Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Roman Hanajík / Zhrnutie poruchy dodávky tepla 10/2014

Zhrnutie poruchy dodávky tepla 10/2014

Autor: Roman Hanajík Poslední změna: Středa 29.10.2014 12:06
[2014-10-28] Občas sa stane, že praskne teplovodné potrubie privádzajúce teplo od dodávateľa k 8500 bytom. Keď sa to stane na hlavnom potrubí cez mesto na najnevhodnejšom mieste, tak je to problém pre 7000 bytov plus školy a iné zariadenia. Ak sa to stane v čase plánovanej údržby u dodávateľa, vznikajú dohady, či jedna porucha nezakrýva druhú a či sa nám niečo neskrýva.
Zhrnutie poruchy dodávky tepla 10/2014

Najväčšia porucha dodávky tepla v meste

Keď v pomerne teplú sobotu začala chladnúť teplá voda a v nedeľu už vychladla úplne, veľa ľudí v tom nevidelo veľký problém. Pretože celý priemyselný areál, celá Kolónia, štadión, Kukučínova ul. Boli zásobované teplom nepretržite. Ale v pondelok už boli ľudia nervózni a na svoju ochranu privolali novinárov z denníka SME.SK a z 3 televízií s celoštátnou pôsobnosťou. V pondelok ráno sa na dotknutých bytových domoch objavil oznam:Takýto oznam si mohli prečítať na dverách obyvatelia väčšiny bytoviek.

To však už malo vraj 30 ľudí zo skupiny GGE a.s. za sebou 2 dni hľadania poruchy na starých rozvodoch tepla, z ktorých akurát niektoré sú plánované na výmenu práve na budúci rok. Podľa niektorých zdrojov niektorí z nich 2 noci nespali.

Čo a prečo sa stalo a prečo to tak dlho trvalo?
Teplovodné potrubie bolo poškodené koróziou, keď naň zatekala voda cez prasknutý betónovy preklad. Prasknutý preklad poškodil izoláciu potrubia a k tomu ešte aj tlačil na potrubie. Potrubie sa roztrhlo a vznikla diera približne 10x10 cm, ktorou všetko vytieklo. Porucha na starom hlavnom rozvode sa hľadala ťažko až do pondelka 10 hodiny....


Hľadanie poruchy:
jama 1jama 2

Tu nebola, ani tam nebola, ale presne v strede medzi týmito dvomi výkopmi bola:Poškodené miesto sa vyrezalo a nahradilo novým kusom.Konšpirácie
Toto pre nezasvätených, čo nevideli a nevedeli, čo a kde sa deje začalo byť podozrivé, alebo začali viniť zamestnanocov GGE z laxného prístupu k problému.

Zhodou okolností bola vo výrobe tepla, v paroplynovom cykle pravidelná plánovaná odstávka pred hlavnou vykurovacou sezónou, ktorá sa robí 2x ročne. Chladiaca veža, z ktorej bežne vychádza para, mlčky stála bez obláčika pary!Z chladiacej veže nestúpala para a to dávalo vzniku otázok.

Vzniklo podozrenie, že poruchy sú dve. Ale ako nás v GGE presvedčili, porucha bola iba na starom potrubí v meste a výroba tepla je zálohovaná, na rozdiel od distribúcie.
Dodáveteľ tepla má pre prípad plánovanej údržby, alebo poruchy v zálohe celý výkon hlavného zdroja.
Keďže teplo sa teraz vyrába iba v priemyselnom areáli a nie v jednotlivých kotolniach, nebolo možné ním zásobovať byty.
Tento kotol, ktorý nahradil starú kotolňu a používa sa pri odstávkach paroplynového cyklu spolu s pôvodnými modrými kotolňami dokáže vykúriť približne 1/2 mesta.

Okrem pôvodných presťahovaných horúcovodných kotlov spod Rozkvetuvýrobca tepla aj nový 20MW horúcovodný kotol v priestoroch Teplárne. Sumárny záložný tepelný výkon je takmer 55MW. Čo postačuje i pri extrémne nízkych teplotách.

Odstránenie poruchy
Porucha sa opravovala od približne 10 hodiny do 14:30 a 14:50 sa začal teplovod napúšťať vodou. Potom už len muži pri týchto ventiloch:
Najdôležitejšie miesto počas výpadku. Síce ich na fotke nevidno, ale čakali tu robotníci s "kľúčmi od miešačky" na pokyn otvoriť prívod tepla do mesta. (Po overení tesnosti potrubia.)

čakali na možnosti pustenia dodávky tepla do mesta po napustení rozvodov upravenou vodou. Boli by to najradšej urobili hneď, ale taká vec sa nedeje tak často a rozvody sú veľké, tak čerpadlám
Dve z viacerých čerpadiel na dočerpanie chýbajúcej vody v systéme
to trvalo do 18 hodiny. Voda tam pre ochranu potrubí a odovzdávajúcich staníc tepla  musí ísť upravená touto technológiou:
Približne 15m vysoké zásobníky na upravenú vodu


Dalo sa tomu zabrániť?
Ak by pôvodné 3 plynové kotolne ostali na pôvodných miestach, tak by porucha spôsobila problémy iba na Strede a Lánoch.
Alebo ak by sa pri rekonštrukčných prácach riešili najskôr časti potrubia, ktoré boli postavené skôr a ktoré zásobujú väčšiu časť obyvateľov, tiež by to spôsobilo problémy menej obyvateľom mesta.
Ak by GGE a mesto kooordinovali svoje kroky, tak by sa teraz nemuselo znova riešiť toto miesto:Pri hľadaní poruchy sa rozobral aj vynovený chodník


Sú všetky problémy odstránené?
Potrubie v týchto miestach bude v budúcom roku vymenené za nové, pri ktorom už bude možné operatívnejšie určiť miesto poruchy. Otázka je, koľko kilometrov starého teplovodného potrubia v meste ešte máme a kde sú zároveň aj popraskané krycie panely a aj zateká voda.

