Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK | V Podvaží sa konečne dočkajú vodovodu

POVAZSKA.SME.SK | V Podvaží sa konečne dočkajú vodovodu

Autor: Mesto Poslední změna: Středa 11.09.2013 15:14
[2013-09-11] Článok Detty Pitoňákovej. Po rokoch sa konečne začal v mestskej časti Považskej Bystrice budovať vodovod. Práce na ňom sú v plnom prúde.
POVAZSKA.SME.SK | V Podvaží sa konečne dočkajú vodovodu

Práce na vodovode sa už začali. Foto: DP

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://povazska.sme.sk/c/6925996/v-podvazi-sa-konecne-dockaju-vodovodu.html

 

V Podvaží sa konečne dočkajú vodovodu

Po rokoch sa konečne začal v mestskej časti Považskej Bystrice budovať vodovod. Práce na ňom sú v plnom prúde.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pôvodný termín na dokončenie vodovodu v Podvaží bol júl 2012. Stavať ho mali z eurofondov. Proces pridelenia finančných prostriedkov sa však skomplikoval. Na naťahovačky úradov doplácajú obyvatelia, ktorí vodu akútne potrebujú. Tá z ich studní je nekvalitná a v horúcich mesiacoch sa dokonca stráca.

Nedávno práce na verejnom vodovode konečne začali. Primátor verí, že na jar už budú mať obyvatelia Podvažia pitnú vodu. Ide o jedinú prímestskú časť, kde ešte nie je vybudovaný.

Na pripojenie asi nebude mať

Reakcie obyvateľov Podvažia na začiatok prác pri výstavbe vodovodu boli rôzne. Mnohí nás pri otázke, čo na to hovoria, „vyprevadili rovno od dverí“. „Mňa to nezaujíma,“ reagovala staršia pani na bicykli. To bola slušná reakcia, padli aj nejaké nadávky.

Iní vítajú začiatok prác, nebudú však mať financie na prípojky. „Som sám a je to aj dosť drahé. Platiť vraj treba 400 eur za prípojku k domu. Tak som počul. Neviem, či je to pravda, alebo sú to len reči. Ja dostanem 300 eur dôchodku, tak ako by som to zaplatil? Ako by som vyžil? Mám studňu,“ prezradil Pavol Bednár. Na otázku, či má dobrú vodu, sa len zasmial. „Ale veď tu v Podvaží nemá asi nikto dobrú vodu. Ale ja už s vodou nebudem nič robiť, možno ak by si to bratove deti neskôr urobili,“ dodal pán Bednár.

Bolo to zlé, sú radi že bude vodovod

Ľudia mali s vodou naozaj veľa problémov. „Sme radi, že tu bude vodovod a je to aj vďaka tuto susedovi Holákovi, ktorý sa za tým veľa nachodil. Každý v Podvaží má svoju studňu, ale voda v nich je veľmi znečistená. Musíte mať čističku, ak chcete mať aspoň akú-takú vodu. Náš sused, ale i viacero ľudí v dedine, dokonca viackrát nemali vodu. Minulý rok sme sa s tým borili aj my, trvalo to asi týždeň. Tento rok, našťastie, nie. Vďačíme pravdepodobne zime bohatej na vlahu,“ povedal Miroslav Šulavík.

Na otázku, či mu neprekáža zaplatiť 400 eur, odpovedal, že doteraz už dali určite viac peňazí, aby mali dobrú vodu. Aj on má pri dome čističku. „Pokiaľ sme ju nemali, nezostávalo nám nič iné, len piť vodu zo studne v takom stave, v akom bola. Nenapadlo nám, že by mohla byť voda špinavá. Neskôr sme zistili, že nie je dobrá,“ vysvetľuje Šulavík.

Doplnil, že aj po tom, ako upravujú vodu v čističke, si nie je celkom istý výsledkom a on vodu nepije. „Celá moja rodina však áno, tak dúfam, že sa nič nestane,“ hovorí mladý muž.

Vodu budú mať možno už na jar

Primátor Karol Janas hovorí, že stavba vodovodu v Podvaží je problém, ktorý trápi mesto roky.

