okolí pošty. „Nehnuteľnosť, ako je situovaná, nemá zabezpečený prístup po vlastnom pozemku, čo je z hľadiska realizácie čohokoľvek v praxi problém. Nehnuteľnosť nebola vybavená žiadnymi vecnými bremenami, čo sa týka okolitých pozemkov, a okolité prístupové cesty, ktoré sú tu vybudované, patria iným, tretím osobám, ako vlastníkom. Taktiež neboli zaťažené vecným bremenom prístupu, takže túto situáciu musím riešiť,“ vysvetľuje žiadateľka.

Dodala, že nič svetoborné sa v tejto lokalite nebude robiť, objekt by sa mal zrekonštruovať. „Pre obyvateľov by sa mal zlepšiť vstup do pošty, bude štandardný, bezbariérový. To je aj dôvod, prečo to pošta predala ako nadbytočný majetok. Nemala totiž financie na to, aby rekonštruovala objekt, ktorý už súrne potrebuje obnovu. Pošta tu bude minimálne ďalších dvadsať až štyridsať rokov. V zmluve aj na liste vlastníctva mám zahrnuté vecné bremeno, že bude pošta zachovaná. Toto môjmu zámeru vôbec neprekáža, vyhovuje mi to,“ ozrejmila Bušfy. Budovu kúpila do vlastníctva minulý rok.

Stretnutie v teréne a pripomienky

V súvislosti so žiadosťou na odkúpenie pozemkov zaslalo mesto výboru mestskej časti (VMČ) Lány žiadosť na vyjadrenie.

Členovia výboru a dvaja obyvatelia z neďalekej bytovky sa stretli so žiadateľkou minulý týždeň priamo na mieste. Podnikateľka doplnila svoj zámer s predajom pozemkov pred poštou. „Pôvodne som mala tendenciu rešpektovať hranice stromu, ale v zásade, keď vidím, v akom stave pozemok je, tak zvažujem aj kúpu celého,“ povedala Bušfy. VMČ požiadala, či by alternatívne nemohol prerokovať aj odpredaj celého pozemku. „Nám teda ešte len prídu podklady z mesta, že chcete odkúpiť celý pozemok?“ pýtala sa Jana Veličová, členka výboru.

Upozornila, že výbor sa môže vyjadrovať len k tomu, čo mu je doručené. „Prišla nám len časť pozemku. Aj tu nevieme celkom presne, akú časť pozemku by ste chceli,“ povedal Veličová.

Ladislava Bačíka, člena výboru, zaujímalo, či sa bude objekt nadstavovať. „To je dôležité, či je nejaký projekt na nadstavbu a čo tam bude,“ povedal Bačík.

„Nevylučujem to. Ak nadstavím, tak pre moje kancelárske priestory. Ja by som sa pri dodržaní vecného bremena dole nezmestila a som nútená nadstaviť. Ak by to tak bolo, výlučne jedno podlažie. V územnom pláne je normatív osem nadzemných podlaží,“ zdôvodnila Bušfy.

Vysvetľovala tiež, že potrebuje parkovacie plochy, aby nezaberala tie, ktoré už v lokalite sú a upozornila na problém s parkovaním, ktorý tu je najmä dopoludnia v pracovných dňoch. Tých by mohlo pribudnúť maximálne desať.

Člen výboru a zároveň poslanec zastupiteľstva Juraj Smatana povedal, že chápe zámer, žiadal však jeho záväznejšiu podobu. „S tým, ako je to nekonkrétne popísané, chcete, aby sme vám to predali za nejakým účelom. Nemáme žiadne záruky, čo a kde bude. Ani či bude zachovaná zeleň, ani kde a koľko parkovísk tu bude, kde bude prístupová cesta. Môže sa to aj predať. Mne by vyhovovalo, keby sme mali zámer, o ktorý sa dá aj v budúcnosti oprieť, nejaký náčrt. Ak nie sú zadefinované v rámci územného plánu nejaké limity, môžete tu urobiť čokoľvek,“ zdôvodnil svoju požiadavku Smatana.

