Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / forest / Odpad alebo O čom to je....

Odpad alebo O čom to je....

Autor: Forest Poslední změna: Středa 19.08.2009 00:19
Komunálny odpad, veľkorozmerové kontajnery, neodvážanie smetí tak ako kedysi, drzosť obsluhy firmy zabezpečujúcej vývoz komunálneho odpadu, obrovský nárast nákladov za tretinové služby, stanovište nákladných automobilov tejto spoločnosti pred starým veľkoskladom jednoty za železničnou stanicou.... toto všetko sú dôvody, prečo som sa rozhodol napísať tento článok. Podotýkam, že čerpám zo skúseností z rôznych mestských častí, kde sa samotní ľudia – teda koniec koncov zákazníci sťažujú na dané služby, akurát nevedia, kde sa so svojimi sťažnosťami obrátiť, aby sa o nich vedelo a hovorilo. Plus aj samotná reportáž na ITV, kde vystupuje a hodnotí situáciu majiteľ MTS – pán Chudovský, a ako konfrontácia inžinier Adam - obhajujúci firmu Megawaste.

Na začiatok by som snáď uviedol dôležitý fakt, že nie som zástancom ani jednej firmy, a nechcem nahrávať ani jednému majiteľovi alebo nebodaj politickej strane - prípadne špiniť na inú. Hlavným zámerom je naniesť danú problematiku z môjho pohľadu ako koncového zákazníka, a začať aktívne hovoriť o danej téme, ktorá nám doslova horí pod zadkom.

Spomínanú reportáž s p. Chudovským a  p. Adamom si môžete pozrieť na tejto linke: http://www.i-televizia.sk/noviny_7.php

Ako prvá  ma po náhlej zmene vývozcu komunálneho odpadu znepokojila jedna vec. A tou bolo stiahnutie veľkokapacitných kontajnerov zo všetkých mestských častí. Sedliacky rozum napovie asi každému, aké to bude mať následky, ak služba, ktorá tu bola odjakživa „zadarmo“, zrazu zmizne. Spôsobí to, že ľudia budú vyhadzovať tento odpad na čierne skládky, ktoré často začali vznikať v blízkosti stojísk týchto veľkých kontajnerov. Bohužiaľ kompetentní, ktorí za vzniknutú situáciu zodpovedajú, asi  nemajú so sedliackym rozumom veľmi korektné vzťahy. Byť vedúcim životného prostredia a netlačiť na mesto, aby k takémuto kroku nedošlo... nakoľko sa tým každopádne zhorší úroveň životného prostredia v meste. Byť vo vedení mesta a nedať si podmienku firme, ktorú platím za služby, aby sa k takémuto kroku nepodujala... Byť firmou, ktorá si náklady zvýšila a prestať platiacim zákazníkom poskytovať túto zaužívanú službu...a v neposlednom rade počúvať od všetkých týchto vymenovaných zodpovedných vyhlásenia, že ľudia, ktorí robia čierne skládky sú tí jediní vinníci, ktorí by mali byť potrestaní...

Myšlienka "poďme si spraviť čistejšie okolie, poďme viac separovať, poďme byť ekologickejší" je fajn, ale v prvom rade treba na to vytvoriť podmienky a nie zhabať kôš a potom udávať a pokutovať toho, čo si za smeti platí, ale mu ich nevyvážajú.

 

Ako druhé ma zaráža fakt, že zákazníkom, ktorí bývajú v paneláku, odvezú v podstate všetko, zatiaľ čo zákazníkom na dedinách (mestských častiach) odvezú smetiari len zopár vecí a aj to nie vždy. Konkrétny príklad v Šebešťanovej či Považskom Podhradí, kde v jednej ulici si robia smetiari doslova z občanov dobrý deň, raz im popolnicu neodvezú vôbec, inokedy len ak to majú uložené v čiernom igelitovom vrecúšku... Inokedy dokonca nazerajú ešte aj do tých vriec a hrajú sa na strašných ekológov. Asi si viete predstaviť, aké stresy majú starší občania, keď príde deň D,  ráno majú prísť smetiari a tŕpnu teraz v obavách, čo odvezú a čo neodvezú tentokrát.  Je to skutočne zarážajúce, keď si niekto platí smeti rovnako v jednom meste, ale o vývoz smetí sa musí obávať oveľa viac ten, kto býva v rodinnom dome ako ten, čo býva v paneláku. Obzvlášť, keď si potom pozrie v regionálnej TV skvelú hlášku z vedenia mesta, že biologicky rozložiteľný odpad si predsa má každý vyvážať sám na svoje náklady na staré bagrovisko Slavojka (Záblč). No mesto skutočne cíti a myslí sociálne, obzvlášť na už spomínaných dôchodcov po 70tke, ktorí si určite budú šupky z banánov, kýbel trávy či iný „nežiadúci odpad“ voziť  10 km mestskou hromadnou dopravou.

