Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Klub Strážov / Prebieha výrub stromoradí medzi Bytčou a Púchovom

Prebieha výrub stromoradí medzi Bytčou a Púchovom

Autor: Klub Strážov Poslední změna: Pátek 11.05.2012 17:59
V približne 30-kilometrovom úseku cesty II/507 medzi Ilavou a Byčou prebieha rozsiahly výrub stromov a kríkov v blízkosti cesty. O výrub požiadala Správa ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja, s odôvodnením, že dochádza k ohrozeniu bezpečnosti cestnej premávky. Súhlas vydal Obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie Považská Bystrica, s podmienkami, že výrub prebehne v mimovegetačnom období, nesmie dôjsť k ohrozeniu bezpečnosti cestnej premávky, budú odstraňované dreviny, ktoré zasahujú max. do vzdialenosti 2 metre od krajnice cesty, jestvujúce stromoradia budú ošetrené udržiavacím a zmladzovacím rezom, odstraňovať sa budú suché a poškodené dreviny, v križovatkách a zákrutách budú odstránené dreviny, ktoré tvoria prekážku vo výhľade. Realita? Plošné odstránenie stromov a kríkov, vrátane zdravých, zrejme za účelom zabezpečenia drevnej štiepky do dotovaných biomasových teplární a elektrární. Zatiaľ padlo odhadom niekoľko tisícok stromov, pričom zhruba len štvrtina bola vyschnutých alebo poškodených.

IMG_5040.jpg

Obrovská kopa stromov a krov pripravená na štiepkovanie.

IMG_5041.jpg

Porovnajte výšku kopy s veľkosťou osobného vozidla.

IMG_5042.jpg

Mnoho stromov v kope evidentne nebolo suchých.

Pne svedčia o tom, že boli vyrúbané aj zdravé orechy, zasadené v stromoradí. Že nejde o náletové dreviny, svedčia pravidelné rozostupy pňov.

 

Moris0061.jpg

Občan privolal políciu, ktorá zastavila výrub a začala prešetrovať. Obávame sa, že výrub bude pokračovať v prvý pracovný deň po Veľkonočných sviatkoch.

Moris0063.jpg

Môžu tieto stromy, naviac za zvodidlami, ohrozovať cestnú premávku?

Moris0064.jpg

Moris0065.jpg

Ako mohli dreviny, odstránené z tohto miesta, ohrozovať cestnú premávku?

 

Záznam o podaní oznámenia na políciu.

skenovat0005.gif

skenovat0005.gif

Kópia povolenia Obvodného úradu pre cestnú dopravu.

skenovat0001.gif

skenovat0002.gif

 

Platnosť povolenia bola predĺžená do 15. 4., lebo vraj vzhľadom na nízke teploty ešte nezačalo vegetačné obdobie. Puky a lístky na konároch svedčia o niečom inom...

skenovat0003.gif

skenovat0004.gif

Zabránia zodpovedné orgány vysekaniu posledného asi 300-metrového úseku v blízkosti obce Šebešťanová?

