Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / LÁNOVINY / Prečo slovo aktivista nie je nadávka

Prečo slovo aktivista nie je nadávka

Autor: Iva Posluchová Poslední změna: Čtvrtek 06.12.2012 00:05
Na úvod minianekdota. Katarína žije v malom meste v ulici s rodinnou zástavbou. Jedného dňa si všimla suseda, ako motorovou pílou "len preriedzuje" skupinku stromov. Áno, na ulici, nie na svojom pozemku. Sused jej vysvetlil, že "haluzie mu zavadzá vo výhľade." Kataríne však neušlo, že haluzie - kmene vyrezaných neborákov skončili v susedovom dvore. Na druhý deň sa Katarína namiesto kočíkovania svojho prvorodeného vybrala na miestny mestský úrad, aby skonzultovala počínanie si suseda-drevorubača. Úradník poverený stromovou agendou bol však PN. Katarína si povedala, že jej to "vybavovanie" nestojí za pokazené susedské vzťahy. Keď sa však pán sused pustil aj do blízkeho parku, Katka nevydržala a opäť vybehla na úrad. Zamestnankyňa ju uviedla do kancelárie svojho už zdravého kolegu slovami: "Zas je tu tá tvoja aktivistka!"
Prečo slovo aktivista nie je nadávka

Iva Posluchová. Autorka je stredoškolská učiteľka a... aktivistka.

Podozriví ľudia
V našom slovenskom povedomí je aktivizmus považovaný za niečo nebezpečné. Aktivisti akosi vytŕčajú, a to je podozrivé. Dokonca sa pýtajú. A niekedy aj nepríjemné otázky. Preto úradníčka nazvala Katku aktivistkou? 
Často sa o týchto aktívnych ľuďoch hovorí, že sa chcú zviditeľniť, ba dokonca už plánujú politickú kariéru. Oni často vysvetľujú, že im záleží na ich životnom priestore, inými slovami, na ulici, sídlisku, kde žijú. No ostatných toto správanie môže znepokojovať. Prečo títo aktivisti nie sú ako ostatní občania - pasivisti? Veď aj im, pasivistom, záleží na ich sídlisku. Ale len doma v kuchyni, či pri pive. Oni, slušní občania, sa prejavia raz za štyri roky pri voľbách. A vo všetkej počestnosti! Zakrúžkujú meno usmievavej tváre z bilbordu a vhodia obálku. Psst, potichučky. 
 
            Pasivita a aktivita
Je zaujímavé, že naša spoločnosť obyčajne považuje pasivitu za veľkú necnosť. Pasívne dieťa môže mať v škole rôzne problémy - od prasiatka až po napomenutie k väčšej usilovnosti. Pasívny zamestnanec tiež nemôže očakávať zvýšenie platu či zamestnanecké výhody. Naopak, aktivita, činorodosť, je zárukou úspechu. Aj reklamy do nás hučia: "Byť aktívny v každom veku!" Prečo nám teda pijú krv tí aktivisti? 
 
            Dilema slušného človeka
Kto je slušne vychovaný, nepýta sa a neprovokuje. Nemá protinázor. Súhlasí. A najmä nemá žiadne požiadavky, prípadne zlepšujúce nápady. Jednoducho: neprotirečí autoritám. Slušný človek sa nebude "hádať" s poslancom na zasadnutí mestského zastupiteľstva. A pred kamerami! Alebo je v hre otázka veku a falošnej úcty. Ako môže taká mladá "drnda" oponovať staršej osobe? Prípadne osobe s titulom. Slušný človek, ako ho vnímame my, je občan - pasivista.
           
Beh na dlhé trate
Jedno však tým aktivistom treba uznať. Majú výdrž. Za "svoju vec" sú ochotní obetovať svoj čas, peniaze, dokonca aj spomínanú povesť. Napríklad v Banskej Bystrici obyvatelia sídliska Radvaň nesúhlasili s výstavbou čerpacej stanice. Najskôr sa ani nevedeli dopátrať spoločnosti, ktorá chcela projekt na sídlisku realizovať. Dva roky snaženia ich doviedli k účinnému riešeniu. Raz si niekoľko aktívnych Radvančanov zobralo deň dovolenky a celý ho strávili na pumpe, ktorú prevádzkovala "ich" spoločnosť. Tankovali po troške, na autách umývali okná, dofukovali kolesá... Keď skončili, opäť sa postavili do radu. Znova tankovali, umývali, dofukovali... Podvečer im zavolal riaditeľ spoločnosti, že firma upúšťa od projektu – aktivistická blokáda čerpacej stanice ho definitívne odradila. 
            Alebo vo Zvolene. Ľudia sa roky sťažovali na chodník vedúci k základnej škole. Získali prísľuby poslancov i vedenia mesta, no výstavba nepokročila ani o piaď. Tak si dohodli x-té stretnutie s primátorom, ktoré sa odohralo v opačnom garde. Primátor nemusel nič vysvetľovať, len sedel a hodinu počúval ponosy niekoľko desiatok rodičov - aktivistov striedajúcich sa v zasadačke. Tí ľudia rozprávali príbehy svojich detí, ktoré denno-denne absolvovali nebezpečnú cestu za svojím vzdelávaním. Dnes Zvolenčania svoj chodník majú. Alebo aktívni Česi, ktorí... Dobre, dobre, príkladov je mnoho.
 
