Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / ODPADY-PORTAL.SK | Považská Bystrica obstaráva služby formou súťažného dialógu. ÚVO už podobnú súťaž zrušil

ODPADY-PORTAL.SK | Považská Bystrica obstaráva služby formou súťažného dialógu. ÚVO už podobnú súťaž zrušil

Autor: Mesto Poslední změna: Pondělí 20.01.2014 21:19
[2014-01-20] Mesto Považská Bystrica vypísalo verejné obstarávanie na integrované služby zberu, prepravy a zneškodňovania odpadu a čistenia a ďalšie práce v predpokladanej hodnote zákazky 12-18 miliónov eur. Zvolilo pri tom nezvyčajný postup formou súťažného dialógu. Súťaž s rovnakým postupom na podobné služby v odpadovom hospodárstve v roku 2010 v Liptovskom Mikuláši zrušil Úrad pre verejné obstarávanie.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://www.odpady-portal.sk/Dokument/101891/povazska-bystrica-obstarava-sluzby-formou-sutazneho-dialogu-uvo-uz-podobnu-sutaz-zrusil.aspx

 

Považská Bystrica obstaráva služby formou súťažného dialógu. ÚVO už podobnú súťaž zrušil

Mesto Považská Bystrica vypísalo verejné obstarávanie na integrované služby zberu, prepravy a zneškodňovania odpadu a čistenia a ďalšie práce v predpokladanej hodnote zákazky 12-18 miliónov eur. Zvolilo pri tom nezvyčajný postup formou súťažného dialógu. Súťaž s rovnakým postupom na podobné služby v odpadovom hospodárstve v roku 2010 v Liptovskom Mikuláši zrušil Úrad pre verejné obstarávanie.


Súťažný dialóg sa podľa zákona o verejnom obstarávaní používa iba v prípade, ak ide o obzvlášť zložité projekty a nemožno použiť verejnú súťaž alebo užšiu súťaž.

Podľa advokátky Lenky Kerestešovej z advokátskej kancelárie Dvořák Hager & Partners sú príkladom takýchto projektov realizácie dôležitých projektov integrovanej dopravnej infraštruktúry, veľkých počítačových sietí alebo projektov, ktoré si vyžadujú komplexné a štruktúrované financovanie. Môže sa použiť aj v prípade projektov, ktorých finančné a právne zloženie nie je možné vymedziť vopred. Obstarávateľ by mal zároveň disponovať relevantnými a zákonom vymedzenými dôvodmi, prečo je obtiažne definovať podmienky projektu.

„V zásade však platí nepísané pravidlo, že ak sa napriek obtiažnosti definovania podmienok dá použiť verejná súťaž alebo užšia súťaž, majú tieto prednosť pred súťažným dialógom,“ uviedla pre Odpady-portal.sk Lenka Kerestešová.

Vývoz komunálneho odpadu a letnú údržbu v meste Považská Bystrica zabezpečuje v súčasnosti firma Megawaste Slovakia. Vyplýva to z informácií z internetovej stránky mesta.

Mesto nereaguje, obstarávateľ postup obhajuje

Mesto Považská Bystrica žiadosť redakcie o zdôvodnenie výberu postupu postúpilo na poradcu mesta pre verejné obstarávanie Michala Maťaša, ktorý je konateľom spoločnosti Prvá obstarávateľská spoločnosť. „Mesto veľmi rado odpovie na otázky týkajúce sa tohto verejného obstarávania, avšak v súčasnosti ešte stále čakáme na stanovisko odborne spôsobilej osoby pre verejné obstarávanie,“ uviedol portálu Odpady-portal.sk začiatkom januára hovorca mesta Filip Oubrecht.

V stanovisku, ktoré zaslal Michal Maťaš mestu i redakcii, poskytol svoj právny názor poradcu pre verejné obstarávanie. Mesto na opätovnú výzvu o zaslanie svojho stanoviska nereagovalo.

