Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Anna Jančová / Dámy pešo nechodia

Dámy pešo nechodia

Autor: Anna Jančová Poslední změna: Pátek 24.09.2010 12:28
... Prvé zlaté pravidlo, ktoré sa naučila naša pani premiérka, keď vstúpila do úradu, bolo: dámy nikdy nechodia bez pančúch. V Považskej Bystrici k tomu treba pridať: a určite by nemali chodiť ani pešo. Prečo?
(Poznámka na úvod – vlastne dve: uvedomujem si, že toto mesto má aj dôležitejšie kauzy. Taktiež si uvedomujem, že tento článok spočiatku vyzerá, že mal byť publikovaný v nejakom „light“  ženskom časopise. To druhé je však omyl. Iba to druhé. Bohužiaľ.)
Budem osobná a priznám sa k dvom úchylkám – rada chodím pešo a vo väčšine situácií chcem pôsobiť ako to, čím sa cítim byť, teda ako žena. To prvé má na svedomí môj otec, ktorý ma vláčil po horách, a zúfalé pomery v hromadnej doprave, to druhé moja matka, ktorá mi dodnes opakuje: „Správaj sa ako dáma.“
Viem, vyzerá to jednoducho, ale skĺbiť tieto dve vášne v PB je (hlavne v poslednom čase) pomaly nemožné. Prečo?
Vyjdem ráno z paneláku na Rozkvete. Na nohách lodičky s opätkom, lebo nič iné sa k tým šatám, čo mám na sebe, nehodí. A ja chcem byť v práci za dámu. Prebrodím sa smeťami, ktoré ku vchodovým dverám nafúkal vietor a riešim prvú dilemu: ísť po chodníku plnom blata, ktoré tu rozvláčili autá, parkujúce na rezancoch trávy alebo po tých smiešnych deravých betónových dielcoch, ktoré akosi stále nechcú zarásť trávou, do ktorých sa akýkoľvek opätok spoľahlivo zabára a občas i oderie či zlomí...? Je to vlastne jedno. Obe cesty sa podpíšu na mojich topánkach.
Blížim sa k mestu, na úsek, ktorému hovoríme „poza poštu“. Sklon kopca je čoraz strmší a ja, naberajúc čoraz väčšiu rýchlosť, rútim sa v elegantných topánkach nekontrolovateľne dolu týmto kopčekom, ďakujúc mestským dobrodincom za zábradlie na konci, ktoré ma pribrzdí pred nebezpečným vpádom na hlavnú cestu.
Prejdem križovatku, blížim sa k „policajtom“ ,ale chodník sa zrazu stráca, priestor na hlavnej ulici je plný tvrdo pracujúcich chlapov, ktorí ho zmenili na scénu z katastrofických filmov. Nikde žiadna značka, upozorňujúca chodcov na nutnosť prechodu na druhú stranu, nikde žiadny, aspoň improvizovaný chodník . Spolu s desiatkami ďalších nešťastníkov sa so strachom potkýnam v prachu na okraji autami preplnenej cesty. V tomto štádiu už kašlem na topánky, bojím sa o holý život.
Do práce prichádzam v zasvinených topánkach, prachom vo vlasoch a na mejkape, so zvýšeným tlakom a divokým výrazom v očiach. Do ďalšieho rána to však prejde a ja sa opäť vyberiem do bystrických ulíc v nevhodnom outfite, teda ako žena, hoci si uvedomujem, že odev a obuv sovietskej kolchozníčky by boli v tomto meste už niekoľko rokov vhodnejšie ... som nepoučiteľná.
