Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Monika Bandúrová / Ako spolupracovať so Slovenskou Technickou Univerzitou alias kam kráčaš, centrum mesta Považskej Bystrice.

Ako spolupracovať so Slovenskou Technickou Univerzitou alias kam kráčaš, centrum mesta Považskej Bystrice.

Autor: Monika Bandúrová Poslední změna: Čtvrtek 05.05.2016 23:39
Dnes (2.2.2016) som absolvovala stretnutie s primátorom mesta Považská Bystrica, na ktorom mi bolo potvrdené, že mesto vstupuje do spolupráce so Slovenskou Technickou Univerzitou, Fakultou architektúry, na zadaní ideového riešenia centrálnej mestskej zóny mesta Považská Bystrica podľa návrhu, ktorý som iniciovala na poslednom mestskom zastupiteľstve.

Cítim spokojnosť, že mestský úrad prijal túto iniciatívu a výzvu na spoluprácu. Verím, že sa tejto možnosti chopí so zodpovedným prístupom, aby sme mali štúdie, ktoré po vypracovaní nepôjdu do šuflíka, ale budeme s nimi môcť ďalej pracovať.

 

Preto chcem aj takto verejne povedať kroky, ktoré považujem za podstatné pre úspešnú spoluprácu:

  • proaktívny prístup mesta v predložení všetkých dostupných materiálov, podkladov a občianskych názorov na túto oblasť a v aktívnej komunikácií s fakultou aj verejnosťou ako aj vytýčiť zodpovednú osobu, ktorá sa tomuto projektu bude na mestskom úrade venovať a mať zaň zodpovednosť.
  • presne definované zadanie štúdií v nasledovných bodoch:
    • Rozsah riešeného územia – akým územím sa majú študenti zaoberať, ako chápu občania, úrad aj odborníci centrum mesta, ktoré je pre nás podstatné riešiť.
    • Funkčné využitie územia – je nevyhnutné proaktívne vyjadriť, aká je naša výzia pre toto územie (či tam chceme park, kultúru, občiansku vybavenosť...). Ja za seba môžem povedať, že moja predstava sa prikláňa k parku a kultúre. Takto vymedzené zadanie a predstavy je potrebné komunikovať pri zadaní, aby sme sa vyhli sklamaniu, že študenti naprojektujú administratávne budovy alebo občiansku vybavenosť, pretože nepoznali naše požiadavky.
    • Upresniť časové a finančné možnosti mesta – koľko peňazí a v akom časovom horizonte vieme do tohto územia investovať. Povedzme si, aké sú možnosti mesta, nech nenavrhujeme zbytočne vzdušné zámky alebo nejaké Semiramidine visuté záhrady. Potrebujeme návrhy, ktoré budú kvalitné, moderné ale zároveň tiež realistické.

 

Uvedomujem si, že urobiť takéto zadanie je náročnou úlohou. Predsa len sa týka jednej z najcennejších mestských zón. Preto som vyzvala primátora, a stále to budem opakovať, aby sa pravidelných stretnutí medzi mestom a Slovenskou Technickou Univerzitou už od začiatku zúčastňovali miestni architekti – odborníci. Verím, že mesto v tomto duchu dá prostredníctvom či už svojich sociálych sieti alebo svojich Považkobystrických noviniek výzvu, aby sa tí architekti, ktorí majú záujem, zúčastnili tohto procesu.

 

To sú moje odporúčania, ktoré vnímam ako dôležité, a na ktoré budem počas procesu neustále upozorňovať. Ja budem určite presadzovať, aby štúdie boli reálne a k lepšiemu zmenili tvár Považskej Bystrice. 

Aktuálny stav spracovania tohto územia si môžete prečítať v tomto sumári odpovedi na infožiadosť na štúdiu centrálnej mestskej zóny z januára 2016 tu.


Zároveň ešte cítim potrebu vyjadriť sa k určitým veciam, ktoré boli v súvislosti so spoluprácou spomínané primátorom mesta:

  • V Považsko bystrických novinkách z 26.1.2016, v článku s názvom “Radnica obnoví okolie fontány podľa prvotných plánov”, sa spomína, že: 

Je pre mňa prekvapením informácia, že spolupráca prišla neskoro, pretože na decembrovom zastupiteľstve (ktoré sa konalo 11.12.2016), som o tomto zámere informovala a pán primátor ma sám vyzval, aby som s takou iniciatívou prišla. Tu je záznam z daného zastupiteľstva.  • Zároveň primátor uvádza, že pani dekanka nič bližšie o spolupráci nevedela, asi z dôvodov, že väčšinu detailov riešili jej odborní asistenti na fakulte, na čo bol primátor upozornený v mojom liste, ktorý som deň po zastupiteľstve predložila na jeho sekretariát. O tom, ako postupovať a koho kontaktovať na fakulte, som primátora informovala v liste tu. 


