Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / AKTUALITY.SK | Voľby do VÚC: Čo najviac trápi Trenčiansky kraj?

AKTUALITY.SK | Voľby do VÚC: Čo najviac trápi Trenčiansky kraj?

Autor: redakcia Poslední změna: Pondělí 04.11.2013 20:13
[2013-11-04] Článok redaktora AKTUALITY.SK Martina Odkladala: Kandidáti na župana Trenčianskeho samosprávneho kraja Peter Palko, Ľubomír Žabár, Jozef Lohyňa, Jaroslav Baška a Juraj Smatana odpovedali na päť otázok redakcie Aktuality.sk, v ktorých sme zisťovali, aké sú podľa nich najväčšie súčasné problémy v Trenčianskom kraji a ako by ich riešili.
Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke
http://www.aktuality.sk/clanok/239481/volby-do-vuc-co-najviac-trapi-trenciansky-kraj/

 

Voľby do VÚC: Čo najviac trápi Trenčiansky kraj?

Kandidáti na župana Trenčianskeho samosprávneho kraja Peter Palko, Ľubomír Žabár, Jozef Lohyňa, Jaroslav Baška a Juraj Smatana odpovedali na päť otázok redakcie Aktuality.sk, v ktorých sme zisťovali, aké sú podľa nich najväčšie súčasné problémy v Trenčianskom kraji a ako by ich riešili.

dnes, 18:00
Diskusia (10)
Trenčín

Trenčiansky samosprávny kraj (TNSK) je tretí najmenší zo všetkých krajov. Z pohľadu hospodárstva sa radí k vyspelejším regiónom. Na celkovom hrubom domácom produkte Slovenska sa podieľa Trenčiansky kraj takmer 10 percentami.

Z pohľadu možnosti nájsť si zamestnanie je župa druhá najlepšia hneď po bratislavskom regióne, keďže nezamestnanosť nedosahuje ani 10 percent. V zárobkoch sú zamestnanci na tom tiež celkom dobre, keďže priemerná mzda v minulom roku v tomto kraji bola 724 eur.

Napriek relatívne dobrým ekonomickým ukazovateľom Trenčiansky samosprávny kraj je druhým najzadlženejším. Jeho zadlženosť dosahuje takmer 50 percent.

Základné údaje o Trenčianskom samosprávnom kraji:

 

  • Počet okresov: 9 (Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Trenčín )
  • Rozloha: 4502 kilometrov štvorcových
  • Počet obyvateľov: 599 847 z toho muži 293 177 a ženy 306 670 
  • Hustotou obyvateľstva: 133,2 obyvateľov na kilometer štvorcový (3. najväčšia hustota v SR)
  • Priemerná mzda: 724 eur (v roku 2012)
  • Zadlženosť kraja: 49,2 % (v roku 2013)
  • Nezamestnanosť: 9,0 % (v roku 2012)
  • Zdroj: ŠÚ SR

 

Peter Palko
Peter Palko
Peter Palko (KSS) 

 

Ktoré kroky hodnotíte súčasného župana ako pozitívne?

Neviem. Nevedia to ani samotní poslanci a ani zamestnanci župy. Nechcem byť ironický, ale kroky jeho manželky, ktorá riadila župu, hodnotiť nebudem.

 

Ktoré opatrenia považujete za najhoršie?

Prijímané na upevňovanie si svojho postavenia. Tým sa administratívny aparát župy stal pre ľudí nedostupným. Občania rezignovali, poslanci, ktorí boli závislí na VÚC (primátori a starostovia obcí), či už vo forme rôznych dotácií pre obce, alebo pre iný osobný prospechu, sa správali indiferentne. Všetko toto vyústilo do arogancie predsedu samosprávneho kraja.

 

Ako by ste ich riešili vy?

Transparentnosť, otvorenie honosnej budovy samosprávneho kraja občanovi, rovnocenný a vyvážený vzťah k poslancom. Treba sa okamžite vyrovnať s rôznymi privilégiami zavedenými pre určitú skupinu ľudí a vytvoriť pre zamestnancov štandardné pracovné prostredie bez stresu a šikanovania. Predseda samosprávneho kraja nie je televízna hviezda, aby bol neustále za peniaze daňových poplatníkov prezentovaný v regionálnych televíziách.

 

Čo treba riešiť prioritne vo Trenčianskej župe?

Odborné útvary posilniť ľuďmi, ktorí nebudú prijímaní na báze rodinkárstva a politických nominácií. Tento stupeň samosprávy vyžaduje fundovaných odborníkov, od ktorých sa očakávajú rozhodnutia smerujúce k všeobecnému riešeniu problematiky. Tu vidím znižovanie nákladov na obslužnosť výkonov vyššieho územného celku. A to je dnes podstatné.

