Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK | Vlani hospodárilo mesto s prebytkom

POVAZSKA.SME.SK | Vlani hospodárilo mesto s prebytkom

Autor: Mesto Poslední změna: Úterý 27.11.2012 12:03
[2012-07-27] Článok Viery Žaludkovej z júla 2012 o plusovom výsledku hospodárenia mesta Považská Bystrica v roku 2011.
POVAZSKA.SME.SK | Vlani hospodárilo mesto s prebytkom

Foto: Viera Žaludková

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke

http://povazska.sme.sk/c/6468882/vlani-hospodarilo-mesto-s-prebytkom.html

Vlani hospodárilo mesto s prebytkom

V minulom roku skončilo mesto Považská Bystrica s plusovým výsledkom. Do rezervného fondu mohlo presunúť takmer 900-tisíc eur. Niektorí poslanci však upozorňujú na možné riziká v ďalších rokoch a navrhujú opatrnosť pri čerpaní rezervy.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. V minulom roku sa rozpočet mesta zostavoval veľmi ťažko. Hovorilo sa dokonca o nútenej správe. Zabrániť jej mali drastické škrty v rozpočte a výber nájomného od mestských lesov za tri roky dopredu.

Po opatreniach na dodržanie rozpočtu sa podarilo rok ukončiť s pozitívnym výsledkom. Do rezervného fondu mesto presúvalo 895-tisíc eur.

Hospodárenie mesta

Napriek obavám pri schvaľovaní rozpočtu na rok 2011 sa podarilo rozpočtované položky dodržať. Vlastné príjmy mesta boli vlani o takmer dva milióny vyššie ako rok predtým. Ako konštatoval hlavný kontrolór mesta Marián Sičák, na zvýšení sa oproti predchádzajúcemu roku podieľali najmä zvýšené príjmy z výnosu dane z príjmov, dane z nehnuteľnosti a príjmy z prenajatých pozemkov.

Počas roka zastupiteľstvo schválilo dve zmeny rozpočtu, v dvadsiatich dvoch prípadoch boli vykonané rozpočtové opatrenia, ktoré má v kompetencii primátor. Mestské zastupiteľstvo ho splnomocnilo na zmeny do výšky 33 194 eur.

Celkový prebytok v hospodárení mesta bol 898-tisíc eur. V ňom je zahrnutý prebytok z rozpočtového hospodárenia mesta a zostatok finančných operácií. „Prebytok vo výške 895-tisíc je presunutý do rezervného fondu, ďalších viac ako 4-tisíc eur pôjde do účelového fondu mesta na krízové centrum. Zriadenie fondu vyplýva z usmernenia ministerstva financií. Mesto je do fondu povinné prispievať desať rokov jedno percento z celkových výdavkov na projekt krízového centra, v opačnom prípade by muselo mesto peniaze vrátiť,“ vysvetlil vedúci ekonomického odboru mestského úradu Anton Martaus.

Stanovisko audítora

So záverečným účtom súhlasil aj nezávislý audítor. Upozornil pritom na niektoré skutočnosti. Výsledok hospodárenia podľa neho významne ovplyv-nil dar, ktorým bol pamätník Imra Weinera Kráľa v hodnote 1 milión eur. „Darované umelecké dielo, ktoré sa neodpisuje, sa účtovalo do výnosov, čo priaznivo vplývalo na výsledok hospodárenia. Inak by mesto dosiahlo mínusový výsledok hospodárenia vo výške 1 064 393 eur.“

Audítor taktiež poukázal na dlhodobú rezervu na uzatvorenie skládky vo Sverepci vo výške 1 493 203 eur, ktorá nie je krytá finančnými prostriedkami. Na uzatvorenie skládky potrebuje mesto 2,2 milióna eur. Ako Martaus povedal, budú to riešiť formou úveru, čo je zahrnuté v rozpočte na tento rok.

