Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Klub Strážov / Rúbanie orechových alejí pri ceste II/507: Klub Strážov podáva podnet na vydanie predbežného opatrenia

Rúbanie orechových alejí pri ceste II/507: Klub Strážov podáva podnet na vydanie predbežného opatrenia

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Pátek 11.05.2012 18:01

Adresát:
Ing. Zdenko Janoviak
Obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie Považská Bystrica
Centrum 1/1,
017 01 Považská Bystrica

Vážený pán riaditeľ,

žiadame Vás o vydanie predbežného opatrenia v zmysle § 43 Zákona o správnom konaní (Správny poriadok), prípadne využitie ďalších právnych nástrojov, ktorými uložíte správe ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja, Správe a údržbe Považská Bystrica, aby sa zdržala výrubu stromov, kríkov a náletových drevín z cestného stromoradia cesty č. II/507 km 162,608 - 195,630 v úseku hranica okresov Ilava - Bytča.

Predbežné opatrenie navrhujeme vydať BEZODKLADNE, s platnosťou po dobu potrebnú na preskúmanie, či nedochádza k porušovaniu podmienok súhlasu na výrub, vydaného Vašim úradom dňa 29. februára 2012, číslo AA/2012/00282-003/RUS BC 11.

Z fotografií, ktoré nám poskytli priami svedkovia, je totiž zrejmé, že:
- sú odstraňované stromy a kry v prebiehajúcom vegetačnom období (s pukmi a mladými listami), čo je v rozpore s podmienkou č. 1, resp. s údajmi, na základe ktorých bol predĺžený termín výrubu do 15. 4. 2012
- sú odstraňované aj dreviny, ktoré nezasahujú do telesa ciest, resp. nachádzajú sa vo vzdialenosti väčšej než 2,0 m od krajnice cesty, čo je v rozpore s podmienkou č. 3
- jestvujúce stromoradia, najmä orechov, nie sú ošetrované udržiavacím a zmladzovacím rezom, ale vyrúbavané, čo je v rozpore s podmienkou č. 4
- odstraňované sú aj zdravé dreviny, ktoré netvoria prekážku vo výhľade podľa podmienky č. 5.

Apelujeme na Vás, aby ste výrubové práce pozastavili okamžite, keďže hrozia nevratné zmeny (cca 300-metrový úsek pri obci Šebešťanová ešte nebol vyrúbaný). Okrem porušovania podmienok Vami vydaného rozhodnutia totiž hrozí aj priame porušenie Zákona o ochrane prírody a krajiny (č. 543/2002 v zmysle neskorších predpisov), najmä ohrozovanie vtáctva počas hniezdnej doby, na čo predpokladám nebola udelená výnimka v zmysle citovaného zákona.


Priebežne dopĺňanú fotodokumentáciu zverejňujeme na adrese
http://povazska-bystrica.otvorene.sk/Members/klubstrazov/prebieha-vyrub-stromoradi-medzi-bytcou-a-puchovom

O vybavení nášho podnetu nás prosím písomne informujte.

Na vedomie:
- Ing. Emília Martinková, Mestský úrad Považská Bystrica, oddelenie životného prostredia - emilia.martinkova@povazska-bystrica.sk
- Obvodný úrad životného prostredia Považská Bystrica - ouzp@pb.ouzp.sk

S pozdravom,

Juraj Smatana

konateľ občianskeho združenia Klub Strážov

Centrum 2/3

017 01 Považská Bystrica

strazov @ strazov.sk

Anonym píše:
Pondělí 09.04.2012 23:58
Vyzerá to tam otrasne, drancovanie z lesa sa prenáša už aj do alejí popri cestách! Špinavé kšefty!
Anonym píše:
Úterý 10.04.2012 17:52
Ludia otvorte si oci. Vam nezalezi na beupecnosti vodicov? moj znamy skoncil na podobnem strome ake tu vypilili a nezelam nikomu byt v kozi clenov rodiny, ktory boli identifikovat. Konecen sa zacalo nieco robit pre nasu bezpecnost a vy to vsetko popisujete ako keby vam niekto zozral obed. spametajte sa, stromy nemaju co robot vedla cesty.
Anonym píše:
Středa 11.04.2012 11:39
Stromy majú pozitívnu úlohu pre bezpečnosť cestnej premávky. Pomáhajú pri odhade vzdialenosti, referujú rýchlosť, smer, prispievajú k „čitateľnosti“ cesty napr. pri hmle . Nabádajú k opatrnosti, zakiaľ čo „odkrytá“ cesta dáva pocit pohodilia a falošnej bezpečnosti, nabáda k zvyšovaniu rýchlosti a znižuje ostražitosť.
Anonym píše:
Středa 11.04.2012 11:39
Stromy majú pozitívnu úlohu pre bezpečnosť cestnej premávky. Pomáhajú pri odhade vzdialenosti, referujú rýchlosť, smer, prispievajú k „čitateľnosti“ cesty napr. pri hmle . Nabádajú k opatrnosti, zakiaľ čo „odkrytá“ cesta dáva pocit pohodilia a falošnej bezpečnosti, nabáda k zvyšovaniu rýchlosti a znižuje ostražitosť.
Anonym píše:
Středa 11.04.2012 13:09
Stromy tu boli dávno pred autami. Je na vodičoch, aby boli viac zodpovední a opatrní. Zlikvidovali by sme moria, pláže, bazény preto, že sa tam niekto utopil?
Čítam na internete, že v Norfolku vysadili stromy popri ceste takým spôsobom, že vzdialenosti medzi jednotlivými stromami boli čoraz kratšie. Tým pádom vodič videl defilovať stromy rýchlejšie, hoci šiel rovnakou rýchlosťou, zdalo sa mu, že zrýchľuje a automaticky spomalil. Alebo vysadili stromy ďalej od cesty a pred dedinou ich postupne k vozovke približovali. Efekt, že cesta sa zužuje - zníženie rýchlosti o 3 – 5 km/hod, zníženie nehodovosti.
Že ak je strom 7 metrov od cesty, triezvy a zodpovedný vodič, ak náhodou urobí chybu v riadení má priestor, aby sa „spamätal“. Kde boli stromy bližšie k ceste, dali zvodidlá, aby zmiernili náraz v prípade nehody.