V každom prípade verím, že toto boli len nejaké nedorozumenia a že považskobystričania sa spoločne s nami budú môcť už v júli tešiť návrhom toho, ako by mohlo vyzerať centrálne územie mesta.

 

Monika Bandúrová

Poslankyňa mesta Považská Bystrica

2.2.2016


Ps1: Poznámka 1: Centrálna mestská zóna – je pre účely zadania spolupráce predbežne vydefinovaná ako oblasť námestia A. Hlinku – kde sa nachádza fontána, s cieľom riešiť toto územie v širších vzťahoch s napojením na centrum mesta za riekou Domanižanka ako aj prepojením na Kalváriu.

Ps2: Vizualizácia hudobného pavilónu, ktorý mesto plánuje dokončiť ešte pred začiatkom leta a je realizovaný ako súčasť rekonštrukcie, ktorú začalo mesto spolu s vybudovaním detského ihriska.


Anonym píše:
Středa 03.02.2016 15:42
pekné ale stále tu straší budova diamonu spackaný predaj pozemku pred manínom a kopec prázdnych budov len v centre ...
Monika Bandúrová
Monika Bandúrová píše:
Středa 03.02.2016 16:30
To je pravda - naše mesto má množstvo problémov, ktoré treba riešiť, začala som tu ale určite budem tlačiť na riešenie ďalších problémov.
Anonym píše:
Středa 03.02.2016 16:36
aj naši hradní páni chodia po rozbitých cestách okolo rozpadnutých budov zničených parkov keď ich netrápi a nehanbia sa za svoje bydlisko tak sa to nepohne nikdy ...
Anonym píše:
Neděle 14.02.2016 11:52
Z tej odpovede p. Martausa vyplýva, že mesto intenzívne rieši túto zónu od r. 1994, keď realizovalo štúdie a súťaže, ale až v r. 2015 pristúpilo aktívne k prácam, predstavte si, že bez dokumentácie a bez akýchkoľvek schválených vízií a koncepcii. A ani teraz, keď už do prác mesto v 2015 vrhlo cca viac ako 100000 € a chce vrhnúť výrazne ďalšie many, sa zobudí nejaká Bandúrová a navrhuje riešenie. Nie je to sila a predstavte si ON ide do tej Bratislavy aj keď to Bandúrová navrhla neskoro a rieši a ďalšie jeho kecy a kecy. Nič o otom, že prečo sme sa nepokúsili o nejakú koncepčnosť, veď On vedie mesto iba posledných 6 rokov a ďalšie 4 roky bol poslancom. Prečo sa nepokúsi využiť tých 12 miliard €, ktoré je treba vyčerpať v tomto programovom období. Zrejme má strach, že by revitalizácia CZ dopadla tak ako to dopadlo s Revitalizaciou Domanižanky.
Ako to dopadne? Študáci budú navrhovať a on bude zatiaľ pracovať, nenadarmo sa JEHO vicezbytočnosť tešila z rozvojového rozpočtu mesta, keď na CZ je treba minúť už viac ako to bolo v 2015, teda vtedy to boli viacnásobky cca 30000 €, čo tiež nebolo na zahodenie.
Na záver, viem, že máme odborno politickú komisiu, na výstavbu a rozvoj mesta, skôr politicko odbornú ,ktorá ak jednala o tomto predmete, tak to schválila, ale nemá mesto aj nejakého Hlavného architekta? Ak nemá, treba ho zriadiť, peniazi na jeho zaplatenie je dosť, veď taký Hlavný kontrolór berie okre m. platu, ktorý nebude malý aj prémiu 6000 €/rok a čo je jeho pridaná hodnota, všetko je v poriadku aj trikrát predražený komposter.
Anonym
Anonym píše:
Pátek 19.02.2016 14:26
Ja by som s troškou irónie napísal že nech centrum mesta zavezú hnojom. Možno by si nikto nič nevšimol a bolo by to aj lacnejšie. Na to ako sa rieši rozvoj mesta(resp. mestských častí) a jeho/ich funkčného využitia som si už za tých x rokov zvykol. Ani za komunistov to nebola veľká sláva, veď doteraz môžeme obdivovať skvosty čo nám zanechali a samozrejme svojím (pre tú dobu tak citlivým) spôsobom mesto veľmi zveľadili.Lenže namiesto toho aby sme sa problému postavili čelom a vymysleli ako z tejto zdanlivej nevýhody vyťažiť maximum my aj to čo by sa ešte dalo použiť necháme padnúť na riť. Mnohé mestá ktoré majú ako tak historické centrum mesta by dali neviem čo aby mohli v kľude pracovať na jeho obnove ale majú problém s pamiatkármi. Považská Bystrica by sa mohla rozvíjať ako mladé mesto. Povedzme si na rovinu nieje to tak dávno čo bola PB iba dedina. Chytráci za 40 rokov dokázali to čo by snáď ani 100 rokov okupácia nemeckých vojsk nedokázali. Zničili všetko čo malo akú takú pridanú hodnotu. Stalo sa už sa to nedá vrátiť. Ja viem že to znie paradoxne ale práve na tom by som celý rozvoj nášho centra mesta postavil. Už ozaj nemáme čo stratiť. Iba že by sa našiel ešte jeden Ľubomír L. a postavil by vedľa Hypernovy Kaufland. Revitalizácia domanižanky je už ako obohratá plaňa stále dookola sa omiela ako by bolo fajn keby sa realizuje a nič. Radšej riešime niečo čo nám a naším sponzorom prinesie bubáčiky do vrecák, však pán primátor. Takže ešte raz navrhujem alternatívu s hnojom. Začať treba od MsÚ....

