Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK | V centre mesta chceli tri stánky

POVAZSKA.SME.SK | V centre mesta chceli tri stánky

Autor: Mesto Poslední změna: Středa 11.12.2013 08:48
Kategorie:
[2013-12-10] Článok Detty Pitoňákovej. Súkromní predajcovia majú zvýšený záujem o umiestnenie stánkov v centre mesta. Zatiaľ však zelenú od stavebnej komisie nedostali.
POVAZSKA.SME.SK | V centre mesta chceli tri stánky

V týchto priestoroch chceli ďalšie stánky. Foto: DP

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://povazska.sme.sk/c/7026750/v-centre-mesta-chceli-tri-stanky.html

 

V centre mesta chceli tri stánky

Súkromní predajcovia majú zvýšený záujem o umiestnenie stánkov v centre mesta. Zatiaľ však zelenú od stavebnej komisie nedostali.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Komisia sa zaoberala troma požiadavkami na stánkový predaj v centrálnej mestskej zóne. Rozprúdila sa diskusia o podpore takéhoto druhu podnikania.

Členovia spomenuli aj štúdiu architekta o stánkoch, ktoré by spĺňali určité vzhľadové a hygienické podmienky.

Zámery

Medzi obchodnými domami Prior a Banco by chceli predajcovia umiestniť tri stánky, a to na predaj mäsa, pečiva a mobilnej mäsotéky. Ide o plochu, kde nedávno dostavali predajný stánok pipigrilu. Ten v mobilnej stánkovej podobe v centre fungoval len o niekoľko metrov ďalej.

Jeden zo záujemcov prišiel svoj zámer tlmočiť na zasadnutie komisie aj osobne. Povedal, že je ochotný stavebne sa absolútne prispôsobiť záujmom mesta, aby jeho objekt do prostredia zapasoval, nekričal a bol pekný, estetický. „Inde stánok nechceme. Najviac ľudí sa pohybuje práve v lokalite okolo Priora, inde sa so stánkom uživiť nedá. A v iných mestách je to v centre. Na Rozkvete mala podobnú prevádzku kamarátka a musela ju zavrieť. Ľudia sú na sídlisku doma popoludní a dopoludnia sú v práci, nakúpia si v meste a hore už kupujú málo,“ argumentoval proti umiestneniu v inej časti mesta.

Plán a využitie priestoru

Priestory, o ktoré je záujem, sú v územnom pláne ako pešia zóna bez možnosti výstavby nadzemných objektov. Je možné riešiť tu aj menšie doplnkové zariadenia, kiosky, ktoré slúžia primárnej funkcii. A práve to bolo kameňom úrazu. „Ťažko povedať, či predajňa mäsa a chleba je doplnková funkcia. Myslím si, že nie,“ vyjadrila sa Tatiana Kozárová, prednostka mestského úradu. Juraj Pekár, predseda komisie, konkretizoval, že na pešej zóne si vie predstaviť predaj občerstvenia, zmrzliny, nápojov.

Hovorilo sa aj o tom, či je vhodné zastavovať tento priestor. Marián Sopčák si myslí, že je to zbytočné. „Mal by byť určený skôr na sezónny predaj, pre nejaké stavby na kolesách alebo drevené, ktoré sa dajú presunúť. V tejto lokalite firma prestavuje budovu, kde budú aj priestory pre drobné prevádzky,“ uviedol Sopčák.

Podpora podnikania

Členovia diskutovali aj o narastajúcej podnikateľskej aktivite, ktorú je dobré podporiť. V tejto súvislosti zaznel návrh na vytvorenie uličky so sezónnym predajom.

František Matušík sa vrátil do minulosti a pripomenul, že záujem o stánkový predaj v centre je dlhodobá záležitosť a prieskum, ktorý tvrdil opak, nie je pravdivý. „Už vtedy sa hovorilo, že neexistujú žiadni záujemcovia na stánky v centre. Boli však minimálne traja či štyria, o ktorých som vedel,“ povedal Matušík.

Dodal, že existuje dokonca štúdia na vytvorenie takýchto stánkov v CMZ a chcel, aby sa oprášila. „Boli by finančným aj estetickým prínosom pre mesto,“ myslí si.

Architekt Ladislav Balušík sa pripojil. Podľa neho je potrebné podporiť každú podnikateľskú aktivitu. „Stavby treba uviesť do architektonického súladu. Rôzne vyzerajúce zariadenia v samotnom centre by nemali byť,“ povedal.

Záver

Komisia sa zatiaľ nestotožnila so zámermi na stánkový predaj. Neboli, okrem iného, totiž v súlade so záväznými regulatívmi mesta na funkčné využitie plochy. Do jej budúceho zasadnutia majú zamestnanci mestského úradu preveriť aktuálnosť štúdie trvalých stánkov a informovať komisiu.

 

utorok 3. 12. 2013 13:06 | Detta Pitoňáková
© 2013 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Anonym píše:
Neděle 15.12.2013 15:31
To len v Pov. Bystrici môže mať stavebná komisia tak= zloženie!
Predseda - človek čo nevie ani poličku zavesiť na stenu, ďalší člen- Netušík, ktorý verejne hlásil, že nevie kto mupristavuje firmu, no proste je to na hlavu!
Potom sa čudujeme, že sa z mesta sáva taka diera!

« červen 2022 »
červen
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359