Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / bizmut / (komunistické) Školstvo v Považskej Bystrici

(komunistické) Školstvo v Považskej Bystrici

Autor: bizmut Poslední změna: Pondělí 08.02.2010 23:57
Vždy, keď sa píše o školách a školstve, začína sa to klišé vetou, že koľko nás to tie pani učiteľky naučili. S tým aj s odstupom času súhlasím. Predstavte si však, že ako decko ste sa nemali možnosť rozhodnúť, kde budete chodiť. Zaprvé, mali ste ani nie 6 rokov a zadruhé ste patril do obvodu...

Odvtedy pretieklo veľa vody a dnes vyberáte celkom podľa vlastných kritérií. Ale žiaľ obmedzene. Začnem tým, že moje dieťa navštevovalo škôlku, ktorá má síce niektoré aktivity zaujímavé, ale to, že v úlohách školy majú už niekoľko rokov návštevu zrušenej minizoo v Orlovom, je dosť trápne. Svedčí to o kopírovaní a kopírovaní dokumentov z roka do nového roka, inými slovami povedané stagnácia. Paradoxom je i to, že ja som sa ako obyčajný smrteľník k materiálu dostal, avšak nikto z tých, ktorí ho majú čítať si túto hlúposť nevšimli. Nedokážem posúdiť, ako to je v iných škôlkách, ale v tej našej to bolo takto.

 

Zápisy na základné školy prebehli pred dvomi týždňami. Pri listovaní stránok škôl, ktoré sú dostupné na stránke mesta som našiel rôzne veci. Na stránke ZŠ Slovanskej som chytil trójskeho koňa. Na stránke ZŠ STRED som ani nenašiel nejaký plán školy, len výročnú správu, v ktorej sa aj tak nedozviem, akú kvalitu odvádzajú učitelia (monitor je pre mňa nedvôveryhodná vec). Na jednotke som tiež nenašiel plán školy a nejaký kódex alebo čo, ale našiel som štatistiku. Aj som si myslel, že nejakú zaujímavú, ale akurát som sa tam dozvedel, že najčastejšie meno je Patrik.

Ale v záverečnej správe bolo, že na druhom stupni majú všetky deti priemer z hudobnej výchovy 1,0 z matiky okolo 2,5 a z fyziky okolo 1,8.

 

Chcem tým povedať to, že školy v našom meste, o ktoré som sa ako potencionálny rodič žiaka zaujímal ma nepresvedčili, ale niekde dieťa dať musíte. A to nie len kvôli spomenutým veciam, venoval som sa tomu dlhšie. Určite sú v školách aj dobrí učitelia, avšak niečo tu zostalo z minulosti. Ukazovať a chváliť sa nepodstatnými skreslenými vecami, snaha čo najviac zatajiť, lebo by sa niekto začal vo veciach vŕtať. Veď hej, potom by ste prišli na to, že sa školy chvália rozsiahlou voľnočasovou aktivitou po vyučovaní a zistíte, že polovica z týchto krúžkov sú doučovania zo sloviny a matiky, ktoré  akurát preťažujú deti, pretože sa to mali naučiť za 5 rokov na druhom stupni a nie za peniaze na voľný čas po škole do pol štvrtej.

Ako som počul, niet sa čo diviť, keď učiteľky odchádzajú zo škôl o 13.30 na nákupy a zo školení aj o niekoľko hodín skôr, lebo stále majú niečo dôležitejšie. Čo chcú potom od detí ?

 

Osobne si myslím, že je to tak trochu robota aj nášho úradu, ktorému evidentne stačí počuť to, čo potrebuje. Ukázalo sa to aj v nedávnej aférke s tabuľkami, ktoré boli staré.

Pán Lichvár (ak sa nemýlim) sa vždy v televízií pretŕča s tým, aké máme všetko moderné, atď, ale neviem či len ja mám ten pocit, že v našom školstve skapal pes.