PS: je chválitebné že aj naša spiaca krásavica sa občas srthne z bratislavského sna a niečo navrhne poprípade šupne na soc. sieť príspevok s tým ako sa jej darí. Ale úprimne, nieje to málo?

Pán Juraj ešte stále naháňate rusov na webe?

 Teraz treba vydávať letáčiky s tým ako úžasne sa vyriešil separovaný zber. Nie mesiac pred komunálnymi voľbami.Ak nemáte peniaze pošlem vám ;) nemusíte sa doprosovať tomu zmrdovi z orlového.

Anonym píše:
Pátek 19.02.2016 16:04
pravdivý príspevok a pb bola dedina len krátku dobu v medzivojnovom období
to je všetko len mafiánska politika niektoré mestá upadajú do iných sa pumpujú peniaze stále mi nejde do hlavy ako môže byť Ilava okresné mesto keď je menšia ako beluša ktorá je obec
Anonym píše:
Pondělí 22.02.2016 01:42
Ale zotrel p. Bandurovu primátor na zastupiteľstve, hrozné ako nebola pripravená..
Anonym píše:
Čtvrtek 25.02.2016 09:00
Teraz som si zastupitelstvo dopozeral zo zaznamu a musim suhlasit s tym ze pani Bandurova by si mala troska svedomitejsie pripravovat interpelacie lebo potom vyzera ako... Uplne ma dojalo to Hlinkovo namestie. To bola supa.
Anonym píše:
Čtvrtek 25.02.2016 17:32
Pozerali ste skutočne Bandurovú ak áno, tak prezraďte meno poslanca, ktorý bol lepšie pripravený
Anonym píše:
Čtvrtek 25.02.2016 19:33
Áno pozeral som skutočne zastupiteľstvo z 11.02.2016 ale mal som pocit, že sa na ňom stretla banda nezainteresovaných ľudí diskutovať o niečom čo im primátor predloží. Nejdem menovať kto bol lepší alebo naopak horší, faktom je že ani pani poslankyňa nevyčnievala z davu. Iba hovorila viac, domnievajúc sa že jej názor je všeobecná pravda. To že ju primátor označil za klamárku a ona sa nedokázala adekvátne obhájiť a otočiť to voči nemu môže mať iba dva dôvody. Buď je to pravda čo primátor tvrdí alebo skrátka slečna hapká a nemá argumenty na obhájenie si svojej pravdy. Každopádne každý súdny človek musí uznať že z toho na zastupiteľstve vyšiel lepšie on ako ona. Bez ohľadu na to kde je pravda. A nakoniec predsa len budem konkrétny a poviem kto bol pripravený najlepšie. Pán Netušik. Toho keď primátor pochválil, vyzeral zapýrený ako prváčik keď ho chvália za zber papiera , alebo ako keby preberal rád britského impéria. Skrátka hrdosť a oddanosť mu z tých malých očičiek len tak sršala :) To je človek! Za celé zastupiteľstvo nič poriadne nepovie (okrem tlilachania so škrupinkárom čo sedel hneď vedľa) a aj tak zožne pochvalu od svojho pána :D
Anonym píše:
Pátek 11.03.2016 12:34
kde by som si mohol pozrieť zastupiteľstvo, na stránke mesta som to nenašiel, ďakujem
Anonym píše:
Úterý 23.02.2016 10:56
Zotrel ? To habkanie na tému odpady bolo zotrenie, keď nevedel povedať ,či už vybral spoločnosť, rep. organizáciu zodpovednosti výrobcu (OZV),ktorá mu bude hradiť náklady spojené s triedením odpadov, resp. potvrdil, že vývozcom odpadov je naďalej Megaveste, ktorá vyhrala súťaž na vývozcu odpadov v PB, bola takáto súťaž?. Ku cti mu slúži, že naďalej bude budovať betónové platne a možno aj oplôtky okolo nich.
 To s tou spoluprácou na projekte CZM bolo zotretie, to nevedel zavolať poslankyni a popýtať sa na v akom stave je to na tej škole v Bratislave, alebo si ju priamo zobrať zo sebou na jednanie? Návrh zmluvy, ktorý pripravila sa vola „ šmirák! “ a on jej vytýka, že v ňom uviedla zlú adresu a teda automaticky nepozná mesto. To je dedukcia! Nadarmo nemá toľko titulov. Presná adresa je teda aká, keď chceme vyzerať učene? Asi „ Plocha mesta medzi Hypernovou a ulicou, ktorá ohraničuje Hlinkové námestie zo strany k Hypernove od strany Hlinkoveho námestia“. A ešte by sa to dalo ohraničiť aj z východu a zo západu cca. Som zvedavý akú adresu uviedol on. Ďalšie zotretia p. Bandúrovej, ktorá ako jediná sa na zasadanie aj pripravuje si nespomeniem, ale pripomente.
Ak ste si všimli podmehudský a nezaslúžene zotrel pani Beranovu a aj p. Jaroš môže smelo považovať reakciu primátora na jeho interpeláciu za zotretie, už len vzhľadom na jeho lojalitu pri hlasovaní o navýšení platu primátora. S čerty nejsou žerty, vy ste pán poslanec pán Jaroš a nie vyjednavač o plate.