U nás je najlepšie všetko vyrúbať.
Anonym píše:
Středa 11.04.2012 18:40
Co je bezpecnejsie ukaze cas. Statistika nehodovosti, zranenosti a umrtnosti na tej ceste roky pred vyrubom a roky PO vyrube. Osobne si myslim, ze je lepsie vyburat sa na volnej ploche, ako sa rozbit o strom. Ale mozno Zima a Vah budu vytvarat viac poladovic tam, ako aj na moste par. km dalej smerom na Bytcu a bude tam viac nehod, ako doteraz.PS:Mal som celkom dobru captchu:crime
Anonym píše:
Středa 11.04.2012 15:33
Zabudol si uviesť, čo bolo v policajtskej správe z vyšetrovania uvedené ako hlavná príčina nehody - prečo tvoj známy vrazil do stromu. Je málo pravdepodobné, že by mu strom sám od seba skočil do cesty.
Anonym píše:
Úterý 10.04.2012 05:14
Takto vlani vymlátili všetky stromy okolo cesty smerom na Domanižu a drancujú aj pobrežné porasty po celom Slovensku v rámci "protipovodňových opatrení". A samozrejme predbežne si kvôli tomu sami pretlačili zákony, ktoré im to "prikazujú". Čo na to Európska múmia? Ako to je v zahraničí?
Anonym píše:
Úterý 10.04.2012 10:38
Výrub sa podarilo pozastaviť. Ráno ešte odvážali, ale už nerúbu, behajú tam šéfkovia a preskúmavajú.
Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Úterý 10.04.2012 13:40
Hajzli, ktorí boli hajzlami za socializmu, sú obrhajzlami v kapitalizme. Zásluhou panstva kapitálu, panstva peňazí nad ľuďmi, sú tí, ktorí ich majú dostatok, pánmi spoločnosti. I keď to nie je správne a ide o ropzpor s kresťanskou náukou, ešte horšie je to, ak tí majetní (na Slovensku sú majetní poväčšinou privatizační zlodeji) svoju moc zneužívajú k svojmu osobnému prospechu a k potlačeniu tých nemajetných, bedárov. A ich arogancia a neutíchajúce baženie po moci a peniazoch sa prejavujú i smerom k Prírode, ktorú bezohľadne drancujú a snažia sa na drancovaní Prírody zbohatnúť, a síce rozšíriť ešte viac svoj vierolomne nadobudnutý majetok. Kto však ničí Prírodu (tzn. z Prírody prijíma viac než sám potrebuje na osobnú spotrebu), toho stihne tvrdý trest.
Anonym píše:
Úterý 10.04.2012 14:42
Zvadlik napis sem cislo tvojho telefonu .chcem ti zavolat ohladom tvojho zaradenia na kandidatku kss. pacia sa mi tvoje nazory. budes c. 3 hned po s. bilakovi.
Anonym píše:
Úterý 10.04.2012 17:14
Netrep!
Anonym píše:
Úterý 10.04.2012 18:21
Pán Smatana,
Zhnité náletové dreviny,pred 50 rokmi nasadené zdegenerované jablone pri Šebešťanovej Vám trhajú srdce a pod Vašim nosom pred Spolákom dnes 10.4.2012 o 13.00 pripravovali metrovicu z borovíc,strieborných jedlí a briez.
Preboha čo ste Vy za človeka.
Anonym píše:
Úterý 10.04.2012 18:45
Neútočte nám na pána Smatanu.Vy v kolónii máte svojho poslanca a ak chceš vedieť čo robí pre vás svojich voličov napr. pani Beranová prečítaj si v PB novinkách ako sa mala v Kalifornii.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 10.04.2012 18:47
1. A vy ste čo urobili proti tomu výrubu pred Spolákom? Ja som tomu bránil ako člen stavebnej komisie, ešte v čase, keď sa park predával. Prehlasovali ma. Pozrite si zápisnice, sú na tomto webe. Teraz, keď je park predaný a vlastník má platné výrubové povolenie, ktorého podmienky dodržiava, môže mi byť toho parku akurát tak ľúto. Viete, to sa volá PRÁVNY ŠTÁT. Správca cesty II/507 vydané povolenie evidentne porušuje, preto s tým niečo môžem robiť. Dokonca nielen môžem, musím. Podľa zákona o ochrane prírody KAŽDÝ je povinný chrániť prírodu a keď vidí jej poškodzovanie v rozpore so zákonom, musí zasiahnuť.

