Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Anna Jančová / Klubová kultúra?

Klubová kultúra?

Autor: Anna Jančová Poslední změna: Sobota 31.01.2009 20:19
Dlhé roky som mala pocit, že o kultúru v PB nie je záujem. Aspoň nie o tú menšinovú - ešte ako-tak by sa dalo nájsť pár nadšencov-konzumentov, ale o nejakej skupine, ktorá sa sama snaží vytvoriť "umenie", nemohlo byť ani reči. Potom ma šťastná náhoda priviedla k ľudkom, čo si hovoria "Napíšte si výpoveď" a zrazu vidím, že naokolo je kopa tých, čo sa chcú vyjadriť aj ináč, než len v krčme pri pive (aj keď ani túto formu nezatracujem:-).
Klubová kultúra?

Ilustračné foto: The Brown Ledge Theatre

Divadelníci, kapely,ľudia, ukladajúci svoje texty do zásuviek - tí všetci stoja v PB pred dvomi problémami: problém prvý - kde sa stretávať a tvoriť. Divadelníkov prichyľujú školy ( vďaka, gympel a ZUŠ IWK)a školské triedy sa menia na improvizované javiská, v prípade núdze sa dá cvičiť aj u niekoho v obývačke, muzikanti okupujú pivnice a garáže... Je to síce romantika a "sranda", ale dlho to takto človeka nebaví a mnoho tak nevytvorí. Takže - KDE???

Problém druhý - ak už niečo vytvoríte, chcete to aj prezentovať. Nacvičovať divadlo alebo muziku bez toho, aby ste to potom niekde predviedli ... trochu úchylné. Tu sa však objaví opäť tá záludná otázka - KDE??? Kde majú tvoriť a prezentovať sa ľudia, ktorí inklinujú ku komornejším alebo menšinovým žánrom? Kde sa majú o tom, čo vytvorili alebo videli, pokojne porozprávať? Naozaj sa v PB nenájde priestor, vhodný na KLUBOVÉ PODUJATIA? Je kultúrou len to, čo sa prezentuje pre Mestským úradom alebo Kinom Mier, hneď vedľa stánku s klobásami?

Je mi jasné, že KLUB, v ktorom by sa konali amatérske divadelné, hudobné či literárne večery najrôznejšieho umeleckého smerovania, by bol ekonomicky menej výhodný než prenájom priestorov takému či onakému "podnikateľovi". A možno niektorým vadí i to, že by sa v PB vytvorilo miesto, kde by sa stretávali tvoriví ľudia s názorom - takí sú najnebezpečnejší. My, mierne umelecky švihnutí, sme ako malé deti - mnohé veci nechápeme, ale zase, keď nás niečo zaujme a dostatočne sa zatneme, vieme byť pekne otravní, kým to nedosiahneme ... a teraz, keď nám berú aj poslednú "hračku" - Dom kultúry - možno začneme dookola a čoraz hlasnejšie opakovať tú otravnú otázku " PREČO???"

A budeme sa dožadovať odpovede.

A. Jančová
Příbuzné položky
O kultúre v Považskej Bystrici
Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 31.01.2009 21:23

smiem sa spýtať, čo sa stalo s priestormi kde bola kedysi krčma Bunker? prípadne čo sa stalo s tou krčmou?

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Neděle 01.02.2009 11:40
Pokiaľ viem, priestory sú zatvorené, nepoužívané.
Rockový klub / pub bol zatvorený kvôli vlastníckemu sporu medzi majiteľmi budovy. Konkrétne mená by som musel hľadať, nepochybujem že ma niekto informovanejší v diskusii doplní podrobnosťami :-)
Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 01.02.2009 14:38

