Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK| Po diskusiách sa podmienky obchodnej súťaže zmenili

POVAZSKA.SME.SK| Po diskusiách sa podmienky obchodnej súťaže zmenili

Autor: Mesto Poslední změna: Středa 06.03.2013 21:28
[2013-03-06] Článok Detty Pitoňákovej o zmene niektorých podmienok verejnej obchodnej súťaže, ktorú mesto Považská Bystrica vypisuje na predaj nehnuteľnosti pri hoteli Manín. Po komisiách a mestskej rade sa diskutovalo aj na zasadnutí zastupiteľstva.
POVAZSKA.SME.SK| Po diskusiách sa podmienky obchodnej súťaže zmenili

Foto: DP

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://povazska.sme.sk/c/6723142/po-diskusiach-sa-podmienky-obchodnej-sutaze-zmenili.html

 

Po diskusiách sa podmienky obchodnej súťaže zmenili

Mesto vypisuje verejnú súťaž na predaj nehnuteľnosti pri hoteli Manín. Po diskusiách v odborných komisiách, mestskej rade i na februárovom zasadnutí zastupiteľstva sa niektoré podmienky upravili.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Prešla väčšina pozmeňujúcich návrhov z komisií. Stotožnil sa s nimi aj primátor mesta Karol Janas.

Niektorým poslancom sa zdali podmienky pre investora, ktorý by mal realizovať zámer, príliš tvrdé a chceli úpravu. Tiež sa diskutovalo o predložení všetkých návrhov verejnosti.

Stotožnenie

Primátor Karol Janas povedal, že mu prišli podklady z komisií a s veľkou časťou návrhov, ktoré odtiaľto vzišli, sa stotožnil.

„Bol by som rád, keby ste niektoré veci akceptovali. Myslím, že by nemal byť problém, keby sa posunula uzávierka súťaže o mesiac. Navrhujem ju posunúť z 11. 4 na 11. 5. a oznámenie o výsledku na 18. 5. Ale keďže nemôžeme dostať do časového stresu zhotoviteľa, navrhujem, aby sme posunuli aj termín zhotovenia až na 30. 6. 2015, aby sme mu dali priestor, ak by chcel seriózne niečo urobiť,“ uviedol primátor.

Verejná diskusia

Primátor dodal, že bola aj požiadavka na verejnú diskusiu a vysvetlil, že tá sa konať musí. „Nejaké veľké verejné prerokovávanie nepotrebujeme dávať, aby sme to nekomplikovali. Tento projekt totiž potrebuje veľkú EIA, teda posudzovanie vplyvov na životné prostredie, a pri nej je povinnosť robiť verejné prerokovávanie. Takže toto bude,“ povedal Janas a dodal, že vedeniu záleží na tom, aby sa tam postavilo niečo, čo mesto obohatí.

Bol spokojný, že návrhy zapracovali

V diskusii vystúpil ako prvý Juraj Smatana, ktorý vyjadril spokojnosť, že štyri z piatich návrhov, ktoré dával na dopravnej komisii, boli zapracované.

„V prvom rade bola posilnená právomoc mesta vymáhať, čo bude vysúťažené. Nemusím spomínať, dúfam, prípad Troch veží, keď zastupiteľstvo schválilo na základe pekných obrázkov niečo a zrealizovalo sa iné. Dôležité bolo zapracovať aj to, že môžeme odstúpiť od zmluvy, keby sa začalo realizovať niečo iné,“ uviedol Smatana.

Potešilo ho aj zapracovanie predĺženia termínu ukončenia súťaže, ktoré navrhoval, aj rozhodnutie mestskej rady. „Tá posunula termín dokončenia stavby na december 2014 a primátor navrhol ešte posunutie o ďalšie mesiace. Som rád, že nebudú zaznievať hlasy, že sa to časovo viaže k voľbám,“ povedal Smatana.

Verejné prerokovanie je niečo iné

V súvislosti s oboznámením sa verejnosti s návrhmi Smatana uviedol, že nechce verejné prerokovanie.

„Chcem len to, aby v deň uzávierky predkladania návrhov tieto zaradili nie na verejné prerokovanie, ale predstavili sa verejnosti. Nič viac. Ešte predtým, než zasadne komisia a než zastupiteľstvo definitívne rozhodne, aby bol priestor pre vypočutie si názorov verejnosti. Malo by byť predsa naším cieľom, aby boli ľudia čím viac stotožnení s tým, aké stavby tu budú. Aby mohli dať svoje tipy a návrhy a mohli ovplyvniť poslancov a členov komisie. Nech vyhrá najlepší návrh. Prečo to nie je to isté, ako verejné prerokovanie? Lebo toto sa realizuje v rámci predprojektovej dokumentácie, to znamená, že tu už bude len víťazná firma so svojím návrhom a nebude možnosť výberu z viacerých návrhov. Navrhujem, aby to bolo zaradené do podmienok súťaže,“ uviedol Smatana.

Zverejnenie, pripomienka a hlasovanie

Primátor prisľúbil, že všetky návrhy zverejnia a vystavia na mestskom úrade. „Priebežne, ako príde nejaká ponuka, tak ju zverejníme v Považskobystrických novinkách,“ dodal.

