A JE TO! alebo „SEPAROVANIE“ NA DEDOVCI
Zavedenie „chaotického” separovania je témou, ktorá pobúrila mnohých obyvateľov Dedovca. Medzi nimi aj pána Gažu, ktorý vytrvalo žiadal odpovede od primátora, hygienikov, výboru mestskej časti. Ako to celé dopadlo, prečítajte si v článku A JE TO! alebo „SEPAROVANIE” na Dedovci. Dobrou správou je, že podľa posledných informácií z MsÚ sa pripravuje stretnutie občanov Dedovca aj na túto tému. Termín zatiaľ nie je známy, ale my dúfame že všetko nakoniec dobre dopadne. redakcia
Ing. Ján Gaža z Dedovca
vyrozprával svoj príbeh v duchu hesla „MsÚ BLIŽŠIE K OBČANOM“ - citujeme:
■ „Dňa 30. júna 2012 nám nahádzali vrecia pred domy /byty/ na Dedovci.
■ Dňa 2. júla 2012 ráno som odovzdal na MsÚ list určený primátorovi, v ktorom som mu navrhol, aby odpovede na otázky z listu uverejnil v PB novinkách. Bohužiaľ do dnešného dňa sa tak nestalo.
■ Dňa 16. júla 2012 mi zavolala Ing. Kozárová, vraj sa môj list niekde zamotal, aby som prišiel povedať osobne, o čo ide.
■ Dňa 18. júla 2012 sme sa stretli. Vraj sa vyjadria po dovolenke. Do dnešného dňa som nedostal žiadnu písomnú odpoveď.
■ Dňa 24. júla 2012 nám odstránili kontajnery na separovaný zber na hornej aj spodnej zatáčke na Dedovci.
■ Dňa 1. augusta 2012 som sa stretol s Ing. Strašíkom, ktorý má na MsÚ na starosti odpad a triedenie. Mne ako technikovi išlo hlavne o čísla, ekonomiku separovania na Dedovci, pretože všeobecné veci o zlepšení životného prostredia sú nemerateľné. Po viac ako pol hodinovom rokovaní SOM SA DOZVEDEL:
■ Mesto platí 51 eur za uloženie komunálneho odpadu
■ Do konca roka sa má separovanie zaviesť aj v pričlenených mestských častiach Orlové atď.
■ Zákon ukladá vyvážať komunálny odpad v maximálnej lehote 2 týždne, a nie 4-5 týždňovej (v posledný pondelok v mesiaci!)
NEVEDEL mi ODPOVEDAŤ:
■ Aký je efekt zo separovaného zberu pre mesto a občanov?
■ Aký bol stav pred zavedením a po zavedení separovania v Jelšovom? Chcel som od neho čísla, tie ma presvedčia.
■ Ako sa bude hodnotiť, kto má veľa a kto málo komunálneho odpadu? Ja môžem dôsledne triediť a mať za mesiac 10 kg, ale môžem mať aj 50 kg. Ako to bude sledované? Pán Strašík mi navrhol, aby som teda niečo vymyslel. Na to som mu odpovedal, že ja za to nie som platený.
■ Koľko naše mesto alebo firma na predaji separovaných surovín získava - korunu, dve, dvadsaťtisíc eúr?
Môj názor je, že na túto „vojnu“ medzi MsÚ, Megawaste a p. Chudovským dopláca hlavne občan! A možno niekto z toho získava. Kašlem, aby som mal doma smetisko! Ja odmietam doma mesiac držať smeti, nemám na to priestor a o hygiene ani nehovorím. Po zavedení separovania na Dedovci nemenovaná redaktorka novín platených z našich daní napísala: „Ľudia potrebujú čas...“. - hovorí o tom, ako keď autá prešli, ale nezobrali nič“ - dodal na záver pán Gaža.
List primátorovi zo dňa 1. júla 2012
„Vážený pán primátor,
dňa 30. júna 2012 v dopoludňajších hodinách /bez zazvonenia a bol som doma/ niekto pred dvere hodil niekoľko farebných plastových vriec. Vraj sú z Mestského úradu a majú vraj byť určené na „separovaný zber“.