Vlastnicke spory Remiš a Matušík

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 02.02.2009 00:13

"ten" poslanec Matušík

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 01.02.2009 15:53
  1. Jančová, podobná otázka aj na teba.. ako som pred chvílou dal aj autorke príspevku I. Posluchovej... máte záujem o spoluprácu na propagácii? alebo už niečo podobné na webe máte vytvorené.. a ľudia ešte o tom nevedia? dajte o sebe vedieť..či by bol záujem z vašej strany a uvidíme, čo sa s tým bude dať robiť
Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 01.02.2009 19:10

neviem či si pochopil čo autorky píšu: problém je s priestormi na nacvičovanie a prezentáciu predstavení. S propagáciou problém nie je. Sú tu dve televízie a dvoje novín, ktoré veľmi radi prinesú info o ochotníckom divadle.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 01.02.2009 22:58

konkrétne v tomto príspevku som žiadal o odpoveď dotyčné osoby a nie o diskusiu ďalších ľudí.. človek ako ja by sa rád dozvedel napríklad aj informácie o tomto divadle.. ako sa dá doň prihlásiť ak máš záujem a podobne.. preto by som ťa milý zaslúžilý prispievateľ rád vyzval, aby si konkrétnu odpoveď na konkrétne osoby predsa len prenechal na tých ktorým otázka patrila .. za pochopenie veľmi pekne ďakujem :)

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 02.02.2009 13:11

Hlavne pokoj :-) Divadlo Napíšte si výpoveď sa schádza v ZUŠ IWK vždy v stredu o 16.30. Priestor na propagáciu máme vytvorený na stránke tejto školy (www.zusiwk.sk). Akcie sú avizované v sekcii "Aktuálne". V sekcii Literárno-dramatický odbor sa plánuje vyčerpávajúca charakteristika divadla. Dúfam, že k tomu dôjde v blízkej dobe. Limity ochotníckeho divadla... Iva Posluchová

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 02.02.2009 13:06

Nejde ani tak o propagáciu, skôr ma na tom štve to, že napríklad ja som obyčajná ženská stredného veku, ktorá má konenčne čas na to, čo ju baví, lebo decká odrástli a I. Posluchová je mimoriadne šikovná po umeleckej stránke, ale pomaly zisťujeme, že ak chceme robiť tvorivého koníčka, musíme najprv riešiť "podružné" veci typu "kde a za čo robiť amatérsku kultúru". A keď sa aj podarí niečo "schrastiť" a dohodnete sa na prenájme divadelnej sály v DK, po nejakom čase zistíte, že nič z toho neplatí, lebo... podrobnejšie by o tom vedela písať I. Posluchová. To sú tie paradoxy - divadelníci nehrajú, učitelia neučia,lekári neliečia, lebo všetci píšeme projekty, žobrajúce o peniaze, len nám potom pomaly neostáva energia a chuť na to, čo sme pôvodne chceli... a nakoniec je všetko aj tak úplne ináč, než vaše projektové vízie. Len toľko. Ozaj, "Napíšte si výpoveď" sa stretáva v stredu v ZUŠ IWK.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 02.02.2009 13:14

Dik, Anna. Iva

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 02.02.2009 13:30

Priatelia, veľmi ma teší, že sa na "Otvorene" vedie búrlivá diskusia, ktorá sa bezprostredne dotýka kultúrnych záležitostí. Dobrým zvykom je pošomrať si na súdobé pomery a skončiť slovnými inzultáciami MZ. Z tohto materiálu však nijaký klub nenakreslíme. Rovnako nemôžeme čakať telefonát z MsÚ, či by sme láskavo nezarecitovali na otvorení klubu, ktorý nám mesto s radosťou odovzdáva, lebo sa dosurfovalo, že... Otázka je, čo ideme robiť. Napíšeme listy na mesto? Zviditeľníme sa na zasadnutí MZ? Pôjdeme klopať poslancom na dvere? Založíme združenie? Aká je šanca, že by sa vypracoval projekt (ROP, ESF,...) na rekonštrukciu napr. vojenskej správy a jedno poschodie, či pivnica by sa oferovala, nazvime to, "mestským umelcom" a cezpoľným návštevám? Iva Posluchová

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 02.02.2009 13:56
Ak táto diskusia nemá byť len obligátnym pofrflaním, mala by vyústiť minimálne do nasledovných smerov:

1. žiadať od Mesta priestory na klubovú činnosť v budove bývalej Vojenskej správy, presnejšie, spraviť využitie priestorov témou verejnej diskusie
2. zaujímať sa o budúce pravidlá prístupu k týmto priestorom
3. zaujímať sa o pravidlá prideľovania financií (grantov)na podporu kultúrnych aktivít z fondov mesta (v tejto oblasti sme už niečo podnikli)

Dôležitý je postreh A. Jančovej - že cieľom vašich aktivít je nacvičovať a hrať, nie písať projekty. Metóda, že umelci si napíšu žiadosť o finančnú dotáciu na Mesto, aby potom z tejto dotácie zaplatili za priestory PX-Centru (čiže opäť mestu), sa mi zdá byť dosť úchylná. Nielen kvôli zbytočnému úradovaniu, ale aj kvôli zbytočnému zdaňovaniu.

