Ako spolupracovať so Slovenskou Technickou Univerzitou alias kam kráčaš, centrum mesta Považskej Bystrice.
Cítim spokojnosť, že mestský úrad prijal túto iniciatívu a výzvu na spoluprácu. Verím, že sa tejto možnosti chopí so zodpovedným prístupom, aby sme mali štúdie, ktoré po vypracovaní nepôjdu do šuflíka, ale budeme s nimi môcť ďalej pracovať.
Preto chcem aj takto verejne povedať kroky, ktoré považujem za podstatné pre úspešnú spoluprácu:
- proaktívny prístup mesta v predložení všetkých dostupných materiálov, podkladov a občianskych názorov na túto oblasť a v aktívnej komunikácií s fakultou aj verejnosťou ako aj vytýčiť zodpovednú osobu, ktorá sa tomuto projektu bude na mestskom úrade venovať a mať zaň zodpovednosť.
- presne definované zadanie štúdií v nasledovných bodoch:
- Rozsah riešeného územia – akým územím sa majú študenti zaoberať, ako chápu občania, úrad aj odborníci centrum mesta, ktoré je pre nás podstatné riešiť.
- Funkčné využitie územia – je nevyhnutné proaktívne vyjadriť, aká je naša výzia pre toto územie (či tam chceme park, kultúru, občiansku vybavenosť...). Ja za seba môžem povedať, že moja predstava sa prikláňa k parku a kultúre. Takto vymedzené zadanie a predstavy je potrebné komunikovať pri zadaní, aby sme sa vyhli sklamaniu, že študenti naprojektujú administratávne budovy alebo občiansku vybavenosť, pretože nepoznali naše požiadavky.
- Upresniť časové a finančné možnosti mesta – koľko peňazí a v akom časovom horizonte vieme do tohto územia investovať. Povedzme si, aké sú možnosti mesta, nech nenavrhujeme zbytočne vzdušné zámky alebo nejaké Semiramidine visuté záhrady. Potrebujeme návrhy, ktoré budú kvalitné, moderné ale zároveň tiež realistické.
Uvedomujem si, že urobiť takéto zadanie je náročnou úlohou. Predsa len sa týka jednej z najcennejších mestských zón. Preto som vyzvala primátora, a stále to budem opakovať, aby sa pravidelných stretnutí medzi mestom a Slovenskou Technickou Univerzitou už od začiatku zúčastňovali miestni architekti – odborníci. Verím, že mesto v tomto duchu dá prostredníctvom či už svojich sociálych sieti alebo svojich Považkobystrických noviniek výzvu, aby sa tí architekti, ktorí majú záujem, zúčastnili tohto procesu.
To sú moje odporúčania, ktoré vnímam ako dôležité, a na ktoré budem počas procesu neustále upozorňovať. Ja budem určite presadzovať, aby štúdie boli reálne a k lepšiemu zmenili tvár Považskej Bystrice.
Aktuálny stav spracovania tohto územia si môžete prečítať v tomto sumári odpovedi na infožiadosť na štúdiu centrálnej mestskej zóny z januára 2016 tu.
Zároveň ešte cítim potrebu vyjadriť sa k určitým veciam, ktoré boli v súvislosti so spoluprácou spomínané primátorom mesta:
- V Považsko bystrických novinkách z 26.1.2016, v článku s názvom “Radnica obnoví okolie fontány podľa prvotných plánov”, sa spomína, že:
Je pre mňa prekvapením informácia, že spolupráca prišla neskoro, pretože na decembrovom zastupiteľstve (ktoré sa konalo 11.12.2016), som o tomto zámere informovala a pán primátor ma sám vyzval, aby som s takou iniciatívou prišla. Tu je záznam z daného zastupiteľstva.
- Zároveň primátor uvádza, že pani dekanka nič bližšie o spolupráci nevedela, asi z dôvodov, že väčšinu detailov riešili jej odborní asistenti na fakulte, na čo bol primátor upozornený v mojom liste, ktorý som deň po zastupiteľstve predložila na jeho sekretariát. O tom, ako postupovať a koho kontaktovať na fakulte, som primátora informovala v liste tu.
V každom prípade verím, že toto boli len nejaké nedorozumenia a že považskobystričania sa spoločne s nami budú môcť už v júli tešiť návrhom toho, ako by mohlo vyzerať centrálne územie mesta.
Monika Bandúrová
Poslankyňa mesta Považská Bystrica
2.2.2016
Ps1: Poznámka 1: Centrálna mestská zóna – je pre účely zadania spolupráce predbežne vydefinovaná ako oblasť námestia A. Hlinku – kde sa nachádza fontána, s cieľom riešiť toto územie v širších vzťahoch s napojením na centrum mesta za riekou Domanižanka ako aj prepojením na Kalváriu.
Ps2: Vizualizácia hudobného pavilónu, ktorý mesto plánuje dokončiť ešte pred začiatkom leta a je realizovaný ako súčasť rekonštrukcie, ktorú začalo mesto spolu s vybudovaním detského ihriska.