Poslanec Juraj Pekár odporučil na podmienky súťaže a upozornil: „Je v nich napísané, že návrhy sa doručia v zalepených obálkach a otvárať sa budú až v určitý deň D. Pokiaľ sa majú dodržať podmienky súťaže, tak zverejňovanie návrhov pred ich otvorením a v začiatkoch vyhodnocovania súťaže asi nebude možné,“ uviedol Pekár.

V súvislosti s predstavením návrhu verejnosti dal poslanec Smatana aj pozmeňujúci návrh, ten však väčšinou hlasov neprešiel. Primátor po hlasovaní uviedol, že nevidí problém so zverejnením návrhu v mestských novinách, ak s tým bude predkladateľ súhlasiť.

Príliš tvrdé podmienky

Poslancovi Matušíkovi sa zdalo, že podmienky súťaže sú postavené tak tvrdo, že asi nebude šanca niečo zrealizovať. „Myslím si, že pôjde o dlhý proces až do vydania stavebného povolenia. Vydávanie stavebného povolenia je v tomto meste totiž ako hľadanie ihly v kôpke sena. A termín ukončenia stavby je 31. 12. 2014. Na mestskej rade som dával podnet, aby sa s týmto dátumom opatrne narábalo. Znevýhodnenie je aj v tom, že v podmienkach nie je možnosť výstavby na etapy. Podmienka preložky sietí je tiež záhadný pojem, lebo sami nevieme, kadiaľ siete idú a či tu vôbec sú,“ povedal František Matušík.

Pripomenul ešte nečakané problémy z minulosti, ktoré boli pri preložkách sietí pri iných stavbách. „Myšlienka je to fantastická, lebo odbudne starostlivosť o parkovisko, pribudnú dane z nehnuteľností a zamestnanecké miesta. Mali by sme preto byť aj v podmienkach voľnejší a nemali by sme mať také prísne kritériá,“ povedal.

Posunutie dokončenia

S posunutím termínu dokončenia súhlasil aj poslanec Roman Jaroš a navrhol koniec roka 2015. Vyslovil pochvalu, že sa konečne mesto rozhýbalo v tomto smere a začalo so zámerom realizovať niečo na pozemku.

Primátor povedal, že s posunutím termínu nemá žiadny problém. „Keď to predĺžime ešte o toho pol roka do 31. 12. 2015, fajn, ale to už je posledný možný termín,“ konštatoval.

Tibor Macháč reagoval, že z pohľadu ľudí, ktorí bývajú v lokalite, kde sa má stavať, sú tvrdšie podmienky dôležité, a tiež zábezpeky. „Nechceli by sme sa totiž dočkať toho, že tam bude jama alebo bude tam päť rokov nejaký plot. Alebo že sa nebude stavať, pozemok bude predaný a bude sa ním nakladať iným spôsobom, ako bol zámer,“ uviedol Macháč.

Ľubomír Kubovič navrhol termín dokončenia na 30. júna 2015. Rozvinula sa aj diskusia o tom, ako je to podľa zákona a rôznych vyhlášok v prípade posúvania termínov dokončenia, ak by bolo potrebné robiť archeologický prieskum.

Strategické rozhodnutie, občan nemohol vystúpiť

Juraj Pekár sa vyjadril, že pri tomto predaji prijíma zastupiteľstvo strategické rozhodnutie. „Plocha pri hoteli Manín je od roku 1977 bez zmeny, čiže 35 rokov od uvedenia do prevádzky hotela. Boli tu pokusy o výmenu tohto pozemku pred piatimi rokmi. Ide však o rodinné striebro mesta a treba s ním aj tak zachádzať. Plocha si pýta lepšie, krajšie a efektívnejšie využitia. Má výrazný potenciál zmeniť mesto po viacerých stránkach. Treba znížiť riziká, aby sa nestalo, že sa nezrealizuje, čo si predstavujeme. Ak by nastali problémy z titulu tvrdosti podmienok, mesto má možnosť ich upraviť,“ uviedol Pekár.

K zámeru sa chcela vyjadriť aj Iva Posluchová, obyvateľka mesta, ktorá prišla na zasadnutie zastupiteľstva. Väčšina poslancov jej však pri hlasovaní neumožnila vystúpiť.

