Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Jedináčikov brat / Zbieranie funkcií z pohľadu psychologického

Zbieranie funkcií z pohľadu psychologického

Autor: Jedináčikov brat Poslední změna: Středa 24.10.2012 16:51
Kategorie:
[2012-10-24] Vážení, so záujmom a zhnusením mlčky sledujem politiku v našej betónovej džungli a krútim hlavou nad tým, čo sa deje. Nedávna relácia Reportéri na STV 1 odvysielaná 22. októbra o 21:40 ma popchla nemlčať a napísať niekoľko postrehov zo života. Toto sa netýka len Považskej Bystrice, je to všade, v každom meste, v každom štáte, len rozsah je iný. Veď koľko poslancov parlamentu vykonáva aj iné funkcie?
Celý život pracujem s ľuďmi, o psychológii niečo viem a zažil som, čo je to mocenská posadnutosť. Ak sa chcete dozvedieť niečo bližšie, píše o nej dobre známy MUDr. František Koukolík v knihe Mocenská posedlost, o zahraničných autoroch nehovoriac. Odmietam preto tvrdenie, že za zbieraním funkcií treba hľadať len peniaze. Nie, netreba, je za tým obyčajná posadnutosť mocou.
 
Ako to funguje
 
Človek je skupinový živočích a u skupinových živočíchov je bežné, že skoro každý jedinec sa snaží zaujať v hierarchii skupiny vyššie, prípadne až dominantné postavenie a zlepšiť si tak prístup k potrave a sexu. Levy a vlci k tomu využívajú hrubú fyzickú silu a zastrašovanie, u opíc nastupuje politikárčenie. U ľudí k tomu pribúdajú peniaze, intrigy, ovládanie iných ľudí pomocou náboženstva (cirkevné štruktúry), kultúry ("celebrity" a ich "image"), zbraní (armádne štruktúry a hodnosti, mafia a jej hierarchia), politickej moci (papaláši a ich ratlíci).
 
Je všeobecne známe, že niektorí veriaci sa pozerajú na inovercov a ateistov ako keby mali lepru. Veriaci si náboženstvom zvyšujú svoju hodnotu vo svojich vlastných očiach a inovercov pokladajú za menejcenných. To je plnohodnotný náboženský šovinizmus. Najvypuklejší prípad je expanzívny islam s jeho šovinistickým pohľadom na kresťanov a najmä na ateistov. Len o chlp však za islamom zaostávajú kresťania v USA s porovnateľne šovinistickým pohľadom na ateistov. Ateista nemá v USA šance uspieť v politike.
 
Taktiež v oblasti kultúry alebo presnejšie zábavného priemyslu to vidíme veľmi jasne. Arogantní celebritní speváci so suitou lokajov, hysterické fanynky, drogové extempóre hviezd šoubiznisu, za ktoré by každý iný smrteľník išiel sedieť. Pocit moci "celebrity" závisí od toho, koľko článkov sa o nej napíše v bulvárnej tlači a koľkokrát odvysielajú jej videoklip. Veď aj zlá reklama je reklama. Psychológia tak hviezd šoubiznisu ako aj divákov by vydala za celú knižnicu. Reklamné agentúry o manipulácii davu vedia svoje, nie nadarmo zamestnávajú špičkových psychológov.
 
Armáda v ničom nezaostáva, uniforma a zbraň zvyšuje rešpekt verejnosti a s ním stúpa strach neuniformovaných a neozbrojených z represie. Tí dobre vedia, aké vygumované mozgy majú jedinci v uniformách. Kto ste boli na vojenčine, zažili ste to a nemusela to byť len šikana a mazáctvo. Vojaci vykonajú každú špinavosť a odvolávajú sa na rozkazy nadriadených, sediacich na vyšších šteblíkoch mocenského rebríčka armády. Že aj mafia získava svoju moc pomocou zbraní a brutálneho násilia, je všeobecne známe, rovnako ako vojny mafií o ovládnutie trhu s drogami a "bielym mäsom".
 
Politika a mocenská posadnutosť
 
Zbieranie funkcií politikmi je len iný druh šplhania po hierachickom rebríčku, našťastie bez fyzického násilia, a politik si takto s každou novou funkciou zvyšuje svoju hodnotu vo svojich vlastných očiach. Zvyšuje si tak svoj pocit vlastnej dôležitosti a nenahraditeľnosti a to nemá s peniazmi nič spoločné. To platí všeobecne, zberatelia funkcií sa vyskytujú v každom režime bez výnimky. Bez ohľadu na vyhlásenia pre verejnosť každý, kto sa pohybuje v politike sa po skončení funkčného obdobia snaží o znovuzvolenie.
 
Aby si zberateľ funkcií udržal vydobyté postavenie, snaží sa z pozície moci potláčať všetkých, čo by ho mohli reálne alebo fiktívne ohroziť, reálnu aj domnelú opozíciu, ako aj všetkých, čo by ho mohli nápadmi a myšlienkami prerásť a nikomu nedovolí vystúpiť vyššie. Aj keď on sám môže byť schopný a pracovitý, stále má chorobný strach z toho, že by ho niekto prerástol, bolo by to preňho nesmierne ponižujúce, preto neznesie ani náznak kritiky, ani samostatného myslenia. Preto z pozície moci podráža a dusí iných a tlačí dole tam, kde by ich ako dobrý politik mal v záujme verejného blaha podporiť. Je za tým nielen schopnosť politika manipulovať s ľuďmi a zastrašovať ich a strata sebareflexie, ale aj tuposť jeho podriadených a ich ochota prikývnuť doslova na všetko, vykonať každý príkaz, a to len preto, že to povedal a prikázal papaláš s vyšším postavením.
 
Šplhanie po hierarchickom rebríčku čo najvyššie je obyčajný primitívny živočíšny inštinkt, ale v prípade vášnivých zberateľov funkcií dosiahol svoju extrémnu podobu.
Kto je vynesený na vrchol svojou vlastnou prácou pre spoločnosť, tomu všetka česť. Kto však šplhá pomocou intríg a podrazov, zaslúži si odsúdenie a zatratenie.
 
S úctou ku všetkým duševne zdravým voličom,
 
Jedináčikov brat
Anonym píše:
Středa 24.10.2012 23:36
Je to ako v tej rozprávke, Karol /KAJ/ bol to obyčaný chlapec, ktorého čriepka zo zrkadla primátora zmenila na chladného, bezcharakterného, neľudského netvora bez srdca. Považská Bystrica si takého primátora s ľadovým zlým srdcom naozaj nezaslúži.
Anonym píše:
Čtvrtek 25.10.2012 07:34
Ale ano, Mogoni si to zaslúžia. A najmä senilní dôchodcovia.

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359