Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK| Považskú Bystricu a Ilavu čaká rekonštrukcia osvetlenia

POVAZSKA.SME.SK| Považskú Bystricu a Ilavu čaká rekonštrukcia osvetlenia

Autor: Mesto Poslední změna: Čtvrtek 28.03.2013 17:18
[2013-03-27] Článok Detty Pitoňákovej o rekonštrukcii verejného osvetlenia v Považskej Bystrici, ktoré je zlé na viacerých miestach, rekonštruovať sa bude zatiaľ len na Strede.
POVAZSKA.SME.SK| Považskú Bystricu a Ilavu čaká rekonštrukcia osvetlenia

Foto: DP

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://povazska.sme.sk/c/6748337/povazsku-bystricu-a-ilavu-caka-rekonstrukcia-osvetlenia.html

 

Považskú Bystricu a Ilavu čaká rekonštrukcia osvetlenia

Na investíciu by samosprávy vo svojich rozpočtoch ťažko dnes hľadali financie. Verejné osvetlenie v slovenských mestách nie je v dobrom stave, nevyhnutne vyžaduje rekonštrukciu.

POV. BYSTRICA/ILAVA. Obidve samosprávy získali nenávratné finančné zdroje, každá po takmer štvrť milióna eur.

Spoluúčasť miest je päť percent. Momentálne ich čaká proces verejného obstarávania na dodávateľa prác.

Financie

Celkové oprávnené výdavky na rekonštrukciu a modernizáciu verejného osvetlenia v Považskej Bystrici boli podľa rozpočtu projektu 263-tisíc eur, maximálna výška nenávratných finančných zdrojov je 249 850 eur. Spoluúčasť mesta bude päť percent z celkových oprávnených výdavkov, čiže 13 150 eur.

„V tejto chvíli prebieha výberové konanie na dodávateľa stavebných prác, skutočná výška nákladov bude známa až po vysúťažení. Percentuálne rozloženie poskytnutých prostriedkov a spoluúčasti mesta zostane zachované. V prípade, že výdavky z akéhokoľvek dôvodu prekročia celkové oprávnené výdavky projektu uvedené v zmluve o poskytnutí nenávratných finančných prostriedkov, budú hradené z rozpočtu mesta,“ uviedol Michal Hamar, vedúci odboru kancelárie primátora.

Žiadosť o pridelenie nenávratných finančných prostriedkov bola podaná v júni 2010.

Čo a kde urobia?

Rekonštrukcia sa týka mestskej časti Stred a zahŕňa ulice Ľ. Štúra - čiastočne vnútrobloky bytovej zástavby pred kostolom, Kmeťovu, J. Kráľa, Obchodnú, Hurbanovu, J. Bottu, J. A. Komenského, Železničnú.

„Projekt rieši rekonštrukciu verejného osvetlenia tak, aby sa dosiahlo splnenie technických noriem na osvetlenosť komunikácií, bezpečnosť krytia a iných požiadaviek, týkajúcich sa elektrických častí sústavy za účelom zníženia energetickej náročnosti osvetľovacej sústavy. Celková dĺžka novovybudovaného káblového vedenia v zemi je 2155 m, celkový počet stožiarov rekonštruovanej sústavy verejného osvetlenia 130 ks, počet inštalovaných svetelných zdrojov 131 ks. Projekt rieši rekonštrukciu starých jestvujúcich stožiarov, osadenie nových stožiarov – oceľové, pozinkované, bezpäticové, výmenu svietidiel za svietidlá s plochým sklom s vysokotlakovou sodíkovou či halogenidovou výbojkou,“ uviedol Hamar.

Predpokladaný začiatok realizácie prác je jún a júl 2013. „V prípade, že žiadny z účastníkov verejného obstarávania nebude podávať námietky a opravné prostriedky. Oznámenie o vyhlásení obstarávania bolo zverejnené vo vestníku, 17. apríla je naplánované otváranie obálok. Celú dokumentáciu z procesu verejného obstarávania musí následne skontrolovať Slovenská inovačná a energetická agentúra. Až po jej odsúhlasení je možné podpísať zmluvu s víťazným záujemcom a začať s realizáciou diela,“ uviedol Hamar.

Mesto si od rekonštrukcie sľubuje skvalitnenie verejného osvetlenia v mestskej časti Stred, zabezpečenie čo najvyššej úrovne osvetlenia komunikácií mesta, zabezpečenie bezpečnej orientácie obyvateľov na komunikáciách, úsporu nákladov na elektrickú energiu.

Rekonštrukcia popri cestách

Úspešná bola aj Ilava, ktorá získala 249 850 eur. „Rekonštruovať budeme časti osvetlenia po línii ciest 1. triedy v správe štátu v smere Dubnica nad Váhom – Považská Bystrica od nemocnice po cintorín a tiež druhej triedy v správe samosprávneho kraja spod väznice po výjazd pod sídliskom Skala na Hornú Porubu,“ konkretizuje obsah realizácie Štefan Daško, primátor mesta.

Dodáva, že problémy sú priebežne aj na ostatných úsekoch, kde sú staré, energeticky náročné lampy, skorodované stĺpy. Mesto bude mať na investícii päťpercentnú spoluúčasť. „Pôjde o spoluúčasť v rámci vysúťaženej ceny a predpokladám, že to bude menej, ako je rozpočtovaná, teda projektová cena,“ vysvetlil Daško.

Projekt podali ešte v lete roku 2010. „Dva roky to mrzlo na ministerstve,“ hovorí primátor. S realizáciou prác by najradšej začali už v tomto roku na prelome tretieho a štvrtého kvartálu, prípadne na jar 2014. Všetko závisí od toho, kedy sa ukončí proces verejného obstarávania na realizátora rekonštrukcie, ktorý už mesto začalo. Nútené je totiž dodržať rôzne, zákonom stanovené lehoty.

 

Anonym píše:
Čtvrtek 28.03.2013 21:28
By som sa netešil!
Dopadne to tak ako kanalizacia v Pov. teplej a vodoviod v Podvaží!
O bodov, nič sa nebudovalo a peniaze v milionoch Eur prepadnú!!
Presvedčí ma niekto o opaku !!!??
Anonym píše:
Pátek 29.03.2013 06:58
Ide skôr o to ktorá spriatelená firma vyhrá transparentné výberové konanie.
Anonym píše:
Středa 03.04.2013 11:50
O vyhlásenom verejnom obstarávaní nie je zmienka ani na mestskom úrade v sekcii Verejné obstarávanie ani vo vestníku Uradu pre verejné obstarávanie. Zaváňa mi to nejakým podvodom. Prečo to nie je zverejnené tak,aby to zabezpečilo čo najelepšiu vysúťaženú cenu a podmienky?!

« červenec 2018 »
červenec
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359