 

 

Ako tretie ma zarazil fakt, že mesto v roku 2007 tvrdilo, že služby MTS sú predražené, a treba hľadať iné firmy, ktoré by dokázali zastať úroveň predchádzajúceho vykonávateľa za lepšiu cenu. Vtedy sme azda všetci jednotne súhlasili, že tie MTS budú asi fakt drahé a nebolo by na škodu skutočne poobzerať sa aj inde. Bohužiaľ aj v tomto prípade sa občania mesta  dostali z dažďa nie pod odkvap, ale rovno pod vodopád.

Ja som občan tohto mesta, ktorý platí za určité služby a bol som zvyknutý na určitý štandard, preto sa na to pozerám nasledovne: V zime som bol zvyknutý, že keď ráno pôjdem do školy/do roboty, a v noci nasnežilo, tak to niekto ohrnie a posype. Bohužiaľ, súčasnosť taká nie je, hlavne čo sa týka chodníkov. Ohŕňanie chodníkov zamrzlo na bode mrazu. A vrchol všetkého bolo, keď ani tie najfrekventovanejšie chodníky v meste ani len nepáchli po ohrnutí – napríklad kompletne "zaľadnená" pešia zóna na Strede v zime 2007 - 2008. (Bohužiaľ foto už momentálne nemám k dispozícii.) Bol som zvyknutý na veľkorozmerové kontajnery,  bol som zvyknutý na vývoz kompletného odpadu v popolnici, bol som zvyknutý na pokosenie trávy, ktoré trvalo napríklad na sídlisku Stred 3 –4 dni a bol pokoj. Nie ako predminulý rok, keď sa tu s tým mordovali aj dva týždne mladí chlapci, ktorým sa neustále kazili stroje, a nakoniec ani všetko naraz nepokosili. Tento rok bol naštastie čo sa týka kosenia trávy bezproblémový, avšak aj vďaka tomu, že to tento rok robili MŠK. 

 

Preto sa na záver pýtam: Prečo má občan tohto mesta platiť za vývoz komunálneho odpadu viac, keď mu vyvezú skoro len jednu tretinu toho, čo v minulosti? Prečo má mesto platiť o 12 miliónov korún viac (údaj z reportáže ITV – poplatok za služby) za služby ako v minulosti, keď sa v mnohom zhoršili? Je možné, že niekto v meste uverí tým maximálne nekonkrétnym vyhláseniam pána Adama, že aj keď sa zvýšili náklady o 12 miliónov ... že to stále nie je drahšie, pretože to nie su tie isté a tie samé služby? 

 

Ešte raz: ja som občan tohto mesta, a mňa nezaujíma, čo si tá firma píše do vykonaných prác, čo si nakúpila za tých 12 miliónov naviac... čo robí pre mňa o tak strašne viac...

Mňa ako koncového zákazníka zaujíma len to, prečo mesto z našich peňazí platí o 12 miliónov viac, keď služby a údržba v zime sa zhoršila (a to aj v takom prípade, že zimy sú oveľa miernejšie ako v minulosti) a smetí vyvážajú sotva tretinu z toho čo kedysi. (V tom myslím aj to zrušenie veľkokapacitných kontajnerov).

