Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK | Komisia rokovala aj o priestore pre psíčkarov

POVAZSKA.SME.SK | Komisia rokovala aj o priestore pre psíčkarov

Autor: Mesto Poslední změna: Středa 01.05.2013 13:36
[2013-04-29] Článok Detty Pitoňákovej o zámere Kynologického klubu z Považskej Bystrice, ktorý má záujem o prenájom pozemku na Dušianici, kde chce vytvoriť priestor pre socializáciu psov. Stavebnou komisiou, ktorá má odporúčací charakter tento zámer neprešiel, žiaden s členov však nebol proti.
POVAZSKA.SME.SK | Komisia rokovala aj o priestore pre psíčkarov

V minulosti tu mal Strabag stavebný dvor. Foto: DP

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://povazska.sme.sk/c/6783634/komisia-rokovala-aj-o-priestore-pre-psickarov.html

 

Komisia rokovala aj o priestore pre psíčkarov

Zámer na vytvorenie priestoru pre psíčkarov na bývalej Dušianici v stavebnej komisii mesta neprešiel. Vyjadrenia komisie majú odporúčací charakter.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Kynologický klub z Považskej Bystrice má záujem o prenájom pozemku na Dušianici, kde fungoval počas výstavby diaľnice stavebný dvor. Chce tu vytvoriť priestor pre socializáciu psov.

Komisiou výstavby zámer neprešiel, žiaden z členov však nebol proti.

Požiadavka

Žiadosť sa prerokovávala zatiaľ v stavebnej komisii. Kynologický klub chce na dvoch mestských parcelách, ktoré by si zobral do prenájmu, vybudovať na vlastné náklady výcvikový areál. „Ide o parcely, ktoré sa nachádzajú pri terajšej novej ceste na Rozkvet, ako je odbočka na Dolný Moštenec. Ide o bývalý stavebný dvor firmy Strabag,“ odznelo na komisii.

Pri zmenách a doplnkoch územného plánu č. 2 bolo toto územie podľa informácií zamestnancov rozvoja mesta navrhované ako zberný dvor, odpadové hospodárstvo. „Dostali sme súhlas krajského pozemkového úradu na odňatie, ale pri osobitnom hlasovaní v mestskom zastupiteľstve bola táto poloha na zberný dvor vylúčená. V súčasnosti je plocha vyčlenená ako sprievodná zeleň komunikácií a vodných tokov, čo nevylučuje, že by to mohlo byť ako prenájom pre kynológov. Ak by tu aj niečo umiestňovali, nepôjde o stále zariadenia, budú tam len na určitú dobu. Podľa územného plánu teda nemáme dôvod, prečo by sme tam takéto niečo nepovolili,“ odznelo na komisii.

Pripomienky a zdôvodnenia

V komisii sa rozvinula diskusia o tom, že problematiku psov treba riešiť komplexne. „Bude nová legislatíva o psoch a samosprávy budú pravdepodobne po zmenách povinné zabezpečiť výbeh pre psov. Toto by sa malo zabezpečiť nejako koncepčne. Keby si takéto zariadenia na výcvik malo urobiť každé sídlisko, to by nebolo dobré. Mal by v tom byť nejaký systém, mala by v tom byť nejaká koncepcia,“ vyjadril svoj názor František Matušík, poslanec a člen komisie.

Dodal ešte, že klubov je v meste viac a činnosť by sa nemala kúskovať. Podporili ho aj ďalší dvaja členovia komisie Ladislav Balušík a Milan Ješík. Ivana Letka zaujímalo, ako to majú kynológovia vyriešené s parkovaním. Z úst zástupcov klubu odznelo, že je tu vysypaná plocha, kde je dosť miesta na odstavenie áut.

Viceprimátor Marián Sopčák informoval potom prítomných o problémoch, ktoré má mesto so psami, hlavne túlavými, a vysvetlil členom, že by v tomto smere potrebovali pomoc. Členovia klubu v tejto súvislosti zdôraznili, že väčšina ich členov má psíkov práve z útulku, takže situáciu čiastočne riešia aj týmto.

