Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Ján Hodoník / Nájomné byty - pre koho?

Nájomné byty - pre koho?

Autor: Ján Hodoník Poslední změna: Středa 11.11.2009 18:24
Štvorčlenná rodina, žiadajúca o mestský nájomný byt bola vylúčená z losovania, lebo vlastní garsónku. Takéto kritérium však v pravidlách na prideľovanie bytov nebolo uvedené. Na mesto prišlo 212 žiadostí, do ďalšieho kola postúpilo len 79. Koľko zo 133 neúspešných žiadostí bolo vylúčených na základe takejto požiadavky, ktorá nebola súčasťou zverejených pravidiel?
Nájomné byty - pre koho?

O tieto mestské byty na Rozkvete sa bude žrebovať.

Nájomné byty – pre koho?

 

Mám brata, ktorý so štvorčlennou rodinou býva už 4 roky v garzónke na sídlisku SNP. Neustále hľadá lepší spôsob bývania, no finančná situácia nie je pre niekoho ružová.

Až kým nesvitla nádej možnosťou žiadať mesto Považská Bystrica o pridelenie nájomného bytu na sídlisku Rozkvet.

Tak som si povedal, že pomôžem bratovi a začal som zisťovať potrebné veci k žiadosti. Nachystal som si všetky podklady, brat so ženou si dali potvrdiť všetky potrebné formality, ešte sme sa uistili telefonicky, aj osobne na mestskom úrade, či je všetko v poriadku, kde nám bolo potvrdené iba všetko, čo som si zistil aj online.

Ako čas bežal, brat si rátal, aké má šance, prišlo oznámenie, že žiadostí je 212, no žrebovanie sa prekladá na neurčený dátum. Prvý oznam na zamyslenie...

Ako voda tiekla, a ja neustále sledoval webstránku Považskej Bystrice, naraz sa na nej týždeň pred voľbami VUC objavilo 79 mien z 212 žiadostí, ktoré postupujú do žrebovania. Tak sme zostali smutní, no stále som nevedel prísť na to, v čom bratova rodina nevyhovuje na pridelenie bytu. Príjmy mali predsa v norme, bydlisko tiež, myslím, že aj sociálne dôvody boli na mieste.

Zatelefonoval som na mestský úrad, kde mi po 2 prepojeniach povedala pani, že si mám zavolať za hodinku. Pri druhom telefonáte mi s úsmevom povedala, že veď oni majú vlastný byt – garzónku.

Sprva som nechápal, čo tým chce povedať, nikde nebola podmienka, že žiadateľ nesmie mať byt. A predsa tie byty nemôžu byť pridelené bezdomovcom!

Keby som o tomto vedel, určite by som do žrebovania nevložil toľko úsilia.

Pani v telefóne ma stále presviedčala, že je jasné, že žiadateľ nemôže mať byt.

Dobre, ale kde to je napísané?

Poriadne som si preštudoval podklady, ktoré boli k výzve na predkladanie žiadostí priložené na stránke www.povazska-bystrica.sk a nikde som nič nenašiel. Dokumenty prikladám: žiadosť  dotazník k žiadosti

Takisto som na považskej stránke našiel tento link:

http://www.povazska-bystrica.sk/ziadosti-a-tlaciva.phtml?id_menu=3674&limited_level=2&stop_menu=3674

ktorý už dávno riešil podmienky, a ani tam nie je priamo spomenuté, že žiadateľ nemôže mať vlastný byt.

1. 78 postupujúcich – to je šanca takmer 1:2

2. Odkladajúce sa žrebovanie – žeby čakanie, kým prehrmia voľby?

Toto celé ma veľmi znepokojuje, nakoľko som nikdy nedošiel ku konfrontácii s mestom Považská Bystrica – ani negatívnej, ani pozitívnej, a všetky medializované blamáže som bral s odstupom. Tento prípad, keďže sa priamo dotýka mojej rodiny, a verím že asi aj desiatok ďalších rodín, ma veľmi zarmucuje. Bol by som preto veľmi rád, ak by sa našli ďalší zavádzaní žiadatelia, nech sa k tomuto vyjadria.