Mali by ste však mať vlastnú víziu podpory klubovej kultúry v meste, podloženú skúsenosťami z iných miest, a tú žiadať od Mesta. Možno by sa nejaké princípy dali "opísať" aj od športovcov, to je odjakživa silná lobby, a možno sa bude dať použiť argument "na podporu športu to robíte takto, prečo nie aj na podporu kultúry"?

Vyplýva z logiky výkonu politickej moci u nás, že sú vítanejšie centralizované a formalizované aktivity (typicky - milióny pre profesionálny športový klub, grant pre tradičný folklórny súbor...), než malá, doslova neviditeľná podpora pre skupinky fotrov, ktorí si idú podvečer zahrať sálový futbal, alebo skupinky nezávislákov, ktorí si vymyslia a nacvičia jednoaktovku.

Kľúčová je otázka "na čo sa používajú naše spoločné peniaze v mestskom rozpočte?"

Nepodceňujme energiu tisíciek rodičov, ktorí tiež nie sú nadšení, že prakticky jediným dostupným prostredím pre stretávanie ich detí s rovesníkmi sa stala fontána a okolité krčmy.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 02.02.2009 20:16

Nejako zhasla aktivita ohľadne prístavby DK roh, začiatkom roka okolo toho bolo niečo na zastupiteľstve, ohľadom predaja - ale odvtedy nič - vie o tom n iekto niečo ?? Či to je zasa výstrel naslepo z MÚ - ohľadne rozvoja mesta a skvalitnenia služieb - ako Megawaste proti Chudovskému ??

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 02.02.2009 22:38

Mesto Považská Bystrica prijme pracovníčku na pozíciu asistentky primátora mesta.

http://www.povazska-bystrica.sk/oznamy.phtml?id6=51&module;_action__0__id_info=14810

Šikovné baby urýchlene hláste sa, uzávierka 6.2. !!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 03.02.2009 00:50

Niekto bol lakomý a bral nájomné sám a pritom boli dvaja na priestor majitelia.2-krát hádajte komu p.Mišún iba platil...tak to skončilo na súde,pravda vyhrala..teraz treba doplatiť a nieje problém..všetci by sme chceli to ,čo nám patrí !!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 03.02.2009 00:52

to už je dávno dohodnuté,kto tam ide pracovať cez prac.dobu,aj po pracovnej dobe..

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 03.02.2009 06:39

A Aké sú kritéria?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 03.02.2009 16:19

Hlavne silný žalúdok - pokiaľ sa musí dlhšie zdržiať pri takom fešákovi !!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 04.02.2009 18:40

Mesto Považská Bystrica prijme pracovníčku na pozíciu asistentky primátora mesta.

Požiadavky:

• SŠ alebo VŠ vzdelanie, • znalosť práce s PC, • znalosť vedenia administratívy, • prax minimálne 3 roky, • vodičský preukaz sk. B, • výborné komunikačné schopnosti, • kultivované a príjemné vystupovanie.

Žiadosť spolu so štruktúrovaným životopisom zasielajte do 06. februára 2009 na adresu: MsÚ Považská Bystrica, Centrum 2/3, 017 13 Považská Bystrica. Bližšie informácie poskytneme na t. č. 042/4305125.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 04.02.2009 19:34

Šak ujo už má dve asistentky. Jedna vie asi čítať, druhá možno trochu písať. Tretia ho bude asi česať.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 04.02.2009 22:13

ozaj uraza,ako sa vyjadrujete voci p.primatorovi??odmeny dava na charitu,co je na tom ze chce este asistentku.Aj by som som bral peknu,sikovnu a mladu..a neziarliveho priatela musi mat!!ja mu fandim,treba dopriat,ved sme ludia.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 05.02.2009 05:37

a nemohol by byť aj asistentík?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 05.02.2009 18:26

