Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK | Krajskí poslanci končia volebné obdobie bez schváleného rozpočtu

POVAZSKA.SME.SK | Krajskí poslanci končia volebné obdobie bez schváleného rozpočtu

Autor: Mesto Poslední změna: Úterý 19.11.2013 10:36
Kategorie: ,
[2013-11-14] Článok Viery Žaludkovej. Trenčiansky kraj nemá stále schválený rozpočet.
POVAZSKA.SME.SK | Krajskí poslanci končia volebné obdobie bez schváleného rozpočtu

Kolotoč schvaľovania rozpočtu trvá od decembra.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://povazska.sme.sk/c/7008659/krajski-poslanci-koncia-volebne-obdobie-bez-schvaleneho-rozpoctu.html

 

Krajskí poslanci končia volebné obdobie bez schváleného rozpočtu

Samosprávny kraj je stále v rozpočtovom provizóriu. Poslanci rozpočet neschvaľovali ani na poslednom zasadnutí v tomto volebnom období.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Hoci iné kraje už pripravujú rozpočet na ďalší rok, trenčiansky nemá schválený ani tohtoročný. Podľa niektorých poslancov politickú zodpovednosť za to nenesie len predseda, ale všetci poslanci, ďalší sú sklamaní, že nedošlo k dohode.

Predseda Pavol Sedláček hovorí, že aj rozpočtové provizórium je to zákonná forma hospodárenia kraja.

Od decembra sa nedohodli

Kolotoč schvaľovanie rozpočtu trvá od decembra, kedy ho zastupiteľstvo dostalo na stôl prvý raz. Na podnet poslanca Karola Janasa ho však z rokovania stiahli, chýbalo im v ňom podrobnejšie rozpracovanie na podkapitoly. Opätovné rokovanie bolo v januári. Poslancom kraj predložil úrad kraja v identickej podobe, odmietli ho preto schváliť.

Nepredložený rozpočet bol tiež dôvodom, prečo v apríli odstúpil podpredseda samosprávneho kraja Milan Panáček. „Ako podpredseda nemám žiadnu kompetenciu predložiť rozpočet, a preto sa odmietam podieľať na riadení župy takouto formou,“ zdôvodnil svoj postoj.

Konečne ho schválili, ale...

Rozpočet získal podporu poslancov, ale so zmenami, ktoré navrhol Jozef Trstenský, až na júnovom zastupiteľstvo. Predseda Sedláček ho však vetoval, Podľa neho bol v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách a pre Trenčiansky samosprávny kraj  nevýhodný. Poslanci chceli najskôr jeho veto prelomiť, preto podali žiadosť o zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva. Traja z nich neskôr podpisy stiahli s tým, že sa s predsedom dohodli na mimoriadnom septembrovom rokovaní, ktoré by sa zaoberalo rozpočtom.

Zastupiteľstvo však nebolo zvolané, poslanci ho nedostali ani na poslednom zastupiteľstve v tomto volebnom období  v októbri.

Je to v zmysle zákona

Na dôvody nepredloženia rozpočtu sa hneď v úvode októbrového rokovania spýtal poslanec Miroslav Adame. Predseda kraja tvrdil, že nedošlo k úplnej dohode. „Keďže je už vysoký dátum, považujem za korektné ponechať kraj v rozpočtovom provizóriu,“ doplnil s tým, že rozpočtové provizórium je zákonnou formou hospodárenia kraja.

Tento krok zdôvodnil aj tým, že hospodárenie kraja je stabilné a prezieravné, čo potvrdila i agenúra Moody's rating kraja na národnej i medzinárodnej úrovni. Neschválený rozpočet podľa neho nezabrzdil žiadne investície v kraji.

Sklamanie

„Celý september som čakala, že bude zvolané mimoriadne rokovanie. Nestalo sa tak. Za neschválenie rozpočtu nenesie len predseda, ale aj my, poslanci. Zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva mohol iniciovať hociktorý z nás,“ povedala Tatiana Kňažková.

Sklamaný je aj Ľuboš Savara. „Do poslednej chvíle som dúfal, že dôjde k naplneniu dohody a rozpočet bude predložený. Pokiaľ boli naplnené ustanovenie zákona, že počas rozpočtového provizória sa nemôžu spúšťať nové investičné akcie, tak je to na škodu veci,“ dodal.

Miroslav Adame sa nazdáva, že neschválenie rozpočtu je výsledkom celkového nezáujmu jednej i druhej strany.

 

nedeľa 17. 11. 2013 13:40 | VŽ
© 2013 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.


« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359