Ladislav Bačík doplnil, že by bolo vhodné urobiť záväznejšiu skicu, ktorá by sa dala vyhľadať aj po niekoľkých rokoch, aby bolo jasné, k čo investorka chcela.

Pripomienky obyvateľov a výstup z výboru

Na stretnutie prišli aj dvaja obyvatelia susednej bytovky. „Mali sme deň pred zasadnutím výboru domovú schôdzu a niečo sa o tom hovorilo. Ľudia nechcú, aby sa stavba hnala vyššie, na viac poschodí. Chceli by sme tiež, aby sa zachovala zeleň. Chráni nás od cesty,“ hovorí Jaroslav Vokoun.

Martin Kerepecký, predseda výboru, hovorí, že VMČ rokovalo po stretnutí so žiadateľkou v teréne ešte o jej požiadavke. „Zatiaľ sme to odložili. Pani Bušfyová požiadala o odkúpenie celého. Potrebujeme preto novú žiadosť. A potrebujeme aj vizualizáciu, ako si predstavuje využitie priestoru. Ak dostaneme tieto materiály, zvoláme mimoriadne zasadnutie VMČ, a potom rozhodneme. Nevyjadrovali sme sa k odpredaju časti, ako pôvodne žiadala,“ povedal Kerepecký.

Bušfyová prisľúbila, že náčrt využitia, o ktorý ju žiadal výbor, doručí. „Akurát definitívne dopravné riešenie je otázka ďalšieho povoľovania. Ale nie je problém doručiť náčrt od architekta, ktorý navrhne situáciu pred budovou, ako by sa malo parkovať,“ deklarovala žiadateľka.

Doplnila, že na pozemku, ktorý je pred poštou, neplánuje výstavbu. „Len na pozemku zboku budovy. Ak by bol problém so statikou, tento priestor by sme využili pre výstavbu schodišťa. Zeleň, teda vyrastené stromy, ktoré sú na pozemku, ak sú zdravé a nebudú ohrozovať budovu, by som určite chcela zachovať. Dúfam, že aj schodište zboku sa zmestí na pozemok s tým, že by sme zachovali zeleň rovnako aj tu,“ povedala.

Charakteristika územia

Zisťovali sme na mestskom úrade, ako je charakterizovaná lokalita na Lánoch, v ktorej sa má predávať. V rámci ÚPN sú funkčne tieto plochy vyčlenené ako obytné územie – bytové domy, so stanoveným regulatívom UB 04 a povolenou výškou zástavby osem nadzemných podlaží plus podkrovie. V rámci uvedeného regulatívu je možné, okrem výstavby bytových domov, umiestňovať napríklad aj zariadenia obchodu, administratívy, verejného stravovania a nerušiacich nevýrobných služieb pre obyvateľov v parteri obytných budov, respektíve v podobe samostatných objektov. Územie je v rámci intervenčných regulatívov charakterizované ako stabilizovaný blok (kód 1) bez predpokladaných zásahov do územia, to znamená, že nie je možné nadstavovať bez zmeny regulatívu alebo postaviť v tomto území niečo iné. K odpredajom pozemkov sa vyjadria ešte komisie mesta. Komisia výstavby zasadala včera.