 

Dokážete si priznať chybu? 

Nemám kult osobnosti. Vždy som bol prístupný konštruktívnej kritike. Nemám rád klebety a s takými ľuďmi sa dokážem veľmi rýchlo vysporiadať, poprípade i rozlúčiť.

 

Môžete konkretizovať, akú chybu ste spravili naposledy vo vašom pracovnom živote?

Kto nič nerobí, nerobí ani chyby. Pokiaľ sa z nich človek dokáže učiť je to dobrý hnací motor.

 

Ľubomír Žabár
Ľubomír Žabár
Ľubomír Žabár (nezávislý)

 

Ktoré kroky hodnotíte súčasného župana ako pozitívne? 

Myslím si, že najmä podporovanie kultúrnych podujatí vnímam nielen ja, ale aj veľa obyvateľov Trenčianskeho kraja veľmi pozitívne. Je dôležité podporovať takéto podujatia.

 

Ktoré opatrenia považujete za najhoršie?

Trenčiansky samosprávny kraj stále funguje v rozpočtovom provizóriu. Domnievam sa, že tento problém bráni v efektívnom hospodárení v prospech ľudí a je potrebné túto záležitosť okamžite vyriešiť.

 

Ako by ste ich riešili vy?

Cesta hľadania kompromisu medzi županom a zastupiteľstvom môže byť mnohokrát ťažká, avšak otvorenou debatou a rozumným argumentovaním sa dajú vyriešiť mnohé zložité otázky. Keď je vôľa na obidvoch stranách, kompromis sa skôr či neskôr dostaví.

 

Čo treba riešiť prioritne vo Trenčianskej župe?

Trenčianska župa zaznamenala celkový dlh ku koncu roka 2012 55,4 milióna eur, čo je 93 eur na obyvateľa kraja. Je viacero alternatív, ako riešiť tento problém. Nemocnice potrebujú silného strategického investora. Školy jednoznačne potrebujú optimalizáciu svojej siete a preskupenie zbytočných nákladov v prospech kvality výučby a platov zamestnancov.

 

Dokážete si priznať chybu? 

Áno. Je dôležité priznať si pochybenie, no ešte dôležitejšie je sa z neho poučiť.

 

Môžete konkretizovať, akú chybu ste spravili naposledy vo vašom pracovnom živote?

V roku 2010 som pri komunálnych voľbách dôveroval ľuďom, ktorí následne moju dôveru sklamali.

 

Jozef Lohyňa
Jozef Lohyňa
Jozef Lohyňa (KDH, SDKÚ-DS, Most-HÍD, Nová väčšina – Dohoda, SaS, OKS)

 

Ktoré kroky hodnotíte súčasného župana ako pozitívne ?

Nebudem hodnotiť súčasného župana ani pozitívne ani negatívne. Svoj post ako jediný na Slovensku neobhajuje. To hovorí za všetko.

 

Ktoré opatrenia považujete za najhoršie ?

Je mi ľúto, že náš kraj má nelichotivé prívlastky. Najzadlženejší či najnetransparentnejší. Toto nikomu nemôže robiť radosť.

 

Ako by ste ich riešili vy ?

Na túto otázku rád odpoviem, keď budem zvolený.

 

Čo treba riešiť prioritne vo Trenčianskej župe?

Jednou z mojich priorít je priblížiť župu ľuďom. Nemyslím to tak, že budem bezcieľne pobehovať po kraji. V každej obci či meste majú zvoleného starostu, starostku, či primátora alebo primátorku. Práve v súčinnosti s nimi treba neustále otravovať v Bratislave či Bruseli a nosiť domov peniaze. A treba ich potom samozrejme zmysluplne využívať.

 

Dokážete si priznať chybu ? 

V mojom veku sa chybám vyhýbam.

 

Môžete konkretizovať, akú chybu ste spravili naposledy vo vašom pracovnom živote ?

Iste som nejaké chyby urobil, aj som si ich priznal. Na nič zásadné si teraz nespomeniem.

 

Jaroslav Baška
Jaroslav Baška
Jaroslav Baška (Smer-SD)

 

Ktoré kroky hodnotíte súčasného župana ako pozitívne?

Osem rokov života župy sa nedá zhrnúť do troch viet a bez dôkladnej analýzy, kompletnej inventúry mi to ani neprislúcha. Treba si ponechať to dobré, zdravé a posunúť sa kvalitatívne ďalej.

 

Ktoré opatrenia považujete za najhoršie?

