Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK | Fotopasce odhalili už dvoch pôvodcov odpadu

POVAZSKA.SME.SK | Fotopasce odhalili už dvoch pôvodcov odpadu

Autor: Mesto Poslední změna: Úterý 25.02.2014 21:05
[2014-02-24] Článok Detty Pitoňákovej. Pôvodcovia takzvaných čiernych skládok by mali byť na pozore. Zbaviť sa v Považskej Bystrici odpadu nelegálnym spôsobom, bez možného postihu, už nebude také jednoduché.
POVAZSKA.SME.SK | Fotopasce odhalili už dvoch pôvodcov odpadu

Odhaľovať pôvodcov čiernych skládok pomôžu fotopasce. Foto: (VŽ)

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://povazska.sme.sk/c/7113841/fotopasce-odhalili-uz-dvoch-povodcov-odpadu.html

 

Fotopasce odhalili už dvoch pôvodcov odpadu

Pôvodcovia takzvaných čiernych skládok by mali byť na pozore. Zbaviť sa v Považskej Bystrici odpadu nelegálnym spôsobom, bez možného postihu, už nebude také jednoduché.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Veľká skládka odpadu v Podmaníne, či ďalšia priamo v užšom centre, pri budove bývalého Národného frontu, alebo tiež na sídlisku Rozkvet, v miestach zrušeného detského ihriska. To je len niekoľko prípadov nepovolených skládok, ktoré sa v meste objavili minulý rok. Pôvodca zostáva väčšinou neznámy, o odpratanie sa musí postarať mesto.

Pri riešení problému majú pomôcť fotopasce.

Nielen na skládky

Juraj Lieskovský, náčelník mestskej polície, hovorí, že kúpenie fotopascí sa ukázalo veľmi skoro ako dobrá investícia. „Dali sme ich na miesta, kde sa najčastejšie stretávame so sťažnosťami obyvateľov. V riadnom režime pracujú asi štyri dni a podarilo sa zistiť dvoch priestupcov,“ povedal. Pôvodcovia skládky dostali pokutu a museli neporiadok odpratať. Fotopasce sa dajú podľa Lieskovského využívať nielen pri čiernych skládkach, ale aj na monitorovanie „psíčkarov“, prípadne iného diania, pri ktorom by mohlo dochádzať k páchaniu priestupkov či trestnej činnosti.

Cez multimediálnu správu získava operačné stredisko mestskej polície fotografie miesta sledovaného fotopascou. Stála služba mestskej polície potom operatívne rozhoduje o tom, či treba vyslať hliadku.

Plánujú ich kúpiť viac

Mesto má zatiaľ tri fotopasce. Spolu s ďalšími technickými zariadeniami potrebnými na ich fungovanie stáli do tisíc eur. „Uvažujeme o tom, že by sme kúpili ďalšie. Lokality, kde ich umiestnime, sa budú stále striedať. Už nebude také bezproblémové ako doposiaľ zbavovať sa nepovoleným spôsobom odpadu,“ hovorí vedúca majetkového odboru mesta Jana Mičková.

Doplnila, že s odstraňovaním nepovolených skládok má mesto nemalé problémy.  „Za rok 2013 sme dali na odstraňovanie nepovolených skládok približne šesťtisíc eur. Pri ich odstraňovaní pomáhajú aj ľudia zamestnaní na verejnoprospešných prácach,“ hovorí Mičková.

Pokuty a kompetencie

Obyvateľ, ktorého zadrží mestská polícia, môže dostať za vytvorenie nepovolenej skládky pokutu  do 60 eur a neporiadok bude musieť na svoje náklady odpratať. „Budeme pristupovať k čo najvyšším sankciám, pretože každý má možnosť odviezť odpad na zberný dvor,“ konštatuje Lieskovský.

Pavel Petrík z odboru starostlivosti o životné prostredie okresného úradu hovorí, že keď ide o fyzickú osobu, problematikou takzvanej čiernej skládky sa zaoberá mesto alebo obec. Ak ide o právnickú osobu, rieši problém okresný úrad.

 

pondelok 24. 2. 2014 8:28 | Deta Pitoňáková
© 2014 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Anonym píše:
Středa 26.02.2014 11:55
Gratulujem!!! Toto je cesta. Konečne niekto pochopil, že bordel na ktorý ukazujeme prstom si tu robíme sami. Absolútne schvalujem, aby policajti dávali pokuty kreténom, ktorí si myslia, že za peniaze nás všetkých bude ktosi upratovať ich bordel. Nech mi nikto nehovrí, že keď je večer pri smetiaku poukladaných 5 starých okenných rámov, že mestská polícia nevie zistiť kto to urobil!!! Každý má možnosť zaniesť svoj bordel na zberný dvor alebo aspoň sa unävať zistiť kedy je zvoz nadrozmerného odpadu. Minule som videl vedla smetiaka na sklo položený záchod. To si nejaký idiot myslí, že osratá záchodová mysa je recyklovateľné sklo? A to už nekomentujem "elitu" Považskej Bystrice žijúcu na Dedovci a ich schopnosť nanosiť tonu bordelu pod každý samostatne stojací strom v okolí. Gratulujem pán náčelník a ak máte málo peňazí na fotopasce tak vyhláste verejnú zbierku, dám anonymný dar minimálne na tri.
Anonym píše:
Středa 26.02.2014 14:02
Chytili Janasa?
Martin
Martin píše:
Úterý 11.03.2014 17:03
Tak sa chodte pozriet do Zemianskeho Kvasova ku druzstvu.Co tam dokazu ludia vysypat do potoka
??
?? píše:
Úterý 11.03.2014 21:12
To by malo zaujimat p.poslanca Letka? alebo jeho zaujima ,iba ze ma zamestnanu rodinu,tak drzi hubu a smeti nech sa vysypu aj pred mes.uradom..

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359