No a samozrejme nezotrel ďakovníčkov, tentoraz ich nebolo až tak veľa, ale aj to sa počíta veď tam bol aj bývalý exprim., no a zlatý klinec na záver, pochvala nič netušiaceho pána Matušíka vyznela veľmi dojímavo.
Anonym píše:
Úterý 22.03.2016 05:50
Samozrejme že Janas "zotiera" každého, kto neskáče podľa jeho predstáv. Občania obvykle majú pocit ako niekoho Janas usadil, ale v skutočnosti ten poslanec či poslankyňa nemohol na Janasa reagovať, pretože ten vždy ukončí diskusiu, aby druhá strana nemohla reagovať, a potom "zotiera". Jeho obľúbená zákernosť.
Bandúrová vybavila spoluprácu s vysokou školou, Janas dovtedy kuchtil centrum bez projektu. To sú fakty.
Anonym píše:
Čtvrtek 28.04.2016 10:07
Probléím je, že primátor v každom vidí konkurenta - nepriateľa a nehľadá cestu ako dobrý nápad podporiť, ako spolupracovať, ale vo všetkom vidí ohrozenie jeho vlastných záujmov. Je jasné, že nemôže počúvať všetkých, ale na druhej strane je takýto prístup kontraproduktívny a škodí mestu.
Anonymus
Anonymus píše:
Úterý 23.02.2016 15:15
Chvalit Netusika treba. Ved on sa svojim netusenim kto mu pred firmou stavia ciernu stavbu vyznamne pricinil o zveladenie centra mesta. Z ludi ktori pospavaju na zastupitelstve ma snad rovnake zasluhy len pan Ku..vic resp jeho potomok ktory neuveritelne vkusnou pristavbou kina mier ohuruje tisice architektov po celom svete. Uz ma ani nebavi pokracovat. Asi sa prejdem po meste a pofotim ludom co si nechcu pamatat skvosty co v PB mame a pridam k tomu aj popisok kto za ktoru stavbu moze...
Anonym píše:
Úterý 23.02.2016 18:38
To nie je zlý nápad a ak by sa Vám podarilo zdokumentovať aj stav toho priestoru pred Hypernovou. Bude to dobré pre pamäť ako vyzerala PB za čias keď K. Janas ešte nepanoval v PB a jej rozvoj zatiaľ za jeho druhého obdobia panovania, poslancovanie mu nerátam. No treba mu zarátať ten pavilón a húpačky.
Anonym píše:
Středa 24.02.2016 06:37
Staci ked z okna odfotim situaciu okolo smetnych kosov. Vybudovali superhnusne a ako bonus absolutne nelogicky umiestnene stojisko na separovany zber. Ako som uz naznacoval ked sa tu o stojiskach pisalo zabrali parkovacie miesto a nie jedno ale rovno dve. Stare kose smetiari stahuju z miesta na miesto ako kocka mlade. Raz su popri ceste hned za neprehladnou zakrutou. Inokedy ich natisnu na parkovacie miesto. Koncepcia zberu separovaneho odpadu je od zaciatku zbabrana. Ani sa necudujem ked to maju na povel babraci ako pan docent a jeho marikovsky prisluhovac. Som zvedavy co bude o 6 rokov ked skonci prenajom ploch pod stojiskami. Budeme sa pozerat na rozbite betonove plochy obohnane potrhanym pletivom? Nespominam tu zrovna tuto vec len tak nahodou. Chcem aby kazdy kto si da namahu a precita si tento moj komentar pochopil akym sposobom funguje myslenie nasich pankov. A preto by som si ani s CMZ hlavu nelamal. Urcite dokazu vybudovat krasnu a velmi ucelnu zonu kam sa v nedelu budu bystricania tisnut viac ako do Puchovskeho tesca alebo zilinskeho auparku. Myslim ze fantazirovania je uz dost. Cakajme bud humno alebo krematorium ako medzi Bancom a domanizankou. A najkrajsie na tom je ze tie bravcove hlavy ala Netusik a mostensky buldog este aj zacapkaju ako sa im dobre podarilo to mesto posunut zas niekam do ...
Kronikár
Kronikár píše:
Středa 24.02.2016 10:21
... posunúť zas niekam do ... už domýšľajme si. :-))
Kedysi koloval medzi ľuďmi vtip, keď sa jedna garnitúra dostala k moci a hovorila: "Keď sme prišli k moci, stáli sme na pokraji priepasti. Našou zásluhou sme urobili krok vpred."
Zdá sa, súčasné vedenie mesta má tiež tento pocit a hrdí sa ním.
Anonym píše:
Středa 24.02.2016 14:31
Výstižné a pre zasmiatie historka z PB; Volebný guláš, poslanec oslovuje voličov...a postavím Vám tu most.Z auditória nesmelo, však my nemáme rieku.Nevadí, aj rieku Vám postavím.
Anonymus
Anonymus píše:
Středa 24.02.2016 20:08
