Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK| V hodnotení otvorenosti samospráv sa Považská Bystrica prepadla nižšie

POVAZSKA.SME.SK| V hodnotení otvorenosti samospráv sa Považská Bystrica prepadla nižšie

Autor: Mesto Poslední změna: Pondělí 04.02.2013 12:24
[2013-02-04] Článok Bernadetty Pitoňákovej o prepadnutí mesta Považská Bystrica v rebríčku hodnotenia otvorenosti samospráv. Článok obsahuje aj vyjadrenie primátora Karola Janasa a vyjadrenie Transparency International (TI).
POVAZSKA.SME.SK| V hodnotení otvorenosti samospráv sa Považská Bystrica prepadla nižšie

Primátor Janas (vľavo) sa k hodnoteniu vyjadril kriticky na zasadnutí zastupiteľstva. Mimovládna organizácia obhajuje postup. AUTOR: Bernadetta Pitoňáková

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://povazska.sme.sk/c/6676341/v-hodnoteni-otvorenosti-samosprav-sa-povazska-bystrica-prepadla-nizsie.html

V hodnotení otvorenosti samospráv sa Považská Bystrica prepadla nižšie

Primátor Karol Janas vyslovil nespokojnosť s hodnotením mimovládnej organizácie Transparency International. Mimovládka trvá na hodnotení a hovorí, že prepad mesta je spôsobený tým, že začalo stagnovať.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. V hodnotení otvorenosti samospráv, ktoré robí mimovládna organizácia Transparency International (TI), sa mesto v rebríčku prepadlo o niekolko desiatok miest v porovnaní s rokom 2010. Na decembrovom zastupiteľstve sa v rámci diskusie poslancov dosť obsiahlo vyjadril k hodnoteniu primátor mesta. Poukázal aj na to, že niektoré mestá sú v hodnotení vysoko tiež preto, že majú špeciálny program mimovládky a mesto na to nemá peniaze.

TI však tvrdí, že Šaľa je príkladom, že ak zástupcovia mesta naozaj chcú a na transparentnosti im skutočne záleží, tak veci sa dajú spraviť aj bez peňazí a možno drahých projektov.

Budú rozporovať

Primátor Janas tvrdí, že už pri prvom hodnotení samosprávy nebola Považská Bystrica na prvom mieste, lebo TI jej zabudla zarátať niektoré body a rozporovali to.

„Posunuli sme sa nakoniec na to miesto, kam patríme, na prvé miesto,“ hovorí Janas.

Dodáva, že aj posledné hodnotenie rozoberali a budú opäť rozporovať.

Čo primátor vytkol?

„Pri predajoch a nájmoch nám odporúča TI používať súťažné metódy vždy, keď je to efektívne, nielen vtedy, keď to prikazuje zákon. Robíme to vždy. Súťažné podklady zostavovať tak, aby jediným kritériom pri vyhodnocovaní ponúk bola cena. Vy ste zažili nejakú súťaž, kedy by sme to neurobili, že jediným kritériom bola cena? Vždy bola kritériom. Do nájomných zmlúv vždy zahrnúť možnosť vypovedania zmluvy zo strany obce. Vždy ju tam dávame. A toto všetko nám vyčítajú. A môžem pokračovať ďalej. Na internetovej stránke zverejňujeme materiály do zastupiteľstva aspoň dva dni pred jeho konaním. Bývajú zverejnené sedem dní. A na internete máte aj zápisnice zo všetkých schôdzí. A trvale? V poriadku, tak toto doriešime. Sprístupniť verejnosti rokovanie komisií mestského zastupiteľstva je ďalšie odporúčanie. Však všetky sú sprístupnené, s výnimkou jedného bodu, keď sa rokuje o veciach, ktoré sú nejakým spôsobom citlivé pre osobné údaje. Zverejňovať videozáznamy a zvukové záznamy z rokovania zastupiteľstva. Však tu máme dve televízie, ktoré to dookola vysielajú. A takto by som mohol čítať ďalej. Opäť to budeme rozporovať a verím, že tak ako v minulosti, aj teraz to TI prehodnotí a dá nás na vyššie miesto,“ vybral niektoré upozornenia a okomentoval ich primátor.

Pokles a zlepšenie ostatných

TI vysvetľuje, že rebríček hodnotenia vychádza predovšetkým z formálnych, prijatých a nastavených mechanizmov v samospráve.