Anonym píše:
Pátek 24.09.2010 12:59
pani Jančová, tu pomože len jedna rada a to je držať sa vzoru londýnčaniek. Po pracovnej dobe su londýnske ulice zahltene ženami v biznis kostýmčekoch ku ktorým majú obuté vyšmatlané tenisky. Paránde topánky nesú v batohoch prehodených cez rameno. A hoci londýnske ulice nie sú také rozmlátené ako tie naše považskobystrické londýnske ženy sa držia pravidla, že lodičky sa nosia len v kanceláriách a ani o päť minút dlhšie ako je pracovná doba... takže hor sa do vyčaptaných tenisiek a na udivené pohľady okoloidúcich len sebavedomo odvrknite, že to je predsa nová móda z Londona. Ked nám konečne urobia cesty a nebudeme skackať po meste ako raticová zver v lese, tak budeme zase pekné, upravené a londýnsku módu pošeme do hája :)
Anonym píše:
Neděle 26.09.2010 19:28
Reagujem na 12,59. Zo všetkých tento je najlepší. V celom svete chodia "dámy" do práce športovo a v práci sú za dámy. Málokde sa dá ísť do práce v tom , čo sa ráno oblečie na seba, okrem úradov. Takže tak. A chodníky sú lepšie ako boli v Stojárenskej, po poštu- teraz rozbíjajú vodári, aj na Strede, popod cintorín, na Lánskej. Napatrí sa pamätať?
Anonym píše:
Neděle 26.09.2010 19:41
Veď to vysvetlila.
Ide hlavne o ten úsek pri policajtoch, kde robia kruháč ale dočasný chodník pre chodcov neurobili. Laicky si myslím, že mohli len rozobrať a znovu poskladať tie drevené chodníky, ktoré chránili chodcov keď sa stavala diaľnica. Ale to asi robila iná firma. Ale keby stavebný úrad chcel, určite by to vedel dohodnúť. A taká vec by sa mala dať aj do podmienok stavby, veď už nie sme v 50-tych rokoch.
Anonym píše:
Pátek 24.09.2010 14:43
Stačí si objednať taxi a každé ráno v určenú hodinu Vás pred domom bude čakať nová octávia,ak bude zima,bude vykúrená,v lete vychladená a s radosťou Vás za smiešne 3€ zavezie na Vaše pracovisko.Ak natrafíte na mňa ešte Vám poradím aj s mejkapom.Nálepky nelepím,volajte informácie.
Anonym píše:
Pátek 24.09.2010 15:08
A večer ju za ďalšie 3€ odveziete z pracoviska rovno do fitneska, kde môže za ďalších 10€ šlapať na umelom chodníku, aby si udržala postavu a nasýtila svoju chuť chodiť pešo.
Anonym píše:
Pátek 24.09.2010 16:58
Zial v PB este dlho nebudu ciste chodniky... pretoze take nie su nikde na Slovensku.
Anonym píše:
Pátek 24.09.2010 17:31
Myslím že článok nebol až tak o čistote chodníkov, ako skôr o tom, že u nás NIE SÚ chodníky. To čo ide z Rozkvetu je horská dráha, a to čo od pošty nadväzuje, je slalom medzi stavebnými strojmi.