Všetky školy vám sľúbia, že vaše dieťa bude zdatné v IKT, múdre v jazyku, konfrontované zážitkovými formami, bude mať podmienky na to, na to, alebo ono, ale to, že sa bude škola podieľať na výchove a vzdelávaní samostatne mysliaceho tvorivého človeka, pripraveného pre prax, to vám nesľúbi nikto. Ale má to logiku. Mohol by šiestak prísť za riaditeľom a opýtať sa, prečo tá a tá učiteľka chodí do školy opitá, prečo nám ten a ten neustále mešká na hodinu, alebo prečo nikto nebol nablízku, keď si Jožko zlomil ruku.

Najhoršie je, že toto sa asi nezmení nikdy.

Anonym píše:
Úterý 09.02.2010 08:06
ako sa hovorieva - robíme na 120% - paier znesie všetko
Anonym píše:
Úterý 09.02.2010 12:59
Súhlasím, že to závisí aj od vedúcich pracovníkov úradu. Zaujímalo by ma, koľko žiadostí o finančné prostriedky z Ministerstva školstva na vzdelávacie a iné projekty a programy boli z nášho mesta žiadané, a za koľko z nich mesto lobovalo. Na základe mojich informácii by sme boli z výsledku takejto štatistiky veľmi nemilo prekvapení. Mnohé obecné školy sú na tom oveľa lepšie ako niektoré naše ( mestské ), choďte napr. do Lednických Rovní ako sa obec stará o túto školu... Keď tam prídete, budete mať pocit, že ste prišli do novej školy v Bratislave. No ale čo chceme od nášho pána primátora a jeho pätolízača Richvála? Na odbornom učilišti v Pruskom bolo vedenie pri jeho odchode šťastné. Ryba smrdí od hlavy.
Anonym píše:
Úterý 09.02.2010 16:35
Čomu sa čudujete?? Komunisticke mesto, komunistickí obyvatelia si zvolia komunistické vedenie atď...A potom to tak vyzerá - 100 rokov za opicami!! O Ospravedlňujem sa opiciam !/
Anonym píše:
Středa 10.02.2010 10:46
Dcéra na prvom stupni III. ZŠ sa spýtala angličtinárky, či by jej mohla niečo vysvetliť, že tomu nerozumie. Odpoveď? "Spýtaj sa brata." Skvelé. Odteraz vysvetľujú učivo deviataci, asi...
Anonym píše:
Středa 10.02.2010 17:55
rekonštrukciu ZŠ vraj dnes na meste vyhrala firma brata nášho viceprimáta.Po troch bytovkách ďalší 100 mil kšeft.Super.
Anonym píše:
Čtvrtek 11.02.2010 21:02
a čo si čakal, že kto vyhrá? predsa stavia Hant a dodáva Raven a náš viceprimát HASTando zase o ničom neviem. Proste paráda
ešte tak kto bol vo výberovej komisii???
Anonym píše:
Pátek 19.02.2010 19:31
súdruh viceprimátor Haviar naposledy pri vyberových konaniach na stavbu bytoviek ste nás na zastupiteľstve uistili, že s tým nič nemáte a je úplná náhoda, že kšeft za 250 mil Sk vyhral váš brat. Tak sa chcem uistiť, či aj pri tomto 100 miliónovom kšefte je to tak isto. Ďakujem váš neskorumpovaný volič
Anonym píše:
Neděle 21.02.2010 14:35
Samozrejme,že I.vicezbytočník Haviar nevidí nič zlé na tom,že jeho brat získava stámilionové mestské kšefty.Tento prezlečný komunista si plní svojú prácu na 105%.
Anonym píše:
Středa 10.02.2010 18:37
"Mohol by šiestak prísť za riaditeľom a opýtať sa, prečo tá a tá učiteľka chodí do školy opitá". Alebo učiteľ telesnej výchovy...
To veru nemohol. Neurobí to ani väčšina rodičov z obavy, že sa ich "aktivita" nejakým spôsobom prejaví na správaní učiteľa či vedenia školy voči ich dieťaťu. A učitelia, ktorí to vidia, s tým nerobia takisto nič. Zatvárajú oči z rôznych dôvodov.
Doteraz sa rodičia mohli sťažovať aj anonymne. Ak sa nemýlim, v tomto týždni začal platiť nejaký predpis, podľa ktorého anonymné sťažnosti budú končiť rovno v koši. Takže poukazovanie na takéto a podobné prípady bude ešte horšie.
Kto teda má na takéto prípady poukázať?
Ako na niečo takéto zareaguje zriaďovateľ školy? Lebo predpokladám, že vedenie školy nad takým niečím tiež zatvára oči (napr. to sa deje na jednej z najlepších škôl v našom meste).
Musí sa stať nejaký vážny úraz, aby sme(rodičia, učitelia) prestali mať strach a žiadali nápravu? Opíjajúci sa učiteľ(ka), ani riaditeľ(ka), ktorý(á) nad tým zatvára oči, nemajú čo v školstve hľadať.
Určite sú učitelia, ktorí končia o 13:30 alebo aj skôr. Ale sú medzi nimi aj takí, ktorí sedia doma ďalšie 2-3 hodiny či viac nad písomkami alebo pripravujú pre deti na vyučovanie niečo zaujímavé. V tomto smere nepatria do jedného vreca. A ak im niekto závidí prázdniny, nech si to s nimi vymení a uvidí o čom to povolanie skutočne je.
Problém je aj v rodičoch. Nie je to len o ponuke zo strany školy, je to aj o dopyte zo strany rodičov. Rodičia sú pasívni. Niečo také ako školský vzdelávací program(ŠVP) ich nezaujíma. Ich vzťah k škole je obmedzený na známky v žiackej a občasnú účasť na združení.
Existujú školy, na ktorých sa k niečomu takému ako je ŠVP nemali možnosť vyjadriť ani samotní učitelia. Program bol dielom úzkej skupiny ľudí, prípadne okopírovaný z iných zdrojov.
Potom sa nemôžeme čudovať, že to v školstve nevyzerá dobre.
Príklady niektorých škôl(nielen súkromých), ale ukazujú, že je možné, aby dieťa navštevovalo školu, v ktorej to dobré je.
Anonym píše:
Středa 10.02.2010 20:05
keď sa to kedysi stalo u nás, deti zavolali riednemu dôverníkovi, zalarmoval odbory, fuky-kuk bolo...
Anonym píše:
Středa 10.02.2010 20:58
presne tak
keď sa chce, tak rodič poriadky narobí, anonymita-neanonymita