Niekto tusim povedal ze cim su politici horsi tym je satira lepsia. A ako sa tak pozeram v PB sa satire veru dari.
Anonym píše:
Čtvrtek 25.02.2016 08:38
Tým ste chceli povedať že v PB sú politici horší?Urážate všetko horšie na svete.V PB sú najhorší, totálni neschopáci a pekne prepytujem hlupáci.No mogoňov.A to bez satiry.
Anonym píše:
Čtvrtek 25.02.2016 09:15
Neviem si rozlúštiť dosť dobré, ako ste to všetko mysleli v kontexte. No tie posledné tri vety sú klinec po hlavičke.
Anonym píše:
Čtvrtek 25.02.2016 13:20
Ľudia kľudne spite, z predaja pozemkov pred manínom má mesto na účte milión a čaká sa na zvyšné peniažky. Povedala to jeho Janasnosť. Aspon máme z čoho platiť kontrolórom odmenu. Čo sa centra mesta týka to už tiež vyriešil. Bol predsa 2 krát v BA jednať s dekankou STU. A samozrejme betónové platne pod koše sa budú robiť aj naďalej.Predpokladám, že halabala štýlom ako doteraz. No hotový raj na zemi je táto PB. Uspokojili sme sa s tým že diamon a aj administratívna budova nám padnú na hlavy. Hlavne že vieme VZN-kom donútiť ľudí pokosiť si pred plotom ale dokopať majiteľov k oprave týchto objektov nejde a nejde... Bože na čo som to len zabudol. Na konci zastupiteľstva som skoro umrel ako sa ujo Netušík červenali keď ho potľapkali po pleci aký je dobrý junák. Nechcem mu krivdiť, určite zadarmo zbehol do BA len v papučkoch a vymenil (zasa zadarmo) alternátor smutnej delegácii nádejného partnerského mesta :D. Inak blamáž celosvetová :D To bola ozaj perlička. S5 k téme CMZ. jediné čo sa zmení v dohľadnej dobe je asi MsÚ tam som si všimol nejakú aktivitu na rekonštrukciu. Myslím si že keby sa z toho dalo vyryžovať tak by niektorá zo spriaznených fieriem zateplila považský hrad 20cm hrubým polystyrénom a aj na plastové okná by došlo. V PB je všetko možné. Všimli ste si občiansku vybavenosť považskej bystrice a okolitých miest? Sme na tom tak biedne, že máme pred mestom reklamu na nákupné centrum v 65km vzdialenej PD a priamo v meste na diamone obrovskú reklamu na Aupark v ZA čo je cca 30km. Pokiaľ budeme mať toto marikovské vedenie s "víziou" tak sa nepohneme nikam. Ich netrápi iné ako si rozdeliť peniažky kým ešte môžu.
Anonym píše:
Čtvrtek 25.02.2016 16:29
Konecne normalny prispevok kazdy tu zavidi karolovi jeho plat ale nikoho netrapi ze ked vyde z domu alebo vchodu tak to vizera ako na luniku IX v tejto nasej marikovej
Anonym píše:
Čtvrtek 25.02.2016 17:26
Dobré bude tiež si pripomenúť ďalší pohľad na to ako sa primátor a jeho ansábel stará o občana, pod heslom :“Všetko pre občana a navyše transparentne“.
Pán Gazdík sa snaží odkúpiť od mesta podzemok o ktorom sa domnieva, že jemu patrí táto možnosť prednostne. Komunikuje na túto tému s pánmi Jeho vašnosti tri roky, nakoniec načapa primátora na zasadaní MZ a opýta sa prečo. A ten, teda primátor sa krúti a krúti, dokonca podržtaška mu šepká informácie, ktoré boli asi utajené, lebo on ich doposiaľ nevedel. Nakoniec víťazne vytasí argument najekonomickejšieho predaja (veď háji záujmy mesta, trikrát predražený kompostér mu nevadí, ani odmena HK 6000€ ani atakďalej ).Potom to ešte skúša s predhodením prípadu poslancom MZ len tak akože bez podkladov a potom završí, že keď pán predloží nejaké veci, tak mu to podpíše za 5 minút na počkanie.
Takže ťahá občana za fusakľu 3 roky, miesto toho aby vec vybavil obvykle. AK má pán občan doklady, ktoré ho zvýhodňujú, tak o ne požiadam, ak ich nepredloží, postupujem princípom rovnakej možnosti záujemcov a nenaťahujem to tri roky.
Anonym píše:
Pátek 26.02.2016 12:27
tu sa vyjadruje hlúpi a hlúpejsí
Anonym píše:
Pátek 26.02.2016 23:27
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaassssssssssssssssssssssssssssssssssddddddddddddddddddddddddddddddddddddvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb
Ivko
Ivko píše:
Neděle 20.03.2016 21:05
Ja som ju volil, treba tam aj mladú poslankyňu, ktorá má záujem niečo riešiť. Držím palec Monika :)
Anonym píše:
Neděle 08.05.2016 14:55
V každom prípade tejto “entite” patrí absolútne prvenstvo čo do “reprezentácie” Mogoňova:

Je slovenský bojovník proti „konspiračním teoriím“ a „pro-ruské propagandě“ Juraj Smatana pedofil?
http://www.nwoo.org/[…]/
maros
maros píše:
Čtvrtek 19.05.2016 18:05
Spoločnosť je chorá. Ako ju vyliečiť?


   Ak sa detailnejšie pozrieme na najrozličnejšie odvetvia spoločenského, ekonomického a kultúrneho života, nájdeme veľké množstvo vecí, ktoré nie sú dobré. Vecí, ktoré spôsobujú problémy, pnutia a konflikty. A to platí nie len v rámci našej spoločnosti, ale aj medzi národmi, či náboženstvami. Na základe toho potom často dochádza k prejavom nespokojnosti, násilia a teroru. Dochádza k lokálnym ozbrojeným stretom, ba v súčasnosti narastá i hrozba opätovného, veľkého celosvetového vojnového konfliktu. A to už nie je žiadna maličkosť!

   Druhotným prejavom tohto, nie príliš uspokojivého stavu je napríklad stále rastúce znečisťovanie životného prostredia, problémy s množstvom emisií, s globálnym otepľovaním, s rozširujúcou sa ozónovú dierou a s mnohými inými podobnými vecami, ktoré nám slepým už až príliš očividne naznačujú dlhodobú neudržateľnosť života na našej planéte, za súčasného stavu usporiadania ľudských záležitostí.

   Kto nežije v nejakom umelo vytvorenom skleníku mimo reality a komu nie je všetko okolo neho absolútne ľahostajné, ten si musí nevyhnutne položiť zásadnú otázku: Čo s tým? Ako by sa dala situácia zlepšiť? Ako by sa dala zlepšiť kvalita života, ktorý žijeme? V čom sa skrýva skutočná príčina toho, že mnohé veci nefungujú a nie sú dobré? A ako by sa dala táto príčina odstrániť? Ako by bolo možné vybudovať naozaj harmonickú spoločnosť, v ktorej by boli všetci ľudia spokojní? A je také niečo vôbec možné?

   Aj keď mnohí pravdepodobne zaujmú k eventuálnej možnosti úspešného vyriešenia všetkých týchto otázok postoj značne pesimistický, mali by sme predsa len vedieť, že čosi takého, ako vybudovanie harmonicky fungujúcej spoločnosti je možné. Predovšetkým je však potrebné pochopiť skutočnú príčinu dnešného problematického stavu v najrozličnejších odvetviach spoločenského života, pretože bez pochopenia a odstránenia tejto skrytej vnútornej príčiny jednoducho nenájdeme cestu von z našich problémov.