 

A ako takú pikošku na záver som si pripravil zaujímavú panorámu miesta, kde táto firma má svoje stojisko. Predmetom tohto článku nebolo zisťovať vznik a históriu tohto podniku a ich dlhoročné skúsenosti, avšak podľa vzhľadu všetkého vozového parku odhadujem, že táto spoločnosť buď kompletne obnovila vozový park, alebo vznikla len prednedávnom. A možno že toho dôsledok je aj to, že nemajú dodnes svoje vlastné stojisko s garážami, pre prípad, že by sa stroje pokazili. Ak by som chcel byť drzý, spýtal by som sa - nie je to len firma vzniknutá na zelenej lúke?  Na obrázku vidno vozový park zaparkovaný pred starým skladom Jednoty za železničnou stanicou.

megawaste.jpg
Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 19.08.2009 07:24

vďaka za seriózny, analytický článok v ktorom sú zovšeobecnené fakty, niektoré som ani nevedel.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 19.08.2009 07:51

naša milá Megawaste sa totiž podľa obchodného registra volala STAKO enviro s.r.o., Spartakovská 20, Trnava 917 01 .

Megawaste sa stala až 27.7.2007, teda zhruba pol roka po veľkom tresku. Vystupujú tam títo dvaja páni : Ing. Viliam Staník Teheľňa 2279/7 Skalica 909 01

Ten má napojenie vo firme BIOREM s.r.o., v ESK, a.s. v likvidácii, Megawaste Liptov s. r. o. (vznik 6.11.2008, sídli ul.Nová PB),

Ing. Ivo Knápek Partizánska 3009/34 Hodonín 695 01 Česká republika

Takže tak...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 19.08.2009 07:51

..."Preto sa na záver pýtam: Prečo má občan tohto mesta platiť za vývoz komunálneho odpadu viac, keď mu vyvezú skoro len jednu tretinu toho, čo v minulosti? Prečo má mesto platiť o 12 miliónov korún viac (údaj z reportáže ITV – poplatok za služby) za služby ako v minulosti, keď sa v mnohom zhoršili? Je možné, že niekto v meste uverí tým maximálne nekonkrétnym vyhláseniam pána Adama, že aj keď sa zvýšili náklady o 12 miliónov ...

Odpoveď je relatívne jednoduchá. Aj Chudovský, aj Megawaste vznikli na to, aby sa preliali peniaze z mesta do iný vrecák. Chudovský bol vytvorený Lacom aby si tento odlieval, Megawaste viceStandom, detto, pričom tam bol zapojený aj exMarcel Jancovie.

Vznik mali obe firmy mierne odlišný. Ščevo dostal za babku celý areál Technických služieb, ktorý pôvodne patril mestu, vrátane strojového vybavenia! Do Megawaste zase mesto napumpovalo milióny zálohovanými platbami, keď im platilo vopred, ešte pred vykonanými prácami! Cieľ však majú rovnaký, pričom však nemyslím že ním je spokojný občan a čisté, ekologické mesto.

Podobne vznikli aj ďalšie firmy: V stavebníctve sa prelieva(lo) cez PSS versus Všadestav, v mediálnej branži zase Marika versus Galovičove Podlažie a Elektrocentrum, atď... A proces odlivu našich koruniek (ojrákov), naplno pokračuje. Kríza-nekríza...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 19.08.2009 07:56

radosc podnikac v tomto mesce.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 19.08.2009 09:40

Mali by tie ceny porovnať aj s mestom podobnej veľkosti, kde technické služby neslúžia na odlievanie mestských prachov. Aby sme zase z Chudovského nerobili anjela.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 19.08.2009 09:43

tiež by mohli v tej TV Marike porovnať, koľko prachov pumpujú do svojej televízie oni, cez zmluvy spravené za Lackoviča, a koľko pumpuje Galovič do TV Považie, cez zmluvy spravené za Adameho/Haviara/Kuboviča.

Anonym píše:
Středa 16.09.2009 20:27
preto treba zmeniť zákon v samospráve a verejnej správe tak že zmluva môže byť podpísaná na max 2 roky!!
Ked nové vedenie chcelo ukázať občanom že im ide o ich peniaze malo previsť MTS do majetku mesta a mestská firma sa má starať o odpadky a kosenie,myslím že by nezamestnaní aspom mali čo robiť. No a kedže sukromné firmy to lacnejšie neurobia,keby mi tu niekto nadal do socialistov,jediné čo by bol problém že aj keby sa v mestskej firme kradlo,máme tu na to kontrolu ,poslancov a ludí...a priamazodpovednosť primátora,žiadne zhadzovanie na nejaku firmu...
Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 19.08.2009 08:14