za hlbokého komunizmu rodičia vybavili, že učiteľ ktorý bil deti musel zo školy odísť.

vtedy mohli 10x viac pišťať, že sa im niekto môže pomstiť, atď

kedy už zdvihnete zadky, bystričania, ak nie kvôli svojim deťom?
Anonym píše:
Středa 10.02.2010 21:32
Nemusí hneď odísť. NEch má zrážky z platu, riadne verejné kárne opatrenie a ak sa nepoučí, dovidenia. Ale kde niet žalobcu, niet sudcu.
Anonym píše:
Středa 10.02.2010 21:40
veď oni ho nevyhodili

len ho preložili kdesi na dedinu
Anonym píše:
Pátek 19.02.2010 14:44
Fuu, tak tento clanok povazujem za dost amatersky.
Tak po prve - aj keby ste hladali neviem aku elitnu skolu ( co je v PB absurdita prveho stupna), tak uspech vasho dietata zalezi na 90% na dietati samom a jeho rodicoch - ako ho vedu a pomahaju mu, ako sa on zaujimaju. Spoliehat sa ,,dobry vyber skoly´´ a nasledne sa stazovat je alibisticke.
Po druhe - rodicia absolutne nie su schopni a ochotni riesit problemy deti v skole. Ci uz anonymne, alebo teraz ,,s podpisom´´. Ako keby cakali, ze sa stane nejaky zazrak a vyriesi sa to samo. Ked sa tak nestane, tak hrrrr, podme sa vsetci stazovat sa do skoly, to je jedine, co vedia.

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359