Anonym píše:
Úterý 10.04.2012 00:07
Najhoršie na tom je, že na likvidácii zelene sa priamo podielajú práve tí, čo sú za to platení, aby ju chránili. Ing. Martinková, Ing. Petrík sú toho v našom regióne žiarivým príkladom.
Anonym píše:
Úterý 10.04.2012 07:21
Presne tak. Nám pred časom vyrúbali pod balkónom úplne zdravú borovicu, ktorá nikomu nevadila. Pán Petrík mi do telefónu povedal, že dali mestu súhlas, vlastne voľnú ruku. Pripadalo mi to, akoby bol niekto výrubom posadnutý.
Anonym píše:
Úterý 10.04.2012 12:19
"Pracovníci" na životnom prostredí Petrík, Martinková, najväčší škodcovia pre životné prostredie. Dokedy ešte???!!!
Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Úterý 10.04.2012 13:29
To bude určite omyl. Žeby pán Petrík, ktorý je veľký ochranca Prírody, povolil likvidáciu živých a zdravých porastov?
Anonym píše:
Úterý 10.04.2012 18:05
Neplet si likvidaciu zelene s vyrubmi stromov vedla cesty. Mne minuly rok padol na auto pri prejazde suchý konar prave z podobneho orecha za akym tu smutite a keby som mal malu dcerku v aute tak neviem, ako by to dopadlo. Placete tu nad vyrubom stromov z miest, kde nemaju co robit a nehladite na hodnotu ludskeho zivota. Nesledujete telku, kde skoro kazdy den niekto zomrie pri havari a kontakte zo stromom vedla cesty? nepoznate nahodou niekoho zo svojho okolia? dobre sa zamyslite, Ja tym ludom fandim a takto by sa mali upravit cšetky cesty. Chodte do rakuska, nemecka, norska a nikde nevidite stromy vedla cesty. Tam nechrania zelen?
Anonym píše:
Úterý 10.04.2012 22:43
Ak nieto prekročí povolenú rýchlosť alebo šoféruje ožratý a kvôli tomu vyletí z cesty a vrazí do stromu, tak mu treba. Takého nikdy ľutovať nebudem. A že si niekto dobrovoľne sadne k takému hazardérovi do auta - aj vtedy si poviem, že tak mu treba. Môže mi byť lúto jedine malých detí, ktoré doplatia na to, že majú otca debila a kaskadéra. Keby šoféri dodržovali povolenú rýchlosť a prispôsobovali rýchlosť stavu vozovky a nesadali si za volant a na motorku ožratí, nič by sa im nemuselo stať. Ale ak súťažia o Darwinou cenu - tým lepšie pre ostatných. Darwinova cena sa udeľuje ľuďom, ktorí zlepšili genofond ľudstva tým, že sa vlastnou blbosťou vyradili z evolučného procesu.
Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Středa 11.04.2012 06:26
Takí ľudia nemusia by opití, pretože mnohí vodiči (šoféri) nedokážu viesť motorové vozidlo.
Anonym píše:
Středa 11.04.2012 15:30
Tak kto im potom vydáva vodičský preukaz?
Anonym píše:
Úterý 10.04.2012 23:43
Z orechov, za ktorými tu smútime, by vám žiadny konár na auto spadnúť nemohol, pokiaľ budú na tejto Zemi platiť zákony fyziky.
Pozrite si fotky:
http://www.facebook.com/pho[…]5038&type=1&theater

A ešte jedna info pre vás: tie orechy tam pred rokmi sadila - správa ciest. V rozumnej vzdialenosti od krajnice.
Anonym píše:
Úterý 10.04.2012 10:18
Najmenej 100 orechov bolo vyrúbaných len medzi Púchovom a Považskou Bystricou. Barbarstvo firiem, dotačná zlodejina politikov, skorumpovanosť/zbabelosť úradníkov, ľahostajnosť ovčanov.
Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Úterý 10.04.2012 13:27
Pre tupohlavých ovčanov je dôležité, aby mali k dispozícii veľkokonzumné baráky, tzv. obchodné domy (plechovice). Nič iné k svojmu šťastiu nepotrebujú. Ibaže ešte televízory.
Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Úterý 10.04.2012 13:24
Stromy ohrozujú zdravie a životy ľudí? S tým zásadne nesúhlasím. Ľudia ohrozujú zdravie a životy stromov, čo sa tohoto vzťahu týka. Je vhodné pripomenúť, že Príroda bez ľudí prežiť dokáže, ale ľudia bez Prírody nie. Ak zahynie Príroda, ktorej súčasťou sú i ľudia, zahynú i oni.
Anonym píše:
Úterý 10.04.2012 13:47
uz vam niekomu padol na dom /a samozrejme ho aj nalezite poskodil/ strom ? mne ano, bola to naletova drevina . po burke mi to padlo na strechu.poistovna sa samozrejme distancovala nech to vymaham od vlastnika pozemku atd . kolotoc vyhovoriek. staci si pozriet TV noviny po kazdej burke .kolko stromov popadalo na cesty ,elektr. draty a pod. kolko skody tieto stromy narobia. kde je prevencia. co je lacnejsie tuto potencialnu hrozbu odstranit /samozrejme v podla zakona -ohrozenie zivota ,zdravia a skody na majetku/,alebo tu nariekat nad rozliatym mliekom po kazdom vetre.staci dodrziavat zakony napr. elektrane nato kaslu.ked prerezavaju stromy co zasahuju do el. vedenia,tak odstrania ,len par konarikov aby sa nepovedalo a aby mali pracu aj na dalsie obdobie. a Zákon 656/2004 Z.z. je pre nich spanielska dedina. a ked popadaju stromy tak sa tvaria dolezito kolko maju prace.ale ,ze ludia su tyzden bez elektr. to ich nezaujima./co sa nemuselo stat,keby dorziavali Zákon 656/2004 Z.z./
Anonym píše:
Úterý 10.04.2012 17:11
Čo ti bráni vysťahovt sa na Saharu, prípadne na Mars? Tam ti žiadny strom na barák nepadne.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 10.04.2012 18:12
Problém s poškodeným domom je vážny, ale s našou témou nesúvisí. Väčšina odstránených stromov nemala žiadnu šancu padnúť na cestu, ohroziť vodičov alebo poškodiť autá. Jednoducho preto, lebo boli mladé a zdravé, rástli v priekope pod cestou, za zvodidlami, 8 metrov od krajnice a podobne. Ohrozujúce alebo choré alebo suché stromy mal VYZNAČIŤ príslušný orgán, a nie povedať pilčíkom "vezmite to chlapci od Bytče po Ilavu".