„Je to posledná prímestská časť, ktorá nemala vodovod. V roku 2008 bola z mesta podaná žiadosť vtedajším vedením o pridelenie nenávratných finančných prostriedkov z eurofondov. Ministerstvo životného prostredia však odmietlo uznať vtedajší priebeh verejného obstarávania, tak stavba zostala stáť a boli sme v patovej situácii, ktorá takmer nemala riešenie. Bývalý primátor podpísal zmluvu s firmou, ktorá to má realizovať. Ministerstvo životného prostredia však odmietlo uvoľniť finančné prostriedky, a keď sme nastúpili, našli sme tento projekt zaradený na ministerstve medzi rizikovými. Dva roky boli vyplnené jednaniami s firmou, ktorá bola vysúťažená ako realizátor alebo na ministerstve. Dnes začíname stavať. Úrad pre verejné obstarávanie nakoniec skonštatoval, že k pochybeniu došlo, ale toto nemalo vplyv na výsledky súťaže,“ vysvetlil primátor Janas.

Dodal, že celkové náklady na stavbu sú 966-tisíc eur a mesto má päťpercentnú spoluúčasť. Stavať to bude pôvodne vysúťažená firma Schott. „Termín ukončenia stavby je február 2014. Veríme, že firma ho dodrží. Avizuje, že je pre ňu reálny. Verím, že už na jar budú mať obyvatelia Podvažia pitnú vodu,“ tvrdí primátor.

Technické riešenie a prípojky

Milan Didič, stavbyvedúci z firmy Schott, vysvetľuje, že ľudia v Podvaží mali doteraz len vlastné studne a rozvody vodovodnej siete. „Voda však nebola pitná, len úžitková,“ hodnotí stav, a tak je výstavba vodovodu nevyhnutnosťou. „Technicky sa to bude riešiť tak, že z obce Šebešťanová pôjde prívodné potrubie v dĺžke 1710 metrov. Rozvodná sieť je v dĺžke 2589 metrov a na ňom bude vybudovaných 144 vodovodných prípojok,“ hovorí Didič.

Ako to bude s financovaním prípojok k domom, sa nevedel konkrétne vyjadriť. „Bude stretnutie, kde budú ľudia oboznámení s tým, aké budú podmienky pri realizácii vodovodných prípojok,“ hovorí Didič.

Primátor vysvetlil, že aby dostali ľudia vodu až k sebe do domov, budú s tým mať aj oni nejaké náklady. Výšku investície však nevedel konkretizovať. „Výška sumy za prípojku bude individuálna, podľa toho, kde má kto postavenú nehnuteľnosť,“ uviedol okrem iného Janas. Dodal, že z hľadiska celkového rozsahu investície a toho, ako sa ľuďom zlepší život, je to pre nich úplne zanedbateľné.

Primátor ďalej povedal, že investorom stavby je mesto, ale po ukončení stavby vstúpi do rokovaní s Považskou vodárenskou spoločnosťou, aby vodovod prevzala. „Správa vodovodov je v ich náplni a majú na to aj odborné kapacity. Rokovania budú potom trojstranné, to znamená majiteľ nehnuteľnosti, mesto ako investor a PVS ako budúci správca,“ hovorí Janas.

K pripojiteľnosti uviedol, že aby mohli začať s investíciou, musela byť dohodnutá minimálne na osemdesiat percent.

