Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / POVAZSKA-BYSTRICA.SK | Budú mať v Podváží verejný vodovod?

POVAZSKA-BYSTRICA.SK | Budú mať v Podváží verejný vodovod?

Autor: Mesto Poslední změna: Středa 11.09.2013 21:24
[2007-December] Článok uverejnený v Považsko-Bystrických novinkách č. 47/2007 o začatí riešenia situácie so zabezpečením pitnej vody v Mestskej časti Podvažie.
Pokiaľ je to možné, prečítajte si článok v pôvodnom kontexte na stránke

http://www.povazska-bystrica.sk/noviny.phtml?id_menu=29228&module_action__65380__id_clanok=11811

Budú mať v Podváží verejný vodovod?

Mestská časť Podvážie má dlhodobý problém súvisiaci so zabezpečením pitnej vody z verejného vodovodu. Mesto sa z iniciatívy primátora rozhodlo riešiť situáciu, zadalo vypracovanie projektu a podalo žiadosť o spolufinancovanie v termíne do 31. 10. 2007 na Environmentálny fond MŽP. Vypracovaním projektovej dokumentácie poverilo externú firmu SVS-inžiniering, s.r.o., Žilina, vrátane vypracovania žiadosti na fond v spolupráci s pracovníkmi mestského úradu.
V minulosti sa preverovali možnosti napojenia na prameň v Šebešťanovej, ale ten sa ukázal ako málo výdatný. V Jasenici sa tiež robili pokusy s meraním výdatnosti prameňa, ktorý sa našiel, ale ani ten kapacitne nepostačoval. Zvažovala sa aj možnosť napojenia vodovodu z Plevníka-Drienového popod štátnu cestu, železnicu, kanál Váhu až do Podvážia. Nakoniec sa vypracoval projekt, ktorý rieši napojenie na vodovod z mesta. Trasa vodovodu je riešená v trase kanalizácie. Tá bola budovaná v uplynulom období v Šebešťanovej a v Podváží. Tým do istej miery odpadlo majetkovo-právne vysporiadanie, iba sa rozšíril pás vecného bremena.
Ako doterajší systém funguje a s čím uvažuje projekt, nám bližšie vysvetlil Ing. Stanislav Maleňák z útvaru stratégie výstavby a rozvoja mesta.
- Plánovanému zabezpečeniu vody do Podvážia predchádzala akcia, ktorú robili vodári v uplynulom období, kedy sa vodovod potiahol z Považského Podhradia do Šebešťanovej a mohol sa čiastočne odstaviť prameň v tejto mestskej časti. Považská vodárenská spoločnosť má takto možnosť ovládať celý systém a buď prepájať vodu z prameňa, z ktorého sa výtlakom ženie do miestneho vodojemu, alebo prepojiť na vodu, ktorá ide z mesta. Takže momentálne je Šebešťanová riešená dvomi spôsobmi. Projekt rozšírenia vodovodu do Podvážia predpokladá napojenie na rozvod v Šebešťanovej. Potrubie povedie okolo areálu, v ktorom je prameň a prepojí sa do jednej armatúrnej šachty. Tá bude vodármi ovládaná diaľkovo cez vysielačku. Celý systém v Šebešťanovej bude fungovať tak, že ho budú v prípade potreby napájať buď na rozvod z mesta alebo cez vodojem z prameňa. Voda pôjde potom ďalším potrubím cez Papradňanku do Podvážia. Toto riešenie je z hľadiska stratégie zásobovania vodou v danej lokalite považované za dočasné, lebo definitívne bude až niekedy v rokoch 2010-2012, kedy sa uvažuje prepojenie z prameňa z Považskej Teplej do Plevníka-Drienového a cez kanál smerom do Papradňanskej doliny, takže celá táto dolina bude vodou napojená z Považskej Teplej. Súčasťou tohto systému bude aj možnosť prepojenia na vodovod, ktorý teraz plánujeme. Tým sa dosiahne zokruhovanie celého vodovodného potrubia, ktoré z mesta povedie cez Považské Podhradie – Šebešťanovú - Podvážie až do Považskej Teplej a odtiaľ cez Plevník-Drienovú do celej Papradňanskej doliny. To je však už úlohou vodární, ktoré plánujú dotiahnuť vodu takýmto systémom až do spomínanej doliny.
Dotácia z Environmentálneho fondu MŽP by vyriešila problém zásobovania vodou v Podváži z verejného vodovodu v Šebešťanovej, pričom by sa mesto podieľalo na financovaní desiatimi percentami.
– Treba spomenúť, že pri predkladaní projektu nám pomohli urýchliť celý proces aj pracovníci obvodného úradu životného prostredia, ktorým patrí za to vďaka ako aj firme SVS inžiniering, ktorá spracovala projektovú dokumentáciu, - dodal S. Maleňák. (nj)

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359