Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK| Po cirkusantoch zostal na námestí neporiadok

POVAZSKA.SME.SK| Po cirkusantoch zostal na námestí neporiadok

Autor: Mesto Poslední změna: Pátek 14.06.2013 12:32
[2013-06-10] Článok Detty Pitoňákovej z októbra 2011 o návšteve cirkusu Medrano, po ktorého odchode zostalo špinavé a poškodené priestranstvo pred Hypernovou.
POVAZSKA.SME.SK| Po cirkusantoch zostal na námestí neporiadok

V takomto stave nechali cirkusanti námestie. Foto: NC

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke

http://povazska.sme.sk/c/6101966/po-cirkusantoch-zostal-na-namesti-neporiadok.html

 

Po cirkusantoch zostal na námestí neporiadok

Po odchode cirkusu zostal v meste neporiadok. Do redakcie sme dostali rozhorčenú mailovú správu. Zástupca primátora hovorí, že problém začal mestský úrad čo najrýchlejšie riešiť a náklady na uvedenie priestranstva do pôvodného stavu uhradí cirkus.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Do redakcie sme dostali e-mail, kde sa nespokojný obyvateľ (uvádza, že je Považskobystričan) sťažuje na to, v akom stave zostalo priestranstvo pred Hypernovou po návšteve cirkusu Medrano. Nepáči sa mu, že sa jediné námestie využíva na takéto podujatia, zaujíma ho, kto k tomu dáva súhlas a tiež kto dáva špinavé a poškodené priestranstvo do poriadku. Rozhorčených otázok je viac.

Úrad tvrdí, že situáciu hneď riešil a námestie zatiaľ upratal. Všetky prostriedky, ktoré použije mesto na uvedenie námestia do pôvodného stavu, by mal cirkus refundovať.

cirkus2web.jpg

Nespokojný a rozhorčený

V maili nespokojného obyvateľa sa píše: „Považskú Bystricu navštívil cirkus Medrano. Na tom by nebolo nič neobvyklé, keby mestské zastupiteľstvo šalamúnsky nerozhodlo umiestniť ho „za Hypernovu“, teda na jediné námestie, ktoré v PB máme (ak sa ten kúsok úbohej trávy dá ešte nazvať námestím). Na to, že sa na danom pozemku pravidelne pretŕčajú kolotoče spolu s maringotkami a ich obsluhy, sme si už, ako občania mesta, zvykli a berieme to ako „folklór“. Veď Považská Bystrica je len trošku väčšia dedina a k tomu patria aj kolotoče, však? Ale to, čo ostalo po talianskom cirkuse Medrano, je nepopísateľné,“ uvádza sa v e-maili.

Pisateľa zaujíma, čí to bol skvelý nápad, umiestniť cirkus do tejto lokality, či bude námestie vrátené do pôvodného stavu a kedy sa tak stane, ak áno, z akých peňazí, či to zaplatí cirkus, alebo sa to bude platiť z peňazí za prenájom, alebo to uhradia občania mesta a pozemok upravia technické služby?

Majú to ošetrené, nerozhodujú poslanci

To je len časť otázok, ktoré prišli do redakcie. Zisťovali sme na mestskom úrade, ako situáciu riešil.

Anton Martaus, vedúci ekonomického útvaru mesta, hovorí, že o mieste, kde dajú priestor pre podobné činnosti, nerozhodujú poslanci. „O využívanie verejného priestranstva na podobné účely môže v rámci slobodného podnikania, ak spĺňa určité podmienky, požiadať každý. Keď sem niekto príde a podá si žiadosť, posúvame ju na odborné útvary, ktoré majú na starosti rozvoj mesta a jeho majetok. Tieto sa vyjadrujú z ich pohľadu k tomu, či s tým súhlasia. Na základe toho, aké je ich stanovisko, vydáme povolenie,“ vysvetľuje Martaus.

Dodáva, že mesto si v povolení stanoví podmienky, za akých môže nájomník priestor využívať. „V tomto konkrétnom je, okrem iného, uvedené, že pri uskutočňovaní hudobnej produkcie nebudú rušiť pokoj obyvateľov a zodpovedajú za prípadné úrazy a škody vzniknuté prevádzkou. Ďalej to, že v prípade poškodenia okolitého prostredia ho uvedú do pôvodného stavu. Pri vydávaní povolenia sa teda úrad istí aj proti takýmto prípadom,“ hovorí Martaus.

Riešil to

Vedúci ešte dodáva, že mestský úrad zaregistroval nedostatky a situáciu riešil čo najrýchlejšie. „Cirkus odchádzal v utorok a dnes je piatok. Nejde síce o ohrozenie ľudí, ale aj napriek tomu sme sa snažili konať okamžite. Kontaktovali sme cirkus, kde povedali, že to uvedú do pôvodného stavu,“ hovorí Martaus.

Zástupca primátora tvrdí, že hneď po odchode Medrana bol priestor skontrolovať. „V utorok, keď odišli, išiel som osobne urobiť prieskum, aby som zistil, čo po nich zostalo. Nepáčilo sa mi, čo som našiel. Komunálny odpad síce po nich nezostal, zostal tam však trus po zvieratách, rozjazdená zeleň a blato po komunikáciách a chodníkoch. Okamžite som išiel na úrad a dal túto informáciu odboru a zamestnancovi, ktorý má toto riešiť. Samozrejme, nezačali sme to upratovať hneď, ani sme nemohli. Najprv sme sa snažili kontaktovať cirkus, bol však problém. Potom sme sa snažili zdokumentovať stav, aby sme mohli dokázať, v akom stave zostal priestor. Tak sa vykonanie nápravy trochu oddialilo,“ hovorí Marián Sopčák.

Zaplatia náklady

Sopčák dodáva, že až v piatok sa dopátral telefónneho čísla sprostredkovateľa či koordinátora cirkusu na Slovensku a okamžite ich kontaktoval.

„Požiadal som ich, aby uviedli veci na pravú mieru. Koordinátorka sa mi vyjadrila, že odchádzali ráno okolo štvrtej a vodiči áut nezaregistrovali, že priestor takto rozjazdili a zašpinili. Vôbec túto vec nerozporujú, chcú to uviesť na pravú mieru, lebo im záleží na dobrom mene ich cirkusu. Od nás požadujú, aby sme určili predbežný rozsah nákladov, ktoré sú, či ešte budú potrebné na uvedenie do pôvodného stavu. Náklady nám budú refundovať. Nebude nás to teda nič stáť. Včera, teda vo štvrtok, začali priestor upratovať pracovníci zamestnaní v rámci verejno-prospešných prác a dnes tam prídu mechanizmy,“ vyjadril sa minulý týždeň v piatok Marián Sopčák.

Informácie nám potvrdila aj Andrea Celeritová, ktorá zastupuje cirkus Medrano na Slovensku. „Určite sme ochotní náklady refundovať. Komunikujeme s mestským úradom, dáme vec určite do poriadku,“ vyjadrila sa Celeritová.

Za používanie verejného priestranstva zaplatil cirkus daň niečo vyše 900 eur. Boli tu od 28. septembra do 11. októbra

utorok 18. 10. 2011 13:39 | Detta Pitoňáková
© 2011 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

 


Súvisiace články:

Cirkus a čo po ňom zostalo

Cirkus bude! Platiť za upratanie priestranstva

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359