Ja by som mal záujem o toho asistentíka - toho čo by česal!!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 05.02.2009 19:40

Alebo pozvať toho t....ho Rochyňaka, ten by medzi tu ružovú partiu zapadol !!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 05.02.2009 21:37

no neviem čo by urobil s plesovými víťazmi o najjagavejšiu pleš :)

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 06.02.2009 17:24

Opäť ma raz deti od sporáka a žehličky milostivo pustili k Internetu a vidím, že diskusia k môjmu článku sa hýbe fakt konštruktívnym smerom. Teší ma, že ste od "pseudoproblémov" nejakej klubovej kultúry, ktorá v dnešných pohnutých časoch aj tak nikomu na nič nie je, prešli k závažným otázkam typu "The Look of The Mayor". Vďaka za podporu. A. Jančová

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 06.02.2009 17:26

ale nás plešiny našich súdruhov tak velmo fascinuju hlavne haviarova je unikat

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 07.02.2009 10:12

tým kur.ám komunistickým takéj mogonskéj pospolitosti.Potom ste im ozaj len na smiech a odrbkajú vás kedy budú chcieť.Oni s tou vašou sprostotou rátajú a vy ste ich zatiaľ nesklamali! Takí ste prostí až je to na zaplakanie.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 07.02.2009 13:13

My, čo chodíme v neožehlenom, a ušetrený čas trávime na nete, vieme ako to tu chodí. Tie hlúposti typu "mengele, eštebák, irokéz, plešiny, koktanie atď." sem chodia omieľať max dvaja - traja ľudia. Ktorí majú osobný spor s vedením, kvôli "porcovaniu medveďa" po voľbách.

Konkrétne veci v diskusiách nevyriešiš, tam sa dá len získať prehľad o verejnej mienke v meste a zopár zákulisných informácií k téme. Naviac, ľudia čakajú že vec bude hrnúť dopredu ten, kto o tom začal písať.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 08.02.2009 07:27

..."získať prehľad o verejnej mienke v meste a zopár zákulisných informácií k téme"...

Tvoj pohľad na túto stánku je síce "kritický", ale dosť povrchný. Treba sa zamyslieť nad tým, ako sa správajú všetky zabehnuté klasické regionálne média. Prevažne posluhujú tomu, kto je aktuálne pri válove a svoj "účel" plnia predovšetkým počas volieb. Najvýraznejším prostitútom v tomto smere je bezpochyby redakčný kolektív PBn, ale úspešne im sekundujú aj regionalne TV. Sprievodným znakom týchto javov je to, že za za tieto "služby" majú zabezpečený nemalý a pravidelný peniazotok z verejnáho ms. rozpočtu.

Táto internetová stránka PB OTVORENE podľa môjho názoru slúži predovšetkým ako katalyzátor, kde na základe aj aj takýchto informácií, ktoré občas zatnú do živého, sa mnohé veci výrazne urýchlia a "voda sa sa vyčíri". A ak sa ti táto stránka zdá občas trochu bulvárna, tak je to vždy lepšie, ako neexistujúca internet. diskusná stánka na ms. webe, či mrtva v Obzore,...atd.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 08.02.2009 09:30

Táto stránka je veľmi dobrá, predpredošlý pisateľ asi nie je v obraze, ke%d si myslí, že zo dvaja ľudia sa tu " odbavujú ". Nech prejde mesto a púorozpráva sa so známimy, ale širšej society, nie iba jednej soc. skupiny a potom bude mať širší obraz a názor na vedenie mesta. Tiež zistí, že zo sľúbov - budeme iní a pod. liečil som,... a aj sa podarilo - veľmi rýchlo nás vyliečil z naivity a pod. Najväčšia tragedia je vtom, že *P.B. zaostáva za okolitími už snáď aj dedinami čo je pre okresné mesto tragédia a v budúcnosti bude veľmi dlho trvať pokiaľ sa niekde dokulhame !!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 08.02.2009 17:47

najskor budes zrejme napojeny na ten mestsky penazotok ked si taky spokojny a v obraze radsej sa okolo seba popozeraj a popocuvaj co sa po meste ne-deje a hovori trulo stranickoklientelisticky jeden

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359