 

Ján Hodoník


Kontakt na autora je v redakcii, svoje skúsenosti píšte do diskusie alebo na adresu redakcia@pb.otvorene.sk

Anonym píše:
Středa 11.11.2009 14:25
viete, ono sa to nestavia preto, aby v tych domoch niekto akoze naozaj "byval". Ale aby pan Adame a jeho poloplesaty tien mohli pekne krasne pretiahnut mestske, statne a europske prachy cez svoje stavebne firmicky. A potom sa zahra divadielko ze ako mi pomahame mladym rodinam, prdlajz pomahaju
Anonym píše:
Středa 11.11.2009 14:59
to bol možno prvý motív
druhý bol ten - ukázať sa v budovateľskom svetle
ale keď došlo na lámanie chleba, teda na prideľovanie bytov, zrazu niekto zistil že je to tiež šanca...
a tak sa veci čo im mali pomáhať, obracajú sa proti nim
Anonym píše:
Středa 11.11.2009 16:17
Nech mi niekto vysvetlí, načo majú na meste oddelenie sociálnych vecí?! Veď losovať môže aj upratovačka vrámci obednej prestávky. To je akože riešenie sociálnych otázok??? Sociálny odbor by mal podľa mňa kvalifikovane posúdiť, kto skutočne potrebuje byt, určiť podľa určitého kľúča zoznam a byty prideľovať priamo. Ja chápem, že je to citlivá otázka, ale zbavovať sa zodpovednosti tak, že to necháme na náhodu a budeme losovať?!?! To čo je za chujovin?!?! Viacpočetné rodiny a oprávnení žiadatelia bez detí budú zaradení do jedného klobúka a bude sa z nich losovať? Ja viem, že obe skupiny potrebujú byty, ale žiaľ vždy je niekto kto ten byt potrebuje viac ako ten druhý. A miesto zodpovedného výberu sa naše najsocialistickejšie a prorodinne a proobčiansky orientované vedenie rozhodne losovať. Tak to poďme losovať aj kto vyhrá zakázky na práce, dotácie mesta a podobne... Vypoklonkujte týchto pseudosocialistov z radnice. A začnime už túto sobotu a dajte hlas niekomu inému ako týmto babrákom.
Anonym píše:
Středa 11.11.2009 16:30
Pán Hodoník, vy ste snáď čakali od Adameho a jeho zlodejov z úradu objektívne posudzovanie žiadostí o byt? Nebudte smiešny.
Ján Hodoník
Ján Hodoník píše:
Středa 11.11.2009 16:34
Naozaj som nemal moznost spoznat ho, ani nikoho na meste... Az teraz...a bohuzial v takomto svetle...
Ján Hodoník
Ján Hodoník píše:
Středa 11.11.2009 16:50
Pozrite ludia,
zrebovanie este nebolo, a zrejme sa caka na prehrmenie volieb. Teraz je to tak trosku citliva tema, preto smutocne listy nepostupujucim ziadatelom pridu urcite po volbach. Ja som to zistil a chcel by som tymto zohnat dalsich ziadatelov o byty, ktori zrejme takto prisli o tuto moznost, a pripadne vymyslat, co sa s tym da robit. Nie lamentovat nad tym, aka je tu politika a kto za koho hrabe. Ide mi o brata, ktory si myslim ze je nepravom nezaradeny do tohto zrebovania.
A urcite nie je sam...
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 11.11.2009 18:31
Čo najskôr by ste mali mesto aj "na papieri" upozorniť, že jeho postup nepovažujete za zákonný, keďže vás vylúčili podľa kritéria, ktoré nebolo zverejnené.
Len čo budete mať nejaké rozhodnutie, môžete podať odvolanie.
Už v tejto fáze by som odporúčal konzultáciu s právnikom - možno by našiel spôsob, ako sa možno odvolať aj proti tomu, čo bolo zverejnené na webovej stránke, resp. proti tomu čo ste sa dozvedeli telefonicky.
Váš nápad so zorganizovaním ľudí, ktorí dopadli podobne ako Vy, je dobrý. Podal som infožiadosť, aby bolo jasné o aký počet ľudí vlastne ide.
Anonym píše:
Středa 11.11.2009 17:14
Ja sa domnievam,že tentokrát má mesto pravdu.Sú to sociálne byty,ktoré sa stavajú z peňazí nás všetkých.Mne je napríklad jasné,že ked niekto vlastní garzonku,určite sú rodiny rovnako chudobné,ktoré nemajú ani to.Už nehovorím o tom,že po eventuálnom pridelení soc.bytu,by vám nebol problém garzonku prenajímať a z tohto zisku si vylepšovať svoju situáciu o cca 100€ čistých.A bezdomovcom je vlastne každá rodina,ktorá nema vlastný byt,ale sa tlačí s rodičmi,kde má pridelenú jednu izbu a všetko ostatné užívajú spoločne.Uznajte,že vy ste na tom lepšie.Mám kamaráta,ktorý vlastní 6 bytov,ktoré prenajíma a určite splňuje všetky podmienky na ten sociálny,to by sa aj on mohol zaradiť do losovania?Nechcel som sa zaoberať spôsobom výstavby a kritizovaním úradu,ale ked vidím,že aj úrad,ktorý často kritizujem má pravdu,tak sa ho zastanem.
Ján Hodoník
Ján Hodoník píše:
Středa 11.11.2009 17:24
Vporiadku, uz som spominal, ze z celej situacie sa nezrutim, deti v afrike nepoznaju ani co je byt.
Prekvapuje ma vsak jedina vec. A to, ze mesto EVIDENTNE nezverejnilo vsetky poziadavky. To ako ja si ich mam vytiahnut z rukava?
- Vsetky podklady k tomuto som mal
- Informoval som sa mailovou komunikaciou
- Informoval som sa telefonicky
- Pri odovzdani sme sa informovali osobne...