Podľa Maťaša boli dôvodmi, pre ktoré sa mesto rozhodlo uplatniť súťažný dialóg, rozporuplné skúsenosti pri zadávaní rovnakých služieb v predchádzajúcich viac ako desiatich rokoch. Odkazuje pri tom na paragrafové znenie zákona. „Dôvody spočívali v nejasnostiach v definovaní technických požiadaviek, ktoré by spĺňali potreby a ciele mesta. Nejasnosti boli tiež v špecifikácii právnych a finančných podmienok projektu,“ uviedol pre Odpady-portal.sk poradca mesta.

Považskobystrická samospráva podľa Maťaša očakáva, že jedným z výsledkov zadávania takejto zákazky bude, že sa mestu podarí identifikovať vhodný zmluvný model, ktorý bude prispôsobený „na mieru mesta“. „Mesto hľadá vhodný triednik a popisovník individuálnych položiek poskytovaných služieb a tomu zodpovedajúce ocenenie, teda cenník za služby“, uviedol konateľ obstarávateľskej firmy.

Mesto chce integrovať služby do technických služieb

Za výberom tohto postupu môže stáť aj záujem mesta integrovať služby do technických služieb. „Dôvodom, prečo sa mesto rozhodlo pre súťažný dialóg je fakt, že dospelo k odbornému názoru, že tak ako v minulosti boli integrované komunálne služby do podnikov „technické služby“, treba sa k tejto osvedčenej integrovanej forme vrátiť a je vhodnou aj pre mesto Považská Bystrica. Mesto tiež analyzovalo výhradu „skrytej diskriminácie“, ale po analýze vzájomných väzieb medzi poskytovanými službami rozhodlo o vyhlásení tohto postupu,“ objasnil Maťaš.

Advokátka: Súťažný dialóg nesmie obmedziť súťaž

Expertka na verejné obstarávanie Lenka Kerestešová poukazuje na obsahovo málo konkrétne vyjadrenie zástupcu obstarávateľa, z ktorého podľa nej nie je možné vyhodnotiť, či mesto vybralo postup správne. „Ako dôvod sa len veľmi všeobecne spomínajú dlhoročné nejasnosti technických, finančných a právnych náležitostí projektu s odkazom na príslušné ustanovenia zákona, bez bližšieho vysvetlenia týchto nejasností. Bez detailného preskúmania dokumentácie a argumentov mesta je preto predčasné definitívne hodnotiť postup ako správny, alebo nie. Konečné slovo pri posudzovaní dôvodnosti použitia postupu a zákonnosti celého konania majú štátne orgány,“ uviedla advokátka.

Právnička zároveň zdôraznila, že súťažný dialóg je výnimočným postupom, ktorého zvolenie pri nadlimitných zákazkách často sprevádza aj obava verejného obstarávateľa z tlaku verejnosti kvôli podozrievaniu zo skrytej diskriminácie. Riziko podľa Kerestešovej spočíva najmä v presvedčivosti dôvodov, pre ktoré sa súťažný dialóg aplikuje.

„Ak ich verejný obstarávateľ neustojí, lebo napríklad mohol a mal použiť užšiu súťaž, zvolil súťažný dialóg protizákonne. Tento postup sa nesmie použiť takým spôsobom, ktorý by obmedzil alebo narušil hospodársku súťaž, napríklad zmenou základných aspektov ponuky alebo určením podstatne nových požiadaviek pre úspešného uchádzača, či prijatím iného uchádzača než toho, ktorého ponuka bola vybraná ako ekonomicky najvýhodnejšia,“ vysvetlila pre Odpady-portal.sk Lenka Kerestešová.

Podobnú súťaž v Liptovskom Mikuláši úrad zrušil

Výber postupu môže mať dohru na Úrade pre verejné obstarávanie. Podobný postup formou súťažného dialógu na obstarávanie komplexných komunálnych služieb totiž zvolilo v roku 2010 aj Mesto Liptovský Mikuláš. Úrad však súťaž vtedy zrušil. Mikulášska samospráva chcela uzavrieť s víťazom súťaže spoločný podnik, ktorý by tieto služby realizoval.