„Práve hodnotenie webstránok môže byť do určitej miery subjektívne, ale tento rok sme si dávali extra záležať práve pri hodnotení webstránok a zaviedli sme niekoľkonásobnú kontrolu. Je to práve táto posledná zložka, kde sme, či už v minulosti alebo tento rok, mohli pochybiť. Napríklad to mohlo byť spôsobené tým, že bolo ťažké nájsť konkrétnu informáciu na webstránke mesta, a aj keď tam niekde v skutočnosti bola, možno aj naschvál skrytá. Avšak tentoraz sme zaviedli viacnásobnú kontrolu webstránok, aby sme čo najviac vylúčili možnosť nášho pochybenia," vysvetľuje Tomáš Jacko z TI. Ďalej dodáva, že v skratke to znamená, že údaje o meste Považská Bystrica sú priamo od zástupcov mesta, cez infožiadosti a zverejňujú ich vo forme, ako ich dostali. „Aj keby sme sa pomýlili v niektorých webových ukazovateľoch, prípadná oprava by nemala výrazný vplyv na rebríček a umiestnenie. Mesto síce padlo v rebríčku až o 42 miest nižšie, avšak v prípade percentuálneho hodnotenie to bolo len o tri percentá a mesto si tak zachovalo status - známku „C“,“ hovorí Tomáš Jacko z TI.

Dodáva, že väčšina miest si polepšila, avšak u tých, ktoré si pohoršili, to bolo spôsobené skôr ignoráciou žiadostí o informácie cez tretiu osobu, ktoré ľahko mohli spôsobiť aj výrazný pád v rebríčku. „Niektoré mestá, ktoré sa v ukazovateľoch nezlepšili, si mohli zachovať percentuálne skóre, ale klesli v rebríčku nižšie, keďže väčšina ostatných miest sa zlepšila. Toto je presne prípad aj mesta Považská Bystrica, ktorá si síce výrazne nepohoršila, ale stav ostal rovnaký, zatiaľ čo ostatné mestá sa výrazne alebo mierne zlepšili. Preto ten pád,“ tvrdí Jacko.

V súvislosti so zvukovými a video-záznamami sledovala podľa Jacka TI, či sú uverejnené priamo na webstránke mesta, a to tak, aby ich mohol záujemca v pohode a rýchlo kedykoľvek, aj do minulosti, nájsť. „Ideálne by mali byť uverejnené - dostupné pri zápisniciach z rokovaní zastupiteľstva. Pokiaľ mesto má až dve mestské televízie a obe majú tieto záznamy, tak by nemalo mať problém ich jednoducho na stránku nalinkovať,“ vysvetľuje Jacko.

Vysvetlenie

TI koriguje tiež informáciu o prvom mieste samosprávy. „Čo sa týka „prvého miesta“, tak to asi pán primátor myslel prvé miesto v rámci Trenčianskeho kraja v roku 2010. Celoslovensky sa vtedy mesto umiestnilo na 10. mieste,“ opravuje zástupca TI.

Ako je to so Šaľou?

Na zasadnutí zastupiteľstva primátor Janas tiež uviedol, že po prehodnotení TI nebude mesto určite prvé. „Lebo niektoré veci, ktoré robí Šaľa, Martin a ďalší, sú možné, len keď máte ten ich program stiahnutý z TI, ktorý stojí nejakých 700-tisíc korún a na to nemáme. Tieto mestá to používajú, a preto sú tak vysoko. Úprimne hovorím, že tak vysoko nebudeme, aby sme boli prví, druhí, ani tretí, pretože na to nemáme peniaze,“ vysvetlil Janas.