 

 

 

Súvisiace články:

PBnovinky | Investori majú záujem o zmenu centra mesta

POVAZSKA.SME.SK | Pripravujú odpredaj pozemku pri Maníne

Zápisnica zo zasadnutia Komisie pre dopravu, životné prostredie a odpadové hospodárstvo, ktoré sa konalo dňa 19.02.2013

Zápisnica zo zasadnutia Komisie pre územné plánovanie a výstavbu konaného dňa 18.02.2013

Zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici 28.02.2013

 

Anonym píše:
Čtvrtek 07.03.2013 10:03
Sa divím Matušíkovi, že si zbytočne derie hubu na zastupiteľstve - k tvrdosti podienok!
No ak bude mať investor problémy s dlžkou termínov vybavovačiek, tak nech mu poradí aby to postavili " načierno" - ako to urobili jemu,dokona asi bez JEHO vedomia!
A tým sa veľmi výrazne zníži čaas realizácie stavby!!
Anonym píše:
Úterý 12.03.2013 12:16
Pýtam sa, kde je verejná diskusia k tejto stavbe o ktorej nič nikto nevie, len nejaký zámer, ktorý Vám za dva dni načrtne šikovný architekt. Kto zaruči, že to bude takáto stavba. Zas chceme len rýchlo odpredať?
Anonym píše:
Úterý 12.03.2013 13:27
Podla mna je to jedinecna sanca pre povazsku bystricu zacat s tym, co tu roky chyba, vybudovanim centra mesta. Pekar to dobre povedal,je to nase striebro, ak sa to po... tak sa na to budeme pozerat X rokov ako napr v trencine alebo donedavna aj v ZA. nemam problem s tym aby sa na tom pozemku stavalo, avsak treba to podmienit, napr aj vybudovanim podzemnych parkovisk, ked sa buduje tak velky projekt urcite sa s tym musi ratat, dalsia vec je aby budovy ktore sa idu vybudovat aj z urbanistickeho a architektonistickeho hladiska zapadlo do centra( neviem ci je vobec nejaka vizia, plán ako ma centrum mesta vyzerat o par rokov)povazska je mlade mesto a na tom by malo aj stavat, nemame ziadne historicke budovy tak aspon tie nove nech nevyzeraju ako keby ich dakto pokradol po svete a nahadzal na kopu. priznam sa neviem ci ma povazska bystrica nejakeho hlavneho architekta, ak hej bolo by dobre keby mesto v sulade s nim zverejni koncepciu rozvoja centra mesta aj z tohto hladiska, aby sa ludia o par rokov nemuseli hanbit ze jedine co mozeme ponuknut je prechadzka medzi "krematoriami"...
Anonym píše:
Úterý 12.03.2013 16:43
Vážení !
Tu nejde o žiadné rodiné striebro, anizlato ani o nič iné!
Ide predsa o budúce voľby!!
Adame aký biol taký, ale ostali po ňom nejaké bytovky na Rozkvete!
A doposiaľ sa za Janasa cvybudovaso čo?? -NIČ !!
Plácok okolo Priora - to je bežná údržba, Lackovič to robil 2 x za volebné obdobie!
Akcie z fondov EÚ - kanalizácia do Pov. Teplej - neviem v akom je to stave.
Vodovod do Podvžaia - údajne je ešte na 11 mesiac predlžená lôehota, no aj v tejto akcií je už asi 12,05, lebo to bola leho na celkové vybudovanie, a myslím je 11 mesiacov je asi príliš krátka doba!! - takže zasa nič, dokoca ešte prepadne asi 920 000 Eur!!
U tej kanalizacií - to bude tiež asi tak!!
No a tak aby sa mohol pred voľbam, niečim pochváliť - bude nejaká stavba v strede mesta!
Kým ľudia prídu na to, že to nebolo potrebné a pod. už bude po voľbách !!
Teda ide iba o osobný prospech primatora a tej bandy poslancov / česť asi 3 výnimkam medzi nimi /!!
Anonym píše:
Úterý 12.03.2013 22:50
Počúvaj, nechaj to tak. Už do toho nerýp. Nech sa tam konečne niečo postaví, alebo nech sa tu v PB konečne niečo postaví, čo bude stáť za to, DÚFAM!!!
Anonym píše:
Středa 20.03.2013 11:33
Nic nebude.
Anonym píše:
Čtvrtek 21.03.2013 21:52
ty si vul :-D, vsak co tam asi postavia :-D. verejna diskusia nie je, iba na oko, podzemne parkovisko nebude a ta nova buda co tam vyrastie, no bude to pre krcmu, pobocku banky, fastfood a daky textil, nove centrum meste a pre niekoho novy rodinny dom (uplatok). ale je to ok, lebo ludom je to jedno a volby to neovplyvni :-D
Anonym píše:
Pátek 22.03.2013 12:41
Prosím vás, veď tá bublina praskla. Točo H. si chcel kúpiť posledné lukratívne pozemky v centre mesta. Ale keď dal Janas do podmienok dátum, aby mohol prestrihávať pásku pred voľbami, tak záujemca odskočil. Preto sa na mestskej rade termín posunul, ale záujemca sa nevrátil. Prečo? Stačí sa na to pozrieť očami podnikateľa. Euro je v kríze, milionári sa snažia nakupovať majetok ktorý nestráca na hodnote, teda pozemky. Ale stavať v tejto dobe obchodné centrum v Považskej Bystrici, kde ledva prežívajú nejakí obchodníci? A ešte k tomu s podzemnými garážami? Ktorý považskobystričan bude ochotný zaplatiť buď poplatok za parkovanie v podzemnej garáži, alebo ak bude parkovanie "zadarmo", kto bude ochotný dať dve eurá za jednu kávu?

Ak máte niekto presnejšie informácie, tak napíšte. Ale ekonomika nepustí.

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359