Chodci v PB sú naozaj ako raticová zver. Pretože povedzme si, kto kedy videl vedenie mesta chodiť pešo? S výnimkou Adameho, ktorý býva tak blízko pri mestskom úrade, že len prebehne podchodom, čo je jedna z mála slušných chodeckých trás.

Haviar už ani nebýva v meste a Kubovič býva v Orlovom.
Anna Jančová
Anna Jančová píše:
Sobota 25.09.2010 20:20
Správne ste ma pochopili, ďakujem - tu nejde o to, že by som bola až natoľko nepraktická, že by som nevedela, čo si obuť ( určitú dobu už skutočne vychádzam z domu v nížkych lacných topánkach a prezúvam sa v práci), ale o to, že na "menšinové" skupiny ako sú chodci a cyklisti, sa v tomto meste sústavne kašle. Keď nám ponad hlavy stavali diaľnicu, mali pri všetkej tej drzosti aspoň toľko chochmesu, že zmeny chodníkov pre chodcov boli riadne značené a chodci chránení pred dopravným ruchom akýmisi "potkaními dráhami".Teraz ale, keď prechádzam od hlavnej križovatky k stanici, mám pocit, že niekto robí pokus, čo všetko ešte Bystričania so sebou nechajú robiť - neviem,aká firma tie práce vykonáva, ale pre ňu chodci proste neexistujú! A asi ani pre zodpovedných z mesta.Ignorovať tie stovky ľudí, ktoré tadiaľ denne prechádzajú,to už chce riadnu dávku arogancie!
Anonym píše:
Neděle 26.09.2010 08:58
Neviem o čo tu vlastne "Bystrickým paničkám, či dámam" ide....asi by ste mali ísť všetky na dedinu, aby ste si vyskúšali, čo je to za "skalnatú" a strastiplnú cestu, kým sa dostanete do práce...a to nehovorím o tom, že nám verejné osvetlenie opravovali 11 mesiacov...ano to je skoro rok...takže v úplnej tme do práce v úplnej tme z práce...tu sa neopravujú cesty krásnym koberčekom, tu sa opravujú drťou, ktorá vydrží čo vydrží a už sa nám zrazu splavuje popri baráku...aj na dedine sa totiž vyskytujú tzv. "dámy" a tiež nosia lodičky,...len drsnejšie podmienky ich donútili sa tak trošku prispôsobiť...keď nasneží,...hmmm, keď nás zasype snehom t. j. cca 30 cm, potom začne behať ohŕňač, a to naozaj len jeden, takže kým prejde celú dedinu, hups...sneh je opäť naspäť...ale prečo by sme sa mali neustále na niečo sťažovať, keď sme sa sami rozhodli, že tu chceme žiť...keď sa vám nepáči, presťahujte sa tam, kde je to podľa vás krajšie, čistejšie,lepšie....možno keby sa sami ľudia pozreli na seba, že ten odpad sa na tie ulice nedostane sám ( z neba nespadol)...a že odvoz takého odpadu aj čosi stojí...a to nie je len o odpade...je to o zničených zastávkach, rozbitých smetných košoch, dopravného značenia, osvetlenia, takto je možné menovať veci až donekonečna...skúste si podať na váš MsÚ žiadosť o informáciu, koľko financií sa minie za rok len na odvoz tzv. "čiernych skládok", potom by sa možno ušetrilo viac na opravu chodníkov a komunikácií,ale žiaľ nad takýmito vecami sa už nezamýšľate...len aby ste mali pokosené, opravené, ohrnuté,príjemné....ale prečo nezačnete od seba, aby to prostredie bolo podľa vašich predstáv...možno by stačilo začať hneď s tým, že sa nebudete zbytočne sťažovať na internete, ale zúžitkujte ten voľný čas osožnejšie (keď už máte taký veľký vzťah k prírode)zoberte metlu do ruky a tie smeti, čo vám ráno nafúka do vchodu pozametajte...potom ak tam budú aj na ďalší deň, skúste to znova...a keď sa to bude opakovať, možno uznáte, kde je vlastne chyba a čo je hlavnou pointou tohto textu...(nestačí vykrikovať, čo my chceme,....ale čo sme spravili preto, aby to tak nebolo...) ďakujem, že mi bolo umožnené prejaviť svoj názor na tento problém
Anonym píše:
Neděle 26.09.2010 10:44
Veľký súhlas........a to som z Rozkvetu
Anonym píše:
Neděle 26.09.2010 11:30
Verte že na Rozkvete to máte ešte dobré!
Prídite sa pozrieť na SNP.
Tu to už pol roka vyzerá ako v Drážďanoch po druhej svetovej.
A k tomu sa ešte stále nekúri,...no a pravdepodobne sa ešte aj dlho nebude.
Zákopy, jamy, lávky, vytrhaný betón, blato a nikde nik kto by na tom pracoval!
To máme brať ako kurz prežitia v bojových podmienkach?
K čomu je nám vlastne naše zastupiteľstvo?
Anonym píše:
Neděle 26.09.2010 12:28
nazvať to stádo inb...lov zastupiteľstvom, to chce naozaj dobrú dávku guráže.
Anonym píše:
Neděle 26.09.2010 14:25
Anonym 8:58 píše: "možno by stačilo začať hneď s tým, že sa nebudete zbytočne sťažovať na internete, ale zúžitkujte ten voľný čas osožnejšie (keď už máte taký veľký vzťah k prírode)zoberte metlu do ruky a tie smeti, čo vám ráno nafúka do vchodu pozametajte"...

