Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Lepšia Považská / Lepšia Považská: Programové tézy koalície Zmena zdola - NOVA - SAS - OĽaNO pre volebné obdobie 2014 - 2018

Lepšia Považská: Programové tézy koalície Zmena zdola - NOVA - SAS - OĽaNO pre volebné obdobie 2014 - 2018

Autor: Lepšia Považská Poslední změna: Pondělí 03.11.2014 22:02
[2014-10-31] Nasledovný dokument bol jednomyseľne prijatý radou kandidátov koalície Zmena zdola - NOVA - SAS - OĽaNO na pracovnom stretnutí dňa 30. 10. 2014.
 1. Stop konfliktu záujmov. Naši kandidáti sa zaviazali, že nebudú kombinovať funkciu poslanca s prácou v mestskej firme, čo je v súčasnom zastupiteľstve hlavným koreňom korupčných vzťahov a neefektivity.
 2. Zavedieme systém evidencie a kontroly finančných a majetkových transakcií na mestskom úrade a v mestských firmách. Bežná vec v súkromných firmách, ale nie na našom úrade: stotisícové faktúry sú platené bez toho, aby sa dalo dosledovať, kto o platbe rozhodol. Systém bude otvorený aj pre online kontrolu verejnosti.
 3. Dôsledne budeme vymáhať zmluvné záväzky od firiem, ktoré čerpajú najväčšie položky z mestského rozpočtu, a vyvinieme silný tlak na uzatvorenie pre mesto a občanov výhodnejších zmlúv. To sa týka najmä verejnej dopravy, odpadového hospodárstva, mestskej firmy MŠK. Mestu vrátime športy, ktoré tu mali dlhodobú tradíciu. ( Atletika , futbal, atď.)
 4. Zavedieme systém priebežnej opravy a údržby chodníkov a ciest - opravy základnej infraštruktúry nesmú byť výsledkom poslaneckého "vybavovania" alebo súčasťou predvolebnej kampane, ale normálnou, pravidelnou činnosťou.
 5. Znížime dane a poplatky na úroveň, ktorá prestane vyháňať podnikateľov z mesta. Znížiť sa musí tiež cena cestovného v MHD, ktorá sotva dokáže konkurovať taxíkom, a poplatky za psov, ktorých dôsledkom je formálne prihlasovanie psov do okolitých obcí. 
 6. Zavedieme spravodlivý systém poplatkov za odpad, ktorý bude finančne stimulovať ľudí, ktorí produkujú menej odpadu a separujú.
 7. Ukončíme hanebnú prax, kedy sú mestom platené médiá zneužívané na sústavnú volebnú kampaň za naše spoločné peniaze. Mestské médiá musia byť verejnoprávne, a ich hlavnou úlohou je informovať občanov o veciach, ktoré ešte môžu ovplyvniť, a nie omieľať "úspechy" politikov.
 8. Premeníme PX centrum z centra propagandy na inštitúciu, organizačne a technicky podporujúcu slobodný a nezávislý kultúrny a spoločenský život v meste. V umení  podporíme rozmanitosť žánrov s ambíciou vytvorenia  mestskej artistnej festivalovej tradície. ( Výtvarnej, hudobnej, divadelnej, filmovej, literárnej, folklórnej)
 9. Zastavíme zadlžovanie mesta, nastolíme režim postupného oddlžovania. Zlepšíme čerpanie eurofondov.
 10. Zastavíme "vykrádanie" mestských lesov - ak by pokračovala súčasná výška ťažby, mestské lesy sa o pár rokov premenili zo zdroja financií na finančné bremeno. Ťažba musí byť trvalo udržateľná. Zlepším využitie rozsiahleho územia mestských lesov na rekreáciu občanov.
 11. Zavedieme funkčný etický kódex pracovníkov mestského úradu, ktorý bude súčasťou systému ochrany úradníkov pred politickými tlakmi, ale súčasne zvýši zodpovednosť za kvalitu ich práce. Nepolitické, zamestnanecké funkcie budú obsadzované férovými konkurzmi. Tam, kde to zákon umožňuje, s účasťou verejnosti.
 12. Záleží nám na dôstojnej spolupráci so seniormi i mládežou - mesto potrebuje skúsenosti starších i energiu mladších, a nie len formálne akcie so skrytým cieľom získavania voličských hlasov.
 13. Zavedieme spravodlivý grantový model podpory občianskych aktivít - kultúrnych, športových, vzdelávacích, komunitných atď. Skončíme s praxou uprednostňovania privilegovaných združení na úkor ostatných, skončíme so zneužívaním športových a kultúrnych akcií na permanentnú volebnú kampaň volených funkcionárov mesta.
 14. Posilníme právomocí výborov v mestských častiach - najmä vyčlenením časti rozpočtu, o ktorej budú môcť mestské časti priamo rozhodovať.
 15. Vytvoríme komisiu pre mestskú energetickú bezpečnosť a úspory, v ktorej kompetencii bude aj optimalizácia spotreby elektrickej energie v mestských objektoch a zavádzanie technológií pre úspory a obnoviteľné zdroje energie.
 16. Posilníme funkciu hlavného kontrolóra a odstránime jeho závislosť na primátorovi mesta.
 17. Zavedieme komplexnú sadu opatrení na odstránenie korupčného prostredia a v prospech zvýšenia účasti občanov na rozhodovaní o mestských veciach.
 18. Vyhlásime architektonickú súťaž na vyriešenie centra mesta, na ktorú nadviažeme anketu verejnosti a vytvorenie územného plánu zóny. Zlepšíme estetiku mesta.
 19. Obnovíme práce na odloženom projekte revitalizácie rieky Domanižanka, ktorá má potenciál stať sa prirodzenou komunikačnou líniou nášho mesta pre chodcov, cyklistov, matky s kočíkmi, turistov.
 20. Náš kandidát na primátora Juraj Smatana sa zaväzuje, že v prípade zvolenia sa bude venovať len práci primátora a príjem z mandátu krajského poslanca venuje na založenie nadácie na podporu občianskych aktivít v meste Považská Bystrica, vrátane podpory talentovaných študentov a aktivít seniorov.

 

Toto sú rámcové ciele pre celé mesto. Kandidáti čoskoro predložia aj zoznam opatrení v jednotlivých mestských častiach, tam, kde občan problémy vníma "na vlastnej koži".


 

Chýba vám v našich programových tézach nejaká dôležitá téma? Kontaktujte nás! Adresár kandidátov

Anonym píše:
Neděle 02.11.2014 10:17
Dobre sa to číta.
Už aby to bolo zavedené aj v praxi!
Anonym píše:
Pondělí 03.11.2014 22:56
Revitalizácia Domanižanky je sľubný projekt. Ako decká sme sa hrávali pri nej a pamätám Ludva Krónera ako tam chytával ryby, chodiac v čižmách po potoku. Vráti to Bystrici život.
Anonym píše:
Úterý 04.11.2014 10:19
Čo mám vedomosť, tak projekt je určite schválený a v šuflíku mesta je už viac rokov!
No realizovať sa za Janasa nebude, lebo na to sa nedá " zarobiť"!
A on predsa ako pragmatik a finančník nebude podporovať projekty pre nejakých rekreantov!

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359