Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK | Expozícia motocyklov už mala v meste dávno byť

POVAZSKA.SME.SK | Expozícia motocyklov už mala v meste dávno byť

Autor: Mesto Poslední změna: Neděle 25.05.2014 00:06
[2014-04-28] Článok Detty Pitoňákovej. Pri strednej priemyselnej škole v centre mesta je prázdny objekt výmenníkovej stanice. Majetok kraj presunul do vlastníctva vlastivedného múzea. Mohla by tu vzniknúť expozícia motocyklov.
POVAZSKA.SME.SK | Expozícia motocyklov už mala v meste dávno byť

V tomto objekte by po prestavbe mohla byť expozícia motocyklov. Foto: (DP)

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://povazska.sme.sk/c/7181543/expozicia-motocyklov-uz-mala-v-meste-davno-byt.html

 

Expozícia motocyklov už mala v meste dávno byť

Pri strednej priemyselnej škole v centre mesta je prázdny objekt výmenníkovej stanice.  Majetok kraj presunul do vlastníctva vlastivedného múzea. Mohla by tu vzniknúť expozícia motocyklov.


POVAŽSKÁ BYSTRICA. Unikátna zbierka motocyklov Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici nemá stálu expozíciu. Pre mesto, ktoré je úzko späté so strojárskou výrobou, je to deficit. Objavil sa nápad prestavať na takúto expozíciu nepotrebnú budovu výmenníkovej stanice pri strednej priemyselnej škole.

Motocykle si to zaslúžia

Považskobystričania by vytvorenie expozície uvítali. „Považská Bystrica je známa výrobou motocyklov. Kedysi malo vlastivedné múzeum expozíciu v Orlovskom kaštieli, odtiaľ išli preč. Určite, keby mi prišla nejaká návšteva, zavolal by som ju, nech si ide zbierku pozrieť,“ povedal Jozef  Fapšo. Vytvorenie expozície považuje za dobrý nápad aj Juraj Gardian. „Mali by sme sa čím pochváliť. Financie na prestavbu by mali nájsť,“ hovorí Juraj.

Jozef  Morávek má aj doma motorku, aj keď nie našej výroby. „V minulosti však mali chlapi doma hlavne pioniery a jawy,“ skonštatoval. Výroba motocyklov bola podľa Jozefa kedysi neodmysliteľnou súčasťou mesta. „Patrí to sem, aj keď sa tu už teraz motocykle nevyrábajú. Každý chlap by si určite rád pozrel takúto expozíciu. Ja by som bol medzi prvými,“ tvrdí mladý muž. Dodal, že zbierka sa mala vystavovať už dávno.

Róbert Komoráš je presvedčený, že treba uchovávať históriu. „Určite tu niečo podobné chýba, len neviem, či sa to uživí. Je to však naša história, a je čo ukazovať. Máme doma knihu a sú v nej všelijaké zaujímavé kúsky. Videl som niektoré len na rôznych estrádach, ktoré organizujú v meste aj okolí. Držím palce, aby zámer vyšiel,“ hovorí Róbert. Doplnil, že by to bola pekná expozícia aj pre technicky zamerané školy.

Podobný názor má aj Anton Krajčoviech. „V Považskej Bystrici aj po okolí je veľa motorkárov, takže expozícia motocyklov by tu bola namieste. Po uzavretí kaštieľa v Orlovom, tu nemáme v podstate nič. Keby mi prišla návšteva, aj nejakí obchodní partneri, pozval by som ich práve sem. Ani turistom, ktorí sem prichádzajú, nemáme čo ukázať,“ povedal Krajčoviech.

Výborný zámer

Pán Štefan, ktorý prebrázdil ako námorník kus sveta, si myslí, že ide o výborný nápad. „Patrí to k vývoju v strojárňach. Neviem, ako by to bolo s financiami, ale nápad je výborný. Aj miesto je dobré. V centre, na očiach,“ myslí si. Nápad sa však nepozdáva len Považskobystričanom. „Išiel by som sa na expozíciu určite pozrieť. Mal som doma aj motocykel, tu sa  vyrábal. Treba udržať ukážky toho, čo vo fabrike ľudia vyrobili,“ povedal pán Ladislav z Beluše.

Prázdna budova a využitie

Vhodný objekt, ktorý by dostal po prestavbe modernú, industriálnu podobu, by na expozíciu v meste bol. Ide o vyprázdnenú budovu pri priemyslovke. „Výmenníková stanica slúžila ako obslužný objekt pre výrobu tepla pre základnú školu, strednú odbornú školu a pre nás. Keď sa zmenilo zásobovanie teplom, bola pre nás nepotrebná a rozmýšľali sme, čo ďalej,“ hovorí Tibor Macháč, riaditeľ strednej priemyselnej školy.