Pred domom sme mali za Chudovského tri smetiaky, teraz máme dva, kôš na psie exkrementy dali hneď za kontajner, a tam, kde najviac chodia psíčkari nie sú, keď pokosia trávu, nechajú kopy hniť a zapáchať, pred balkónom mi vyrezali zdravú borovicu, ktorá nikomu nevadila, skoro mi vtedy išlo srdce rozpučiť od žiaľu, bol nasadený malý stromček, aj ten zmizol po kosbe, chodníky sú také rozbité, že si večer môžem na nich vytknúť členky, hlavná vec, že urobili nové tam, kade skoro nikto nechodí...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 19.08.2009 08:36

Starému ujovi, keď zase bude mať raz otvorená dvere, aj pre plebs :)

Anonym píše:
Středa 16.09.2009 20:28
stálo to za houby vtedy a stojí to za houby aj teraz.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 19.08.2009 12:25

pekná spoveď rozčerteného občana - ale to je asi tak všetko. Mimochodom, pokiaľ viem, tak ten bývalý veľkosklad s garážami je firmy Megawaste.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 19.08.2009 18:37

Bobhužiaľ pre nás občaniov možno iba konštatovať, že ideme do sračiek!! Iba sa modlíme aby nebola nejaka zlá zima, lebo ináč sme hotoví !!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 19.08.2009 21:24

úplne súhlasím s názorom v článku, kosenie oničom, osvetlenie- asi tak isto ako s MTS, odpad- veľkorozmeráky skutočne chýbajú, veď tam išiel všetok odpad čo sa pri dome nezmestil do popolnice... teraz si na to treba volať extra sužbu, nech to extra naložia- aj keď to nechám pri popolnici aj vo vreciach, proste to nevezmú... (hlavne keď je tých vriec viac ako jedno a nie sú poloprázdne). Ľutujem, že sme v Jelšovom boli proti dočasnému zbernému dvoru, bolo by to bližšie kam voziť, a ani to tak nesmrdí a nie je taký bordel

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 19.08.2009 21:37

Nechápem prečo tu máme dve televízie, ktoré sú platené z našich peňazí. Ilava nemá žiadnu telku, Dubnica tiež, Púchov jednu. To platíme nejaké miliony za to ze mnohý to ani nepozeráme, možno to zasadanie primátora a poslancov. Nechápem to, pýtal sa nás niekto, či chceme na to davat naše peniaze.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 19.08.2009 21:47

Lebo jednu televíziu ovláda Lackovič a druhú zas potrebuje Adame, terajší primátor, nie?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 19.08.2009 21:49

"Ľutujem, že sme boli v Jelšovom proti dočasnému zbernému dvoru." To je správny záver uvedomelého občana. Niekedy sú ľudia proti všetkému, lebo o tom hovno vedia a až reálny dopad im ukáže, že to také zlé nebolo. Vo viacerých mestách fungujú "oblastné" zberné dvory. Dokonca si tieto zberné dvory viac ľudia strážia, dbajú na poriadok a na to, aby sa tam nezhromažďovali odpady, ktoré tam nepatria. Kedysi to boli veľkokapacitné nádoby okolo ktorých sa tvoril bordel, lebo tam každý vyhadzoval bordel ako bez najmenšej kontroly. Dnes to mohli byť oblastné odkladiská na iný ako komunálny odpad, vybudované za europske peniaze aj s obslužným personálom, alebo strážnikom. To je riešenie. Len to by sa tí idioti, čo sú na meste museli zobudiť a riešiť veci, ktoré sa možno aj na prvý pohľad nezdajú veľmi populárne...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 20.08.2009 21:41

no len racionalne mysliacich ludi je v nasej zasranej bystrici malo priatelu. Ved povazska je jedna velka kotlina, tak preco by sa z toho nemohlo urobit jedno velke smetisko ponad ktore pojde dialnica? Historia tym neutrpi a ani nikomu chybat nebudeme... Zbohom Mogoni.

Anonym píše:
Středa 16.09.2009 20:35
Tak chlapče, Ty si buchol klinček po hlavičke. Jeden z lepších príspevkov, ale treba ho správne pochopiť.

« červenec 2018 »
červenec
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359