2. Odstraňovanie zhnitých drevín mi nevadí, vadí mi odstraňovanie zdravých orechových alejí, ktoré tam správa ciest pred rokmi sama nasadila. Ide o viac ako 100 orechov len medzi Púchovom a Považskou Bystricou.
Pozrite si fotky: http://www.facebook.com/med[…].327785420615038&type=3

3. To, že je drevina náletová, neznamená, že má menšiu hodnotu. Väčšinou práve naopak: je to presne tá drevina, ktorá je v danom biotope najvhodnejšia, najodolnejšia, najlepšie prispôsobená, najmenej náročná na údržbu. Takže náletový jaseň alebo baza sú pre mňa väčšinou cennejšie, než vysadená sekvoja alebo hoci kokosová palma.

Tie náletové dreviny sa k ceste čase vrátia, zmladia sa z pňov, ktoré určite nikto nebude odstraňovať. Ale vyrúbanie orechových stromoradí za účelom pomletia na drevnú štiepku, to je hnusné barbarstvo, a je to aj proti zdravému sedliackemu rozumu. Spolu s priateľmi obetujeme pár nezaplatených pracovných dní, aby to trpko oľutovali tí úradníci, ktorých povinnosťou bolo rozsiahly výrub kontrolovať. A môžete nám tu poukazovať hoci aj na výruby v Amazonskom pralese.
Anonym píše:
Středa 11.04.2012 19:03
No popmlieť do štepky kmene orechov, to snáď nemôže napadnúť ani retarda!
No podľa vyjadrenia p. Smatanu úradnika z mesta áno!
Potom je asi veľmi slabé - bojovanie voči takejto " štátnej moci "!
Lebo pokiaľ má blbec za sebou ešte podporu úradu - je to horšia katastrófa ako atomová zbraň!!
Anonym píše:
Úterý 10.04.2012 20:47
RE: Preboha čo ste Vy za človeka.
Chodte sa spýtať "odborníkov" na výruby a "ochranárov" Martinkovú a Petríka
Anonym píše:
Úterý 10.04.2012 22:30
Napíš Brjúsovi Vilisovi, ten je vždy na mieste, kde sa deje niečo nekalé a vždy všetkých zachráni a aj atómový výbuch stlačí naspäť do bomby. J. Smatana na rozdiel od Brjúsa Vilisa nemôže byť všade, musí občas chodiť do roboty.

Ak sa rúbu aj stromy, na ktoré sa povolenie nevydalo, tak za to nesú zodpovednosť priamo tí, čo držia pílu v ruke a režú, prípadne ich nadriadení, čo im dali príkaz rezať, a nie Smatana, Martinková alebo Petrík. Kto ide rezať, musí si overiť, či je na každý jeden kus stromu vydané právoplatné odôvodnené rozhodnutie. Ak sa vyreže to, na čo sa povolenie nevydalo, tak úrad môže nanajvýš udeliť pokutu. Ak nadávaš na Martinkovú a na Petríka za to, že cestári vyrezali stromy, to ako keby si nadával na policajtov, že zlodeji vykradnú sklad. Nadávaj na zlodeja, nie na policajtov.

Poznámka mierne mimo témy - čo sa týka rúbania, každé jedno mesto na Slovensku a každé jedno pole vzniklo tak, že sa vyrúbal les, aby vôbec bolo kde stavať a aby bolo čo obrábať. Aj na území, kde leží Považská Bystrica, boli kedysi lesy.
Anonym píše:
Úterý 10.04.2012 23:45
No, keby zlodeji vykrádali celý mesiac jeden byt za druhým, a policajti by si varili kávu, tak by som nadával na policajtov.

Toľko k pani M. a pánovi P.
Anonym píše:
Středa 11.04.2012 18:50
Smatanu by som za to urcite neobvinoval. Podla mna sa to malo predat iba pod podmienkou, ze stromy v meste ostanu. Mam inac pocit, ze tuto zimu je tu vacsi smrad/prach, ako dakedy. Mozno by mohli znova dat monitorovaciu stanicu ovzdusia k policajtom, ako tam bola pred stavbou dialnice, co sa zmenilo.
R.H.
Anonym píše:
Středa 11.04.2012 22:12
Prašno je aj preto, lebo málo prší. No a samozrejme, betónové plochy bez zelene prašnosť len zvyšujú.

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359