Poviem to tak, keby o tomto viem, vykaslem sa na celu radu vybavovaciek, ktore s tym suviseli.
Keby o tom vie spekulant, nema problem svoj trojizbovy byt darovat rodicom a "byvat u nich"

Vas nazor vychadza z logickeho podkladu, ale pozrite sa na realitu... co sa ako da spravit - okabatit... niekomu to teraz vyslo len a len vdaka mestu.
Mate ale pocit, ze 4 ludia byvajuci v jednej izbe - "garsonke" je lepsie ako povedzme v jednej izbe u rodicov? Kde uz je kuchyna zvlast... Je to len priklad, ale viete ako by bratovi pomohlo keby ma uz len jednoizbovy byt? Keby sa maju deti kde hrat a zena kde varit?
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 11.11.2009 17:33
To je ďalší problém - človek vlastniaci garsónku na tom môže byť oveľa horšie, ako človek ktorý nevlastní žiadny byt.
Napríklad - mladá rodina bývajúca v rodičovskom rodinnom dome. Pokojne môže obývať celé poschodie, a pritom dostane sociálny byt, a rodina natlačená v garsónke nie.
Anonym píše:
Pondělí 16.11.2009 23:21
V tých kritériach, mktoré vám mesto predložilo bolo uvedené aj to aký príjem v rodine nesmiete prekročiť? Lebo aj to je rozhodujúce kritérium. Obráťte sa stýmto problémom na Zboranovú, tá má na meste na starosti bytovú problematiku, práve veci týkajúce sa njomných štartovacích bytov tohto typu. Mala by vám povedať, aké sú zo ŠFRB presne stanovené kritériá
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 11.11.2009 17:29
Napísali ste pár dobrých argumentov, prečo by ľudia vlastniaci aspoň garsónku nemali mať nárok na sociálne byty.