Iné názory

Poslancovi Romanovi Jarošovi sa zámer mladých ľudí pozdával. „Prišli sem ľudia, ktorí chcú niečo vybudovať za vlastné peniaze, čo bude raz pravdepodobne povinnosťou mesta. Chcú vyjsť v ústrety aj verejnosti, čo sa dá zakomponovať aj do podmienok,“ zdôvodnil Jaroš a dodal, že by nebolo rozumné túto iniciatívu zablokovať. Spýtal sa členov klubu na to, či sú uzrozumení s tým, že ak by sa mala na ploche realizovať nejaká výstavba, s ktorou sa mesto stotožní, budú musieť priestor opustiť. Zástupcovia klubu povedali, že túto podmienku akceptujú.

Podporu v tom, že by areál bol za určitých podmienok prístupný aj verejnosti a stanovili by sa pravidlá, mal zámer aj u poslanca Jozefa Sovíka a člena komisie Petra Goreka.

Výsledok

Hlasovanie nakoniec skončilo nerozhodne, rovnaký počet z prítomných členov komisie bol za, aj sa zdržal. Oficiálny výsledok bol nakoniec taký, že komisia neodporučila vybudovanie kynologického areálu v danej lokalite s tým, že požiadavky by sa mali riešiť koncepčnejšie a komplexnejšie.

Rozhodnutie ich prekvapilo

Zástupcovia klubu boli výsledkom hlasovania v komisii prekvapení. „Mrzí nás, že sa to neschválilo, pozitívne je však aspoň to, že sa bude táto vec ďalej riešiť,“ povedal Vladimír Buday a dodal, že predložili na mestský úrad zámer na dve strany, ako by to malo v reáli fungovať.

Ozrejmil tiež základnú myšlienku, ktorou je snaha o socializáciu psov. „Ide vlastne o výchovu psíka, aby, keď ho zoberiete von, aj hocikde po meste môžete s ním ísť bez obáv, lebo sa dokáže správať. Ak napríklad k nemu príde malé dieťa a stalo by sa, že k nemu natiahne ruku, bude sa vedieť správať a nebude ho napádať. Rovnako socializované psíky nemajú tendenciu skákať do seba navzájom. Potom nie sú nebezpečné pre seba navzájom, ani pre ľudí,“ vysvetlil Buday.

V ich kynologickom klube to podľa Budaya funguje tak, že člen príde, zaplatí symbolický členský poplatok a dostane pomoc, aby vedel zvládnuť svojho psa. „Fungovali sme kedysi pri pontónovom moste v areáli, kde sú požiarnici. Tam sa robia majetkovo-právne vysporiadania, tak sme museli areál opustiť. Teraz sa stretávame na voľných plochách, kde nikoho neobmedzujeme a neohrozujeme,“ vysvetlil Buday s tým, že toto riešenie nie je ideálne.

Zaujímalo nás tiež, ako by to bolo s prístupom verejnosti. „Keby bol areál otvorený stále, nevedeli by sme zabezpečiť, aby sa nezničili prekážky, ktoré tu budeme mať. Areál bude teda musieť byť oplotený. Mali by sme do týždňa dva termíny, kedy bude areál otvorený a ľudia alebo členovia budú môcť prísť za symbolický poplatok, ktorý by išiel na údržbu prekážok. Naša činnosť je o tom, že chceme pomáhať, nechceme na tom zarábať,“ vysvetlil Buday.

V kynologickom klube je aj Paola Čelková, ktorá si zobrala psíka z útulku. „Či už s pomocou mesta alebo bez nej, dúfame, že tu raz bude miesto, kde by sa mohli oficiálne ľudia so psíkmi stretávať tak, aby bol psík pri cvičení pustený a nemuseli by sme sa báť, že nám zabehne do lesa alebo na cestu. Je dôležité, aby štvornoháči neboli nebezpeční pre ľudí a iných psov. Ak sa to raz podarí bude v meste viac slušných psíčkarov i spokojných psov,“ hovorí Paola.

pondelok 29. 4. 2013 7:52 | Detta Pitoňáková
© 2013 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

 


Súvisiace články:

Zápisnica zo zasadnutia Komisie pre územné plánovanie a výstavbu zo dňa 16.04.2013

Pozvánka na zasadnutie:

Zasadnutie komisie pre územné plánovanie a výstavbu 16.04.2013

« červenec 2018 »
červenec
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359