Prepáčte, ale to je riadna hlúposť.
Kým od nás mesto a štát vynucuje dane, tak od nich treba vyžadovať, aby si plnili svoje povinnosti. Či cez internet, alebo listami, alebo osobne. Inak nás budú považovať za stádo a podľa toho sa k nám budú správať.

Áno, niekedy je jednoduchšie vyhrnúť si rukávy a namiesto sťažovania si to urobiť sám.

Ale čo by mala robiť autorka textu? Naozaj len odložiť slušné topánky a prezuť sa do gumákov. Má snáď osobne , namiesto mestskej polície, odťahovať autá, ktoré parkujú na trávnikoch? Čistiť ulice od blata, namiesto predraženého MEGAWASTE? Zobrať kladivo a dosky a sama vyrobiť dočasný chodník pre chodcov na kruháči pri policajtoch?

Súhlasím, že na dedinách máte vážnejšie problémy. NO tak sa ozvite tam, kde to má význam, a nie na stránke ktorá sa venuje problémom v meste Považská Bystrica.

(Možnože hlavným problémom PB je práve to, že tu žije väčšina obyvateľov s dedinskou mentalitou. Tí sa radšej oboria na ženu, ktorá chce chodiť v slušných topánkach po chodníku, aby sa chytila metly.)
Anonym píše:
Neděle 26.09.2010 16:53
Je to tak ako vravis.
Anonym píše:
Neděle 26.09.2010 23:51
Tak vy pani z dediny považujete za normálne,že zaplatím mestu ročne 600€ daň z nehnuteľností,ďalších 130€ za vývoz odpadu a potom z dlhej chvíle budem zametať chodníky,aby to tu trochu vyzeralo.My vám tiež nevravíme,aby ste v dedine poctivo čistili jarky pri ceste,aby ste pri každom daždi neplakali,že vás vytápa.Všetko tam máte prakticky zadarmo a nás tu poučujete.Jeden príklad.V P.B.daň z nehnuteľností 200m2 obch.priestor 500€ a nikto sa nepýta,či sa niečo predáva,alebo sa rekonštruuje. Sverepec 2200m2 stav.pozemok ani vám nepošlú poukážku na platenie,lebo poštovné je drahšie ako vyberaná daň.
Anna Jančová
Anna Jančová píše:
Neděle 26.09.2010 19:40
Každý žijeme tam, kde nás osud zavial, často i tam, kde by sme veľmi nechceli a máme z toho rôzne výhody a nevýhody. Kedže bývam v meste, očakávam určitý druh dnes už samozrejmých služieb, napríklad aj v podobe chodníka, ako kompenzáciu za hluk, nedostatok súkromia, zelene a mnohých iných vecí, ktoré mi mesto uberá - to v 21. storočí nie je hádam až taká prehnaná požiadavka.A k tým smetiam - ked sa vraciam z práce, zbieram ich vo vchode takmer dennodenne, takisto ako to robím na túrach, kde odnášam z hôr aspoň to svinstvo, čo sa mi zmestí do batoha. Máte pravdu, nestačí len vykrikovať, ale ak ja ( a určite i vy) robím v práci minimálne to, za čo som platená, tak to logicky požadujem i od druhých, zodpovedných za moju bezpečnosť a plynulý pohyb po meste. Neviem, či ste šli v poslednom čase po trase pošta - polícia, ale tam v súčasnosti nejde len o nejaké pohodlie, ale o bezpečnosť chodcov.Prajem príjemný deň a hladkú cestu všade, kam sa potrebujete dostať.
Anonym píše:
Pondělí 04.10.2010 21:56
Výborný článok! a na margo komentáru, že na dedine sa žije oveľa horšie, osobne sa prenesiem cez prach aj diery v chodníkoch ale keď stojím na zastávke "agrosany" chrbtom k ceste a zrazu ma o pár centimetrom minie lyžica ťažkého stroja s plným nákladom po čom nasledovali zúrivé výkriky robotníka aby sa všetci ľudia na zastávke pomkli niekam dozadu, len aby ich ten báger (či čo to bolo) neprešiel, to bola posledná kvapka! Toto sa určite nedá označiť za niečo, nad čím by mal človek len mávnuť rukou.

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359