Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK | Prezreli si prázdnu budovu bývalej vojenskej správy

POVAZSKA.SME.SK | Prezreli si prázdnu budovu bývalej vojenskej správy

Autor: Mesto Poslední změna: Čtvrtek 04.04.2013 10:28
[2011-05-01] Článok Detty Pitoňákovej z mája 2011 o prázdnej budove vojenskej správy v Považskej Bystrici. Prezrieť si ju prišli zástupcovia občianskych združení a rôznych organizácií.
POVAZSKA.SME.SK | Prezreli si prázdnu budovu bývalej vojenskej správy

Foto: DETTA PITOŇÁKOVÁ

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke

http://povazska.sme.sk/c/5870184/prezreli-si-prazdnu-budovu-byvalej-vojenskej-spravy.html

 

Prezreli si prázdnu budovu bývalej vojenskej správy

V prázdnej budove vojenskej správy sa bude mesto snažiť dať priestory občianskym združeniam a rôznym organizáciám. Dôležité je, ako skončia revízie budovy.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Zástupcovia rôznych občianskych združení a organizácií mali minulý týždeň možnosť pozrieť si doteraz nevyužívanú budovu vojenskej správy. Majú záujem využívať niektoré priestory.

Mesto má záujem s nimi v tomto smere spolupracovať.

Múzeá a klubovne

Záujem prejavilo, okrem iných, aj Občianske združenie lokalpatriotov Považská Bystrica. Priestory sa im pozdávali.

„Sú to priestory veľmi výhodné, pomerne zachovalé a dúfajme, že aj mestu finančná situácia dovolí v dohľadnom čase investovať nejaké prostriedky, aby sa priestory mohli využívať. Naše združenie má predstavy, že by mohli byť využité najmä pre účely muzeálnych zbierok, najmä teda zriadenie galérie Imra Weinera Kráľa, prípadne nejaké ďalšie kultúrne priestory, klubovne a podobne," hovorí Jozef Macúš, podpredseda združenia.

Dodáva, že priestory by mohli využívať aj mladí ľudia pre svoju činnosť.

Výhodné spojenie

Lokálpatrioti hovoria, že treba uvažovať aj o umiestnení mestského múzea, prípadne iných múzeí. „Tiež by boli vhodné aj pre umiestnenie národopisného a vlastivedného múzea, ktoré teraz nemá priestory. Krásne by sa dopĺňali vlastivedné a mestské múzeum. Aj návštevnosť by bola vyššia," myslí si Macúš.

Vlastivedné a prírodopisné múzeum bolo donedávna v priestoroch jasenického kaštieľa. Tie neboli podľa vedenia múzea vhodné pre umiestňovanie zbierok, a tiež samosprávny kraj nemal na platenie nájmu, ktorý požadovala obec. Tá zas nebola schopná prevádzkovať ďalej budovu, ak jej múzeum neplatilo nájom.

Iniciované mestom

Stretnutie so zástupcami občianskych združení a rôznych organizácií, ktorí si prišli pozrieť priestory bývalej vojenskej správy, iniciovalo podľa slov primátora Karola Janasa mesto.

„Súvisí to s prísľubom, ktorý sme lokálpatriotom dali. Mali teda možnosť pozrieť si, v akom stave je budova. Veľmi pozitívne je, že sa podujali pomôcť pri revíziách budovy, a potom pri nejakom spoločnom projekte následného využitia. Budova vyzerá dobre, múry sú zdravé. Vlhkosť ju nejako zásadne nepoškodila. Veľa ukážu výsledky revízií. Po nich budeme vedieť, aké investície budú potrebné na to, aby sme ju dokázali dať do prevádzky," hovorí Janas.

Tretie poschodie a ostatné

Janas dodal, že prioritný záujem lokálpatriotov je mať v Považskej Bystrici múzeum a galériu. Na to je najviac vhodné tretie poschodie. „Keby sa tam spravila nejaká spojovacia miestnosť alebo miestnosť pre uvádzačov, tak by to mohlo veľmi dobre fungovať," hovorí Janas.

Zvyšné kancelárske miestnosti by podľa primátora mohli využiť neziskové organizácie, organizácie dôchodcov, zdravotne postihnutých, čo si však tiež bude vyžadovať rôzne úpravy.

„Realita je taká, že dnes im cez dotačný systém mesta platíme nemalé finančné prostriedky práve na prenájom v iných budovách, ktoré nepatria mestu, takže keby sme ich dali do mestských priestorov, tak by sme aj ušetrili," hovorí Janas.

Zavisí od rozpočtu a revízií

Dodáva, že po výsledku revízií predstaví mesto projekt poslancom.

„Veľa bude závisieť od výšky predpokladaných finančných prostriedkov, ktoré by obnášala rekonštrukcia a, samozrejme, aj od stavu rozpočtu mesta. Potom je aj možnosť rozloženia rekonštrukcie na viacero rokov, na etapy, tak aby sme vedeli túto budovu v krátkodobom horizonte dať Považskobystričanom do užívania," doplnil.

nedeľa 1. 5. 2011 7:28 | Detta Pitoňáková
© 2011 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

 


Súvisiace články:

POVAZSKA.SME.SK | Hovorili o predaji budovy bývalej vojenskej správy

POVAZSKA.SME.SK | Poslanec sa bojí nevýhodného odpredaja budovy v centre mesta

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359