Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK | Pre pamätník Kronerovcom osadili dnes kameň

POVAZSKA.SME.SK | Pre pamätník Kronerovcom osadili dnes kameň

Autor: Mesto Poslední změna: Sobota 24.08.2013 15:46
[2013-08-23] 29. júla 2013 osadili v parku na Lánoch veľký kameň, ktorý poslúži ako podklad na umiestnenie busty Jozefa Kronera.
POVAZSKA.SME.SK | Pre pamätník Kronerovcom osadili dnes kameň

Bezpečne zložiť a správne umiestniť tento kus skaly, ktorý doviezli z Ladiec, si vyžadovalo šikovnosť. Ide o podklad pre umiestnenie busty Jozefa Krónera. Dielo bude slúžiť ako pamätník rodiny, ktorej členovia v meste pôsobili. Foto: BERKO Čítajte viac:

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke

http://povazska.sme.sk/c/6884418/pre-pamatnik-kronerovcom-osadili-dnes-kamen.html

 

Pre pamätník Kronerovcom osadili dnes kameň

Ľudí na Lánoch, jednom zo starších považskobystrických sídlisk, dnes prekvapilo osádzanie veľkého kameňa v parku na námestí. Impozantný kus skaly poslúži ako podklad pre umiestnenie busty Jozefa Kronera.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. S nápadom vytvoriť na sídlisku Lány pamätník, ktorý by pripomínal pôsobenie rodiny Kronerovcov v meste, prišli členovia občianskeho združenia Pandora po pripomienkach samotných obyvateľov. Nápad dostáva už naozaj reálne kontúry.

Patrilo sa, vytvoriť niečo podobné

Lánštiarov dnes zaujal rozruch, ktorý bol v parku na námestí. „Manželka mi hneď ráno, keď sa vrátila zvonku domov, referovala, že sa niečo deje, že do parku dávajú nejaký velikánsky kameň. Hneď mi napadlo, že to bude asi na spomínaný pamätník pre Krónerovcov. Teším sa z toho, že to tu bude. Mladí ľudia hádam ani nevedia, kto boli títo ľudia a mali by vedieť niečo o histórii svojho mesta,“ prezradil Ambróz Gabčo, ktorého miestni poznajú ako známeho fotografa. Dodal, že si celý proces prišiel, samozrejme, aj zdokumentovať.

„Páči sa mi, že to sem dávajú. Už sa patrilo im niečo urobiť. Inak ten kameň je naozaj veľký a nádherný, už ten ma zaujal,“ prezradila Renáta Valientová.

kamen2.jpg

Sochárka Elena Pätoprstá diskutuje s kamenárom Jaroslavom Šimíkom, akým spôsobom umiestniť bustu.

Sochárku príjemne prekvapila ochota miestnych

Pamätné dielo by sa malo odhaľovať už začiatkom septembra a projekt dostáva umiestnením kameňa už aj pre obyvateľov oveľa reálnejšie kontúry. Sochárku, ktorá vytvorila bronzovú bustu Jozefa Kronera veľmi príjemne prekvapuje ochota ľudí, s ktorou sa stretáva na každom kroku, keď spomenie, aký zámer sa ide realizovať. „Už to akým spôsobom sa zabezpečilo postavenie pamätníka rodine Kronerovcov v Považskej Bystrici je úžasné. Som nadšená z toho, že je to zo zbierky občanov. Že to nie je z nejakých príspevkov z ministerstva, ale že sa ľudia rozhodli uskutočniť niečo podobné, lebo si natoľko vážia túto rodinu. Väčšina súrodencov Krónerovcov tu žila a ľudia si obľúbili aj Jožka Kronera. Kde sa pohnem, všade sa stretávam s ochotou, chcú pomôcť a urobiť niečo. Aj ten nápad dopadol vďaka tomu oveľa veľkorysejšie oproti pôvodnému zámeru,“ hovorí Elena Pätoprstá, sochárka, ktorá vytvorila bustu Jozefa Krónera.

Kameň, na ktorom bude umiestnená busta, je z lomu pri Ladcoch. „Zdalo sa mi to vhodné, aby bol z blízkeho okolia. No a takýto veľký kameň je vhodný, lebo busta si žiada umiestnenie do vyššej polohy, aby to malo v priestore váhu a kompozíciu. Do Ladiec sme ho chodili vyberať dlhšie, aby bol vhodný pre zámer,“ hovorí Pätoprstá.

Pôjde o bronzovú bustu v trochu nadživotnej veľkosti a na kameni bude ešte plocha, kde bude vypieskovaný text. „Budú to robiť miestni kamenári. A zase som sa stretla s ochotou a prácou na báze dobrovoľnosti. Je to úžasné,“ tvrdí Pätoprstá. Pôvodný zámer bol vytvoriť pamätnú tabuľu, neskôr sa ujala myšlienka vytvorenia busty.