Stále chýbajúci tohtoročný rozpočet, základný zákon každej župy. Tá trenčianska je jediná, čo stále funguje v rozpočtovom provizóriu, navyše po prvý raz v jej dvanásťročnej histórii. Pritom župan bol súčasťou poslaneckého klubu, ktorý má väčšinu v súčasnom parlamente a napriek tomu s ním nedokázal nájsť spoločnú reč. Som presvedčený, že tento fakt sa tiež premietol do hodnotenia projektu Otvorená samospráva, výsledky ktorej priniesla nedávno Transparency International Slovensko a pre trenčiansku župu boli alarmujúce.

 

Ako by ste ich riešili vy?

Sú jasne definované v mojom volebnom programe, ktorým sa uchádzam o dôveru ľudí v Trenčianskom kraji.

 

Čo treba riešiť prioritne vo Trenčianskej župe?

Rýchlostnú komunikáciu R2, zdemolované cesty II. a III. triedy, kvalitu zdravotníckych služieb, oblasť stredného školstva, zdravší a čistejší kraj, väčšiu podporu športu, efektívnejšie čerpanie eurofondov.... Ako na to? Zodpovednou a otvorenou politikou bez ďalšieho navyšovania dlhu. Župa musí stáť na pevných základoch s jasne definovaným rozpočtom, ktorý reaguje na akútne problémy kraja.

 

Dokážete si priznať chybu? 

Myslím, že s tým nemám problém, ak som si istý, že som naozaj chyboval.

 

Môžete konkretizovať, akú chybu ste spravili naposledy vo vašom pracovnom živote?

Odpoviem trochu filozoficky. Každý deň v práci, v politike prináša novú skúsenosť, no zároveň každý deň treba ostať človekom. Skúsenosti ma naučili, že dnes by som už nehasil, čo ma nepáli. A tiež som dospel k poznaniu, že nikdy sa neoplatí biť so sviňami. Obaja sa zašpiníte, ale tej svini sa to na rozdiel od vás páči.

 

Juraj Smetana
Juraj Smetana
Juraj Smatana (Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska) 

 

Ktoré kroky súčasného župana hodnotíte ako pozitívne?

Hoci nesúhlasím so zadlžovaním a netransparentnosťou, ktoré na úrade vládli, pánovi Sedláčkovi musia aj oponenti uznať, že je výraznou osobnosťou. V tomto volebnom období dokázal opustiť pozície HZDS a napriek silnému tlaku poslaneckej väčšiny SMER-SD v zastupiteľstve dokázal dovládnuť, a neakceptovať stranícke nominácie SMERu.

 

Ktoré opatrenia považujete za najhoršie?

Presnejšie by bolo hovoriť o opatreniach, ktoré nikdy neboli prijaté: Trenčiansky kraj „dosiahol“ v hodnotení transparentnosti posledné miesto zo všetkých krajov, a je jedným z dvoch najzadlženejších krajov.

 

Ako by ste ich riešili vy?

Hĺbkovým ekonomickým a personálnym auditom a súčasným prijatím balíka protikorupčných opatrení. V tejto oblasti – vďaka zahraničným skúsenostiam a práci mimovládnych organizácií, think-tankov a protikorupčných aktivistov - netreba vymýšľať nič nové. Väčšina ľudí, ktorí sa dostanú k moci, potom nedokážu takéto opatrenia urobiť.

 

Čo treba riešiť prioritne vo Trenčianskej župe?

Každý kandidát vám odpovie „dlhy - nemocnice – školy – cesty – eurofondy.“

Líšiť sa budú v spôsobe vyviaznutia z týchto problémov. SMER v podstate sľubuje „protekciu“ vo vláde. Ja však neverím, že politické skupiny, či už „modré“ alebo „červené“, ktoré náš štát vytunelovali a zadĺžili, nás z tejto krízy dokážu vyviesť tým, že budú pokračovať vo svojom šafárení. Koreňom súčasného stavu sú najmä stranícke nominácie, odstraňovanie poctivých odborníkov, a doslova vykorisťovanie strednej triedy, malých podnikateľov a živnostníkov, práve v prospech poberateľov spomínaných protekcií.

 

Dokážete si priznať chybu? 

Viete si predstaviť, že by nejaký kandidát odpovedal „nie“?

 

Môžete konkretizovať, akú chybu ste spravili naposledy vo vašom pracovnom živote?

Keďže politika ma neživí, musím uviesť chyby z mojej učiteľskej profesie. Medzi kolegami som zlopovestný neskorým odovzdávaním rôznych formulárov, hlásení a výkazov. Áno, mnohé z nich určite prichádzajú aj trenčianskeho odboru školstva. Skúsenosť ma totiž naučila, že čím neskôr učiteľ výkaz odovzdá, tým menej krát ho bude musieť prerábať.

Marián Herdel (nezaradený)

  • neodpovedal na otázky

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359