Ale v tom predsa problém pána Hodulíka nespočíva! Keby mesto jasne povedalo na začiatku, že vlastníci hoci aj malých bytov nemajú nárok, jednoducho by nepodal žiadosť.

Oni však zháňali potvrdenia a vybavovali žiadosti, a úplne zbytočne! Vyriešila by to jediná jasná veta v žiadosti alebo dotazníku! To je podľa vás v poriadku, takto vzbudzovať v ľuďoch zbytočné očakávania a pridávať im prácu?

Nehovoriac o zbytočnej práci úradníčky, ktorá sa musela hrabať v zbytočných žiadostiach a posielať im zbytočné listy o zamietnutí.

singular plural
singular plural píše:
Středa 11.11.2009 18:40
Nie som právnik, ale...
 tu je dokument o prideľovaní bytov v PB na Helenskej http://www.povazska-bystric[…]le_action__0__id_info=16729

tu je Výnos č. V-1/2006 o poskytovaní dotácií na rozvoj bývania http://www.build.gov.sk/[…]/index.php?id=1&lang=sk&cat=81 (tie novely, čo sa tam píšu sa týkajú iných vecí) a tam je napísané, že.
§ 5
(1) Dotáciu na obstarávanie bytu možno poskytnúť, ak sa žiadateľ v zmluve o poskytnutí dotácie zaviaže, že
a) byt prenajme nájomcovi, ktorým môže byť
1. fyzická osoba, ktorej mesačný príjem a mesačný príjem osôb s ňou bývajúcich, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne podľa osobitného predpisu ), neprevyšuje trojnásobok životného minima ) platného k 31. decembru predchádzajúceho kalendárneho roka, vypočítaného pre nájomcu a osoby, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne; pritom mesačný príjem sa vypočíta z príjmu ) za predchádzajúci kalendárny rok ako podiel tohto príjmu a príslušného počtu mesiacov, počas ktorých sa príjem poberal (ďalej len „životné minimum“) alebo
2. mladá rodina; pričom za mladú rodinu sa považuje rodina, v ktorej aspoň jeden z manželov ku dňu podpísania nájomnej zmluvy je mladší ako 35 rokov veku a spĺňa podmienku príjmu podľa bodu 1,
b) nájomnú zmluvu ) s nájomcom uzatvorí na dobu, ktorá neprevýši tri roky s výnimkou, ak nájomcom je občan so zdravotným postihnutím uvedeným v prílohe č. 1, u ktorého doba nájmu neprevýši desať rokov,
c) nájomnú zmluvu na užívanie bytu, ktorý spĺňa podmienky ustanovené osobitným predpisom ) pre užívanie bytu osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu, uzatvorí len s občanom so zdravotným postihnutím uvedeným v prílohe č. 1 a ak nemá žiadosť o uzavretie nájomnej zmluvy od takejto osoby, uzatvorí nájomnú zmluvu na takýto byt aj s inou osobou, a to na dobu, ktorá neprevýši jeden rok,
d) v nájomnej zmluve upraví právo nájomcu na opakované uzatvorenie nájmu bytu pri dodržaní podmienok uvedených v nájomnej zmluve; a ak nepožiadala o uzavretie nájomnej zmluvy fyzická osoba, ktorá spĺňa podmienku podľa písmena a), uzatvorí nájomnú zmluvu s nájomcom, ktorý nespĺňa podmienku podľa písmena a), a to na dobu, ktorá neprevýši jeden rok,
e) prípadná finančná zábezpeka za užívanie bytu nepresiahne ročné nájomné, pričom lehota na zloženie finančnej zábezpeky nájomcom nebude dlhšia ako 30 kalendárnych dní pred podpísaním nájomnej zmluvy,
f) od nájomcu v súvislosti uzatvorením nájomnej zmluvy nebude požadovať finančné plnenia, ktoré priamo nesúvisia s užívaním bytu,
g) zachová nájomný charakter bytov po dobu najmenej 30 rokov a
h) počas lehoty uvedenej v písmene g) umožní vstup do bytov zamestnancom ministerstva, príslušného krajského stavebného úradu a iných kontrolných orgánov s cieľom výkonu kontroly technického stavu bytu a tento záväzok premietne aj do nájomnej zmluvy.
(2) Ustanovenie odseku 1 písm. a) sa nepoužije, ak
a) žiadateľ prenajme byt fyzickej osobe, ktorá je občanom s ťažkým zdravotným postihnutím uvedeným v prílohe č. 1 a ktorej mesačný príjem neprevyšuje štvornásobok životného minima,
b) žiadateľ prenajme byt fyzickej osobe, ktorá zabezpečuje spoločenské, ekonomické a sociálne potreby obce, najmä školské, kultúrne, zdravotnícke a bezpečnostné alebo fyzickej osobe užívajúcej nájomný byt vrátený oprávnenej osobe podľa osobitných predpisov ); pričom však podiel takto prenajatých bytov nemôže presiahnuť 10 % bytov, najmenej však 1 byt alebo
c) žiadateľ prenajme byt fyzickej osobe, ktorej ubytovanie súvisí s vytváraním nových pracovných miest v území a obstaranie bytov súvisí s realizáciou významnej investície ), pričom však podiel takto prenajatých bytov nemôže presiahnuť 40 % bytov......