Na popud ľudí

Na prípravu pamätníka, ktorý by pripomínal pôsobenie rodiny Kronerovcov v Považskej Bystrici, sa podujali členovia občianskeho združenia Pandora. Popudom pre realizáciu nápadu však boli pripomienky obyvateľov. „Po zrealizovaní sochy Lánštiara sa pýtali, prečo práve Lánštiar. Prečo sa nevenujeme niekomu, kto žil na tomto sídlisku a ide o nejakú známu osobnosť. Mnohí spomenuli práve Kronerovcov. Takže realizáciu nápadu vyprovokovali vlastne sami obyvatelia,“ spomína si Veličová.

A prečo sochu umiestňujú práve na Lánoch? Členovia združenia hovoria, že na sídlisku žili viacerí súrodenci Jozefa Kronera.

 

pondelok 29. 7. 2013 13:15 | BERKO
© 2013 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

 


Pozvánka na slávnostné odhalenie Pamätníka venovaného umeleckej rodine Kronerovcov:

Pamätník venovaný umeleckej rodine Kronerovcov

el Salvadore
el Salvadore píše:
Neděle 25.08.2013 10:07
Jozef Kroner je ikonou ceskoslovenskej kinematografie. Urcite si zasluzi obdiv a respekt k celozivotnemu dielu. Jeho filmove a divadelne ulohy sa pocitaju na stovky. Jedno mi ale neda ked to tak sledujem. Preco sa v Povazskej Bystrici stavia pomnik niekomu, kto tu ani nezil? Narodil sa na kysuciach a o podielani sa vetvy jeho rodiny na diani v meste sa da polemizovat. Preco nepostavime pomnik niekomu, kto tu aj zil? Taky Ludovit Reiter je tomu dobry priklad. Herec, ktory stvarnil nezamenitelne postavy v ceskoslovenskych filmovych klasikach, charizmaticky a jednoduchy clovek, ktory zomrel v tichosti a prakticky bez povsimnutia. Keby nebol moj sused ani neviem, ze bol Bystrican. To uz mozme stavat pametnik rovno aj Dorote Novotnej, ta je tiez povodom Bystricanka...
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 26.08.2013 09:30
Pamätník bude venovaný umeleckej rodine Kronerovcov, spojenej s Považskou Bystricou.

1. Jozef Kroner žil v Považskej Bystrici. Síce krátko, ale býval tu, pracoval v Považských Strojárňach a hral v tunajšom ochotníckom súbore, kým prešiel do Martina a Bratislavy.
2. Ľudovít (Lajoš) Kroner žil v Považskej Bystrici prakticky celý život, a to na Lánoch, neďaleko pripravovaného pamätníka. Hral v 55 filmoch: http://www.csfd.cz/tvurce/13002-ludovit-kroner/
3. Zuzana Vaňousová - Kronerová žila v Považskej Bystrici, bola známa ako amatérska výtvarníčka a herečka (hrala drobnú rolu napríklad v Perinbabe).
http://www.kroner.sk/index.php/zuzana-vanousova
4. Ján Kroner sa narodil v Považskej Bystrici, v mladosti žil na Lánoch a chodil pravdepodobne na strojnícku priemyslovku,
http://www.csfd.cz/tvurce/1564-jan-kroner// v súčasnosti žije v Bratislave.
Jednoducho profesionálni herci obvykle skončia v Bratislave.

Čo sa týka vašej otázky, "Prečo nepostavíme pomník... Ľudovítovi Reiterovi":
Pamätník Kronerovcom nerealizuje Mesto Považská Bystrica z daní, ale občianske združenie Pandora zo zbierok občanov Považskej Bystrice. Ak si chcete pripomenúť pána Reitera, dajte sa dohromady s dvomi považskobystričanmi, založte občianske združenie, vyhláste zbierku a postavte sochu alebo pamätnú tabuľu. Len sa pripravte na pripomienku, prečo robíte pamätnú tabuľu Reiterovi, a nie napríklad... Gejzovi Runkovičovi.

Anonym píše:
Úterý 27.08.2013 11:19
Pri výpočte Kronerovcov žijúcich na Lánoch ste pozabudli na Jána Kronera staršieho, torý hral tiež nie v jednom z klasických českosloveských filmoch.
Bol to otec Janka, žijúceho teraz v Bratislave.
jan
jan píše:
Úterý 27.08.2013 14:26
A ešte jedna Kronerka - Maria Hojerová:
http://www.csfd.cz/tvurce/27452-maria-hojerova/
Anonym píše:
Úterý 27.08.2013 21:48
No proste Považskú Bystricu vyhlásite za Krónerovskú Viesku.
Anonym píše:
Úterý 27.08.2013 22:56
Ďakujem za doplnenie - myslím že teraz už je každému jasné, prečo má pamätník umeleckej rodine Kronerovcov v Považskej Bystrici svoje opodstatnenie.
Anonym píše:
Středa 28.08.2013 13:10
a socha Supermana nebude?
Anonym píše:
Středa 28.08.2013 13:24
zatiaľ nie, ani najväčším umelcom sa nepodarilo prísť na to, ako vystihnúť jeho multifunkčnosť

lebo aj taká indická bohyňa Kálí má len 4 ruky

« prosinec 2017 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359