Nakoľko o tejto problematike nemám dostatočné informácie a rozhovormi s obyvateľmi v okolí som zistil veľkú neznalosť a neinformovanosť o tejto problematike, obraciam sa na Vás s otázkou, aké sú doterajšie výsledky so „separovaných zberom“ v Jelšovom. Lebo nový systém sa nedá posudzovať ako dámsky klobúk, či sandále v štýle „je to móda, má to suseda, chcem to tiež“.
Mám záujem o tieto informácie o separovaní:
■ Rozsah uplatnenia /v sledovaných ukazovateľoch - počet občanov, smetných nádob - podľa toho ako to sledujete/, doba uplatnenia /odkedy, doba trvania/
■ Dohodnuté? (nie očakávané?) výsledky - porovnanie hodnôt pred a po zavedení tohto systému v technických parametroch /napr. váha, objem/
■ Výhodnosť systému pre: a/mesto b/obyvateľa – vyjadrená v hmotných a finančných ukazovateľoch
■ Spôsob, postup, manipulácia a technológia systému
■ Doriešenie zamedzenia zneužívania smetných nádob na „starom Dedovci“, smetné nádoby sú umiestnené na voľnom verejnom priestranstve /v Jelšovom sú za plotom/
O tieto informácie má záujem i moje okolie. Bolo by vhodné neodpovedať nielen mne, ale túto informáciu v širšom rozsahu uverejniť aj v Považskobystrických novinkách. Veď mesto značne dotuje Považskobystrické novinky. Za rok 2011 dostali 73.081 Euro /podľa záverečného účtu za rok 2011/ a plán na rok 2012 je vo výške 79.000 Euro /schválený 15. 12. 22011/. Preto by sa mali venovať problematike mesta a informovaniu obyvateľov namiesto „slohových prác“ s témami Londýn, Paríž, Írsko atď.“
Ďakujem vopred za odpoveď. Ing. Ján Gaža
Obrátil som sa aj na hygienika, lebo odpad má byť skladovaný v plastových vreciach v byte/dome 4-5 týždňov. Žiadal som o stanovisko, aký je ich odborný názor na takto zavedený spôsob separovania:
STANOVISKO Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Považskej Bystrici:
„Listom zo dňa 26. 8. 2012 ste sa na nás obrátili so žiadosťou o stanovisko k nakladaniu s domovým odpadom – separovaný zber do vriec.
Vznik vriec na odpadky sa datuje od roku 1935. Materiál vriec na domový odpad musí odolávať poveternostným zmenám, vode, má byť prieduchový aby odpad rýchlo vysychal, nevznikal zápach a nerozmnožoval sa hmyz. Z toho vyplýva, že sa musia odpadky v plastových vreckách umyť, pretože najmä počas teplejších dní nie je možné inak zabrániť vzniku zápachu /čo láka hmyz, hlodavce…/
Ak je potrebné odpad očistiť, umyť vodou, potom je „táto služba samozrejme spoplatnená na účet spotrebiteľa“ cenou za vodu. Podľa nášho názoru „kultúrnosť“ – aj environmentálna by sa nemala dávať do súvisu s ekonomikou. Ak by motivácia k separovanou odpadu nenarážala na opodstatnené prekážky /finančné aj skladovacie/ - ak by mal odpad vydržať do odvozu 4-5 týždňov, predpokladáme, že umytie čistou vodou by nezabezpečilo „bezpachové skladovanie“, čo i len pri manipulácii s vrecom.