   V prvom rade si musíme uvedomiť, že absolútne všetko, čo vôkol nás prostredníctvom ľudí vzniká má svoj počiatok v našej mysli a v našom vnútri. Každý výrobok, každý čin, ba dokonca každý náš pohyb, či každé naše slovo. No a kvalita všetkého, čo takýmto spôsobom smerom zvnútra von vzniká je priamo závislá na kvalite vnútorného nastavenia ľudí. Na kvalite hodnôt, ktoré uznávajú a preferujú.

   Inými slovami povedané, vysoká morálna a mravná kvalita vnútorného naladenia ľudí musí mať nevyhnutne za následok vysoko kvalitné vonkajšie pomery, v ktorých títo ľudia žijú a naopak, nízka kvalita ich vnútorného naladenia má za následok nie príliš kvalitné spoločenské pomery, ktoré ich tiesnia.

   No a z hľadiska tejto skrytej, neviditeľnej, ale zásadnej a všetko určujúcej kvality vnútorného nastavenia ľudskej populácie môžeme rozlíšiť dva základné prúdy. Dve cesty, z ktorých jedna je cestou ducha a druhá cestou materializmu.

   No a my sa teraz skúsme detailnejšie pozrieť na každú z nich. Najskôr na cestu materializmu, ktorá je omnoho širšie prešliapaná a potom na cestu ducha.

   Cesta materializmu je cestou priority hmotného dobra. Je to cesta priority peňazí, konzumu, osobného egoizmu, karierizmu a snahy o užívanie si. Ľudia ňou idúci uvažujú predovšetkým v intenciách pojmov „ja“ a „mne“. Tieto dva prívlastky sú dokonalým vyjadrením materialistického náboženstva sebectva a egoizmu, ktoré vyznáva väčšina našich súčasníkov.

   No a takýto spôsob vnútorného nastavenia ľudskej populácie sa nevyhnutne primeraným spôsobom transformuje a zhmotňuje do vonkajších pomerov. Vonkajšie pomery totiž nie sú nikdy ničím iným, ako dokonalým odzrkadlením stavu najhlbšieho, vnútorného, hodnotového naladenia ľudí. Ide o spojité nádoby a zároveň tiež o zákonitosť, v ktorej spočíva akási veľká spravodlivosť, na základe ktorej sme nútení žiť presne v takých pomeroch, aké si zaslúžime, pretože my sami sme si ich vytvorili prostredníctvom vlastného, prioritného hodnotového naladenia.

   No a práve pod tlakom vonkajších pomerov máme potom spoznať a pochopiť nesprávnosť hodnôt, ktorým veríme a ktoré vnútorne preferujeme.

   Žiaľ, ľudstvo si stále neuvedomuje tieto skryté, ale zásadné skutočnosti, a preto sa často stáva, že keď sú už spoločenské pomery naozaj neznesiteľné, vzniká tendencia odstrániť ich. Snaha zvrhnúť ich a vymaniť sa z nich. A to hoci aj násilím! Tak dochádza k revolúciám a iným prevratom. A to buď nenásilnou, alebo násilnou formou.

   A hľa, čo sa nestane! Keď ľudia odstránia jedno spoločenské zriadenie, ktoré už bolo pre nich neznesiteľné a nastolia iné, o ktorom dúfajú, že sa im v ňom bude žiť lepšie, čoskoro zistia, že sa dostali z dažďa pod odkvap. Že jednu formu útlaku iba vystriedala forma iná.

   Tak ako napríklad u nás, keď sme odstránili socializmus a nastolili kapitalizmus, či takzvanú liberálnu demokraciu. Avšak po čase tí vnímavejší začínajú zisťovať, že diktatúru ideológie socializmu so všetkými jej negatívnymi sprievodnými znakmi iba vystriedala diktatúra kapitálu a chamtivosti so všetkými jej negatívnymi dôsledkami.

   Nemôže to byť inak, pretože to najpodstatnejšie, čiže ľudský materiál, sa vôbec nezmenilo. A preto dnes trpíme iba novou formou útlaku. Kto to ešte v súčasnosti nechápe a nie je si to ochotný pripustiť, čoskoro sám na vlastnej koži zažije, ako sa budú negatívne príznaky súčasného systému čoraz viacej stupňovať. A účelom tohto stupňovania bude to, aby vonkajšie pomery svojou neznesiteľnosťou dotlačili ľudí k pochopeniu zvrátenosti a pomýlenosti hodnôt, ktoré v súčasnosti vnútorne preferujú. V pomeroch, ktoré ľudia znášajú a ešte len budú musieť znášať majú ako v zrkadle spoznať samých seba a zvrátený charakter hodnôt, ktorým verili a ktoré, zhmotnené do vonkajšej podoby, im urobili zo života peklo.