 

utorok 11. 6. 2013 11:51 | Deta Pitoňáková
© 2013 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

 


Súvisiace články:

Zasadnutie VMČ Lány 05.06.2013

Anonym píše:
Čtvrtek 13.06.2013 16:04
Celý tento cirkus má jednu absurditu. Nepoznám pani čo kúpila pozemok, ale obdivujem jej trpezlivosť. Uvedomte si, že do toho vrazila svoje vlastné peniaze, ktoré samozrejme chce, aby sa jej vrátili späť aj so ziskom. Územný plán povoľuje 8 nadzemných podlaží. Teraz príde niekto z vedľajšieho domu a dáva podmienky čo a ako tam môže robiť. Takisto nejaký výbor mestskej časti. akú má taký výbor zodpovednosť. Ak tam môže urobiť 8 podlaží, tak nikoho okrem statika do toho nie je nič. Nepáči sa to niekomu vo vedľajšej bytovke? Tak prečo tú budovu nekúpili? Mohli sa zložiť, kúpiť budovu a pokojne si rozhodnúť čo s ňou urobia. Takisto nejaká p. Veličová. Výbor lány chce náčrty, projekty. Ale toto všetko stojí peniaze. Pre takéto veci je bystrica len jedna obyčajná diera. Preto nás Púchov ďaleko predbehol. Tam nikto nevybojúva len rozličné preferencie. Tam sa maká. Čo také p. Veličová už dokázala že chce robiť zo seba takúto dôležitú osobu. Čo konkrétne je za ňou vidieť okrem účasti na všetkých možných podujatiach. Nič. Len plná huba rečí a len takisto si na takýchto prípadoch prihrieva svoju politickú polievočku. Lebo robota p. Veličovej a p. Smatanu je len politika. Čokoľvek tam vznikne tak to bude len na osoh. Územný plán mesta jasne hovorí o tom čo tam môže a čo nemôže byť. Zelene je dosť oproti v parku a ani o to sa nemá kto postarať. Koho sa obyvatelia vedľajšej bytovky pýtali či si môžu dom natrieť na žlto? Vtedy sa nebolo treba pýtať, lebo sa to týkalo nás. Ale teraz keď ide robiť niekto cudzí, tak čo by sme si nedali podmienku. Samozrejme VMČ im to rado zhltne. Veď predsa to sú voliči, ktorí aj nabudúce dajú hlas nám. Len aby to nedopadlo nakoniec tak, že dovtedy si niekto bude dávať podmienky až to tam rá pani zabaví a budova dopadne ako bývalé generálne riadfiteľstvo v strede mesta.
Anonym píše:
Čtvrtek 13.06.2013 19:20
Pán Haviar, stačili nám Vaše 4 roky vo vedení Mesta, nikdy viac. Dajte nám Lánštiarom pokoj, reklamu ste si urobili Vašimi skutkami a hlavne neskutkami sám. Vaša dcéra je Vašim obrazom a vieme, čo by nás čakalo. Priblblý úsmev je možno dedičný, no nie okúzlujúci a presvedčivý. Samé blá blá blá. Dosť bolo Hantblbov, odsťahujte sa do buše a tam si hantbušujte koľko chcete.
Anonym píše:
Pátek 14.06.2013 11:32
"dajte nám Lanštiarom pokoj"... Ja by som Vás poprosil, keby ste vy dali pokoj ostatným obyvateľom mesta Považská Bystrica a jeho integrovaných častí. Vyhláste prosím referendum na osamostatnenie Vašej krásnej mestskej časti. Bude to pre zvyšné desaťtisíce obyvateľov nášho mesta úľava.
Anonym píše:
Pátek 14.06.2013 11:56
Nevolám sa Haviar a ani toho človeka nepoznám. Ale je jasne vidieť že ste nepochopili princíp. Predsa je jedno kto budovu kúpil. Keď je tam povolených 8 poschodí tak čo koho do toho či tam budú 2 poschodia alebo 8. Takisto môže majiteľ tej budovy povedať že mu zavadzajú vo výhľade okolité bytovky. Tu ide o to, že akým právom chce Smatana a Veličová rozhodovať či tam bude jedno alebo osem poschodí? Čo sú oni? Nejakí nadľudia? A keď to teda tým lánštiarom vadí, tak to mali kúpiť.
Anonym píše:
Pátek 14.06.2013 11:58
hehe vidím že sa niekomu stúpilo na prštek
a že podozrenia že vôbec nejde o jednoposchodovú nadstavbu kancelárie nad poštou sa potvrdili!