Po šote o zbierke motocyklov v televízii prišiel nápad osloviť vlastivedné múzeum. „Počul som riaditeľku múzea hovoriť, že nemajú kde umiestniť exponáty, ani tie zo zbierky motocyklov. Spojil som si to aj s históriou, lebo vývoj motocyklov vo fabrike robili aj absolventi priemyslovky. Takže sa mi zdalo vhodné, keby technická časť expozície múzea bola tu,“ vracia sa do minulosti Macháč.

Dve inštitúcie sa dohodli, kraj nakoniec v júni 2013 previedol správu budovy na múzeum.

Priemyslovka ešte ponúkla pomoc. „Máme odbor technika a prevádzka dopravy. Sme ochotní aj v rámci výuky, že by sme im servisovali motorky,“ hovorí Macháč s tým, že spolupráca by bola dobrá aj v rámci maturitných projektov.

Unikáty  nemajú kam dať

Zbieraním exponátov do zbierky motocyklov sa zaoberá Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici už roky. Zachovávať exponáty z čias nie tak dávnych, keď Slovensko a vo veľkom aj Považská Bystrica, prešli výraznou industrializáciou, je dôležité. „Prezentovať v súčasnosti Slovákov len ako národ, ktorý chodil v krpcoch  a obliekal sa v krojoch, už nie je aktuálne. Hlavne, ak sme mali v mnohých výrobných odvetviach výrazné úspechy,“ hovorí riaditeľka múzea Viera Praženicová.

Zaujímavé unikáty nemá múzeum kam natrvalo umiestniť, aby boli prístupné aj trvalo, aj verejnosti. „Sme radi, že nám motocykle vôbec zobrali do kaštieľa v Bohuniciach a  sú tak pod signalizáciou. Ale najradšej by sme boli, keby boli v peknej budove v Považskej Bystrici ako ucelená zbierka. Toto mesto si to zaslúži,“ hovorí riaditeľka. Vypracovaná je už architektonická štúdia objektu. V nej sú stojiská pre  50 kusov motocyklov. Išlo by o moderný, industriálny objekt. „Umiestniť by sme tu mohli, konkrétne aj koče,“ dodáva riaditeľka.

Je jej veľmi ľúto, že keď do strojárskych fabrík v meste prídu návštevy, nemajú ich kam zaviesť. Toto by bolo vhodné miesto. V objekte by boli aj okrem iného aj kancelárie, malá kaviareň a miestnosť na usporadúvanie stretnutí a prezentácií.

Vyjadrenie neprišlo

Oslovili sme aj Trenčiansky samosprávny kraj. Chceli sme vedieť, kedy by bolo reálne vytvorenie expozície. Tiež, či sa počíta v rozpočte s investíciou alebo získaním grantov, či eurofondov.  Odpoveď sme minulý týždeň nedostali.

Unikátna zbierka výrobkov fabriky 

Riaditeľka Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici Viera Praženicová hovorí, že v zbierke motocyklov je 45 exponátov.  „Máme schválený grant z ministerstva kultúry na ďalšie tri kusy, mali by sme teda potom 48 kusov,“ dodáva.

Zbierka je jedinečná. Na jej vytvorenie sa už vynaložili nemalé finančné prostriedky. Ide o vyše 110-tisíc eur.  „Máme napríklad päť kusov súťažných Tatranov. Je to jediná kolekcia. A máme aj jednotlivé typy, ktoré sa vyvíjali za sebou pre motocyklovú súťaž u nás, ktorú poznajú pamätníci pod názvom „Šesťdňová“.  Máme aj taký typ Tatranu, z ktorých sú už len dva kusy. Jeden je v Holandsku a jeden u nás,“ spomína len to najzaujímavejšie Praženicová.

Aj v súvislosti so zbierkou motocyklov sa objavujú stále nové zaujímavosti. „Sú mnohé varianty motocyklov, o ktorých sme nemali ani potuchy. Prišla som napríklad na to, že sa vyrábal motocykel jawa pre švédsku armádu s lyžami. Alebo pre Indiu nejaké trojkolky. Máme aj fotografiu, kde sedia chlapi zoradení na motocykloch s vozíkom vzadu. Takže aj toto by bolo dobré získať do zbierky,“ hovorí riaditeľka.

 

 

piatok 25. 4. 2014 8:25 | Deta Pitoňáková
© 2014 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

MUZEUM
MUZEUM píše:
Neděle 01.06.2014 11:36
VELMI PEKNY NAPAD, JE MOZNO NEVYHNUTNE OSLOVIT SPONZORV - STROJARSKE FIRMY V MESTE - JE ISTE PRI FINANCOVANI NEVYHNUTNA SPOLUPRACA. P.RIDITELKE DRZIM PALCE K ZREALIZOVANIU DIELA !!!

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359