Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK | V nemocnici chcú vybudovať urgentný príjem

POVAZSKA.SME.SK | V nemocnici chcú vybudovať urgentný príjem

Autor: Mesto Poslední změna: Čtvrtek 17.10.2013 09:23
[2013-10-16] Článok Detty Pitoňákovej. V považskobystrickej nemocnici počítajú už v budúcom roku s urgentným príjmom. Finančnú čiastku naň vyčlenila aj vláda.
POVAZSKA.SME.SK | V nemocnici chcú vybudovať urgentný príjem

Ilustračné foto.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://povazska.sme.sk/c/6970304/v-nemocnici-chcu-vybudovat-urgentny-prijem.html

 

V nemocnici chcú vybudovať urgentný príjem

V považskobystrickej nemocnici počítajú už v budúcom roku s urgentným príjmom. Finančnú čiastku naň vyčlenila aj vláda.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Urgentné príjmy sú veľkou boľačkou nemocníc na Slovensku. Problémy má aj Nemocnica s poliklinikou v Považskej Bystrici. O pacienta, ktorého privezie sanitka, by malo byť po jeho vybudovaní postarané lepšie ako doteraz.

Ministerka sa prišla pozrieť na fungovanie

Zuzana Zvolenská, ministerka zdravotníctva, hovorí, že pre oblasť zdravotníctva je pre región dôležitý finančný benefit na dobudovávanie urgentných príjmov. „Prišla som sa pozrieť, v akých priestoroch v tejto chvíli funguje centrálny príjem. Keďže tu nie je vybudovaný, funguje len na báze ambulancií. Konečne sa na to našli peniaze a bude sa vedieť dobudovať,“ povedala Zvolenská. Ide o čiastku 150-tisíc eur.

Dodala, že podobný problém má Fakultná nemocnica v Trenčíne. „Podstatné je, aby obyvatelia Trenčianskeho kraja mali zastúpenie tejto prvej pomoci tak, ako to predpokladá legislatíva do roku 2015,“ vysvetlila Zvolenská.

Zdôraznila ešte, že nejde o financie rezortu ich ministerstva, ale vlády, ktoré budú presunuté na kraj a viazané na projekt výstavby urgentného príjmu.

Dobrá investícia pre nemocnicu

Poslanec národnej rady Jaroslav Baška dodal, že to bude dobrá investícia pre nemocnicu. „Ak bude mať nemocnica urgentný príjem, bude môcť žiadať vyššie platby od poisťovní, čo je dobrá správa pre chod a prevádzku nemocnice. Ide o spádovú nemocnicu s približne 200-tisíc ľuďmi z viacerých okresov, nielen považskobystrického, a bude tak zabezpečená lepšia zdravotná starostlivosť. Finančné prostriedky budú uvoľnené z ministerstva financií v priebehu októbra, budú poslané na účet kraja, ktorý je zriaďovateľom, a ten ich potom prevedie na účet nemocnice,“ povedal Baška.

Význam a platenie

Na otázku, či už existuje nejaký platobný mechanizmus, ktorý by garantoval, že poisťovne budú ochotné a schopné platiť urgentné príjmy, lebo to je dosť veľký problém, Zvolenská odpovedala: „V tejto chvíli Všeobecná zdravotná poisťovňa, za tú ja môžem hovoriť, má zazmluvnených osem urgentných príjmov. Ďalšie sa postupne napĺňajú a sú tam žiadosti. Je pravda, že bol dlhší proces naplnenia toho, čo urgentný príjem znamená pre platobné mechanizmy a spôsob, akým sa bude uhrádzať. Myslím si, že v tejto chvíli je to už na rokovaniach s poisťovňami, lebo základné veci už boli vyriešené,“ povedala Zvolenská.

Na otázku, aké by malo byť personálne a materiálovo-technické vybavenie urgentného príjmu, ministerka reagovala, že by to mohol zadefinovať priamo z projektu riaditeľ nemocnice. „Podstatná je mechanika. Pri urgentnom prípade vás, ľudovo povedané, privezie sanitka na miesto, kde majú byť podľa vyhlášky k dispozícii dvaja lekári, dve sestry a záchranár. Pacient tu bude diagnostikovaný, zistí sa, či ho treba alebo netreba hospitalizovať a dostanete hlavne prvú pomoc na kvalitnej úrovni, logisticky nezaťažujúcej pacienta,“ vysvetlila Zvolenská.

Riaditeľ nemocnice Peter Rendek povedal, že v prvom kvartáli budúceho roka musí byť urgent hotový. „Ja osobne však verím, že to bude skôr,“ dodal.

 

Personálne obsadenie a technika

K prístrojovému vybaveniu sa v momentálnej situácii ešte konkrétne vyjadriť nevedel. „Uvidíme, koľko nám zostane z rekonštrukcie na nákup prístrojov. Je presne zadefinované na jedno lôžko, aké prístroje musia byť. Pokiaľ nebudeme mať prístrojové vybavenie, poisťovňa nám urgent nezazmluvní. Budeme mať síce priestory, ale nič iné,“ hovorí Rendek.

Personálne chce nemocnica podľa riaditeľa pokryť obsadenie lekárov a sestier na urgentnom príjme z vlastných zdrojov. „Teda zamestnancami, ktorých doteraz máme. Zostane to, že lekár z oddelenia príde na urgentný príjem,“ povedal Rendek. Na pripomienku, že sa tým veľa vecí nevyrieši, reagoval, že bude iné priestorové vybavenie, iné zazmluvnenie pre nemocnicu, iná starostlivosť aj cirkulácia pacienta. Problém s lekárom a so sestrou tiež podľa riaditeľa nebude. „Verím, že máme také rezervy, že to dokážeme pokryť. Aj teraz sú na príjem pozývaní lekári, ktorí sú v službe na oddeleniach, ale určite by mal mať urgentný príjem svojho vlastného pána, budeme teda hľadať nejakého primára, ktorý by mal na starosti všetky veci, čo sa týka urgentného príjmu,“ vysvetlil Rendek.

 

utorok 15. 10. 2013 8:28 | Deta Pitoňáková
© 2013 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.


Anonym píše:
Čtvrtek 17.10.2013 21:06
A komu patrí urgentný príjem? Nemocnici alebo súkromníkovi. Peniaze pôjdu do štátneho alebo súkromného. To nikto nenapísal
Anonym píše:
Pátek 18.10.2013 14:41
Tiež som počul takú neoverenú info, že oddelenie bolo najprv predané súkromníkovi, až potom sa doňho naliali peniaze. Vie niekto viac?

« září 2021 »
září
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359