   Ľudia budú musieť jednoducho pochopiť, že k skutočnému obrodeniu spoločnosti nemôže dôjsť ani revolúciou, ani zmenou spoločenského systému, ba ani zmenou vlády. Ľudia budú musieť pochopiť, že k skutočnému obrodeniu spoločnosti nemôže dôjsť bez ich vlastného, vnútorného hodnotového obrodenia. Budú jednoducho musieť pochopiť hlbokú zvrátenosť princípu materializmu, osobného egoizmu, karierizmu, konzumu, priority peňazí a snahy o užívanie si. Budú musieť pochopiť, že jestvuje iba jedna jediná cesta k trvalému rozkvetu celého ľudstva a všetkých národov, a to cesta ducha! Cesta, spočívajúca v preferovaní a budovaní ušľachtilosti, spravodlivosti, cti a ľudskosti.

   Cesta ducha, vyznačujúca sa všeobsiahlosťou, ktorej stúpenci uvažujú a jednajú v zmysle pojmov „my“ a „nám“. Cesta, v ktorej ide vždy v prvom rade o záujmy celku, na rozdiel od materialistického egoizmu, v ktorom ide v prvom rade o záujmy vlastného ja

   A toto nové, vnútorné hodnotové naladenie ľudí sa potom postupne začne prejavovať tak, ako to doterajšie, na charaktere pomerov v spoločnosti. Lebo my ľudia máme jednoducho schopnosť formovať charakter vonkajšieho sveta podľa svojho vlastného, aktuálneho hodnotového zamerania a uspôsobovať vonkajší svet k svojmu vlastnému, vnútornému obrazu.

   Skúsme si predstaviť kmeň, z ktorého prúdi miazga do všetkých, i tých najmenších konárikov. Akého charakteru a kvality bude miazga, skoncentrovaná v kmeni stromu, presne taký druh kvality sa dostane do všetkých konárikov, ba až do všetkých najmenších žiliek listov.

   Kmeň stromu predstavuje charakter ľudského myslenia a základného vnútorného naladenia. Konármi a konárikmi sú všetky oblasti spoločenského života, do ktorých sa táto základná kvalita vlieva. Ak je kmeňom, to jest základom ľudského myslenia jed materializmu, otrávi tento jed úplne všetky odvetvia spoločnosti presne tak, ako je tomu dnes.

   Ak sa však kmeňom, to jest základom ľudského myslenia a vnútorného naladenia stanú vysoké a ušľachtilé hodnoty ducha, rozlejú sa ako požehnanie do všetkých oblastí života spoločnosti.

   A práve v tomto spočíva zmena k lepšiemu! V tomto sa skrýva cesta k zlepšeniu pomerov v každom národe a v každej spoločnosti. Lebo každá iná cesta, ktorá neberie na zreteľ zákonitosť projekcie hodnotového naladenia ľudského vnútra do vonkajšej reality je cestou kontraproduktívnou.

   Ak sa totiž budeme snažiť zlepšiť vonkajšie pomery iba reformami, zákonmi, revolúciami, či iným, čisto vonkajším spôsobom, nemôže sa nám to nikdy podariť, pretože naše vnútro a naše myslenie zostane stále rovnaké. Lebo nakoniec každý zákon a každé nariadenie sa dá šikovne obísť a pod zdaním práva je dokonca možné pokojne uskutočňovať vlastné, sebecko egoistické zámery.

   Ak sa však ľudia vnútorne preorientujú na ušľachtilú cestu ducha, mnohé so zákonov sa stanú nepotrebnými, pretože každý bude mať priamo v sebe pevnú oporu vo vnútornej mravnosti a vo svojom svedomí.

   Toto je jediná cesta, ktorá nás môže vytrhnúť z preveľkej biedy, ktorá sa k nám blíži, pretože sme vnútorne vsadili na princípy egoistického materializmu a bezduchého hmotárstva. A tento náš vnútorný postoj, zhmotnený do vonkajšej reality postupne otravuje, až nakoniec celkom otrávi všetko okolo nás.

   Jediná možná záchrana sa skrýva v zmene našej vnútornej hodnotovej orientácie. Lebo veci hmotné sa nikdy nemali stať cieľom a zmyslom ľudského života. Sú to totiž len prostriedky, ktoré nám majú byť nápomocné k naplneniu a realizácii skutočného cieľa a skutočného zmyslu života, ktorým je nadobudnutie veľkosti a vznešenosti ducha. Cesta k tomuto cieľu vedie cez vedomú bdelosť nad čistotou a ušľachtilosťou vlastnej mysle a cez úsilie o naplňovanie vysokých a vznešených hodnôt v každodennom živote.

http://kusvetlu.blog.cz/ v spolupráci s M.Š.
Anonym píše:
Pátek 24.06.2016 18:54
Na toto sa da napisat iba, kokotove kokotie kokotske kokotiny. Pan Maroš. Ste zrejme retardovany zakomplexovany idiot preto to pisem kratko a zrozumitelne. Ste Kokot.

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359