sobota 7. 9. 2013 8:05 | Detta Pitoňáková
© 2013 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Anonym píše:
Středa 11.09.2013 20:46
Keby sa investigatívna Detta spýtala niektorých z tých pracantov, čo na tom vodovode v Podvaží robili, že prečo až teraz tam makajú, po toľkých rokoch sú tam, tak by sa nestačila čudovať, čo by sa dozvedela!
redakcia
redakcia píše:
Středa 11.09.2013 21:25
Tu je prehľad článkov od roku 2007, týkajúcich sa kauzy vodovod:
http://povazska-bystrica.ot[…]arch?Subject%3Alist=vodovod
Občan
Občan píše:
Čtvrtek 12.09.2013 19:58
Dnes v Podvaží bolo stretnutie s občanmi ohľadne vodovodu.Občanom bolo vysvetlované ako to bude prebehať po samotne pripojenie. Projektový manager to ale vysvetľoval takým spôsobom, že potm sa musel pomaly každý zvlášť pýtať na podstatu.Mal by si to lepšie nacvičiť. No ale to je jeho problem, o to sa schôdza zbytočne predlžila. Hlavne, ale že to zhromaždenie bolo!
Časť podvažanov spoznalo aj predsedničku VMČ Podvažie Briestensku, ktorá tam síce asi 4 roky nebýva, ale predsednička VMČ je - kôli čomu??
To tým ostatným taktrlíkom v tom výbore nevadí, alebo im to naopak vyhovuje, že nema o MČ šajnu?
No a prišiel tam aj ing. Ševčík s diktafonom.
On je už novinár, alebo koho a čo tam obhajoval?
Anonym píše:
Pátek 13.09.2013 00:55
Počkaj, to môžu mať diktafón len novinári alebo obhajcovia?
A Briestenská, to tá z domova sociálnych služieb?
Anonym píše:
Pátek 13.09.2013 08:16
To je tá čo paktuje so Spálom a topí prachy cez starobinec
Anonym píše:
Pátek 13.09.2013 13:13
Šikovná predsedníčka VMČ tá pani Briestenská, penzión pre dôchodcov z EÚ fondov vybudovali, konečne sa aj vodovod v Podvaží buduje, klobúk dole. Tu vidieť výsledky práce.
Anonym píše:
Pátek 13.09.2013 21:30
Ta prispela k budovaniu vodovodu v Podvaží ako lejak úpalu!
Ta asi ani nevedela, že niečo také leži na meste 6 rokov s zapada to prachom!
Anonym píše:
Pátek 13.09.2013 13:29
Akože nebýva, veď ju tam vidím stále, takže tam určite býva.
Anonym píše:
Pátek 13.09.2013 19:15
Bývala v Okale, ktorý predali asi pred 4 romi a odišli bývať - Boh zna kde./ Typujem Moštenec/
Ale funkcie predsedničky VMČ sa drží, lebo tam ma trvalý pobyt, a jej to veľmi vyhovuje kôli kšeftom.
Anonym píše:
Pátek 13.09.2013 13:38
Aký penzión pre dôchodcov to vybudovali, nemáte na nich nejaký kontakt?
Anonym píše:
Pátek 13.09.2013 13:40
to je ten penzion do ktoreho janasovci naliali peniaze z mesta a tie sli na baskovu kampan?
Anonym píše:
Pátek 13.09.2013 13:43
Nech sa paci, tu je web stranka, najdete tam aj kontakty: http://www.dss-tulipan.sk
Anonym píše:
Pondělí 23.09.2013 10:44
Pre nás občanov je dôležité, že sa vodovod v Podvaží už buduje a k pani Briestenskej možem napísať len toľko, že je to jedna šikovná a milá žena, nech sa darí jej a celému zariadeniu Tulipán.
Anonym píše:
Úterý 24.09.2013 18:55
vraj jedna šikovná pani, ach čosi mi tu poriadne smrdí. Ale vážne, briestenská a ani janas nespravili prevodov v podvaží nič. Zásluhu na vodovode má najmä pán Juraj Smatana. Tak to bolo a tak to je.
Anonym píše:
Úterý 24.09.2013 20:08
Počul som že na poslednom zastupiteľstve Janas útočil na občana Holáka z Podvažia, ktorý tlačil na dokončenie vodovodu cez médiá.
Anonym píše:
Čtvrtek 26.09.2013 18:32
Samozrejme, že útočil, keď tam dotyčný pan nebol!
Veď treba využiť priestor na manipulaciu verejnej mienky v prospech primasa, veď voľby sa blážia a pán Holák sa nemohol obhajiť, prípadne povedať niečo čo by bolo ananasovi veľmi neprijemné!
Aj táto jeho činnosť dokazuje, aky je terajší primator zakerný a neferový človek !!
Anonym píše:
Čtvrtek 26.09.2013 18:33
Samozrejme, že útočil, keď tam dotyčný pan nebol!
Veď treba využiť priestor na manipulaciu verejnej mienky v prospech primasa, veď voľby sa blážia a pán Holák sa nemohol obhajiť, prípadne povedať niečo čo by bolo ananasovi veľmi neprijemné!
Aj táto jeho činnosť dokazuje, aky je terajší primator zakerný a neferový človek !!
..
.. píše:
Úterý 24.09.2013 20:39
Súhlasim!
Je to velice šikovná žena - no iba pre seba a svoju famíliu!
Bol som v Podvaží na " hodoch" .
Na zastavkde kde som čakal na MHD - bola najnovšia - aktuálna správa o práci VMČ Podvažie pod jej vedením z roku 2011!
Anonym píše:
Pondělí 23.09.2013 16:21
Ano, mate pravdu, dolezite je, ze uz coskoro bude vodovod hotovy.

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359