Anonym píše:
Úterý 28.10.2014 07:49
Len Smatana je záruka, že nikdy žiadne potrubie nepraskne!!! Ak by sa to náhodou ešte niekedy stalo, tak jedine , lebooo Janáááás! Voľte Smatanu, záruku istoty. :-)
Mysliaci
Mysliaci píše:
Úterý 28.10.2014 08:45
Nie, Smatana nie je zárukou. Ale Janas áno. Kvôli nemu teraz môžeš riešiť svoj prechladnutý čumák akurát tak anonymne na internete. Inú šancu nemáš. Lebo mesto nemá žiadny vplyv na nič, čo sa týka tepla od GGE. Božie mlyny....
Anonym píše:
Úterý 28.10.2014 08:53
Janasova zodpovednosť je skôr morálna - on dostal mesto do situácie, kedy teplo pre 8500 bytov ovláda súkromná spoločnosť, ktorej majiteľ v PB ani nežije a je mu preto ukradnuté či je v bytoch zima alebo teplo. Predajom mestského podielu v Povbyte spoločnosti GGE sa mesto samo zbavilo akejkoľvek kontroly nad tepelným hospodárstvom. PB pritom mala pôvodne zdroje tepla vhodne diverzifikované po území celého mesta a hocijaká veľká porucha nikdy nemala také negatívne dopady na také veľké množstvo občanov, ako teraz, keď bolo odstavených 7000 bytov od tepla a teplej vody. Človek ani nemusí byť docentom politológie - stačí mu obyčajný sedliacky rozum, aby pochopil, že ak sústredím všetky zdroje tepla na jednom mieste a zároveň si nevytvorím žiadny záložný okruh, ktorým môžem distribuovať teplo do celej siete v prípade poruchy, zákonite budú vznikať takéto "problémy".
Takže poďakovanie patrí súdruhom Lackovičovi a Janasovi, že dostali tepelné hospodárstvo mesta tam, kde je dnes. A poslanec Smatana na tento problém vopred upozorňoval.
Občania mesta by si nemali platiť zo svojich daní primátora za to, aby sa ako superman vyskytoval naraz na viacerých miestach (stoličkách), ale za to aby jeho rozhodnutia (mimochodom kontrolované poslancami) prinášali občanom mesta osoh hlavne z dlhodobého hľadiska.
Hliny
Hliny píše:
Úterý 28.10.2014 08:26
Hliny SNP teplo nejde, stále. Čo sa potrubia týka, podľa článku..., keby sa neboli urobili popísané úsporné opatrenia rušenia pomocných kotolní, tak by sme teraz teplo mali, za mňa nemám čo dodať, azda len ďakujem za info.
Janáááás
Janáááás píše:
Úterý 28.10.2014 08:31
Smatana sa nedíva charitatívne z bilbordu a nedrísta,že kráča po správnej ceste.Tá primátorova cesta je vydláždená klamstvom,korupciou,nenásytnosťou,chamtivosťou a len vlastným jeho prospechom.Finta pre blbých.Preto Smatanáááá.A že to potrubie bude praskať je fakt,lebo sa jeho správcovia vys...li na jeho výmenu,ktorá je po životnosti najmä Stred.
Anonym píše:
Středa 29.10.2014 10:56
To koho záujmy sleduje Smatana ešte len uvidíme. Ak tu niekto s ním bezvýhradne nesúhlasí, jednoducho ho vytrie! Takto si predstavuje aj primátorovanie v PB !
Anonym píše:
Středa 29.10.2014 11:49
Koho záujmy sleduje Smatana sa pýtaš? A koho záujmy sleduje Janas si už zistil.Lebo to už vedia všetci asi okrem teba.
Anonym píše:
Úterý 28.10.2014 08:47
No ešteže si súdruh Little Godfather kúpil TAtri, aspoň sa ukázalo, ako GGE tvrdo drelo a ako to jeden obca fakt ocenil. Samozrejme, keď už sa teda míňali baterky v kamerách, absolútne nezávisle súdruh Ananás (predpokladám, že s vlastným kotlom v chalupe) nám občanom sprízvukoval, že teda akože už to bolo nie ako sranda, veď už aj celkom zima bola a teda veď to hádam aj tri dni boli a teda...máte to, budem v telke pred voľbami, hej? Našťastie vzápätí súdruh Netušík vysvetlil (aj keď určite netušene), že prečo to tak trvalo - no zasadali "odborníci" na meste, kde sa samozrejme aj s pánom primátorom zúčastnili.
Anonym píše:
Úterý 28.10.2014 17:01
Táto porucha dala do rúk veľmi silný argument tým, čo sa chcú odpojiť od centra a mať v paneláku alebo vo firme vlastnú kotolňu.
Jaroslav Semančík
Jaroslav Semančík píše:
Úterý 28.10.2014 17:11
Pekný článok. A rýchlosťou, akej tlačené médiá nemôžu konkurovať.

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359