Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / P. BYSTRICA: Korčuliarska dráha bude tento rok pre verejnosť zatvorená

P. BYSTRICA: Korčuliarska dráha bude tento rok pre verejnosť zatvorená

Autor: Mesto Poslední změna: Čtvrtek 09.05.2013 08:15
[2013-05-07] Dňa 06.05.2013 priniesla TASR správu o uzatvorení korčuliarskej dráhy v Orlovom. Podľa Miroslava Stacha z občianskeho združenia Orlové a príroda do problémov sa podľa neho dostanú aj oba futbalové kluby, ktoré tam pôsobia za symbolické tri eurá ročne.
P. BYSTRICA: Korčuliarska dráha bude tento rok pre verejnosť zatvorená

Korčuliarska dráha Orlové (Zdroj: http://www.primasportpb.sk/orlove.html)

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://www.hlavnespravy.sk/p-bystrica-korculiarska-draha-bude-tento-rok-pre-verejnost-zatvorena/96918/

 

P. BYSTRICA: Korčuliarska dráha bude tento rok pre verejnosť zatvorená

 

Považská Bystrica 6. mája (TASR) – Asi 1,6-kilometrová korčuliarska dráha v Považskobystrickej mestskej časti Orlové zostane minimálne tento rok pre verejnosť zatvorená. Podľa Miroslava Stacha z občianskeho združenia Orlové a príroda je dôvodom mestská daň vo výške 2840 eur ročne. Kvôli dani nie je podľa Stacha možné prevádzkovať areál bezplatne aj naďalej.

„Primátor Karol Janas ako prvý primátor mesta za 22 rokov zdanil pozemky, ktoré boli verejne prístupné, doteraz to nebolo. Prijalo sa všeobecne záväzné nariadenie, ktoré platí od januára tohto roku. V minulosti sme vyberali za používanie korčuliarskej dráhy poplatok, v posledných troch rokoch to bolo bezplatné. Pre verejnosť bola korčuliarska dráha prístupná od ôsmej hodiny ráno do 20.00 hodiny,“ povedal Stacho s tým, že pozemky areálu, na ktorých sú aj dve futbalové ihriská a multifunkčné ihrisko, kúpilo združenie ešte v roku 2004. Podľa Stacha boli v dezolátnom stave, museli ich odvodniť a celkovo sa do areálu investovalo asi 600.000 eur.

Ako dodal, po zdanení pozemkov už korčuliarska dráha nebude prístupná verejnosti, do problémov sa podľa neho dostanú aj oba futbalové kluby, ktoré tam pôsobia za symbolické tri eurá ročne. „Kluby sa dostanú do ohrozenia, využívajú najvyššiu plochu areálu a budú sa musieť na mestskej dani podieľať. Zmluvne zakotvené podujatia so školami budú v areáli pokračovať, pre verejnosť však bude zatvorený,“ doplnil Stacho s tým, že vzhľadom na postoj mesta nevidí ani priestor na prípadné rokovanie s jeho vedením.

Podľa občianskeho aktivistu a poslanca mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici Juraja Smatanu, mesto v minulosti platilo združeniu za prevádzkovanie korčuliarskej dráhy pomerne vysoký poplatok (takmer 1000 eur mesačne od mája do októbra – pozn. TASR), preto, aby bol areál voľne prístupný pre obyvateľov mesta. „Vtedajší primátor Adame odmietol platiť pomerne vysokú čiastku. Po zastavení platieb areál načas zatvorili. Teraz došlo ku zmene VZN o miestnych daniach a zdanili sa aj verejne dostupné športoviská, následne občianske združenie Orlové a prírody areál zavrelo,“ pripomenul Smatana.

Primátor Považskej Bystrice Karol Janas je presvedčený, že v kauze zatvorenia korčuliarskej dráhy ide o zlomyseľnosť voči jeho osobe. „Nezmysel je to preto, že primátor nemá právomoc určovať výšku daní ani to, kto ich bude platiť. Táto právomoc patrí výhradne poslancom mestského zastupiteľstva. Už v roku 2011 sa poukazovalo na to, že tento športový areál je jediný v meste, ktorý nie je zdanený. Vlani pri schvaľovaní poslanci výnimku zrušili a tento rok sme vyrubili daň,“ podotkol Janas.

Ako dodal, s rozhodnutím poslancov sa stotožňuje preto, že areál nie je prístupný obyvateľom mesta celoročne. „Tento majetok bol v minulosti majetkom mesta, v roku 2004 ho mesta odpredalo za 0,40 centa za meter štvorcový, čo považujeme za jeden z najškandalóznejších predajov za posledné desaťročia. Pre skutočného majiteľa máme výzvu – ak nevie zaplatiť za areál dane, sme ochotní mu vyplatiť 40 centov za meter štvorcový a areál bude okamžite prístupný občanom,“ uzavrel Janas.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

 


Súvisiace články:

POVAZSKA.SME.SK | Verejnú korčuliarsku dráhu v Považskej Bystrici zatvorili

Korčuliarska dráha v Orlovom uzatvorená, prevádzkovateľ obviňuje primátora Janasa

Primátor Adame odmieta opäť platiť za sprístupnenie korčuliarskej dráhy pre verejnosť

Kúpna zmluva medzi Mestom Považská Bystrica a občianskym združením Orlové a príroda zo dňa 22.4.2004

Žiadame zverejniť zmluvy s občianskymi združeniami Orlové a šport, Orlové a príroda

Škandalózny predaj pozemkov v Orlovom: primátor Adame využíva právo veta

995 € mesačne na korčuliarsku dráhu

Zmluva medzi Mestom Považská Bystrica a združením Orlové a príroda na zabezpečenie bezplatného využívania dráhy pre kolieskové korčule občanmi Považskej Bystrice

Zoznam športovísk, oslobodených od platenia pozemkovej dane, je daňovým tajomstvom

Anonym píše:
Neděle 12.05.2013 21:47
Podľa Stacha boli v dezolátnom stave, museli ich odvodniť a celkovo sa do areálu investovalo asi 600.000 eur.Tak tento výrok pana Stacha neni pravdivý.
Anonym píše:
Neděle 12.05.2013 23:17
čo ja viem, tak dráha a plot tam pred predajom neboli

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359