keby bola pravda to čo Bušfyová sľubovala, že si chce postaviť kanceláriu nad poštou, tak teraz nie sú takéto útoky!
Anonym píše:
Pátek 14.06.2013 12:03
Nepoznám ani tú pani. Ale načo je potom územný plán?
Anonym píše:
Pátek 14.06.2013 21:45
Neverím, že sú všetci občania lánskej tak sprostí ako tí čo ich akože zastupujú. Mne tam žije mama a tá má na veci pomerne reálny názor. Síce sa nechá zlákať na všeliaké odovzdávačky karafiátov od Karola a im podobným, ale nie je taká závistlivá, zatrpknutá a sprostá, aby súhlasila s názormi tých dementov, čo sa tvária ako pravoverní Lánštiari, na ktorých stojí a padá úroveň života občanov Lánskej. Podľa môjho názoru je to len skupinka neukojených (v niektorých prípadoch doslovne) ľudí, ktorí rozsievanie svojej zatrpknutosti povýšili na životné poslanie. Smutné. Ale tak vám treba.
Anonym píše:
Pátek 14.06.2013 11:55
Toto sú len za argumenty: "Ak tam môže urobiť 8 podlaží, tak nikoho okrem statika do toho nie je nič. Nepáči sa to niekomu vo vedľajšej bytovke? Tak prečo tú budovu nekúpili? Mohli sa zložiť, kúpiť budovu a pokojne si rozhodnúť čo s ňou urobia."
Alebo "Zelene je dosť oproti v parku a ani o to sa nemá kto postarať." TO MYSLÍTE VÁŽNE, ALEBO NÁS LEN MÁTE ZA ÚPLNÝCH IDIOTOV?

My tam bývame, a nevidím dôvod, prečo by sme si mali poodkupovať všetky mestské pozemky okolo seba len preto, aby nám tam nenastavali 8 poschodové baráky ľudia ako Bušfyová. A vlastne ona to tam ani stavať možno nebude, takýto odkúpený pozemok sa dá obratom ruky predať inému developerovi.

Som rád, že vo výbore sú aj ľudia, ktorým záleží na obyvateľoch sídliska, a nie len na zavďačovaní sa stavebným firmám.
Anonym píše:
Pátek 14.06.2013 12:01
Predpokladám že ste zatrpknutý dedo na dôchodku. Lebo keby ste zháňal robotu v okolí bydliska tak sa dívate s nádejou na také projekty. Lebo keď to postaví tak tam bude musieť aj niečo prevádzkovať. To znamená že na to bude potrebovať ľudí. A vedľa je krásny príklad na budove reklamy Angyal. Nie je teraz na tú budovu lepší pohľad ako pred tým, než bola rekonštruovaná?
Anonym píše:
Pátek 14.06.2013 13:58
Jeden dostane robotu ako domovník v tom objekte, a 20 rodinám klesne hodnota ich bytov, lebo im tam niekto šuchol výškovú budovu pred okná. Ďakujem, neprosím.
(V zrekonštruovaní budovy tak ako urobil Angyal Bušfyovej nikto nebráni.)
Anonym píše:
Sobota 15.06.2013 13:13
Ale keď ste kupovali byty, alebo sa schvaľoval územný plán, vtedy ste mali oponovať. Keď si kúpite byt a neviete čo je možné urobiť na okolitých pozemkoch, alebo nevedieť kto ich vlastní tak je to problém Váš. A presne tí, ktorí tu najviac kričia, že niekto ide na tom zarobiť a mať z toho peňažný prospech, tak tím ide presne len o to, aby neklesla cena jeho nehnuteľnosti. To nie je len čistí peňažný prospech? Ale je to o to horšie, že sa skrývajú za občanov ,,lánštiarov".
Anonym píše:
Pátek 14.06.2013 14:05
V čom je problém? Bušfyová predložila nákres, tak ako členovia výboru požadovali:

http://povazska-bystrica.ot[…]ie-nakresu-judr-lucia-busfy

No a obyvatelia okolitých domov si to môžu pozrieť a vyjadriť sa.

