Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK | Poslanec sa bojí nevýhodného odpredaja budovy v centre mesta

POVAZSKA.SME.SK | Poslanec sa bojí nevýhodného odpredaja budovy v centre mesta

Autor: Mesto Poslední změna: Čtvrtek 04.04.2013 09:41
[2010-03-10] Článok Detty Pitoňákovej z marca 2010 o obavách vtedajšieho poslanca Karola Janasa, ktoré sa týkali nevýhodného odpredaja budovy bývalej vojenskej správy.
POVAZSKA.SME.SK | Poslanec sa bojí nevýhodného odpredaja budovy v centre mesta

Prehliadka budovy bývalej vojenskej správy. Foto: BERNADETTA PITOŇÁKOVÁ

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://povazska.sme.sk/c/5277128/poslanec-sa-boji-nevyhodneho-odpredaja-budovy-v-centre-mesta.html

 

Poslanec sa bojí nevýhodného odpredaja budovy v centre mesta

Budova vojenskej správy v centre mesta je už rok prázdna. Mesto ju získalo v súdnom spore so štátom a pozemky pod ňou odkúpilo od ministerstva obrany. Nemá však prostriedky na jej rekonštrukciu.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Plány, ktoré malo mesto s budovou vojenskej správy sa nerealizujú, budova je stále prázdna. Jej rekonštrukcia by si vyžadovala finančné prostriedky vo výške niekoľko desiatok miliónov korún. Mesto budovu už rok ani netemperuje.

Minulý týždeň sa uskutočnil v budove poslanecký prieskum, ktorý inicioval na zastupiteľstve poslanec Karol Janas. Chcel vedieť v akom stave je tento mestský majetok. Obáva sa nevýhodného odpredaja.

Súdne spory a majetok mesta

Na rokovaní mestského zastupiteľstva dali viacerí poslanci návrh na to, aby mesto predložilo v akom stave sú všetky súdne spory, ktoré vedie, z obavy pred exekúciami. Podľa mediálnych informácií totiž hrozila pre súdny spor so spoločnosťou Manín PB mestu exekúcia.

Poslanec Karol Janas vyjadril tiež názor, že ak mestu toto hrozí, nikde nie je napísané, že exetúror neobstaví mestský majetok - mestské lesy, pozemok pred hotelom Manín či budovu vojenskej správy. Domáhal sa preto zabezpečenia majetku a tiež poslaneckého prieskumu, aby vedel v akom stave je budova vojenskej správy. Prieskum v budove sa uskutočnil minulý týždeň.

Odpredaj je zlé riešenie

Janas tvrdí, že by bola chyba predávať v čase krízy akýkoľvek mestský majetok, keď cena nehnuteľností klesla. „Cieľom prehliadky bolo zistiť v akom stave je budova. Čoraz častejšie sa objavujú informácie, že mesto uvažuje o potrebe odpredať ju, čo považujem za absolútne neakceptovateľné. Pred poslancami je prezentované, že budova je v zlom stave, nemáme pre ňu využitie a náklady na opravu by boli vysoké. Prehliadka budovy ukázala, že budova je vo veľmi dobrom stave," tvrdí Janas.

Dodáva, že budovu mesto potrebuje, lebo chýbajú priestory pre desiatky neziskových, kultúrnych a spoločenských organizácií, ktoré nemajú stále sídlo. Znalecký posudok na budovu má mesto z roku 2009. Stanovený bol na hodnotu 896-tisíc eur.

Nemajú na rekonštrukciu

Mesto tvrdí, že zámery na zriadenie kultúrno-vzdelávacej ustanovizne zmarila kríza. „Odhadom môžeme povedať, že rekonštrukcia budovy by si vyžadovala finančné prostriedky vo výške niekoľko desiatok miliónov korún," vyjadril sa za mesto hovorca Filip Oubrecht.

Mesto rokovalo aj o zriadení vysokoškolského denného štúdia v Považskej Bystrici s využitím tejto budovy a s ministerstvom spravodlivosti o umiestnení sídla Okresného súdu v týchto priestoroch. Zámery sa však nepodarilo zrealizovať.

Problém je aj so získaním nenávratných finančných prostriedkov (NFP) na rekonštrukciu budovy. „V súčasnosti existujú možnosti získavania NFP len pre rekonštrukciu, rozširovanie," konštatuje Oubrecht. Mesto muselo pre tento zámer odkúpiť aj pozemok pod budovou od ministerstva obrany za 59-tisíc eur.

 

streda 10. 3. 2010 6:43 | Bernadetta Pitoňáková

© 2010 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

 


Súvisiace články:

POVAZSKA.SME.SK | Prezreli si prázdnu budovu bývalej vojenskej správy

POVAZSKA.SME.SK | Hovorili o predaji budovy bývalej vojenskej správy

 

Anonym píše:
Čtvrtek 04.04.2013 10:05
Primátor tvrdí: Prehliadka budovy ukázala, že budova je vo veľmi dobrom stave.
Hovorca mesta tvrdí: Odhadom môžeme povedať, že rekonštrukcia budovy by si vyžadovala finančné prostriedky vo výške niekoľko desiatok miliónov korún.