Teda nikde nič o majetku. A keď nie je nič o majetku, tak to znamená, že sú si všetci žiadatelia, čo spĺňajú podmienky rovní. V preklade ak má mať príjem napr. najviac 185 €, tak je rovnako hodnotný človek ten, čo má 184 € ako aj ten, čo má 33€ alebo 1€

AK mesto chcelo vyradiť majetných, ale spĺňajúcich podmienky, tak malo pravidlo zaktviť pred týým vo VZN
Anonym píše:
Čtvrtek 12.11.2009 13:05
to bolo v podmienkach,mohli napr.garsonku napísať na svokrovcov a splnať ju.Ale nebolo.Oni súdruhovia,si prosto zvykli meniť podmienky behom súťaže.Deje sa to v tejto krajine aj pri miliardových konaniach.Ale hlavne ak má na úrade niekto na starosť sociálne veci a ozaj ho ľudia zaujímajú,nielen že za to berie plat,tak už to mal s tou rodinou riešiť.A nie že soc.slabá rodina si má najať právnika.Ten úrad sa má zaujímať o jej situáciu a má jej radiť a riešiť nespravodlivosti voči nej.Sú občianske združenia čo to suplujú ale nespomínam si na ich názov.
Anonym píše:
Čtvrtek 12.11.2009 16:25
aspom je vydiet akých dementov máme na našom úrade
Anonym píše:
Pátek 13.11.2009 11:20
...tiež vidieť - a celkom zjavne - aký dement prispel do tejto diskusie: "aspom je vydiet"... ak chceš, aby ľudia zobrali Tvoj príspevok aspoň trošku vážne, mal by si uplatniť v minimálnej miere pravidlá pravopisu slovenského jazyka :)))) inak je Tvoja snaha a ochota prispieť do dikusie k ničomu...
Anonym píše:
Pondělí 16.11.2009 23:26
Máš pravdu. Aj on je dement (aspom - aspoň, vydieť - vidieť)vo vzťahu k slovenskej gramatike
Anonym píše:
Středa 18.11.2009 19:57
neposer sa s toho odborník
Anonym píše:
Pondělí 23.11.2009 01:08
Zrazu sa idú prideľovať byty podľa nejakých kritérií, a podľa čoho sa pridelovali tie byty ktoré sú na Moyzesovej ul.??? ??? ??? Nakoľko mám informácie, že tam dostali byt aj neplatiči, ktorí už raz boli vystahovaní pretože spravili veľké dlžoby, ale zaujímave že opäť dostali byt na Moyzesovej. To je teda ukážkové!!! Hrdinovia !!!

« červen 2022 »
červen
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359