Anonym píše:
Pátek 14.06.2013 21:57
Arch. Šaradín robí aj pre Stacha. Isto je to dobrý architekt.
Anonym píše:
Sobota 15.06.2013 13:15
Myslím, že urobí projekt pre kohokoľvek, s kým sa dokáže dohodnúť na cene projektu.
Anonym píše:
Čtvrtek 13.06.2013 20:52
JUDr. Bušfy je dcéra Stanislava Haviara - pre neznalých
Anonym píše:
Čtvrtek 13.06.2013 23:15
A manželka majiteľa Swim clubu na plavárni
Anonym píše:
Pátek 14.06.2013 09:40
A šikovná to osoba, ktorá vie, čo a kto predáva...
Zrejme strýco, popoťahoval za patričné špagátiky...

Odkiaľ by sa asi tak obyvatelia okolitých bytoviek dozvedeli info - že pošta predáva nadbytočnú budovu ?
Žeby to postári mali vyvesené na nástenke ?
Na jednej strane nadbytočná, na druhej strane chcu tam mať pobočku ?
To, žeby ani predstavitelia pošty nevedeli čo chcú ?

Hlavne, že 178 000 €, ktoré zobrala šefka pošty je OK
http://www.webnoviny.sk/[…]/505947-clanok.html
Skrátka Slovensko...
Anonym píše:
Pátek 14.06.2013 11:29
čo ja viem, tak táto pošta sa predáva už minimálne 5 rokov. Viem, že to najskôr chcela kúpiť nejaká očná doktorka, dole mať ambulanciu a hore byt, ale to bolo ešte pred takými dvoma-troma rokmi.
Anonym píše:
Pátek 14.06.2013 13:35
Byšfyovic či skôr Haviarovci majú svoj kšeft na plavárni ktorú získali za pár drobných a teraz pošta.Oveľa prasáckejšie je využívanie dôchodcov, ktoré teraz prevádzkuje trojka Janas-Belásová-Briestenskí.Rodinní príslušníci spoločne s babkami, ktoré momentálne žijú v Domove sociálnych služieb Tulipán v Považskom Podhradí, sa nestíhajú diviť, ako nehorázne sú každým dňom ždimaní za pobyt, lebo nenažratý parazit a darebák Karoľ ich vyciciava cez nastrčenú kobylu Brestenskú, aby si nehoráznymi praktikami napchávali vačky.Na všetko dozerá bachraňa Beláska. Táto sociálna chamraď, ktorá sa schováva za Smer-partaj iba ožobračuje občanov a hrabe pre svoj bachor. Fuj, fuj, fuj – nenažraté prasce.Kontrolór Sičák samozrejme nič nevidí lebo v práci súloží alebo popíja v Banco del peru. Fuj chamraď jedna.
Anonym píše:
Pátek 14.06.2013 21:51
To sú teda debaty :-D.
Pri nemocnici sa nedá roky parkovať, čo takto tam nič nerobiť, maximálne to zbúrať a spraviť parkovisko pre nemocnice a bezplatné.
Samozrejme, na tom sa nezarába, ale hovorím za ľudí.... všetci vieme aké to je ísť tam s chorými deťmi a nemať kde zaparkovať....
Anonym píše:
Pondělí 17.06.2013 10:07
Obávam sa, že na uvedenom parkovisku, budeme môcť parkovať, pri návšteve nemocnice ?!
Existujú predsa dopr. značky, ktoré nám povedia, že či vôbec tam niekedy budeme stáť s autom, alebo vlastne nikdy !
Ahá, výnimka " možno " pre klientov pošty...

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359