Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK| Rončák hovorí, že ak sa berú komisie vážne, účasť je vyššia

POVAZSKA.SME.SK| Rončák hovorí, že ak sa berú komisie vážne, účasť je vyššia

Autor: Mesto Poslední změna: Pátek 15.02.2013 19:16
[2013-02-15] Rozhovor Bernadetty Pitoňákovej o komisiách mestského zastupiteľstva s Ivanom Rončákom z mimovládnej organizácie Transparency International.
POVAZSKA.SME.SK| Rončák hovorí, že ak sa berú komisie vážne, účasť je vyššia

Ivan Rončák Zdroj: www.transparency.sk

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://povazska.sme.sk/c/6701840/roncak-hovori-ze-ak-sa-beru-komisie-vazne-ucast-je-vyssia.html

 

Rončák hovorí, že ak sa berú komisie vážne, účasť je vyššia

O komisiách mestského zastupiteľstva sme sa zhovárali s Ivanom Rončákom z mimovládnej organizácie Transparency International.

Aké je postavenie komisií a či sú z hľadiska uplatňovania demokracie v politike dôležitým orgánom a prečo?

- Komisie sú poradným orgánom obecného zastupiteľstva, ich dôležitosť je daná zvyklosťami v konkrétnej obci. Ale v princípe sú prvým orgánom obce, kam prichádza návrh, o ktorom budú neskôr poslanci rozhodovať. Už tam sa dá zachytiť návrh, ktorý prípadne nie je celkom v súlade s verejným záujmom a začať pracovať na jeho zmene. Čiže byť členom komisie je dôležité pre aktivistov s ambíciou kontrolovať moc a je to aj takou školou miestnej politiky - možnosťou privoňať k rozhodovaciemu procesu. Rozhodnutie komisie však nie je pre nikoho záväzné. Význam komisií vzrastá tam, kde si vybudovali takú vysokú autoritu, že ich názor sa vníma ako zásadný a poslanci sa pri konečnom rozhodnutí riadia názorom príslušnej komisie.

Mali by byť komisie verejné?

- Nie je dôvod, aby boli neverejné. Taký dôvod nastáva len v prípadoch identických ako pri rokovaní obecného zastupiteľstva.

Aký je váš názor na to, ak sa komisie zrušia, nanovo zostavujú a niektorí členovia, ktorí v nich pracoval, už v nich nie sú aj napriek tomu, že preukázali snahu pracovať a nepatrili ku chronickým absentérom na rokovaniach?

- Je potrebné vychádzať z toho, že komisie sú poradným orgánom obecného zastupiteľstva. A teda poslanci majú plné právo povedať si, kto im má radiť. Ale komisie si autoritu vybudujú len vtedy, keď ich členmi budú naozaj odborníci a ich názor bude odborným názorom, nie politickým.

Čo hovoríte na tajnú voľbu členov komisií?

- Existuje princíp, že o personálnych veciach sa hlasuje tajne, o nepersonálnych verejne. Osvedčil sa aj v praxi.

Čo si myslíte o tom, že má na rokovaniach v komisiách byť zástupca primátora, a nie hlavný kontrolór, ako to požadovali poslanci?

- Účasť členov vedenia mesta by mala byť podriadená zmyslu rokovania komisií - podať na prerokovávaný materiál odborný pohľad a uľahčiť tak rozhodovanie poslancov pred hlasovaním. V niektorých prípadoch má preto väčší význam prítomnosť hlavného kontrolóra ako viceprimátora, niekedy naopak.

Aký máte, ako politológ, človek z Transparency International, ktorý pozná pomery v rámci regionálnej politiky, postreh, čo sa týka činnosti komisií?

- S uznášaniaschopnosťou komisií majú problém vo viacerých samosprávach. Dôležité je, aké kompetencie sa dajú komisiám a najmä, ako sa nakladá s ich stanoviskami. Ak sa naozaj berú vážne, účasť je lepšia - členovia komisií majú pocit, že sa na ne oplatí chodiť.

štvrtok 14. 2. 2013 6:32 | Deta Pitoňáková
© 2013 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

 

Súvisiace články

Žiadosť o záväzné stanovisko k členstvu v komisiách MZ

Prehľad absencie na komisiách mestského zastupiteľstva

Poslanecký denník: Ako prebiehala a dopadla čistka v odborných komisiách mestského zastupiteľstva

Rušili a nanovo zostavovali komisie mestského zastupiteľstva

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359