Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA.SME.SK | Chodníky v centre zostali šmykľavé

POVAZSKA.SME.SK | Chodníky v centre zostali šmykľavé

Autor: Mesto Poslední změna: Středa 11.12.2013 08:48
[2013-12-10] Článok Detty Pitoňákovej. V piatok ráno mali chodci v centre mesta problémy. Na chodníkoch bol čistý ľad.
POVAZSKA.SME.SK | Chodníky v centre zostali šmykľavé

Po šmykľavých chodníkoch sa chodilo veľmi ťažko. Foto: DP

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://povazska.sme.sk/c/7031615/chodniky-v-centre-zostali-smyklave.html

 

Chodníky v centre zostali šmykľavé

V piatok ráno mali chodci v centre mesta problémy. Na chodníkoch bol čistý ľad.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. V piatok ráno prekvapila obyvateľov Považskej Bystrice na chodníkoch priamo v centre poriadna poľadovica. Odhrnuté síce boli, posypané však nie. Z firmy, ktorá zabezpečuje údržbu, najprv tvrdili, že posýpali. Neskôr dodali, že technológia, ktorú sú nútení používať, nie je dostatočne rýchlo účinná. Chodníky boli schodné až na poludnie.

Mali problémy

Pani Mária z Podmanína na otázku, ako je urobená zimná údržba v centre mesta, povedala jednoznačne: „Žiadno.“ Musela ísť veľmi pomaly, aby nespadla.

Pán Marián, ktorý robí už roky údržbu v obchodnom dome v centre mesta, odhŕňal a posýpal chodníky už od šiestej ráno. „Robíme si to radšej sami, aj schody, aby to bolo urobené poriadne a ľudia nemali problémy,“ povedal.

„No je to fakt super,“ zhodnotila ironicky pani Zdena. „A na Strede to nie je ani odhrnuté. Skoro som sa po ceste zabila,“ dodala.

Pán Milan, ktorému sa chodí ťažko a musí používať paličku, povedal, že odhrnúť síce odhrnuli, ale posypané nie je vôbec. „Veru nie som spokojný,“ skonštatoval. Iná pani, ktorá prechádzala do centra cez parkovisko pri výškovej budove a ďalej okolo mestského úradu skonštatovala, že chodníky v centre sú ako klzisko. Obavy mala aj stará pani, ktorá sa vracala z nákupu v potravinách. „Šmýka sa mi. Idem len zo Supermarketu. A ako vidím, ďalej je to ešte horšie, budem si musieť dávať pozor,“ skonštatovala. „Chodníky sú teda poriadne šmykľavé. Ja som z Považskej Teplej a cesta bola čistá, pokiaľ sme neprišli sem do Považskej,“ posťažovala sa pani Marta.

Inde bolo posypané aspoň trochu

Pánovi Jánovi z Lánov sa na chodníku poriadne šmyklo, len-len že sa udržal na nohách. Zastihli sme ho práve, keď upozorňoval svoju známu, aby bola opatrná. „No zatiaľ to teda nie je nič moc. Idem z Lánskej popri rieke. Tam síce je posypané, ale tiež slabo. Keď na chodník nafúka sneh, hneď to primŕza. Ale tam sa dá prejsť ako tak. Ale tu v centre je to teda bieda,“ posťažoval sa.

Negatívne zhodnotila situáciu aj Monika z Rozkvetu. „Tu v centre je to zlé, veľmi sa mi šmýka. Obávala som sa tiež, ako to bude po ceste dolu chodníkom z Rozkvetu, ale tam je to lepšie. Vyzerá, že je posypané, bola tam taká čľapkanica. Ale ako som prišla dolu, je to zlé. Idem radšej pomaly,“ zhodnotila Monika.

„Parkovisko pri Jednote bolo veľké klzisko, musela som ísť šúchajúc nohami celú cestu. Ale chodníky pri hlavnej križovatke posýpali, takže tam to bolo fajn,“ zhodnotila situáciu Stanka z Rozkvetu.

Vysvetlenie firmy

O zimnú údržbu v meste sa stará firma Megawaste. Zaujímalo nás, prečo je v centre mesta ľad. „Máme vonku všetko, čo máme mať. Robíme v tejto chvíli, čo sa dá,“ povedal Miroslav Joppek.

