Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Ria / Akualne.sk: Protimonopolný úrad dal Považskej Bystrici pokutu 50-tisíc korún

Akualne.sk: Protimonopolný úrad dal Považskej Bystrici pokutu 50-tisíc korún

Autor: Mária Piačková Poslední změna: Sobota 15.03.2008 17:25
09:24 | 24.9.2007 Protimonopolný úrad SR uložil mestu Považská Bystrica 50-tisícovú pokutu za porušenie zákona o ochrane hospodárskej súťaže. Mesto porušilo zákon tým, že zvýhodnilo niektorých podnikateľov a tak došlo k skresleniu súťaže.
Akualne.sk: Protimonopolný úrad dal Považskej Bystrici pokutu 50-tisíc korún

www.povazska-bystrica.sk: Budova Mestského úradu v Považskej Bystrici

Považská Bystrica vydala všeobecne záväzné nariadenie a prijala Koncepciu rozvoja mesta v tepelnej energetike, ktorá preferuje centrálne zásobovanie teplom. To zamedzuje vytváraniu nových malých zdrojov tepla, napríklad bytových a domových kotolní, ktoré by boli alternatívou k odoberaniu tepla z centrálneho systému zásobovania teplom. Ako informovala hovorkyňa Protimonopolného úradu Alexandra Bernáthová, "ani orgány územnej samosprávy pri výkone samosprávy a pri prenesenom výkone štátnej správy nesmú zjavnou podporou zvýhodňovať určitých podnikateľov alebo iným spôsobom obmedzovať hospodársku súťaž". Podľa Protimonopolného úradu mesto oproti ostatným existujúcim aj potenciálnym podnikateľom v Považskej Bystrici zvýhodnilo troch dodávateľov tepla, ktorí dodávajú na území mesta teplo do systému centrálneho zásobovania teplom. Poskytlo im súťažnú výhodu, keď sa odvolalo na všeobecne záväzné nariadenie a odmietalo všetky žiadosti o vydanie stavebného povolenia na výstavbu nových malých zdrojov tepla. "Subjektom, ktoré teplo na území mesta ešte len začínajú odoberať, nedávalo mesto inú možnosť ako napojiť sa na existujúci systém centrálneho zásobovania teplom. Mesto teda vytvorilo svojím konaním umelú administratívnu bariéru vstupu na trh," informovala Bernáthová. Odberatelia tepla v Považskej Bystrici nemajú možnosť slobodne si vybrať svojho dodávateľa a sú nútení odoberať teplo zo systému centrálneho zásobovania teplom bez ohľadu na jeho cenu a kvalitu. Dodávatelia tepla, na druhej strane, nemusia o zákazníka súťažiť, nemusia sa snažiť zlepšovať svoje služby a ich kvalitu. Táto situácia umožňuje spoločnostiam dodávajúcim teplo do systému centrálneho zásobovania teplom dlhodobo sa udržať na trhu bez ohľadu na efektívnosť poskytovaných služieb, pretože súťaž na trhu je obmedzená.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 12.01.2008 14:03
Tu je nadväzujúca správa:

http://www.sme.sk/c/3502487/povazska-bystrica-pokutu-od-pmu-zaplati-vedenie-je-rado-ze-nedostali-viac.html
Považská Bystrica pokutu od PMÚ zaplatí, vedenie je rado, že nedostali viac

TRENČÍN/POVAŽSKÁ BYSTRICA 24. septembra (SITA) - Mesto Považská Bystrica sa nebude odvolávať voči pokute 50 tisíc korún od Protimonopolného úradu (PMÚ) za porušenie zákona o ochrane hospodárskej súťaže. Sú radi, že nedostali väčšiu. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa mesta Miroslava Stanislavová, energetická koncepcia mesta, ktorá podľa PMÚ zvýhodnila troch dodávateľov tepla na úkor ostatných, je z roku 1998, teda z čias, keď v meste vládlo ĽS-HZDS a exprimátor Ľuboš Lackovič.

Po posledných voľbách mestské zastupiteľstvo aj post primátora obsadil Smer-SD. "Nové vedenie mesta zdedilo tento problém po predchádzajúcom vedení a hrozila zaň pokuta dva milióny korún. Mestské zastupiteľstvo na konci augusta schválilo návrh Všeobecne záväzného nariadenia o rozvoji mesta Považská Bystrica v tepelnej energetike a Koncepciu rozvoja tepelného hospodárstva mesta Považská Bystrica. Týmto zaniká energetická koncepcia, vypracovaná v roku 1998. Mnohé rokovania medzi predstaviteľmi mesta a Protimonopolným úradom a schválenie koncepcie a VZN vyústilo k tomu, že mestu bola udelená pokuta v najnižších možných intenciách," uviedla Stanislavová.

Exprimátor Lackovič považuje rozhodnutie PMÚ za zaujaté a nekompetentné. Myslí si, že mesto by bolo v právnom pokračovaní sporu úspešné. "PMÚ sa nemá čo starať do toho, či sa odborne preferujú centrálne zdroje tepla, ale či bola obmedzená hospodárska súťaž," hovorí Lackovič. Podľa jeho slov v meste sú traja veľkí výrobcovia tepla a ďalší už neexistujú. "Nie je tu monopol," povedal Lackovič. Domnieva sa, že za rozhodnutím mesta neodvolať sa voči pokute je snaha zakryť vlastné kriminálne sklony odpútaním pozornosti na jeho osobu.

"Na základe vtedy platného VZN o tepelnej energetike bola vytvorená umelá administratívna bariéra pre vstup iných subjektov na trh. Do drvivej väčšiny domácností a iných objektov dodávala teplo firma POV BYT, s. r. o a veľmi malé zastúpenie tu mali firmy OSBD a Tepláreň," tvrdí hovorkyňa mesta Stanislavová.

Podľa Protimonopolného úradu mesto Považská Bystrica zvýhodnilo troch dodávateľov tepla, keď sa odvolalo na všeobecne záväzné nariadenie a odmietalo všetky žiadosti o vydanie stavebného povolenia na výstavbu nových malých zdrojov tepla. "Subjektom, ktoré teplo na území mesta ešte len začínajú odoberať, nedávalo mesto inú možnosť ako napojiť sa na existujúci systém centrálneho zásobovania teplom. Mesto teda vytvorilo svojím konaním umelú administratívnu bariéru vstupu na trh," informovala hovorkyňa Protimonopolného úradu Alexandra Bernáthová. Odberatelia tepla v Považskej Bystrici nemajú možnosť slobodne si vybrať svojho dodávateľa a sú nútení odoberať teplo zo systému centrálneho zásobovania bez ohľadu na jeho cenu a kvalitu. Dodávatelia tepla nemusia o zákazníka súťažiť, nemusia sa snažiť zlepšovať svoje služby a ich kvalitu. Táto situácia umožňuje spoločnostiam dodávajúcim teplo do systému centrálneho zásobovania teplom dlhodobo sa udržať na trhu bez ohľadu na efektívnosť poskytovaných služieb, pretože súťaž na trhu je obmedzená, uviedlo PMÚ v odôvodnení udelenia pokuty.

24. 9. 2007 15:36:00 | Copyright © SITA 2007

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359