Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK | Mesto opäť predáva pozemky pri hoteli Manín

POVAZSKA.SME.SK | Mesto opäť predáva pozemky pri hoteli Manín

Autor: Mesto Poslední změna: Neděle 03.11.2013 17:49
[2013-10-31] Článok Detty Pitoňákovej. O nehnuteľnosti pred Manínom, ktoré ponúklo mesto vo verejnej obchodnej súťaži, prejavili záujem dve firmy. Plocha pred hotelom by sa mala v budúcnosti zmeniť a parkovisko nahradiť polyfunkčná budova.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://povazska.sme.sk/c/6989396/mesto-opat-predava-pozemky-pri-hoteli-manin.html

 

Mesto opäť predáva pozemky pri hoteli Manín

O nehnuteľnosti pred Manínom, ktoré ponúklo mesto vo verejnej obchodnej súťaži, prejavili záujem dve firmy. Ide o lukratívny pozemok priamo v centre mesta.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Predmetom predaja boli dve parcely o rozlohe približne 14-tisíc metrov štvorcových a parkovisko. Cena nehnuteľností bola stanovená znaleckým posudkom na 1,718 milióna eur.

Súťaž mesto vyhlásilo opakovane, pre druhú podmienky upravilo.

Predmet predaja a uchádzači

Na otváranie obálok a vyhodnotenie súťažných návrhov bola zastupiteľstvom zriadená dočasná komisia, ktorej členmi boli aj poslanci Juraj Pekár, Ľubomír Kubovič, Katarína Drevenáková, Marcel Péli a Tibor Macháč.

Súťaž bola od 2. júla do 1. októbra. „Doručené boli dva súťažné návrhy. Prvý od NSO Invest s.r.o. zo Žiliny. Cenová ponuka bola 1 718 500 eur. Druhý od ISTROFINAL KN s.r.o. zo Žiliny. Cenová ponuka bola 1 806 420 eur,“ informoval Juraj Pekár, predseda komisie.

Vyčítali nesúlad s územným plánom

V druhom súťažnom návrhu boli podľa Pekára identifikované viaceré nedostatky. Poukázal na rozpor s územným plánom mesta, čo sa javilo ako najvážnejší nedostatok, absenciu podpísaného návrhu zmluvy i ďalšie nedostatky formálneho charakteru. „Všetky tieto nedostatky nebolo možné odstrániť vysvetlením uchádzača, preto komisia tento návrh vylúčila,“ povedal Pekár.

Vysvetlil, že ak je súťažný návrh v rozpore so záväznými regulatívmi územného plánu mesta, komisia nemá inú možnosť, len ho vylúčiť. „Toto bol najzávažnejší dôvod. Stavba vo vylúčenom návrhu je situovaná aj v priestoroch, kde územný plán mesta predpokladá zeleň, respektíve pešie koridory a akákoľvek výstavba nadzemných objektov je v nich zakázaná. Ide o obvod celého pozemku plus územný plán vyčleňuje cez pozemok hlavné pešie ťahy spájajúce priestor Štefánikovej ulice s centrom mesta. Toto návrh stavebnej časti nerešpektoval,“ doplnil Pekár. Spomenul aj ďalšie nedostatky.

Rozhodne až zastupiteľstvo

Pri hodnotení prvého súťažného návrhu komisia identifikovala nedostatky formálneho charakteru, preto uchádzača dodatočne vyzvala na ich odstránenie. Išlo o rozpor týkajúci sa záväznosti predloženého zámeru a počtu parkovacích miest.

„Záväzným vyhlásením uchádzača doručeným v stanovenej lehote boli nedostatky odstránené a komisia vyhodnotila tento návrh ako úspešný. Odporučila zastupiteľstvu uzatvoriť zmluvu, s výnimkou ustanovenia o predkupnom práve, ktoré uchádzač v návrhu zmluvy uviedol nad rámec podmienok ustanovených súťažou,“ informoval Pekár.

O uzavretí zmluvy a o tom, či sa nakoniec pozemok predá, rozhodne mestské zastupiteľstvo, rozhodnutie komisie má preň odporúčací charakter.

centrum.jpg

Takto by parkovisko mohlo vyberať v budúcnosti.

Ako by sa mal priestor využiť

Na odpredaných pozemkoch by malo vyrásť obchodno-zábavné centrum s nadčasovou, modernou architektúrou. „Mala by prispieť, jednak podľa navrhovateľa, ale aj názorov členov komisie, k rozvoju a lepšiemu vzhľadu centra mesta. V prvej nadzemnej časti by mala byť kaviareň a obchodné priestory, rovnako aj v druhom podlaží a na treťom je to skombinované stavebne tak, že sú prevádzky situované aj na streche, kde by mala byť kaviareň aj s galériou, s panorámou na mesto a zábavno-relaxačné zariadenia. Je tiež záväzok na zachovanie alebo vybudovanie dvesto parkovacích miest,“ spresnil Pekár.

Stavba takéhoto rozmeru a v lokalite, kde sú problematické vstupy, zásobovanie a veľký pohyb ľudí, by podľa Pekára mohla vyžadovať aj takzvanú „malú EIA“, teda posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

 

štvrtok 31. 10. 2013 8:02 | Detta Pitoňáková
© 2013 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.


Anonym píše:
Pondělí 04.11.2013 21:23
Polyfunkčná budova znamená, že sa tam budú ako na bežiacom páse striedať putiky a butiky.
pajo
pajo píše:
Úterý 05.11.2013 00:15
Takže zase sa ide predávať a zase sa rozgulajú aurá nevedno kam. Zišlo by sa janasovi pripomenúť ako pred pár rokmi vykrikoval že rodinné striebro sa nikdy nesmie predať. Čo sa odvtedy zmenilo? predal už povbyt, akcie dexie banky pozemky nebytové priestory a ešte aj toto? Načo sa využijú tie peniaze? Nech pekár zase netrepe sprostosti ktorým aj tak nerozumie a radšej pripraví návrh načo sa použijú získané peniaze. Vieme ako míňa janas peniaze napríklad 11 a pol tísica za tri strany fogašovi a dalo by sa pokračovať
Anonym píše:
Čtvrtek 07.11.2013 06:42
Čo môže bývalý komunistický káder Pekár asi tak napísať ? Od svojich školských rokov bol len stranícky káder. Už na škole predseda fak. výboru strany KSS a potom stále v straníckych funkciachnekôr SDĽ a SMER. Ale keď blbí mogoni zvolili tohto komunistíka za poslanca tak im treba. Pekár okrem dristov nikdy nič reálne nerobil.

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359