A ešte jedna poznámka: odstránením stromov môže ohrozenie vodičov stúpnuť. Súvislé pásy stromov totiž chránia pred nárazovým vetrom, nafúkaním závejov a podobne.
Anonym píše:
Středa 11.04.2012 21:44
vaz.p. smatana
nic proti vam. ale to ,ze mi poskodilo nemovitost plne suvisi s touto temou. dokladne si precitajte moj prispevok./vid 10apr.01:47 PM/ tam nepisem ,len o poskodeni mojho majetku. pisem o ohrozeni zivotov ,majetku a nedodrziavani zakonov a lajdackosti zodpov. pracovnikov a to nielen z SSE.neviem co je cennejsie ludsky zivot alebo strom ,ktory ho ohrozuje.prosim citajte dokladne a bez zaujatosti a vzite sa do role ohrozeneho./niesom paranoidny,ale realista co to vsetko zazil./

Anonym píše:
Středa 11.04.2012 22:20
Vážený, nemôžem odpovedať za p. Smatanu, iba za seba, ale keby sme mali všetky stromy posudzovať tak, že "môžu ohrozovať", tak by sme v meste nemohli mať ani jeden strom vyšší ako tri metre. Páčilo by sa Vám žiť v takom meste? Mne nie. Som často v zahraničí a zdá sa mi, že tam sú ľudia voči stromom ohľaduplnejší a 200ročné stromy v centre mesta nie sú výnimkou.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 11.04.2012 23:24
Neviem prečo je všetko vnímané v extrémoch. Upozorním na stovky zbytočne vyrúbaných stromov, evidentne v rozpore s výrubovým povolením, a rozbehne sa tu debata o stromoch, ktoré vyrúbať treba. Napadol som snáď opodstatnenosť toho výrubového povolenia, alebo potrebu čistenia okolia ciest? Nie, upozornili sme na to, že výrub prebieha očividne aj s iným cieľom, než je bezpečnosť dopravy. A doložili sme to fotografiami kde sa to dá vidieť na vlastné oči.

Napríklad táto:
http://www.facebook.com/pho[…]5038&type=1&theater

Viete mi popísať situáciu, v ktorej by tento vlašský orech mohol ohroziť dopravu, keď rastie v hlbokom jarku, ďaleko od cesty, a naviac za zvodidlami?

Alebo táto fotografia:
http://www.facebook.com/pho[…]8&type=1&permPage=1
Chcete mi snáď tvrdiť, že tieto kmene zrezali kvôli doprave? Veď tam nechali stromy ktoré sú pri zvodidlách, a tie vzdialenejšie vyrezali. No jednoducho chceli drevo a z tejto strany sa im lepšie rezalo.

Takže ešte raz a pomaly. Nevadí mi odstraňovanie stromov, ktoré by mohli ohroziť vodičov, stromoch v neprehľadných úsekoch, stromov poškodených alebo vyschnutých. Vadí mi rezanie zdravých stromov, ktoré sú za zvodidlami, nezasahujú ani do pásma 2 metre od krajnice, a evidentne boli vyrúbané len kvôli zisku z predaja dreva. Rozumieme si?
A k tomu prípadu s Vaším domom. Súkromní vlastníci sú naťahovaní po výrubových konaniach, keď si chcú vyrezať jeden strom na vlastnej záhrade. A tuná sa jedným papierom rozhodne o výrube tisícov a tisícov stromov, a ako vidieť, prebieha to bez dostatočnej kontroly. Tie stromy mali byť riadne vyznačené, a nie že o výrube rozhoduje chlap s motorovou pílou.
Anonym píše:
Úterý 10.04.2012 13:51
Zvadlik napis sem cislo tvojho telefonu .chcem ti zavolat ohladom tvojho zaradenia na kandidatku kss. pacia sa mi tvoje nazory. budes c. 3 hned po s. bilakovi.
Anonym píše:
Středa 11.04.2012 09:28
Ja som ráno išiel okolo Šebešťanovej a orechy-stromy tam ešte stáli.Tak teraz neviem o čom tu točíte keď zrezané je všetko okrem orechov.
PS
Pán Ptrík a jeho úrad nieje nato aby chránil stomy a prírodu ale aby vydával povolenia na výrub a hlavne vyberal za to nemalá euráče.

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359