            A?
Slovo aktivista nie je nadávka. Je to označenie človeka, ktorému ide o veci zmysluplné a tie nezmysluplné - hlúpe sa nebojí verejne pomenovať. Od kibica ho rozoznáte - navrhuje riešenia a je ochotný míňat kredit svojho mobilného telefónu na "vybavovačky." Od politika je tiež iný - nemláti prázdnou slamou, ale podniká konkrétne kroky, čiže nevysvetľuje, prečo "to" nejde, ale hľadá riešenia, ako by "to" mohlo ísť. Od blázna sa výrazne odlišuje. Vie zvážiť reálne možnosti úspechu, čiže nežiada nič nadštandardné. Nadštandardné myslím v ponímaní svetovom, nie v považsko-bystrickom.
           
Na záver fotka
Na tohtoročnej súťaži World Press Photo v kategórii "Ľudia v správach" zvíťazila kolekcia fotografií TSUNAMI. Na jednom z obrázkov fotograf Yasuyoshi Chiba zachytil bilbord, všade naokolo sutiny. Pri bilborde stojí dvojica mladých ľudí, v tmavej noci osvetlená svetlami auta. Obaja držia v rukách štetce a na prázdnu plochu čierno farbou píšu: "VYDRŽTE!" Sú títo dvaja podľa vás blázni?
 
Yasuyoshi Chiba (fotografia)
 
 
 
 
Iva Posluchová

- článok bol v tlačenej verzii uverejnený v Lánovinách č. 9-10/2012
- podrobnosti o fotografii  Yasuyoshiho Chibu v galérii súťaže World Press Photo: http://www.worldpressphoto.org/photo/2012-yasuyoshi-chiba-pns1-gl?gallery=2634
Anonym píše:
Čtvrtek 06.12.2012 14:40
Taká mladá drnda a takýto článok...
redakcia
redakcia píše:
Čtvrtek 06.12.2012 17:13
Aká mladá drnda? Je to osoba s titulom!
Anonym píše:
Čtvrtek 06.12.2012 21:29
Nerobte u nej starenu, veď vidíme podľa foto že je mladá :D a perspektívna :D
Držím place, šikovná devucha.
Anonym píše:
Čtvrtek 06.12.2012 21:15
nasi poslanci by ti povedali, ze zase trepes... su stari a prestarli a hraju sa na nieco extra, ale vedia iba minat cudzie prachy....

ale spravne si konala !
Anonym píše:
Středa 12.12.2012 14:39
nech sa radsej nauci poriadne jazdit na bicykli
Anonym píše:
Středa 19.12.2012 06:00
Ako toto súvisí s témou? posluchova
Anonym píše:
Pondělí 14.01.2013 23:56
presne tak rysavá jalovica ! :D
Anonym píše:
Úterý 15.01.2013 09:10
Povedz jej to do očí, ty žebrák
Anonym píše:
Úterý 15.01.2013 12:01
No tak páni a dámy, hneď ako tu niekto niečo dá na web, tak už mu idete po krku. Ináč Rysavá jalovica je tuším od Martina Kukučína, tak si nemýlte rysavá a ryšavá! Ale tu predsa nejde o vzhľad. Nepatrí sa to !!! Howg.
Anonym píše:
Úterý 15.01.2013 12:40
Konečne sa na týchto stránka našiel niekto, čo v zárodku tlmí a ruší osobné ataky na osobu, o ktorej sa "diskutuje". Ďakujem mu.
Dlhšie som nebol na týchto stránkach práve kvôli privitimizmu niektorých prispievateľov, ktorí vulgárne a nemorálne, a som presvedčený, že bez dôkazov, kydajú na hockoho, kto je momentálne v centre pozornosti. Ľudí čo sa tu o nich píše, väčšinou poznám. Som presvedčený, aj keď ma asi niektorí prispievatelia znesú pod čiernu zem, majú aj dobré stránky. To je len náš slovenský národný šport hľadať vo všetkom a všetkých zlo a špatnosť. A keď je to bezpostihu a bez toho, že sa"napadnutý" nemôže brániť, prečo si neudrieť?

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359