Tomáš Jacko vysvetľuje, že v prípade Šale je to trochu inak. „Šaľa je príkladom toho, ako sa dá transparentnosť robiť aj „na kolene“. Zástupcovia mesta oproti iným samosprávam nikdy Transparency nič nezaplatili za naše štúdie alebo projekty. Mesto Šaľa je príkladom, že ak zástupcovia mesta naozaj chcú a na transparentnosti im skutočne záleží, tak veci sa dajú spraviť aj bez peňazí a možno drahých projektov,“ tvrdí Jacko.

streda 23. 1. 2013 7:30 | Bernadetta Pitoňáková
© 2013 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

 

Článok Moniky Bandúrovej o výsledku Považskej Bystrice v hodnotení Trasparency International

Rebríček Transparency International: Za 2 roky sa Považská Bystrica prepadla z 10 na 52 miesto

 

Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Neděle 10.02.2013 20:24
TI je nedôveryhodná organizácia, ktorá predstavuje slúžku veľmocenských záujmov Západu.
Anonym píše:
Pondělí 11.02.2013 14:57
Zvědělík, nájdi si iného koníčka.
Anonym píše:
Úterý 12.02.2013 12:01
Janas, ty dementdoc! To chceš byť na prvom mieste za to že si odrbal Bystricu a predlžeie zmluvy s MDS?Alebo za zrušenie komisíí?Ty si by sa fakt mal dostať titul profesor
Anonym píše:
Úterý 12.02.2013 17:40
Papež Benedikt XVI ,človek neskutočnich hodnot pre ludstvo,chrapun primator zostava ako škodna dalej.
redakcia
redakcia píše:
Středa 13.02.2013 14:45
Anonymous User Feb 12, 2013 06:12 PM
 A to Janasa neviete nikto nakopať ** ****???!!!
  
 Anonymous User Feb 12, 2013 06:38 PM
 kto koho odrbal,chod plakat mame,nech ti podpise Latrínu,ine si nezasluzis,Janasa nechaj na pokoji,ved ked budu volby,navrhni si svojho,pretlac cez volicov a vybavena...muuujeeec!!
  
 Anonymous User Feb 13, 2013 09:55 AM
 ty si asi jeden z tých čo mu lížu ********** **** za kšefy ktoré ti dohadzuje.Alebo si ten ***** ********* Haaaamar
  
 Anonymous User Feb 13, 2013 11:50 AM
 Mladý dostal šancu a neni mu rady. Už to tam má aj tak nahnuté za tie jeho vedľajšie kšefty! tvári sa, že čo pre mesto robí a pritom si všetko chystá pre seba, lebo vie, že na úrade dlho nebude!
  
 Anonymous User Feb 13, 2013 12:02 PM
 tem nikdy nič nerobil,vylýzal Janasovi ***** tak ho vzal za mesto,že riaditeľ kancelárie. A robí si svoje kšeftíky s mestkými pozemkami. ***** ****
  
 Anonymous User Feb 13, 2013 01:04 PM
 uz nie je riaditelom. Bol neschopak, tak mu vzali co mohli a udrzuju ho tam len pre zachovanie pokoja navonok, aby si do huby ne*****, ze akych spickovych odbornikov tam nasadili a robili poriadky
  
 Anonymous User Feb 13, 2013 01:19 PM
 Janas prišiel ako veľká voda s kopou odborníkov: ******* Pepík riaditeľom kancelárie,Kubovič manažér v MŠK, Bubákovej brat detto v MŠK, noví poskokovia na stavebnom úrade, Kozárova ako predlžená ruka Hantu, zlúčil odbory,potom ich rozdelil,,,,proste manažér Janas. ****** Hamar može ísť robiť vlekára na Rozkvet, keď sa dušoval koľko peňazí vybavil pre Ďurajku
Anonym píše:
Středa 13.02.2013 19:02
smeee traaaanspaaaarantny. Hanar, idéééééš.
Anonym píše:
Středa 20.02.2013 12:53
Podľa došlého mailu sa zdá, že transparentné náhody započaté ešte Lackovičom pokračujú aj počas úradovania najtransparentnejšieho supermana doc. Karola multifunkčného mogoňského.

Podľa mailu ma prekvapil okrem "výhodnej" a podľa Supermana určite transparentnej sumy za predaj Pov-Bytu, aj splátkový kalendár. Naozaj nechápem, predám niečo za pár šupiek a ešte si to dám vyplatiť na splátky? Hm, takto sa nespráva ani arabský šejk, ktorý má peňazí viac než vody. Ale možno je všetko inak, veď Supermanov poskok, pardon vedúci financmajster Toníček Mikimaus povedal, že sa jedná o veľmi "výhodný" predaj. Tak buďme radi Mogoni, že sa o nás naši hradní páni tak transparentne starajú a všetko tak výhodne predávajú.

viac na: http://mogonov.sk/[…]/transparentne-vyhodny-predaj-pov-bytu

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359