Povedal by som, že niekto buď cielene zavádza, alebo mesto a jeho predstavitelia trpia schizofréniou?
redakcia
redakcia píše:
Čtvrtek 04.04.2013 10:34
Pozor, to je článok z archívu, z roku 2010, kedy p. Janas ešte nebol primátorom, ale len poslancom. Vtedy tvrdil, že budova je vo veľmi dobrom stave a môže sa veľmi rýchlo odovzdať spoločenským organizáciám.
Naopak hovorca vtedajšieho primátora Adameho tvrdil, že budova si vyžaduje nákladnú rekonštrukciu, na ktorú mesto nemá peniaze.

Dnes je vtedajší poslanec Janas primátorom mesta a budova je stále prázdna.
Anonym píše:
Pátek 05.04.2013 11:47
Je veľmi veľa tém, ku ktorým sa vyjadrovalJanas ako poslanec a neskôr ako primátor. Vraj sa z toho už strihá zaujímavý spot, ktorý by mal by mohol v počte návštev na YOUTUBE predbehnúť aj toho korejského rapera s jeho veselou pesničkou. Náš pán primátor je populista akého toto mesto ešte nemalo, len zabúda na to, že ľudia nemajú až takú krátku pamäť ako by si želal.
Anonym píše:
Čtvrtek 04.04.2013 22:31
Nuž názorny dôkaz ako Janas drísta a klame. Drísta a ani nemá potuchy čo a ako. A takého ch...ja si mogoni zvolili. Čestíček.
Anonym píše:
Čtvrtek 04.04.2013 22:33
Janas vo všetko sprosto klame K tomu treba pripočítať neschopnosť, nenažranosť a pocit pána boha.
Anonym píše:
Pátek 05.04.2013 10:10
Pred voľbami Karol Janas na stretnutí lokálpatriotov v zasadačke mestského úradu sľuboval prítomným, že s budovou vojenskej správy má jasný zámer. Po krátkej a nie nákladnej rekonštrukcii v jednej časti spraviť mestskú galériu, ďalšie časti mali využívať spoločenské organizácie. Výsledok? Hanba!!!!!
A tak si korytári pred voľbami mleli svoje nesplniteľné sľuby a národ uveril.
Anonym píše:
Čtvrtek 04.04.2013 19:57
inak to neviete spraivt nic s optimalizaciou ?
uz asi mesiac je stranka absolutne neprehladna a nepritazliva, myslel som ze je to len docasne / chyba mojho pc...
redakcia
redakcia píše:
Pátek 05.04.2013 13:35
Uvedomujeme si to. Je to vec financií pre informatika, na vykonanie opravy. Snáď sa nám niečo podarí získať z 2% - už len samotný hosting je značná položka, za tie roky sa tu nazbieralo veľa obsahu a traffic je tiež značný.
Vďaka za trpezlivosť.
Anonym píše:
Pátek 05.04.2013 16:28
skuste napisat spolocnosti websupport.sk o nejaku formu sponzoringu, oni zvycajne radi podporia dobre veci
Anonym píše:
Pátek 05.04.2013 17:17
je mozne rozpisat nakladove polozky na prewadzku webu ?
neobmedzene hostingy stoja momentalne napr na spominanom websupporte 9eur/rok...
redakcia
redakcia píše:
Pátek 05.04.2013 21:39
Náš portál si vyžaduje VPS. Aktuálne máme VPS s 2 CPU, 2048 GB RAM, 50 GB HDD. Platíme niekoľko sto eur ročne, pričom na tom istom VPS beží aj pár menších portálov zo siete OTVORENE. Problémom nášho webu je to, že beží nepretržite už 8 rokov, odvtedy publikačný systém prešiel desiatkami verzií, takže migrácia na aktuálnu verziu nie je jednoduchá - keď nechceme stratiť nejaké staršie materiály.
Ale už sa na tom pracuje...
Anonym píše:
Sobota 06.04.2013 16:37
websupport dáva hosting zdarma pre dobre veci v oblasti neziskoviek, staci poziadat !!!
keby vam to neslo, tak ak sem znovu zabludim, tak vam to mozem vybavit...

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 06.04.2013 16:46
Skúste, budeme vďační. Len im zľahka naznačte, že raz za čas od nich bude pýtať logy polícia, inokedy súd. Aby kvôli tomu neupadli do paniky. Náš webhoster je už za tie roky patrične otrlý.
Anonym píše:
Neděle 14.04.2013 22:10
hm...to je pravda...

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359