Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Fero Hrach / Mestské zastupiteľstvo - dramatické aj úsmevné

Mestské zastupiteľstvo - dramatické aj úsmevné

Autor: ferohrach — Poslední změna: Úterý 09.01.2007 00:01
[Komentár anonymného člena portálu] Komentár Fera Hracha k MZ zo dňa 29.12.2006 - prvému povolebnému zasadnutiu.
    Tak vážení, máme to za sebou. Zbavili sme sa poslaneckého zboru, ktorý môžeme s kľudným svedomím prirovnať ku komunistickému federálnemu zhromaždeniu. Odchádzajúci poslanci mestského zastupiteľstva - táto prevažne homogénna hmota bez chuti, farby a zreteľne sa prejavujúcej inteligencie, necitlivá na vonkajšie podnety ale pritom ľahko tvarovateľná podľa nálady jej kreátora do akékoľvek formy - bola nočnou morou najmä naivných demokratov. Tým sa ale ťažko dýcha už od revolúcie, ktorá sľubovala, že pravda zvíťazí.
    Členovia bývalého mestského zastupiteľstva zaiste odchádzajú s presvedčením dobre vykonanej práce. Len som si nie istý, čomu pri hodnotení vlastného prínosu pre toto mesto podľahli. Je to nedostatok sebareflexie, obecnej či odbornej rozhľadenosti, sebavedomia a sebaúcty v interakcii s pocitom, za každú cenu niekam patriť a na niečom sa podieľať? Nuž, ako u koho. V niektorých prípadoch to mohla byť aj doteraz ničím nepodlomená viera v hodnoty vlastnej politickej strany alebo len obyčajná snaha o možnosť výhodných kontraktov. To viem celkom dobromyselne pochopiť, ale fascinuje ma nerovnováha ich zisku a dôsledkov ich rozhodovania. Za omrvinku z koláča alebo aj za nič, možno len za uznanie straníckeho bossa nám za posledných dvanásť rokov naši ťapákovci odkývkali závideniahodné svetlé zajtrajšky.
    Trochu paušalizujem, boli tu až tri volebné obdobia s rôznym zložením poslaneckého zboru, ale obecne povedané, diaľnica - éto váše delo! Najskôr papagájovali "zásadné" stanovisko, že "cez mesto nie", a keď si to mafiózo rozmyslel, tak nemali najmenší problém osvojiť si túto zmenu. Motívom mohol byť aj lobing stavebného dodávateľa požadovaných 500 bytov. Nakoniec 500 bytov nebolo, čert ich vzal a nám diaľnicu nad hlavy dal! Tie doteraz postavené totiž financoval štátny fond rozvoja bývania, tak ako v iných obciach bez súvislosti s diaľnicou.
    Ach tie Tri veže, srdce ma bolí, plánované námestie republiky (doporučuje jedenásť architektov z desiatich), protiľudová energetická antikoncepcia (monopol dodávateľa tepla), neštandardné prevody majetku mesta, zákaz fotografovania na mestskom zastupiteľstve - načo to vlastne stále omieľať! Tá jednota sa už dúfam nikdy nezopakuje.
    Možno niektorým občanom imponuje, keď v zastupiteľskom zbore nie je "žiáádny sváár", ako nám svojho času milo zanôtili mečiarovci. Ako sa ukazuje, práve to je pre pevne nezakotvenú demokraciu zlé znamenie a verejnosť by mala zbystriť. Ale zdá sa, že smerujeme k lepšiemu. Na prvom mestskom zastupiteľstve bola pozoruhodná akcieschopnosť muža činu, poslanca, ktorý ako bývalý viceprimátor a znalý veci, srdnato nachádzal procedurálne závady, až to vyvolalo úsmevy zúčastnenej verejnosti. Tento Man in black sa s našepkávaním občana Lackoviča vcítil do funkcie vodcu opozície. Pripomenulo mi to, ako sme za totáča zvykli hovoriť: usilovný blbec - horší ako triedny nepriateľ. Neuvedomil si, že nie malicherné procedurálne závady a politikárčenie, ale pravda a morálka je to, čo občan v prvom rade požaduje od verejného činiteľa. Ja som mu proste neuveril. Neuveril som, že je to úprimná snaha o procedurálnu čistotu.
    Problém, prečo snaha tohoto naklonovaného komunálneho politika vyvolala zhovievavé úsmevy, nespočíva v trápnosti formy, s akou sa snažil o zbytočné, ale v nepochopení myslím že generálneho problému doterajšieho vedenia mesta: v rozpore presvedčivo interpretovaných lží (tak dokonale až došlo k samopresvedčeniu) a skutočných činov. To bolo pre bývalé vedenie príznačné, super forma - ale obsah podľa chuti. Krv nie je voda, tejto schizofrénie sa dúčeho strana zbaví len veľmi ťažko. Ale väčšie sympatie verejnosti by si isto aj na miestnej úrovni získala skôr sebareflexiou ako arogantnosťou. Primátor Lackovič nepochybne ako politik vždy pôsobil elegantne a kultivovane. Napriek tomu voľby nevyhral. Dôvodom mohol byť najmä narastajúci rozpor medzi formou a obsahom činnosti jeho kabinetu. Potvrdilo sa, že funkcia po čase zákonite prináša aj stratu súdnosti a citlivosti. Ale odchádzať urazený nemusí, podarilo sa mu niečo, čo sa už nikomu nepodarí.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 04.01.2007 22:41

Je to pekne napísané. Bol som veľmi prekvapený ako sa pááán poslanec keruľ správal. Myslel som, že veľmi rýchlo otočí kabát. Nakoniec nebolo by to prvý krát ale čo nieje ešte môže byť. Len dúfam, že mu už na to nikto nenaletí. A to s tymi Považskobystrickými novinkami je riadné svinstvo. Určite je to pripravované pre Lackoviča ako "nezávislé" noviny. Ktovie, či sa niečo podobné nedeje aj s "MARIKOU". Novému zastupiteľstvu držím palce a myslím si, že aj bez valcovania pôjde po rovnej ceste.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 07.01.2007 14:52

..."ako sa pááán poslanec keruľ správal. Myslel som, že veľmi rýchlo otočí kabát"....

  • on ho už otočil. Hneď po zastupitľstve... :)
Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 18.01.2007 18:49

Ááále otočí neboj. Veď on je naučený strkať sa do riti tomu kto zaplatí viac. Alebo tomu nie je tak, pán Keruľ?

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359