Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / KSS.SK | Kandidát na predsedu VÚC v Trenčín Peter Palko o svojich pohnútkach kandidovať

KSS.SK | Kandidát na predsedu VÚC v Trenčín Peter Palko o svojich pohnútkach kandidovať

Autor: Mesto Poslední změna: Neděle 03.11.2013 18:13
[2013-10-30] Rozhovor s kandidátom na post predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Petrom Palkom, bývalým riaditeľom Leteckých opravovní a Územnej vojenskej správy v Trenčíne.
KSS.SK | Kandidát na predsedu VÚC v Trenčín Peter Palko o svojich pohnútkach kandidovať

Peter Palko

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://www.kss.sk/volbyvuc2013/trenciansky-samospravny-kraj/1004-kandidat-na-predsedu-vuc-v-trencin-peter-palko-o-svojich-pohnutkach-kandidovat.html

 

Kandidát na predsedu VÚC v Trenčín Peter Palko o svojich pohnútkach kandidovať


2013-10-13 Administrátor

Boli ste oficiálne zaregistrovaný ako kandidát na predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja za KSS. Môžete stručne vyjadriť, čo bolo hlavným motívom , či podnetom pre vaše rozhodnutie kandidovať za predsedu VÚC?

Slovenská politika zlyháva hlavne preto, že v stranách dlhodobo panujú uzatvorené elity. Nové prístupy môžu priniesť iba noví ľudia. V našich dejinách sa opakuje dvadsaťročný cyklus. Niektorí hovoria, že ak sa objaví rok s osmičkou na konci, tak príde kríza. To nie je pravda. Kríza už tu je. Dvadsaťročný cyklus  je možné pripísať vyčerpaniu politických elít. Je vidieť na nich vyčerpanosť, únavu, pohodlnosť, neochota čokoľvek meniť. Sú uzatvorené, prepadajú vnútornému rozkladu a niekedy musí prísť impulz z vonku. Nie je možné vyjadrovať nespokojnosť so všetkým čo dnes existuje. Mnoho vecí sa mení k lepšiemu. Nie je to ale zásluhou politických elít, ale v skutočnosti fantastickým rozvojom vedy a techniky v celosvetovom meradle. Známy francúzsky spisovateľ Viktor  Hugo napísal: “Národy netušia, ako sú bohaté na lotrov. Je potrebný prevrat, aby sa objavili. Potom s úžasom zistia, čo vstáva z prachu“. Toto sa dá aplikovať i na komunálnu politiku. Občania mi dajú určite za pravdu. Ako človek s hlbokým sociálnym cítením som silne ľavicovo orientovaný. Dlhší čas pozorujem dianie na politickej aréne. Vadí mi, že okolo mnohých politikov je vytváraná svätožiara, stávajú sa nedosiahnuteľnými celebritami , ktorým vôbec nevadí, keď je dokázané, že sa obohacujú o milióny. Toto je  kľúčový,  pre mňa zlomový bod, pokúsiť sa v rámci komunálnej politiky na krajskej úrovni tento nešvár začať odstraňovať. Mám čistý morálny  štít,  moje vzdelanie a praktické skúsenosti mi dávajú mandát kandidovať.   Jediná strana, ktorá mi dáva k tomu priestor je KSS.

 

Prečo za KSS?

Ľavicový priestor som hľadal po integrovaní ľavicového spektra stranou Smer-SD, práve u nej. Bohužiaľ, opak je pravdou. Bývalí členovia pri rozhovoroch so mnou vyjadrujú  sklamanie z tohto kroku a radi by ho vrátili späť. A čo sa týka mojej osoby, som sa rozhodol. Patrím tam, kde sa v praxi realizuje to, čo vnútorne cítim, to je ľavicová orientácia, sociálne cítenie. Naplňuje ma tým iba KSS.

 

Aké sú Vaše predstavy o zlepšení činnosti úradu TSK a samotnej samosprávy? Ktoré oblasti by mali byť riešené v prvom rade /prednostne/ a prečo?

Prvý krok je sprístupnenie úradu širokej občianskej verejnosti. Župan musí mať pri prijímaní opatrení spätnú väzbu. Tá tu nie je. Štátna správa a samospráva musia hľadať cesty ku vzájomnej kooperácii svojich činností pre potreby občana. Úradníci sú platení z jeho daní. Občan hľadá vzor vo svojom jednaní, v podnikaní práve u týchto inštitúcii. Nie je predsa možné, aby spomienku na hrdinov odboja proti fašizmu SNP, štátne inštitúcie a VÚC v tomto roku odignorovali. Dôvod vraj je ten , že vzájomne nekomunikovali pri organizácii tejto akcie. Keď nekomunikujú v takýchto prípadoch, tak potom kedy nastane zlepšenie pri riešení bežnej agendy? To je prednostná úloha. Ostatné úlohy v školstve a problematika    sociálnych oblasti sú v kompetencii VÚC. Budem sa nimi zaoberať ihneď po prípadnom nástupe do funkcie.

 

Myslíte si, že poznáte spôsob, ako by ste tieto problémy vyriešili a v akom časovom horizonte?

Nebudem sa vyhovárať na dĺžku mandátu. Preto úlohami, ktoré som opísal v predchádzajúcej odpovedi sa začnem zaberať ihneď. Sú to témy, s ktorými by nemal  mať problém žiadny poslanec a ani jeho poslanecký klub. Spolieham sa na korektnú spoluprácu s každým poslancom VÚC. Neželám si negatívne vzájomné vzťahy medzi zastupiteľstvom a mnou. To zvyšuje napätie, vytvára sa nedôvera a na to dopláca v konečnom iba občan.

 

Ako chcete osloviť a presvedčiť občanov kraja, aby volili práve Vás?

Z vonkajšieho pohľadu sa môže zdať, že všetko bude jednoduché. Samosprávny kraj bol prezentovaný v súkromných médiách (za nemalé peniaze VÚC) iba jednou osobou. To musí skončiť. Neznášam plané, formálne nič nehovoriace prejavy. Som človek vecný a dôrazný. Pri riešení problémov som vždy vedel vystihnúť podstatu toho, čo som pre prípadné rozhodnutie potreboval . Občan má možnosť porovnávať. Riadil som fabriku na opravu lietadiel, ktorá pôsobila nielen v rámci štruktúr bývalej Varšavskej zmluvy, ale svojou opravárenskou  kvalitou bola vyhľadávaná i krajinami tretieho svete. Získané takto  prostriedky išli pre verejné blaho všetkým, nie iba vyvoleným.Viem načúvať občanovi. Občanov vyzývam  aby načúvali i napríklad „krikľúňovi“, ktorý sa v snahe za ďalšou funkciou v samospráve, s cieľom prilepšenia si sebe a svojim chlebodarcom,  neštíti robiť megalomanské preteky a svojou podobizňou oblepiť celý kraj. To je všetko čo v živote zatiaľ dokázal.

 

 

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359