Riziká sú stále

Prebytok rozpočtu je po schválení mestským zastupiteľstvom presunutý do rezervného fondu. Poslanec Rudolf Karas v tejto súvislosti upozornil na jeho opatrné čerpanie. „Formálne je záverečný účet v poriadku, čo potvrdili aj audítor a hlavný kontrolór. Vidím ale riziká do budúcnosti,“ povedal. „Mali sme jedinečné príjmy z predaja Povbytu, zvýšenia cestovného v MHD, niektoré príjmy, napríklad platby z mestských lesov tri roky dopredu. Znova by sme ich dostali, len keď budeme predávať mestský majetok, a to pomerne vo veľkom rozsahu. Máme taktiež niektoré veci neuzatvorené - pomerne veľký komunálny úver, uzatvorenie skládky vo Sverepci, nemáme stojiská na komunálny odpad a separovaný zber. Ak to nezvládneme pri pokračujúcej kríze, je to riziko aj pre budúce rozpočty a nerád by som sa dočkal toho, že niektoré aktivity v kultúre či v športe budeme musieť odstrihnúť bez toho, aby mali ďalší vývoj či životaschopnosť,“ dodal.

Jeho kolegyňa Katarína Drevenáková na tieto pripomienky reagovala s tým, že si ich mali vydiskutovať vo finančnej komisii, ktorej je členom. Podľa nej je záverečný účet po formálnej stránke v poriadku. „Buďme radi, že nie sme v červených číslach,“ konštatovala.

„Zmyslom záverečného účtu nie je pochváliť sa, ako sme hospodárili, je to fakt," doplnil Anton Martaus.

Záverečný účet zastupiteľstvo schválilo bez výhrad dvadsiatimi dvoma hlasmi, zdržal sa jeden.

 

piatok 27. 7. 2012 8:00 | Viera Žaludková
© 2012 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Anonym píše:
Úterý 27.11.2012 20:34
 "Výsledok hospodárenia podľa neho významne ovplyv-nil dar, ktorým bol pamätník Imra Weinera Kráľa v hodnote 1 milión eur. „Darované umelecké dielo, ktoré sa neodpisuje, sa účtovalo do výnosov, čo priaznivo vplývalo na výsledok hospodárenia. Inak by mesto dosiahlo mínusový výsledok hospodárenia vo výške 1 064 393 eur.“
- tak tomu sa hovorí flagrantné manipulovanie s číslami a la Martaus. To smrdí prokurátorom.
Na budúci rok tam pozvára nejaký zvárač zopár starých plechov zo zberného dvora, Tondo Martaus tomu dá cenu 2 melóny eura mesto ešte "vydelá". Aspoň fiktívne!
Anonym píše:
Středa 28.11.2012 12:04
Ak to je prevda tak mesto riadne klame.
redakcia
redakcia píše:
Pátek 30.11.2012 12:09
Chcete, aby boli vaše diskusné príspevky odstraňované? Používajte v nich vulgárne nadávky.

redakcia
Anonym píše:
Čtvrtek 29.11.2012 23:13
Ako sorry.... pekne to mesto ojebkáva....


--------
 Inak by mesto dosiahlo mínusový výsledok hospodárenia vo výške 1 064 393 eur.“
Audítor taktiež poukázal na dlhodobú rezervu na uzatvorenie skládky vo Sverepci vo výške 1 493 203 eur, ktorá nie je krytá finančnými prostriedkami. Na uzatvorenie skládky potrebuje mesto 2,2 milióna eur. Ako Martaus povedal, budú to riešiť formou úveru, čo je zahrnuté v rozpočte na tento rok.
-------------

cize strata 1mil eur realna (z obrazu sa cesty na zimu neposypu :-) ) a to sme ju fiktivne znizili o 2ročné výnosy z prenájmu a nechceme vidieť sekeru 2,2mil eur na skladke... suma sumarum sme tak pár melka v strate a mesto píše o prebytku.
Nevadilo by mi až tak, keby bolo v mesto v strate, je kríza, ale ak vidím, že ktosi manipuluje s číslami, je to pre mňa zlodej. sorry páni
Anonym píše:
Pátek 30.11.2012 07:59
Janas, Kubovič, Martauzovci, ale aj Karásek, Steiner a ďaší, všetci manipulujú ako môžu,lebo na tom parazitujú a profitujú.
Keď Janasovsko - Martauzovským fiktívnymi ekonomickými čachrami z mínusových čísel vyrobia plusové hospodárenie, ľahšie sa im budú odôvodňovať už reálne odmeny, ktoré si navzájom poschvalujú , či nie?
Pani dozorujúca prokurátorka, BUDÍČEK!!!

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359