Úrad vtedy konštatoval, že predmet zákazky je zmätočný a nezrozumiteľný. Vo svojom rozhodnutí tiež poukázal na to, že z dokumentácie mesta nevyplynulo, že by malo ísť o obzvlášť zložitý projekt na zákazku poskytnutia uvedených služieb, pre ktorý je možné použiť súťažný dialóg. „Mesto postupovalo pri zadávaní predmetnej zákazky v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, podľa ktorého verejný obstarávateľ môže použiť súťažný dialóg, ak ide o obzvlášť zložité projekty a nemožno použiť verejnú súťaž alebo užšiu súťaž,“ konštatoval úrad.

 

Autor : Radovan Kazda | radovan.kazda@odpady-portal.sk
Foto : Dreamstime.com, redakcia (ilustračné)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Anonym píše:
Pondělí 20.01.2014 21:29
súžažný dialóg:
Karol:koľko dostanem do vačku?
Megakšeft: 300 000 eury
Karol: tu máš znmluvu
Anonym píše:
Pondělí 20.01.2014 21:33
súťažný dialóg v LM predsa viedla firma Megawaste, nič nové,že po neúspechu na Liptove skúša na Považí.
Anonym píše:
Úterý 21.01.2014 07:27
Janasove dialógy su vždy len o jeho potrebách a zištnosti z akejkoľvek zákazky.Takže nebudte naivní, že len teraz si Janas "keca" so Staníkom "za koľko komu". Teraz je to len posvetené UVO, inak to rieši "face to face" na odľahlom mieste za tvrdú províziu.
Anonym píše:
Úterý 21.01.2014 09:25
Proste jeden transparentný hnus.Toto budú analyzovať ešte budúce generácie nášho mesta.
Nie je to tak
Nie je to tak píše:
Pátek 31.01.2014 21:45
Možno svitá na lepšie časy a primátor vraj chce znížiť poplatky za smeti formou použitia žetonov ako je to na Orave.Fy Megawšetko by už nevyvážala poloprázdne kontajnery ale až keď bude plný.Tým sa zníži zaťaženie občanov,no môžu poklesnúť zisky Megawšetku.No napriek tomu vdaka o pokus o riešenie.A tí čo separujú zber dostanú finančné ocenenie.Ospravedlnenie občanovi za ilúziu,ako by to mohlo vyzerať keby nebolo keby...
Nie je to tak
Nie je to tak píše:
Pátek 31.01.2014 21:45
Možno svitá na lepšie časy a primátor vraj chce znížiť poplatky za smeti formou použitia žetonov ako je to na Orave.Fy Megawšetko by už nevyvážala poloprázdne kontajnery ale až keď bude plný.Tým sa zníži zaťaženie občanov,no môžu poklesnúť zisky Megawšetku.No napriek tomu vdaka o pokus o riešenie.A tí čo separujú zber dostanú finančné ocenenie.Ospravedlnenie občanovi za ilúziu,ako by to mohlo vyzerať keby nebolo keby...
analysta
analysta píše:
Pondělí 03.02.2014 21:06
Svatá prostoto. Že "primátor chce znížiť poplatky za smeti..." Situácia je nasledovná. Megawastu končí zmluva. Zmluva ktorú uzavreli Smeráci za Adameho. Nevýhodná pre občanov. Výhodná pre tých ktorí ju uzavreli. Lebo peniažky bokom do vačku. Janas si tento pekný bočný príjem potrebuje udržať. Ale súčasne zo seba urobiť dobrého, ktorý vybavil nižšie poplatky za smeti. Aspoň ten pocit potrebuje urobiť lebo sa blížia voľby. Tak sa robia tančeky s Megawastom. Aby zisky zostali, peniažky bokom naďalej tiekli, a ovčania mali pocit že sa im polepšilo. Tak sa bude trošku žonglovať zo žetónikmi.
Anonym píše:
Úterý 04.02.2014 19:23
Dobre ste to napísali. Ten chrapún nenažraný bude teraz celý rok hrať divadielko aby nás všetkých ohúril ale hlavne osprostil. A potom bude znovu hola hej.

« listopad 2021 »
listopad
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359