Na pripomienku, že v centre mesta na chodníkoch nie je ani zrnko posypu, aj napriek tomu, že odhrnuté bolo, zareagoval: „Automaticky sa posýpa. Keď šofér s autom prejde, hneď aj posype,“ oponoval. Zopakovali sme opäť, že posypané nie je vôbec a požiadali sme ho, aby sa do centra mesta prišli pozrieť.„Multikára prechádzala aj popred môj dom. Videl som ju, ako posýpa a je to také isté ako pred údržbou. V tejto chvíli je jednoducho zem taká nachladená, že to neroztopí ihneď. Bude chvíli trvať, pokiaľ začne ľad pracovať a bude to treba urobiť ešte raz,“ vysvetlil Joppek.

Dodal, že technológia je jednoducho taká, aká je. „Keby sme mali solanku, bolo by to radikálne lepšie, ale to nám nikto nezaplatí. Musíme robiť pomer jedna ku trom s kameňom,“ povedal Joppek. Nakoniec skonštatoval, že viac povie dispečer.

Dispečer pán Nemček tvrdil, že nevidí dôvod, prečo by v centre niekto neposýpal. „Keď sa odhŕňa sneh, hneď sa aj posýpa,“ trval na svojom. Opakovane sme tvrdili, že posypané nie je a dispečer nás presviedčal, že posypané je. „Sú veľmi nízke teploty a ešte do toho fúka. Nemôžete chcieť, aby sa to roztopilo hneď. Chalani robia už nejeden rok údržbu, a keď odhrnú, hneď aj posypú. Pôjdeme to však skontrolovať a požiadam zamestnancov, aby to presypali znovu. Ale nevidím dôvod, prečo by to neposýpali. Pôjdeme to jednoducho obzrieť,“ povedal nakoniec.

Ľudia sa však sťažovali aj na neposypané cesty, ktoré boli ako sklo. Konkrétne cesta k Základnej škole Rozkvet. Pripomienky boli aj na cestu na Lúčky, že bola absolútne sklo. „V prvom rade musíme mať zjazdné mesto, a až potom ideme na bočné cesty, prímestské časti a na lazy,“ vysvetlil Nemček.

 

sobota 7. 12. 2013 10:13 | Detta Pitoňáková
© 2013 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Anonym píše:
Středa 11.12.2013 14:16
ja uplne neznasam posypanie strkom, je to neefektivne, zbytocne, hnusne a absolutne ohavne
občan
občan píše:
Středa 11.12.2013 14:33
Firma Megavšetko ,čo má vonku všetko ,ale až vtedy ked je po všetkom.V noci je to pohoda ,klidek, tabaček.Občania si musia ráno predsa sami dávať pozor na svoje zdravie.Za zle udržiavané chodniky a cesty sa niekedy na počkanie odvolávalo.Nebudem pesimista, možno to bude volakedy lešie.
Anonym píše:
Středa 11.12.2013 17:04
A to iba v PB snežilo a mrzlo ?

Ak ste počúvali správy počas dňa, prípadne pozerali večer TV noviny na ktorej koľvek TV stanici tak takéto bolo celé Slovensko !
Ale hlavne, že ľudia sú ako " barani " !

Vonku kydá sneh, a ja sa idem prechádzať po meste ?!
Ku..a, seď doma, nešmýkaj sa, a uvar si horúci čaj !
Alebo si kúp také topánky ako mám ja, mne sa vôbec nešmýkalo, či už bolo, alebo nebolo posypané ?!
Predsa nemôžeme mať také cesty, ako keď v júli, alebo auguste pražilo slnko a cesty boli suché ?
To ste si ešte nezvykli, že v decembri, resp. ktorom koľvek zimnom mesiaci psy jazyky nevyvaľujú ???

Prečo, prečo sme ľudia, taký, že len rýpeme ???
Áno dávam za pravde fa MGW, všetko behalo, pretože nielen stred mesta je v ích kompetencií, ale aj priľahlé obce.
Aj na tom milochovskom kopci, chceli mať odhrabaný sneh, ale aj v Podvaži, Pov. Teplej, Podmaníni a podobne.

Tak sa prosim Vás " ľudia nepokakajte ", že sa niekde šmýkalo, zariaďte si náhradný program ! :)
Anonym píše:
Čtvrtek 12.12.2013 08:22
A v lete by si mali pracovníci Megawaste zaobstarať pre nespokojných a ufrflaných obyvateľov vejáre, aby ich v horúčavách ovievali.
To je ale objav že v zime mrzne.

« červen 2022 »
červen
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359