Z uvedeného vyplýva, že ak chceme (predpokladáme, že áno) separovať odpad, pretože význam separovania je nepopierateľný, musíme vytvoriť adekvátne prostredie a podmienky na realizáciu za spoluúčasti a ochoty obyvateľov. Doba na odvoz vriec nemôže byť obmedzujúca pre občanov natoľko, že spôsobí ďalšie komplikácie. Mali by byť preto k dispozícii kontajnery na separovaný zber, ktoré by kompenzovali práve tieto negatívne faktory.“
MUDr. Viera Sirotná, MPM,
regionálna hygienička
STANOVISKO VÝBORU MESTSKEJ ČASTI LÁNY
Výbor mestskej časti Lány k plánovanému separovaniu na Dedovci ODPORÚČA a jednohlasne schválil: /zápisnica/
■ Zverejniť množstevnú a finančnú analýzu vychádzajúcu zo skúsenosti v mč Jelšové
■ Nezavádzať separáciu, pokiaľ nebude obsahovať jasný finančný mechanizmus pre občanov, ktorí odpad separujú dôsledne
■ Zaviesť systém komplexne, nie metódou izolovaných čiastkových riešení
STANOVISKÁ ČLENOV Vmč LÁNY:
Ing. Pavol SMATANA: „Zobrali nám kontajnery a ľudia nemajú kde hádzať odpad. Nikto vám nebude v kuchyni držať igelitové vrecia s odpadom. Mali by sme to dotiahnuť, ale tak trochu dôraznejšie. Žiadna agenda k tomu nebola. Sľúbili letáky, informovanie v novinkách, v televízii a nič sa k tomu neudialo. Žiadali sme vyčíslenie ekonomického efektu pre občanov, aby ľudia mali motiváciu. Mali sme fotopascu. Vraj nemajú právnu vymožiteľnosť od ľudí. Fotopasca však mala psychologický efekt a fungovalo to.“
Ing. Martin Kerepecký upresnil: „Na Dedovci to urobili v zmysle hesla: “O nás bez nás.”
Jana VELIČOVÁ: „Nás o zavedení separovania zberu na Dedovci nikto neinfomoval, my sme sa ako výbor o informácii o takomto spôsobe zavedenia separovania oficiálne nedozvedeli. Aký to bude mať efekt, keď ľudia nebudú mať finančnú motiváciu? Treba sa poučiť zo separovania z Jelšového. Kam sa premietli ušetrené peniaze z Jelšového a ako sa premietnu ušetrené peniaze zo separovania na Dedovci? Ušetrí sa separovaním niečo alebo je to pre mesto drahší spôsob odstraňovania odpadu?”
MUDr. Rudolf KARAS: „Je jednoduché iba dať občanom vrecia. Veď fľaše, jogurty a pod. musia občania niekde skladovať, musia mať na to určený priestor. Myslím, si že mesto rezignovalo pri riešení problematiky odpadu a separovania. Treba všetko odvíjať od pilotného programu v Jelšovom. Ako chcú zaviesť separovanie, keď už druhý týždeň na Lúčkach nevyviezli smeti?! Nemajú stojiská, veď tu sa nepokročilo pri separovaní ani centimeter. Treba zaviesť separovanie koncepčne, nie takto. Ja sa od toho dištancujem. Separácia je na dobrovoľnosti, nikto to nekontroluje.”
Mgr. Juraj SMATANA: „A to sme ešte nevedeli, že smeti budú vyvážať raz za mesiac. Občania by mali priamo cítiť, že sa im to oplatí. Veď platíme, akoby sme ani netriedili. Dajme si všetci poslanci Lánskej za úlohu interpelovať na Mestskom zastupiteľstve. Ja sa samozrejme prihlásim, poprosil by som však aj ostatných, aby sme v tom bode ako poslanci Lánskej vystupovali jednotne. Musíme nahlas povedať, že toto je vážny prešľap ekonomický, hygienický i organizačný.“
Mgr. Terézia SARINCOVÁ: „Musí byť riadna metodika separovaného zberu. Ja ju nepoznám. Nechápem, ako to majú zorganizované.“ Následne sa Mgr. Sárincová sa stretla 2. novembra 2012 s Ing. Strašíkom a Ing. Kozárovou na mestskom úrade.
„Pripravuje sa stretnutie občanov Hlín, Dedovca, Zakvášova ohľadom separovaného odpadu za účasti prednostky. Občania dostanú pozvánky. Bude zavedená finančná motivácia, vytvorený malý zberný dvor na Dedovci (umiestnenie zatiaľ nie je známe),“ - informovala na VMČ Lány dňa 7. novembra 2012.
Prepis dokumentu do textového tvaru: PB.OTVORENE.SK
Mozgy pracovníkov mesta momentálne ešte nemajú takú kapacitu, aby pochopili hore opisovaný problém!
Terchnická je to už vyriešené v iných mestách - kde to aj funguje!
No tam majú svojích " úradníkov " nie Považskobystrických !!